Šta je novo?

Hilton Hotel [Hotel | 34 000 m²]

U casopisu AU, 2006. godine, objavljen je tekst o konkursnom resenju zgrade, sa aspekta energetske efikasnosti.
Buduci da je autor teksta sam arhitekta resenja na pozvanom konkursu, arh.Igor Maric, tekst je "malo" "nekriticki".
- Igor Maric, Bozidar Manic, "Odrziva arhitektura na primeru projeka za objekat na uglu ulica Kralja Milana i Kralja Milutina u Beogradu", Arhitektura i urbanizam, br.18/19, IAUS, Beograd, 2006.godine, str.48-53
:kafa:
 
evo je tabla

2qi9thw.jpg


piše početak radova 16.10.2009 završetak 31.07.2012. danas je bilo jedno 5 radnika koji nisu delovali preterano zaposleno i jedan mali bager
 
Nadam se da je to samo uvod u uredjenje Slavije u buducnosti. Bice zanimljivo navici se na to da taj niz udzerica bude zamenjen ogromnom zgradom.
 
Ne slazem se sa tobom. Ima jedna zgrada koje ce mi biti zao kad je vise ne bude, i to je ona na cosku prekoputa gde je Costa coffee.

Vrednost ostalih zgrada je precenjena jer sve su pretvorene u lokale tako sto se prednja strana bukvalno sastoji samo od alu stolarije i stakla - dakle cela prednja fasada je najcesce izlog - bila ona stara 5 ili 150 godina, nema nikaku estetsku vrednost. Tako da ne vidim bitnu razliku izmedju tih udzerica i niza kioska koji je nekada krasio prilaz Plavom mostu sa Medaka.

Isto vazi i za Bulevar kralja Aleksandra.
 
^ slažem se. inače od tih udžerica u nizu kod dva kralja, sve su prazne osim jedne malo veće u kojoj je radnja "nar". ne znam da li su i one sad predviđene za rušenje ili je sve što je bilo potrebno za ovaj objekat već srušeno
 
@Хомер

Мислим (штавише, сигуран сам) да се та шестоспратница не руши. Само уџерице, у импозантном броју.
 
Da li sam ja glup ili šta, ali ko mi objasni kako je ovaj špic pobedio na konkursu častim ga. Nikako, ali nikako se taj špic (a i veći deo zgrade) ne uklapa u ambijent ulice, a naročito ne sa visokom zgradom koja se nalazi na drugoj strani ćoška i koja je obla za razliku od ovog čuda.
 
sizif":2b8u19i6 je napisao(la):
Мислим (штавише, сигуран сам) да се та шестоспратница не руши. Само уџерице, у импозантном броју.
mislim da homer misli baš na zgradu u kojoj je costa, sa propalom fasadom obnovljenom samo oko kafića
 
cela prednja fasada je najcesce izlog - bila ona stara 5 ili 150 godina
Kod tih zgrada izlozi su često odvojene konstrukcije, dok se iza njih nalazi fasada. Uostalom, zgrada nije vredna samo zbog fasade vec i zbog unutrašnjeg dela. Znam da sam u manjini, i zbog toga mi je žao (kao i zbog zgrade iz početka 1800tih koja stoji razrušena u Kraljevića Marka, i po svoj prilici niti će se obnavljati niti sačuvati, ako već nije srušena)... ali eto. Ne bih voleo da živim u ultra-modernom gradu, već je toliko kulturnog blaga uništeno radi progresa, a prostora u drugim delovima grada sigurno ne fali.
 
shmeksi":1nenyv8w je napisao(la):
Da li sam ja glup ili šta, ali ko mi objasni kako je ovaj špic pobedio na konkursu častim ga. Nikako, ali nikako se taj špic (a i veći deo zgrade) ne uklapa u ambijent ulice, a naročito ne sa visokom zgradom koja se nalazi na drugoj strani ćoška i koja je obla za razliku od ovog čuda.
da, mogli su nesto a la centrotekstil da stave pa da se slogiramo svi djuture
 
Ne razumemo se - te zgrade su već uništene. Iza izloga se ne nalazi fasada, već lokal - izlozi idu najčešće od poda do tavanice sa sve neonkama, reflektorima, alu ramovima itd. Od stare zgrade je zapravo ostao samo skelet - unutra su stavljene nove instalacije, srušeni pregradni zidovi, stavljena je alu stolarija, promenjen je crep... - otprilike, one su autentične koliko i Trigerova metla. Jadni Triger metla jednom te istom metlom 25 godina, samo je pet puta menjao dršku, a sedam puta pruće na metli.

S druge strane, nemam ništa protiv, čak se i jako zalažem da stare kuće pri obali save (u Karađorđevoj od mosta ka Kalemegdanu, u Braće Krsmanovića itd) budu sačuvane, jer intervencijama na njima nije unakažena njihova autentičnost.

Plus, za razliku od Bulevara i Kralja Milana, gde se preostale udžerice nikako ne uklapaju u urbanu matricu tog kraja, u ovim delovima stare kuće praktično čine urbanu matricu i može se reći da se pre visoke zgrade ne uklapaju u postojeći ambijent.

Da preciziram, oko koje kuće mi je u Kralja Milana žao - one male žute u kojoj se baš nalazi Costa coffee. Razume se, ona nije u okviru kompleksa "Dva kralja", ali će kad-tad cela ta strana biti takođe srušena.
 
Jovanovm nemoj molim te porediti kucu u Kraljevica Marka sa ovim udzericama u Srpskih Vladara.
Prvo pomenuta iako oronula jasno prikazuje bondrucunu kontrukciju tako cesto upotrebljavanu u nas Srba a tako malo sacuvanu.
Prizemne kucice u Srpskih vladara nemaju ama bas nikakvu vrednost.
Objekti koji se nalaze prekoputa (gde je Homer Jayova zuta kuca) ipak nude nesto vise. Cini mi se da postoje tri objekta koja osim sto imaju sprat poseduju i kakvu takvu ornamentiku, pa o njima mozda mozemo i da razgovaramo.
@Shmeksi
zasto bi spic a priori bio lose resenje? Iz renderinga se vidi jedan vrlo ozbiljan objekat!
 
Nije špic a priori loše rešenje, ali jeste na tom ćošku. Dok zgrada sa druge strane ulice otvara prostor svojom zaobljenošću, ova ga špicem sužava, a ima lepih zgrada da se vide u toj uličici. Na moju veliku žalost neke rendere boljeg kvaliteta tj. većih dimenzija nismo videli pa ako neko uspe da pronađe neka javi raji.

Mene gorko iskustvo upotrebe stakla kao glavnog fasadnog elementa u Beogradu naučilo da se nadam najgorem. Možda ovaj projekat bude prvi dobar, ali ne bih želeo da dižem nadu nekome.
 
@zhaba, Homer Jay
Pa ja sam i govorio o objektima preko puta...Bondručna konstrukcija je keva inače.. :)
 
Homer Jay":2r6bpz4d je napisao(la):
Ne razumemo se - te zgrade su već uništene. Iza izloga se ne nalazi fasada, već lokal - izlozi idu najčešće od poda do tavanice sa sve neonkama, reflektorima, alu ramovima itd. Od stare zgrade je zapravo ostao samo skelet - unutra su stavljene nove instalacije, srušeni pregradni zidovi, stavljena je alu stolarija, promenjen je crep... - otprilike, one su autentične koliko i Trigerova metla. Jadni Triger metla jednom te istom metlom 25 godina, samo je pet puta menjao dršku, a sedam puta pruće na metli.

S druge strane, nemam ništa protiv, čak se i jako zalažem da stare kuće pri obali save (u Karađorđevoj od mosta ka Kalemegdanu, u Braće Krsmanovića itd) budu sačuvane, jer intervencijama na njima nije unakažena njihova autentičnost.

Plus, za razliku od Bulevara i Kralja Milana, gde se preostale udžerice nikako ne uklapaju u urbanu matricu tog kraja, u ovim delovima stare kuće praktično čine urbanu matricu i može se reći da se pre visoke zgrade ne uklapaju u postojeći ambijent.

Da preciziram, oko koje kuće mi je u Kralja Milana žao - one male žute u kojoj se baš nalazi Costa coffee. Razume se, ona nije u okviru kompleksa "Dva kralja", ali će kad-tad cela ta strana biti takođe srušena.
Meni će biti zao kuće u kojoj se nalazi poslastičarnica "Zlata", mada ako bude neki pametni investitor, tu bi se sagradila stambena zgrada i u prizemlju bi bila ponovo posastičarnica koja bi bila urađena da izgleda isto kao danas.
Volim te stare poslastičarnice.
 
Nije. Još uvek ima neiseljenih objekata na tim parcelama, kako stambenih tako i poslovnih.
 
Vrh