Šta je novo?

GTC "Ada Mall"

Ako su Srbija i svet u onoj stvari, ne mora i Beobuild da bude. Od Beobildovca se ocekuje da bude na visem nivou. Ima i onih koji ovde stavljaju fotografije koje su napravili dok voze, za takve bar 10 godina zatvora bi trebalo.

No, neka, sve su to kapljice koje pune casu dok ne prelije, covek vise nigde ne moze biti miran i da odmori, zato ce samo i najveci sljam ostati u ovom gradu.
 
Nikome nije dozvoljeno da prisluškuje ili snima razgovor, odnosno čini fotografski, filmski, video ili drugi snimak nekog lica bez njegovog znanja ili pristanka.

Lice koje objavi ili prikaže spis, portret, fotografiju, film ili fonogram ličnog karaktera bez pristanka lica koje je spis sastavilo ili na koga se spis odnosi, odnosno bez pristanka lica koje je prikazano na portretu, fotografiji ili filmu ili čiji je glas snimljen na fonogramu ili bez pristanka drugog lica čiji se pristanak po zakonu traži i time osetno zadre u lični život tog lica, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do dve godine, kao i da ako delo učini službeno lice u vršenju službe, kazniće se zatvorom do tri godine.
I, šta sa ovim?
Džabe taj citat kad nisi razumeo napisano.

Evo, da bude lakše:
''bez pristanka drugog lica...i time osetno zadre u lični život tog lica...''

Dva kumulativna uslova:
mora da bude i snimanje bez pristanka. i da se tim snimkom osetno zadre u lični život tog lica.
Ako je snimanje bez pristanka, ali i bez istovremenog zadiranja u privatni život tog snimljenog/uslikanog pojedinca = sve je ok.

Šta je osetno zadiranje u lični život? Pa, sigurno nije snimanje/slikanje pojedinca na bilo kom javnom mestu.
Mesto se sa razlogom zove ''javnim'', i niko od nas nema pravo da se poziva na privatnost na javnom mestu. Ali, npr. neko digne dron u stambenoj četvrti i snima ljude u njihovom stanu kroz prozor = osetno zadiranje jer ga snima u privatnosti njegovog doma, gde svako od nas ima svo pravo sveta da se pozove na zaštitu privatnosti.
 
Svaki slučaj je unikatan i tako ga treba i tretirati i obrađivati.

Ako ja držim telefon nad volanom da snimim auto ispred sebe koji vozi 150 na sat, a i ja vozim iza njega 150 da bih ga uslikao... naravno da je to nepromišljeno i naravno da sam postupak obezvređuje cilj slikanja. Želja da uslikam njegov propust ne daje mi osnova da ga i sam napravim. Ali ako neko fotografiše mase ljudi, koji ga vide, gledaju ga, dok ih fotografiše i ne bune se, i radi to u objektu koji je masovno posećen i u kome ne postoji pravili niti obaveštenje o fotografisanju, onda tu ne vidim nikakav problem.

Zakoni su puni propusta i gluposti. Ne samo u Srbiji nego i u svetu. I ne postoje da bi se uvek, 100.00% vremena slepo pratili i bukvalno tumačili. Nego da bi stvorili pravne okvire koji će da prate društvene norme (iz kojih proističu pravne norme). Tako da ako neko sutradan sa ulice slika nekoga u stanu koga uhodi, ili ako neko drugi slika vojne objekte, da za to postoje određene sankcije i postupci za rešavanej toga. A ne da se potežu sudovi i debate svaki put kad neko slika mase posetilaca u tržnom centru.

Piše u zakonu i da se za prelaženje ulice van pešačkog dobija novčana kazna ili pak pritvor. Pa mislim da ne postoji osoba u Beogradu koja jednom nije prešla ulicu nalik Molerovoj ili Krunskoj van pešačkog prelaza. Zakoni i propisi uglavnom postoje da se spreče namerne zloupotrebe, bahatosti i zlobe sa predumišljajem.
 
Bilo bi lepo da se dogovorimo da ne nabijamo ljudima kameru u facu i to je sve. Ovo nije Beograd nocu nego forum koji se bavi arhitekturom i gradjevinarstvom. Za mene je jako nepristojno, ako nista drugo, slikati nekom facu iz blizine. Plus sto to nikako ne doprinosi forumu, nismo ovde da gledamo ljude.

Ako nema potrebe i ako moze da se izbegne, ajde da bar mi nastojimo da ne doprinosimo opstem ludilu.
 
Prevedeno na srpski, zadire u priv.život ako te neko slika i objavi a nisi planirao/la da te vide u tom društvu.😉 Izbegavati.

A to što puno ljudi nije svesno koliko smo snimani...druga priča.
 
Nije privatni život ako si na javnom mestu.
Pretpostavljam da ti onda (sledeći ovu logiku, koja je u principu ispravna) ne smeta da te neko škljoca dok se van privatnog prostora (stana) šetaš sa decom, ženom, koleginicom i sl. U krajnju ruku ako nije striktno zakonski zabranjeno, nekulturno je.
 
Ne smeta mi. I naravno da ne može da se poredi slikanje nečega gde upadneš u kadar i kada ti se neko unosi u facu jer je jasna svrha takvih fotografija.
 
ТЦ "Ада"

Био сам два дана узастопце у ТЦ, касније поподне; било је доста људи свуда по њему (што се баш и не види у тренуцима сликања доле ...), рекло би се да добро ради:




















 
Novi rok za skleparelu - septembar :LOL:

Пасарела на Ади крајем септембра​

То је нови рок за отварање пешачког моста од 100 метара који спаја шопинг мол и чукаричку оазу, што значи да ће тај објекат бити проходан са закашњењем од две године

 
Kad prođe sezona😂
Onda će udari zima pa će ipak sačekati proleće i svečano otvaranje.

Ali ovaj deo:

Оно што у међувремену треба отклонити jeсу ситна оштећења која су се на пасарели појавила

Od čega kad nije bila u upotrebi?
Šta će biti kad krene navala sledeće sezone ljudi preko nje? Hoće li je zatvarati u toku sezone ili će ići u rekonstrukciju😂
 
Kad prođe sezona😂
Onda će udari zima pa će ipak sačekati proleće i svečano otvaranje.

Ali ovaj deo:



Od čega kad nije bila u upotrebi?
Šta će biti kad krene navala sledeće sezone ljudi preko nje? Hoće li je zatvarati u toku sezone ili će ići u rekonstrukciju😂
Zub vremena :ROFLMAO:
 
Nikome nije dozvoljeno da prisluškuje ili snima razgovor, odnosno čini fotografski, filmski, video ili drugi snimak nekog lica bez njegovog znanja ili pristanka.

Lice koje objavi ili prikaže spis, portret, fotografiju, film ili fonogram ličnog karaktera bez pristanka lica koje je spis sastavilo ili na koga se spis odnosi, odnosno bez pristanka lica koje je prikazano na portretu, fotografiji ili filmu ili čiji je glas snimljen na fonogramu ili bez pristanka drugog lica čiji se pristanak po zakonu traži i time osetno zadre u lični život tog lica, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do dve godine, kao i da ako delo učini službeno lice u vršenju službe, kazniće se zatvorom do tri godine.

Znam da je prošlo neko vreme i da ste polemiku završili samo bih dodao da se kod ovog krivičnog dela gonjenje vrši po privatnoj tužbi.

Dakle osobe sa slike moraju i da prepoznaju sebe ili da ih neko obavesti pa da pokrenu postupak jer smatraju da je baš tom fotografijom učinjeno osetno zadiranje u njihov privatni život, dokažu da su to baš oni na fotografiji ako se ne vide lepo, te da nije bilo pristanka za pravljenje ili objavljivanje i tako dalje i tako dalje... Postavilo bi se pitanje zašto nisu odregovali tada i zamolili Sašu da ne čini fotku ili da je obriše...

Skuplja dara nego mera, što bi rekao naš narod.

Inače bio sam pre neki dan u WC-u u Ada Mallu... Wow kako je dobar, užasno visok plafon i poptuno odvojene kabine, imaš osećaj potpune slobode i privatnosti, ogroman je WC i ako nema gužve, totalna milina tamo obaviti posao... Kao na drugoj planeti je, velika ogledala, beskontaktni umivaonici, kojih ima danas, ali svejedno opšti utisak je 👍👍👍, maksimalno čisto, trebalo je da slikam... WC za svaku preporuku 😄
 
Ubedljivo najluđi javni toalet za mene je i dalje u Zlote Tarasy u Varšavi, takođe je u pitanju tržni centar. Zaista nisam očekivao. I sam tržni centar je inače zaista fenomenalan (pričam o arhitekturi, ne o ponudi radnji, mada i tu prednjači)
3f38a9feecd158b75e065b6ebe3892e5.jpg4adf531dabbb256d26d8a0943ee9564c.jpg9b7b5fa2a12245dfc0e641868be935e0--white-mirror-design-interiors.jpg706d0827b409a75ae5f4f6f27e95a082.jpg
 
Znam da je prošlo neko vreme i da ste polemiku završili samo bih dodao da se kod ovog krivičnog dela gonjenje vrši po privatnoj tužbi.

Dakle osobe sa slike moraju i da prepoznaju sebe ili da ih neko obavesti pa da pokrenu postupak jer smatraju da je baš tom fotografijom učinjeno osetno zadiranje u njihov privatni život, dokažu da su to baš oni na fotografiji ako se ne vide lepo, te da nije bilo pristanka za pravljenje ili objavljivanje i tako dalje i tako dalje... Postavilo bi se pitanje zašto nisu odregovali tada i zamolili Sašu da ne čini fotku ili da je obriše...

Skuplja dara nego mera, što bi rekao naš narod.

Inače bio sam pre neki dan u WC-u u Ada Mallu... Wow kako je dobar, užasno visok plafon i poptuno odvojene kabine, imaš osećaj potpune slobode i privatnosti, ogroman je WC i ako nema gužve, totalna milina tamo obaviti posao... Kao na drugoj planeti je, velika ogledala, beskontaktni umivaonici, kojih ima danas, ali svejedno opšti utisak je 👍👍👍, maksimalno čisto, trebalo je da slikam... WC za svaku preporuku 😄
Ti treba otvoris neki blog da pises o WC-ima Beograda 🤣
 
Hehe.. svakako bi dobro došlo kao posebna tema... Javni WC u Beogradu 😄
Па има посебна подтема о јавним ВЦ-има у Београду. Налази се на теми "Градски живот и вести", а подтема је "Јавни тоалети (ВЦ) и јавна градска купатила" и имаш само четири стране https://forum.beobuild.rs/threads/javni-toaleti-wc-i-javna-gradska-kupatila.1452/page-4
 
Vrh