Šta je novo?

Gradski planovi GUP, PDR...

Јавни увид у Нацрт плана „Јевремовца”

Kомисија за планове Скупштине града Београда утврдила је Нацрт плана детаљне регулације комплекса Ботаничке баште „Јевремовац” у општини Стари град са Извештајем о стратешкој процени утицаја плана на животну средину. План ће бити на јавном увиду у згради Градске управе града Београда у Улици 27. марта 43-45 (сала 2 у сутерену) од 22. априла до 28. маја, сваког радног дана од 9 до 18 часова.

Јавна седница Комисије за планове Скупштине града Београда одржаће се у згради Градске управе у 27. марта 43-45 (сала 2 у сутерену) 11. јуна у 13 часова. У току јавне седнице, сва присутна физичка и правна лица која су поднела примедбе у вези с Нацртом плана у писаном облику могу их образложити пред члановима комисије.

Примедбе на планирана решења могу се писмено доставити Секретаријату за урбанизам и грађевинске послове, 27. марта 43-45, најкасније до 28. маја.

http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1549966
 
Da li postoji neki sajt, gde bi mogao da proverim da li je spratnost za novgradnju u mojoj i okolnim ulicam ostala nepromenjena, te da se tacnije informisem koliko spratova ce imati buduce zgrade. Opstina je Zvezdara, ulice Starca Vujadnina, Kajmakcalanska.
 
@homer jay, i ja sam imao slicnih problema, ali sam nekako uspevao da dodjem do nekih informacija.
Uspeo sam sa onim prvim linkom, ali izgleda da za ovaj deo bas nemaju sve info, ukoliko kliknem na neku drugu ulicu , pa dvoklik na objekat, izbaci mi novi tab sa dodatnim dokumentima vezanimza taj objekat, parcelu, blok.
 
To sa opstinom je da kazemo puklo,dadose im pare litvanci.Radio je godinu dana I sada ne radi.

Elem,imas od direkcije bolju aplikaciju

http://gis.beoland.com/direkcijaSpoljni/

Mada ne vredi.Imamo dva programa a nijedan ti ne moze pomoci da vidis plan I spratnost.eto kako imamo dobru gradsku vlast I sluzbe.

Ovo ce zanimati homera


JUP Urbanistički zavod Beograda

Sistem planova i osnovni problemi planiranja područja grada Beograda
dr Nataša Danilović Hristić, d.i.a.
http://www.urbel.com/documents/okruglis ... ograda.ppt

Metodološki pristup i problemi u izradi Generalnog urbanističkog plana grada Beograda 2021
Milica Joksić, d.i.a.
http://www.urbel.com/documents/okruglis ... ograda.ppt

Metodološki pristup i problemi u izradi Planova generalne regulacije građevinskog područja grada Beograda
Sanja Đorđević d.i.a., Vesna Radovanović d.i.a.

http://www.urbel.com/documents/okruglis ... lanova.pps

U sva tri dokumenta imamo novi GUP 2013 koji tek treba biti usvojen

Evo ga GUP 2013

gup-2013.jpg
 
Novi i stari GUP bi trebalo štampati u "Politikinom zabaniku" kao igru "Pronađi razliku" :)

Hvala, Vučko!
 
Homer Jay":3ropx8qe je napisao(la):
Novi i stari GUP bi trebalo štampati u "Politikinom zabaniku" kao igru "Pronađi razliku" :)

Meni lici na bojanku za decu


67a9036a-98a9-4182-8a8d-865bb384de35_daisy.jpg



Izgleda da nasi urbanisti i dalje na taj nacin shvataju grad, funkcija=boja pa saraj dete.

Za pocetak oteti im bojice da se malo zapitaju da li grad kao zivi organizam moze drugacije da se sagleda.

(pitanje za Zavod za Urbanizam: koje boje je zgrada u cijem je prizemlju samoposluga, na prvom spratu call centar, na drugom i trecem stanovi a na krovu park?)
 
Homer Jay":3vssp0v1 je napisao(la):
Novi i stari GUP bi trebalo štampati u "Politikinom zabaniku" kao igru "Pronađi razliku" :)

Hvala, Vučko!

Bas tako :lool:

Ocekivao sam makar nesto zanimljivo i novo kad ono jedno VELIKO nista :bash:
Cak na nekim delovima ima vise ucrtano na starom GUP-u nego na ovom...

Evo makar nesto da im predlozim da ubace (makar da nacrtaju liniju na planu :p)
Da se uradi put kao sto je uradjen novi deo Mirijevskog bulevara, 4 trake preko kolektora od petlje u Borskoj do Kruznog puta, tacnije do resnika. Mogao bi da se uradi i jos jedan put sa 4 trake od Kumodraske kod Farmaceutskog fakulteta do Opstine Rakovica. Ovim putem bi se od Resnika do grada prepolovilo vreme putovanja, rasteretio bi se Bulevar Oslobodjenja i Borska (potez od petlje do opstine Rakovica).
potok-v2.jpg
 
Beograd od 1815. do 1862., Željko Škalamera. Ključni period koji je formirao fizionomiju današnjeg Beograda. Ovo je za referentni deo Beobuilda pošto je u pitanju link na sken visoke rezolucije. Lepo se vidi Turski i Srpski deo grada odvojeni "palisadiranim šancem", kao i novi, planirani delovi. Takođe, upisane su godine izgradnje pojedinih zgrada.

Link na sken visoke rezolucije, 2737 x 3800 piksela, 5 MB.
http://www.dodaj.rs/f/2x/8n/3XqOvwuW/plan1862skalamera.jpg

plan1862skalamera-mali.jpg
 
Јавни увид у Нацрт плана детаљне регулације привредне зоне између Панчевачког пута, Заге Маливук 3, постојеће железничке пруге, канала, трасе СМТ-а и приступног пута у Крњачи, Палилула
Комисија за планове Скупштине града Београда, на седници одржаној 28. маја 2013. године, утврдила је Нацрт плана детаљне регулације привредне зоне између Панчевачког пута, улице Заге Маливук 3, постојеће железничке пруге, канала, трасе СМТ-а и приступног пута у Крњачи, Градска општина Палилула, са Извештајем о стратешкој процени утицаја предметног Плана на животну средину, и на основу члана 50. Закона о планирању и изградњи („Службени гласник РС”, бр. 72/09, 81/09, 64/10, 24/11 и 121/12)

оглашава

ЈАВНИ УВИД У НАЦРТ ПЛАНА ДЕТАЉНЕ РЕГУЛАЦИЈЕ ПРИВРЕДНЕ ЗОНЕ ИЗМЕЂУ ПАНЧЕВАЧКОГ ПУТА, УЛИЦЕ ЗАГЕ МАЛИВУК 3, ПОСТОЈЕЋЕ ЖЕЛЕЗНИЧКЕ ПРУГЕ, КАНАЛА, ТРАСЕ СМТ-А И ПРИСТУПНОГ ПУТА У КРЊАЧИ, ГРАДСКА ОПШТИНА ПАЛИЛУЛА, СА ИЗВЕШТАЈЕМ О СТРАТЕШКОЈ ПРОЦЕНИ УТИЦАЈА ПРЕДМЕТНОГ ПЛАНА НА ЖИВОТНУ СРЕДИНУ

1. ЈАВНИ УВИД обавиће се у згради Градске управе града Београда, 27. марта бр. 43-45 (сала 2 у сутерену) у периоду од 3. јуна до 3. јула 2013. године, сваког радног дана од 9 до 18 часова.

http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1555614
 
Понедељак, 10. јун 2013.

Поновљени јавни увид у део Нацрта генералног урбанистичког плана Београда

Kомисија за планове Скупштине града Београда донела је Закључак којим се део Нацрта генералног урбанистичког плана Београда упућује на поновљени јавни увид у делу који обрађује комуналне површине и објекте и то: 1. текстуални део Нацрта плана у делу поглавља „Комуналне површине и објекти”; 2. графички део Нацрта плана „План намене површина” у делу обухвата у коме је извршена корекција положаја планираног гробља на авалском правцу; 3. графички део Нацрта плана „Комуналне површине и објекти” у делу у коме је извршена корекција положаја планираног гробља на авалском правцу.

План ће бити на поновљеном јавном увиду с у просторијама Градске управе у Улици 27. марта 43-45 (сала у сутерену) од 10. јуна до 10. јула и може се погледати сваког радног дана од 9 до 18 часова. Јавна седница Комисије за планове Скупштине града Београда о предметном делу Нацрта плана биће одржана 18. јула у просторијама Градске управе, 27. марта 43 – 45 (сала 2 у сутерену), са почетком у 13 часова. У току јавне седнице, сва присутна физичка и правна лица која су поднела примедбе у вези с Нацртом плана у писаном облику могу их образложити пред члановима комисије.

Примедбе на планирана решења могу се доставити Секретаријату за урбанизам и грађевинске послове, 27. марта 43-45, најкасније до 10. јула.

Izvor: Grad Beograd

A sve je to zbog ovoga:

БЕОГРАД
Генерални урбанистички план закочен до јесени
Због одбијања ресорног министарства да потпише тај документ, на реализацију чекају пројекти вредни десетине милиона евра
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
bgd06b01-mapa.jpg


Уместо почетком године, измене Генералног урбанистичког плана и доношење 10 планова генералне регулације Београда, неће бити усвојени пре септембра. У градској управи се надају да ће тада коначно добити сагласност ресорног министра за ове документе, који представљају основ за изградњу.

Због овог кашњења, тврде у престоничкој управи, на реализацију чекају бројни пројекти вредни на десетине милиона евра, а ова грађевинска сезона практично је изгубљена.

Зашто се сагласност ресорног министра чека још од децембра 2012, када је Београд предао нацрт ГУП-а Министарству грађевинарства и урбанизма на потпис?

Главни камен спотицања био је гробље Јелезовац, а против његове изградње, која се планира од 1975. године, глас су дигли мештани вождовачког села Раковица. Имали су подршку председника општине Драгана Вуканића (СНС). Њихове примедбе су усвојене тако да су 33 хектара предвиђена за гробље пренамењена у зелене површине. Градски урбанисти су гробље преместили у непосредну близину, на земљиште у власништву града. Те измене су, тврде у граду, „спаковане” у ГУП и послате ресорном министарству 10. децембра прошле године.

– Извештај комисије, три месеца касније, била је прва информација коју смо добили од министарства иако, према Закону о планирању и изградњи, сагласност на урбанистички план министар даје „у року који не може бити дужи од 30 дана од дана пријема захтева”. У извештају је наведено да постоји несклад између текстуалног и графичког дела нацрта плана а односи се на локацију гробља. Урбанистички завод је то урадио и послао министарству – објашњава Дејан Васовић, градски архитекта.

Док је струка тражила решење, почетком априла лопта је пребачена на политички терен и продубила је сукоб између града и републике.

Тада је Велимир Илић (НС), министар грађевинарства и урбанизма, тврдио да градске власти притискају његово министарство да одобри Генерални урбанистички план са накнадно убаченим објектима који нису прошли јавну процедуру.

Дописом од 9. априла, напомиње Васовић, министарство је дало мишљење да се усклађивањем текстуалног и графичког дела нацрта плана, које је град завршио на њихов захтев, „суштински мења плански документ” и да је потребно поновити јавни увид.

– Нацрт Генералног урбанистичког плана Београда обухвата 77.764 хектара, а гробље које „суштински мења плански документ” простире се на око 33 хектара, или 0,04 процента територије обухваћене планом. Другим речима, министарство није утврдило да нема услова за давање сагласности већ је дало мишљење да треба поновити јавни увид у делу који обрађује комуналне површине и објекте. Пошто је гробље предвиђено на градском земљишту, на којем нема приватних власника какве би требало обештетити, поновљени јавни увид представља непотребно губљење времена – изричит је Васовић.

Део спорног нацрта Генералног урбанистичког плана, без чијег усвајања се не може донети ни 10 планова генералне регулације на основу којих ће инвеститори моћи директно да добију услове за локацијску дозволу, на поновљеном јавном увиду биће од 10. јуна до 10 јула.

Одговор из Министарства грађевинарства и урбанизма на питање да ли је град прекршио закон „зато што је мењао ГУП без јавне расправе” нисмо добили ни јуче.

----------------------------------------------------

Полемика Илић – Ђилас

– Градске власти оптужују министарство да кочи усвајање ГУП-а и тај документ се прекраја, нарочито у општинама у којима је Српска напредна странка на власти, као што су Раковица и Вождовац, где град намерава да гради два гробља на 23 хектара. У другим општинама треба да буду кључни објекти – банке, хотели, мотели, најексклузивнији локали и трговински центри, а у Раковици гробље – говорио је у априлу министар Велимир Илић.

На то је реаговао градоначелник Ђилас, рекавши да „Илић није изговорио ниједну истиниту реч”, док је Александар Антић, председник Скупштине града, смиривао тензије изјављујући да верује да ће све несугласице у вези са ГУП-ом бити решене.

Д. Мучибабић
објављено: 08.06.2013.

Izvor: Politika
 
zar vam ove mape i planovi ne izazivaju tugu???
Pre vise od 100 godina su se pravili planovi za urbano sirenje Beograda, a danas imamo situaciju da je beograd opkoljen divljim naseljima koja ne samo da nisu planska i urbanizovana po savremenim merilima, vec nemaju nikakvu sansu da to postanu.
da stvar bude jos gora zadnjih 12 godina je samo jos vise pogorsalo i onako lose stanje...
 
1895.jpg

Plan Beograda iz 1867. godine. Autor karte Emilijan Joksimović
 
Načuh da će ovaj nacrt GUPa koji je predložen skupštini grada biti zbačen,Jovin i ekipa pripremaju novi,da se spase što se spasiti može.Hvala Bogu da su takve veličine još žive i zdrave,u poslednjem momentu..spas.
 
laki72":3q4hjrn8 je napisao(la):
zar vam ove mape i planovi ne izazivaju tugu???
Pre vise od 100 godina su se pravili planovi za urbano sirenje Beograda, a danas imamo situaciju da je beograd opkoljen divljim naseljima koja ne samo da nisu planska i urbanizovana po savremenim merilima, vec nemaju nikakvu sansu da to postanu.
da stvar bude jos gora zadnjih 12 godina je samo jos vise pogorsalo i onako lose stanje...

Opkoljen je naseljima koje su pravile izbeglice, "biznismeni" i razni seljoberi sa parama koji jos hrle, sve uz pomoc korumpiranih celnika grada, opstina i m. zajednica. Zato je Beograd ruzan i lici na provincijsku palanku. Sa izbeglicama je pocelo dvedesetih a ovi drugi su uzeli primat od 2000. Zna se da je zuta bag** uz pomoc ovih i onih na vlasti od 2000. Resenje je - preko noci srusiti sva ta divlja naselja, one koji su to omogucavali godinama strpati ekspresno u zatvor i oduzeti imovinu stecene korupcijom i prionuti na izradu planova. Sve je lako i jednostavno, medjutim ovu drzavu i saka cigana sa kartonkama moze da ucenjuje za sve i svasta da na kraju dobiju stanove, mogu da zamislim sta se sve radi na "visem nivou".
 
Nebojsa":3kgtmp4j je napisao(la):
laki72":3kgtmp4j je napisao(la):
zar vam ove mape i planovi ne izazivaju tugu???
Pre vise od 100 godina su se pravili planovi za urbano sirenje Beograda, a danas imamo situaciju da je beograd opkoljen divljim naseljima koja ne samo da nisu planska i urbanizovana po savremenim merilima, vec nemaju nikakvu sansu da to postanu.
da stvar bude jos gora zadnjih 12 godina je samo jos vise pogorsalo i onako lose stanje...

Opkoljen je naseljima koje su pravile izbeglice, "biznismeni" i razni seljoberi sa parama koji jos hrle, sve uz pomoc korumpiranih celnika grada, opstina i m. zajednica. Zato je Beograd ruzan i lici na provincijsku palanku. Sa izbeglicama je pocelo dvedesetih a ovi drugi su uzeli primat od 2000. Zna se da je zuta bag** uz pomoc ovih i onih na vlasti od 2000. Resenje je - preko noci srusiti sva ta divlja naselja, one koji su to omogucavali godinama strpati ekspresno u zatvor i oduzeti imovinu stecene korupcijom i prionuti na izradu planova. Sve je lako i jednostavno, medjutim ovu drzavu i saka cigana sa kartonkama moze da ucenjuje za sve i svasta da na kraju dobiju stanove, mogu da zamislim sta se sve radi na "visem nivou".

Da, da - baš je tako lako :roll:

Prvo - i rušenje košta. I to košta dosta novca (pogledaj temu "Beko"). Samo rušenje tih naselja bi koštalo nekoliko miljardi evra!

Drugo - sama ideja je krajnje luda. Kakav um može da smisli plan da na desetine hiljada ljudi ostavi bez krova nad glavom!? Pri tom, od tih nekoliko desetina hiljada jedan veliki broj je već nasilno isteran iz svojih kuća pre 15-20 godina! I kako očekivati da ti ljudi ne pruže nikakav otpor. Ne da bi izbili neredi, nego bi zemlja očas posla skliznula u građanski rat - bez preterivanja! Čak i ako bi uspeo da nađeš nekoliko milijardi evra za rušenje tolikih kuća i uspeo ljude koji žive u tim kućama da ubediš da se isele bez ikakvog otpora - gde bi posle s njima? Dobio bi horde beskućnika, oduzeo bi im dostojanstvo i gurnuo ih u ulični kriminal. Genijalan plan, nema šta!

Treće - ja ne mogu da verujem da uopšte pokušavam da odgovorim na ovaj post! Na ono što si napisao se čak ne može ljudski i argumentovano odgovoriti... Da ovaj forum ima "hall of shame", tvoja poruka bi zauzimala počasno mesto u njemu :notok:
 
Sigurno bi nesto moralo da se rusi, ukoliko zelimo da zavrsimo sa necim sto se zove divlja gradnja, a u stvari je legalna i isplatljivija od legalne, jer na kraju sve to sto je nelegalno postaje legalno, po povoljnijim uslovima nego da ste u startu radili legalno, kako zakon nalaze i kako je vecina radila. Cak i one stvari koje nikada ne bi mogle da budu legalizovane, na kraju se legalizuju i to postaje obrazac uspesnosti.
Tolerisanje nelegalne gradnje 2013 nema opravdanje, a kao sto smo videli najugozeniji su sruseni, pa i ta prica da se rusenje odlaze zarad humanosti pada u vodu.
 
Ako postoji zelja da ovaj grad zivi dostojanstveno, treba prvo, krenuti u rusenje svega novog i nelegalnog od 1. januara 2014. a onda koliko mogucnosti dozvoljavaju iz nelegalnih naselja seliti ljude u zamensku socijalnu stambenu gradnju...

Mozete da pricate o socijalnim problemima koliko hocete, dok ovo ne uradimo grad ce nam liciti na vukoje*******inu bez ikakvog reda...
 
Postoji onaj lep citat jednog bivešg srpskog premijera o akvarijumu i ribljoj čorbi.

Naravno da 2013. ne treba tolerisati divlju gradnju, nije je trebalo tolerisati ni 2000, a ni 1990. No, u ovom gradu postoje neki delovi gde je načinjena nepovratna šteta. Zar zaista verujete da je moguće srušiti celu Kaluđericu?

Nije sporno - naselja poput Kaluđerice su užasna (ni Boleč nije mnogo bolji, iako je ovde dosta kuća izgrađeno potpuno legalno sa svim papirima), ali u takvim naseljima širom grada živi sigurno 100-200.000 ljudi! Ova zemlja nema ni institucionalne ni ekonomske kapacitete da raseli toliki broj ljudi.

Ali može bar nešto da uradi. Prvo da podvuče crtu! Dakle, nulta tolerancija prema svakom novozapočetom objektu bez papira, bio to tržni centar ili šupa. Zatim da se nađe efikasno rešenje za legalizaciju - da se uz adekvatnu naknadu legalizuje sve što se legalizovati može, a ono što ne može - neka bude srušeno.

Tako da da - moguće je uvesti neki red, ali nemoguće je ispraviti sve brljotine koje su napravljene u prethodne dve i po decenije. Nešto će morati da ostane kao spomenik našoj gluposti.

I još nešto - ta beogradska snobovština prema "izbeglicama" i "seljoberima" je vrlo odvratna. Prvo, većina nas su deca ili unuci nekih seljobera koji su s planine sišli u Beograd. Drugo, te iste "izbeglice" smo odavde tapšali po ramenima, podržavali ih u borbi za "srpsku stvar" i poručivali im: "izdržite, braćo!", a danas nam smetaju i rado bi im videli leđa. Tužno...
 
Za to para nema recimo alitina je vrlo plansik uradjena nedostaje da se infrastruktura uradi do kraja
Greska je nastasla u tome sto recimo kad su ljudi se nasli u neprilici ,davasne su im nive da kupuju za pare ne za lijepe oci da je drzava bial organizovana mogla je kanalisati to tako sto bi recimo dala projekat gotv za KOLEKTIVNU GRADNJU pa da su ljude udruzili u zgrade od recimo 10 ili 20 staqnova bilo bi sve daleko bolje ljepse brze i jeftinije drzavu nije bilo briga
Takodje da kao sto je sad krenulo otkup seoskih domacinstava to je trebalo odmah organizovati
 
bg-2_620x0.jpg

Dunavsko jezero, kao Savsko
Zoran NIKOLIĆ | 18. oktobar 2013. 08:31 | Komentara: 0
Naš glavni grad je varoš koja ima dve planine, dve reke i jedno jezero. Dabome, pričamo o Kosmaju, Avali, Savi, Dunavu i Savskom jezeru. Međutim, mogli smo da imamo još jedno dragoceno kupalište, zamišljeno posle Drugog svetskog rata.
http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... kao-Savsko
 
Jedno jezero i dve reke?!?!?!?!?!


Sramota!!!!!!
Jezera: savsko (spomenuto u textu), ada safari, pariguz, trešnja, veliko blato....


A što se tiče reka zar topčider ne spada u reke?!?!?!




Послато са GT-N7100 користећи Тапаток 2
 
Vrh