Четвртак, 24. април 2014.
Синиша Мали нови градоначелник Београда
Нови градоначелник Београда је Синиша Мали, за којег је на данашњој седници Скупштине града гласало 79 одборника.
– Велика је част и обавеза бити први човек престонице. На челу Београда у протеклих 135 година била су многа славна имена наше историје, попут Николе Пашића, Љубомира Давидовића, Бранка Пешића и Зорана Ђинђића. Зато је преда мном велика обавеза да учиним ствари достојне људи који су својим делима задужили не само Београд већ и читаву Србију – истакао је нови градоначелник.
Он је у свом експозеу рекао да грађани Београда треба да знају истину о стању у главном граду, јер је то важно, како би се успешно спровеле корените реформе.
– У протеклих пет месеци упознао сам се са начином на који функционише Градска управа, предностима и манама таквог функционисања, али и са свим јавним предузећима и њиховим финансијским проблемима. У овако кратком року, као Привремени орган, успели смо да стабилизујемо финансије и припремимо основу за нову политику, која ће се водити у Београду у наредном периоду. Успели смо да обезбедимо услове да град нормално функционише и, колико је то било могуће, изађемо у сусрет сваком захтеву сваког грађанина Београда. Имали смо укупно 47 седница Привременог органа и донели велики број одлука за које сматрам да су биле добре и у интересу грађана Београда. Све одлуке биле су неопходне како би се омогућило несметано функционисање града. Да смо град затекли у бољем стању, донели бисмо мањи број одлука – указао је Мали.
Он је истакао да је највећи проблем града Београда тешка и комплексна финансијска ситуација.
– Колико је тешка ситуација у граду говори чињеница да у овом тренутку имамо тачно 10 милијарди и нешто више од 195 милиона динара доспелих обавеза које би град Београд требало данас да плати, док на рачуну града има нешто више од 600 милиона динара – прецизирао је Мали.
Он је истакао као посебан проблем тренд пада прихода, који су изражени током прошле и у првом кварталу ове године. Док само, како је најавио, следеће године на име камата и главница на кредите који су већ узети, град мора да плати око 82,5 милиона евра.
– Управо због тога, први приоритет биће финансијска консолидација, коју смо покренули мерама Привременог органа. Консолидација ће се састојати у агресивним мерама штедње, смањењем непотребних трошкова и прављењем приоритета у инвистицијама – истакао је градоначелник Београда.
Према његовим речима, увешће се централизована финансијска контрола, не само у Градској упави већ у свим градским предузећима, контрола трошкова, с посебним акцентом на већу ефикасност јавног градског превоза. Мали је као други приоритет истакао подстицање директних инвестиција и повећање запослености и самим тим и повећање прихода у буџету града.
– Београд треба да буде поново град кранова, градилишта и дизалица и надам се да ћу са свима вама у наредне четири године радити на повећању заинтересованости инвеститора. Конкретно, најважније инвестиције су Београд на води, завршетак нове железничке станице Прокоп, изградња нове аутобуске станице на Новом Београду, нова линија БГ воза, од Прокопа до Ресника, најмање четири нове подземне гараже. Завршетак прве фазе Велетржнице и проналажење партнера у њеном спровођењу, завршеак фабрике воде Макиш 2, и реконструкција погона Макиш 1, као и наставак радова на унутрашњем магистралном прстену. Такође, приоритет ће бити и уређење комуналне депоније у Винчи – прецизирао је у свом експозеу Синиша Мали и поручио да сви наведени пројекти треба да донесу нова радна места.
Када је реч о метроу, Мали сматра да је то један од најбитнијих пројеката који су потребни Београду, али и указао да постојећи предлог, тачније прва линија метроа није дефинисана да узима у обзир развојене пројекте престонице.
– Због тога је формирана Радна група која ће сагледати да ли и како будућа прва траса треба да се гради и како да се интегрише у систем јавног предоза – истакао је Мали.
Он је поручио одборницима Скупштине града да уколико се успе у реализацији само неких од наведених пројеката, Београд ће изгледати потпуно другачије. -
– Досадашња пракаса, где су се велики пројекти финансирали из кредита није се показала као добра, зато желим да укажем на неке друге моделе финансирања попут јавно-приватног партнерства и концесија. Поред ових важних пројеката, приоритет ће у наредне четири године бити и они који се тичу свакодневног живота грађана, као што је семафоризација раскрсница, обнова паркова и улица и изградња вртића. Неутралисаће се све црне рупе испред школа у Београду, увешће се „школицајци“ у образоване установе, док ће се већа пажња посветити развоју школског спорта. Такође ће приоритет нове градске власти бити оснаживање културних пројеката и установа културе, као што је отварање Музеја града Београда, јер дубоко верујем да је културни дух Београда његова највећа вредност – указао је новоизабрани градоначелник.
Трећи приоритет, како је истакао, биће повећање ефикасности Градске управе увођењем електронске управе и прилагођавање радног времена секретаријата грађанима. Као четврти приоритет нове градске власти, Мали је истакао вођење одговорене политике, али у складу са могућностима града.
– Тешка економска и социјална ситуација наши су највећи проблеми. И зато је важно да се озбебеди економска стабилност, али и да се истовремено заштите грађани, пре свих угрожене и осетљиве категорије становништва – рекао је Мали.
Образлажући разлоге због којих је предложио Синишу Малог за новог градоначелника, председник Скупштине града Београда Никола Никодијевић рекао је да је Мали дужност председника Привременог органа преузео у веома компликованој ситуацији, уз гомилу проблема.
– Синиша Мали се храбро прихватио посла и радио га је предано и одговорно двадесетак сати дневно. У тешким временима успели смо да очувамо све комуналне системе, а грађани нису осетили ванредну ситуацију која је владала у Скупштини града. Ово је свечани тренутак јер Београд добија свог 66. градоначелника. Узимајући у обзир борбу која нас у наредном периоду очекује, апсолутно верујем да на челу Београда треба да буде успешан менаџер са више од двадесет година искуства попут њега. Очување радних места и отварање нових, повећање прихода у буџету како би Београд могао даље да се развија, али и социјална давања, те налажење баланса између тога, све је то оно што очекује првог човека Београда - рекао је Никодијевић, изражавајући уверење да ће Мали успешно руководити тимом са овим приоритетима.
Синиша Мали рођен је 25. августа 1972. године у Београду, где је завршио основну школу и дипломираo на Економском факултету Универзитета у Београду. Као Ron Brown стипендиста, магистрирао је 1999. године на Washington Universitу у St. Louis-у, САД, смер финансије (Master of Business Administration диплома). Магистрирао је и на Економском факултету у Београду. У 2013. години одбранио је докторску дисертацију на тему: „Креирање вредности кроз процес реструктурирања и приватизације – Теоријске концепције и остварени резултати у Србији”, на Факултету организационих наука Универзитета у Београду. У 2001. години постављен је за помоћника министра за приватизацију у Министарству за привреду и приватизацију Владе Републике Србије. Крајем 2001. године прелази у Агенцију за приватизацију, где постаје директор Центра за тендерску приватизацију.
На тој функцији остаје до краја 2003. године. Почетком 2004. основао је своју компанију, која се бави саветовањем у области куповине и продаје предузећа (mergers&acquisitions), финансијског реструктурирања, консолидације пословања и саветовања компанија ради побољшања њихових финансијских перформанси. Пре преузимања положаја помоћника министра за приватизацију, радио је у Credit Suisse First Boston у Њујорку у Мergers & Аcquisitions group. Пре тога провео је четири године као руководилац у једној од четири највеће консултантске фирме на свету, Deloitte & Touche, од чега две године у Прагу и две године у Београду, где је радио на пословима приватизације, куповине и продаје предузећа, реструктурирања и консолидације, пословне анализе, итд.
Саветник је првог потпредседника Владе Републике Србије за економска питања. До избора за градоначелника обављао је функцију председника Привременог органа града Београда.
Носилац је звања Chartered Financial Analyst (CFA) и члан CFA Института, Serbian Business Angels Network-a, Fulbright Alumni Association of Serbia и British-Serbian Business Club-а. Такође, носилац је лиценце портфолио менаџера, коју издаје Комисија за хартије од вредности Републике Србије. Ожењен је и отац троје деце.