Šta je novo?

Gradska uprava (Gradonačelnik, skupština...)

Igore promivisi malo clanak sa naslovne strane sajta ,nisaam primjetio da su ga razgrabili mediji ,a i forumasi ,nisi to oglasio kao po obicaju
 
Postavio sam vest na temi UMP
 
Bulevarac":31zjdl6c je napisao(la):
Meni je interesantan ministar Radulovic od politicara. On nema nikakve veze sa Beogradom, ali rezon kojim razmislja i javno ga iznosi bi se mogao primeniti svuda i verujem da bi to napravilo razliku u odnosu na predjasnje stanje koje je katastrofalno.
Kako sam na prethodnim izborima dopisao Vericu Barac i nju zaokruzio, nesto razmisljam da na sledecim izborima glas dam bilo kome ko jasno i nedvosmisleno podrzi ministra Radulovica. Nesto se bojim da ce malo biti onih koji ce ga podrzati, ako ga iko i bude podrzao.

Meni deluje da Vučić samo čeka dobar momenat da jedinog ministra koji pokušava da išta uradi pusti niz vodu.
 
Ево Борчанцу и од мене пљус.
 
Ova privremena vlast koja se bavi i privremenim finansiranjem grada bolje da promeni naziv u povremena!

Hvale se kako su uštedeli. Jaka stvar, pa tako je i moja pokojna baba mogla da radi. Ništa ne plaćaju. Rebalansom budžeta su pokupili pare, preusmerili na druge stvari i tako sada ljudi koji su radili za Grad čekaju milostinju.

Ljudi iz PVB su prekršili zakon o plaćanju, jer JP moraju da plate u roku od 45 dana, a privatnici u 60.
To se naravno, ne poštuje i samim tim bez posledica krše zakon.
 
Ja sam već kivan na privremeni organ. Prvi razlog je Ceca za Novu godinu, drugi razlog je nedavni razgovor sa patrijarhom u kome su obećali zemljište za nove crkve i kakvu god drugo pomoć. Dakle, s jedne strane evo crkvi besplatno zemljište, a sa druge ćemo svakodnevno preko sajta Beograda po jedno 6 puta da objašnjavamo o zaduženju i da demantujemo optužbe objavljene na sajtu DS-a. I ta zloupotreba Beoinfo servisa sa njihova politička prepucavanja, pa Đilasu je trebalo malo duže da me potpuno razbesni a ovi su to uspeli za koliko su već na vlasti.
 
Malo podjsecanje
dsc05896.jpg

dsc05897.jpg

dsc05895.jpg

dsc05899.jpg

dsc05909.jpg

dsc05910.jpg

dsc05919.jpg

dsc05921.jpg

dsc05929.jpg
 
Dosao sam iz grada, upalio komp i vidim da je tema o djilasu privremeno ukinuta ???? i to sad kad mi je inspiracija za temu sve veca po nekom osnovu mi se ukida pravo da u njoj ucestvujem! U cemu je problem, jel neko nekom nesto pretio, jel bilo govora mrznje izmedju clanova na ovoj ili onoj osnovi?

Pa u toku je kampanja valjda imamo pravo da diskutujemo, u cemu je problem, niko nikog nije opsovao a nije ni bilo teskih reci, a koga tema ne interesuje ne mora ni da je prati zar nije tako? Zasto ukidati temu sad u sred kampanje a nije ukinuta kad je bilo sto puta logicnije, tj kad su ga skinuli sa mesta gradonacelnika?

Igore molim te vrati temu nek bude do izbora a posle ako hoces ukini. Moj je predlog da je prebacis u RELAX, koga ne interesuje nece ni da mu bode oci i u tom smislu nece uticati na sustinu foruma. Neko je tamo napisao da je Djilas sada obican gradjanin pa treba ukinuti temu, ej brate kakav obican gradjanin covek hoce da se vrati na mesto gradonacelnika i zvanican je kandidat kako kaze najjace opozicione stranke, prema tome ne moze biti obican gradjanin nikako. To je covek koji je iza sebe u ovom gradu ostavio to i to, ojadio ga za nekoliko stotina miliona evra, dolara itd i treba da se diskutuje o njemu itekako, kao i sutradan o onom ko ce ga naslediti posle 16. marta a kad bude zavrsio mandat. Imena tih ljudi moraju biti svaki dan na svim forumima.
 
Nebojša a zašto je tebi toliko stalo do te teme? Čoveče. ne valja biti toliko opsednut nekim, nije dobro po zdravlje.
 
Prvo hijackovao temu pa kad je zatvorena osetio se ostecenim kao da je neko njegovu temu zatvorio.
 
Nemojte dirati Nebojšu, neka ga. Samo neka ne spamuje i ovde sa silnim člancima iz kurira i sl. Tema je gradska uprava. I bilo bi lepo da se ne koljete ovde :) Poštujmo razlike u stavovima. I pomirite se sa time da nećete ubediti onog drugog u svoje mišljenje.
 
Upravo tako bez spamovanja i bice sve ok ma koji stav da je u pitanju a da nije mimo pravila foruma i opste kulture.
 
Da nam je danas takav! Zašto je Branko Pešić bio najpoštovaniji gradonačelnik Beograda

R. Bulatović | 02. 02. 2014. - 14:57h | Komentara: 42
Beograd je do sada je imao 66 upravitelja i gradonačelnika. Jedan od njih i dalje je za mnoge najbolji od svih. Evo i zašto.
430335_branko-pesica_f.jpg

Funkciju gradonačelnika Branko Pešić obavljao je do 1974. punih 9 godina i 14 dana. Za njegovo vreme izgrađeni su Mostarska petlja, Gazela, Terazijski tunel, veliki deo Novog Beograda, a baš tada usvojen je i ambiciozni plan spuštanja Beograda na reke (Beograd na Savi) i izgradnja Beogradskog metroa.

Ali, osim toga, zaveo je red u grad.

- Od Skupštine grada Beograda napravio je mravinjak u kome je svaki mrav bio poštovan, a viđene partijske cvrčke zvao je samo na proslave, kako je duhovito, ali sasvim tačno konstatovao jedan njegov blizak saradnik - kaže za “Blic” hroničar Zemuna Branko Najhold.

Pešić je radio danonoćno, pa je znao u sred noći da pozove telefonom direktore Elektrodistribucije ako bi se desilo da nestane struje ili samo ako ne gore ulične sijalice tamo gde je prošao.
Kada je septembra 1970. na putu za Norvešku doživeo srčani udar, prekinuo je put i vratio se kući, a već na aerodromu prvo što je pitao saradnike koji su ga dočekali bilo je da li za „Gazelu“ ima dovoljno armature. Zabeleženo je i da je posle prve vesti o eksploziji u bioskopu „20. oktobar“ napustio prijem u Topčideru i trkom i ne čekajući službeni automobil, dojurio do Balkanske ulice i pomagao ranjenima, da je gacao po vodi poplavljene Savamale i da je pomogao vatrogascima u borbi protiv požara u zgradi “Politike” - priča Najhold.

Ta nepuna decenija koliko je Branko Pešić bio gradonačelnik smatra se “zlatnim dobom” prestonice.

- Svako jutro je, vozeći sam sopstveni auto iz Zemuna u Beograd, na autobuskoj stanici „kupio“ nekoliko onih koji su čekali gradski prevoz. Običan svet je fasciniralo to što je pamtio i svako ime - kaže Najhold.
PROPISI ZA "TAKSI" SERVIS 1919. GODINE
Fijakeristi su početkom 20. veka obavljali veliki deo saobraćaja u gradu pa je upravitelj Beograda Kosta J. Tucaković, 25. arpila 1919. godine izdao akt kojim je regulisao cene, kaznene mere, tehničke i druge uslove. Na razvoj je uticao i upravitelj Rista Bademlić koji je 1896. izdao naredbu o poštovanju radnog vremena i naredio da se nastanjivanje u Beogradu može vršiti samo na osnovu dozvole Uprave grada.
VOLEO PREFERANS S DRUŠTVOM NA DUNAVU
430336_drustvo-dunav-u-slankamenu--2a_f.jpg

Branko Pešić je bio čest gost kafana iako nije pio, od onih elitnih do najobičnijih birtija, a voleo je muziku tamburaša. Obožavao je i da igra bilijar i još više raub i preferans. Na slici: Branko Pešić igra preferans sa svojim prijateljima Zemuncima, na letovanju u Slankamenu (iz knjige “Hronika Zemuna 1941-2000” Branka Najholda)
OSTAVKA VUKA KARADŽIĆA: TO MOŽE I "NAJPROSTIJI ČOVEK"
Fotelju gradonačelnika danas bi malo ko odbio, ali upravo je to učinio reformator srpskog jezika Vuk Stefanović Karadžić koji je nakon godinu dana upravljanja beogradskom varoši podneo ostavku.

Vuk je, rešenjem iz 1831. postao upravnik Beograda sa platom od 1.200 forinti srebra. Ipak, želja da se bavi naučnim radom, bila je jača od želje da vlada. Odluci da ode kumovala je i procena da na toj poziciji ne može da bude od “veće koristi nego što to može biti najprostiji čovek”.

- Za prezidenta Magistrata nahije i varoši Beogradske može se naći gotovo u svakom selu čovek, koji će, u današnje vreme, sve one poslove svršavati, kao i ja, a ja, živeći po svojoj volji, mogao bi što raditi, što svaki ne može... - obrazložio je Vuk.
http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/439400 ... k-Beograda
 
Aj' pa nek je sa srećom... i Malom i nama...

Четвртак, 24. април 2014.

Синиша Мали нови градоначелник Београда

1598059_Sinisa_Mali__3_v.jpg


Нови градоначелник Београда је Синиша Мали, за којег је на данашњој седници Скупштине града гласало 79 одборника.

– Велика је част и обавеза бити први човек престонице. На челу Београда у протеклих 135 година била су многа славна имена наше историје, попут Николе Пашића, Љубомира Давидовића, Бранка Пешића и Зорана Ђинђића. Зато је преда мном велика обавеза да учиним ствари достојне људи који су својим делима задужили не само Београд већ и читаву Србију – истакао је нови градоначелник.

Он је у свом експозеу рекао да грађани Београда треба да знају истину о стању у главном граду, јер је то важно, како би се успешно спровеле корените реформе.

– У протеклих пет месеци упознао сам се са начином на који функционише Градска управа, предностима и манама таквог функционисања, али и са свим јавним предузећима и њиховим финансијским проблемима. У овако кратком року, као Привремени орган, успели смо да стабилизујемо финансије и припремимо основу за нову политику, која ће се водити у Београду у наредном периоду. Успели смо да обезбедимо услове да град нормално функционише и, колико је то било могуће, изађемо у сусрет сваком захтеву сваког грађанина Београда. Имали смо укупно 47 седница Привременог органа и донели велики број одлука за које сматрам да су биле добре и у интересу грађана Београда. Све одлуке биле су неопходне како би се омогућило несметано функционисање града. Да смо град затекли у бољем стању, донели бисмо мањи број одлука – указао је Мали.

Он је истакао да је највећи проблем града Београда тешка и комплексна финансијска ситуација.

– Колико је тешка ситуација у граду говори чињеница да у овом тренутку имамо тачно 10 милијарди и нешто више од 195 милиона динара доспелих обавеза које би град Београд требало данас да плати, док на рачуну града има нешто више од 600 милиона динара – прецизирао је Мали.

Он је истакао као посебан проблем тренд пада прихода, који су изражени током прошле и у првом кварталу ове године. Док само, како је најавио, следеће године на име камата и главница на кредите који су већ узети, град мора да плати око 82,5 милиона евра.

– Управо због тога, први приоритет биће финансијска консолидација, коју смо покренули мерама Привременог органа. Консолидација ће се састојати у агресивним мерама штедње, смањењем непотребних трошкова и прављењем приоритета у инвистицијама – истакао је градоначелник Београда.

Према његовим речима, увешће се централизована финансијска контрола, не само у Градској упави већ у свим градским предузећима, контрола трошкова, с посебним акцентом на већу ефикасност јавног градског превоза. Мали је као други приоритет истакао подстицање директних инвестиција и повећање запослености и самим тим и повећање прихода у буџету града.

– Београд треба да буде поново град кранова, градилишта и дизалица и надам се да ћу са свима вама у наредне четири године радити на повећању заинтересованости инвеститора. Конкретно, најважније инвестиције су Београд на води, завршетак нове железничке станице Прокоп, изградња нове аутобуске станице на Новом Београду, нова линија БГ воза, од Прокопа до Ресника, најмање четири нове подземне гараже. Завршетак прве фазе Велетржнице и проналажење партнера у њеном спровођењу, завршеак фабрике воде Макиш 2, и реконструкција погона Макиш 1, као и наставак радова на унутрашњем магистралном прстену. Такође, приоритет ће бити и уређење комуналне депоније у Винчи – прецизирао је у свом експозеу Синиша Мали и поручио да сви наведени пројекти треба да донесу нова радна места.

Када је реч о метроу, Мали сматра да је то један од најбитнијих пројеката који су потребни Београду, али и указао да постојећи предлог, тачније прва линија метроа није дефинисана да узима у обзир развојене пројекте престонице.

– Због тога је формирана Радна група која ће сагледати да ли и како будућа прва траса треба да се гради и како да се интегрише у систем јавног предоза – истакао је Мали.


Он је поручио одборницима Скупштине града да уколико се успе у реализацији само неких од наведених пројеката, Београд ће изгледати потпуно другачије. -

– Досадашња пракаса, где су се велики пројекти финансирали из кредита није се показала као добра, зато желим да укажем на неке друге моделе финансирања попут јавно-приватног партнерства и концесија. Поред ових важних пројеката, приоритет ће у наредне четири године бити и они који се тичу свакодневног живота грађана, као што је семафоризација раскрсница, обнова паркова и улица и изградња вртића. Неутралисаће се све црне рупе испред школа у Београду, увешће се „школицајци“ у образоване установе, док ће се већа пажња посветити развоју школског спорта. Такође ће приоритет нове градске власти бити оснаживање културних пројеката и установа културе, као што је отварање Музеја града Београда, јер дубоко верујем да је културни дух Београда његова највећа вредност – указао је новоизабрани градоначелник.

Трећи приоритет, како је истакао, биће повећање ефикасности Градске управе увођењем електронске управе и прилагођавање радног времена секретаријата грађанима. Као четврти приоритет нове градске власти, Мали је истакао вођење одговорене политике, али у складу са могућностима града.

– Тешка економска и социјална ситуација наши су највећи проблеми. И зато је важно да се озбебеди економска стабилност, али и да се истовремено заштите грађани, пре свих угрожене и осетљиве категорије становништва – рекао је Мали.

Образлажући разлоге због којих је предложио Синишу Малог за новог градоначелника, председник Скупштине града Београда Никола Никодијевић рекао је да је Мали дужност председника Привременог органа преузео у веома компликованој ситуацији, уз гомилу проблема.

– Синиша Мали се храбро прихватио посла и радио га је предано и одговорно двадесетак сати дневно. У тешким временима успели смо да очувамо све комуналне системе, а грађани нису осетили ванредну ситуацију која је владала у Скупштини града. Ово је свечани тренутак јер Београд добија свог 66. градоначелника. Узимајући у обзир борбу која нас у наредном периоду очекује, апсолутно верујем да на челу Београда треба да буде успешан менаџер са више од двадесет година искуства попут њега. Очување радних места и отварање нових, повећање прихода у буџету како би Београд могао даље да се развија, али и социјална давања, те налажење баланса између тога, све је то оно што очекује првог човека Београда - рекао је Никодијевић, изражавајући уверење да ће Мали успешно руководити тимом са овим приоритетима.

Синиша Мали рођен је 25. августа 1972. године у Београду, где је завршио основну школу и дипломираo на Економском факултету Универзитета у Београду. Као Ron Brown стипендиста, магистрирао је 1999. године на Washington Universitу у St. Louis-у, САД, смер финансије (Master of Business Administration диплома). Магистрирао је и на Економском факултету у Београду. У 2013. години одбранио је докторску дисертацију на тему: „Креирање вредности кроз процес реструктурирања и приватизације – Теоријске концепције и остварени резултати у Србији”, на Факултету организационих наука Универзитета у Београду. У 2001. години постављен је за помоћника министра за приватизацију у Министарству за привреду и приватизацију Владе Републике Србије. Крајем 2001. године прелази у Агенцију за приватизацију, где постаје директор Центра за тендерску приватизацију.

На тој функцији остаје до краја 2003. године. Почетком 2004. основао је своју компанију, која се бави саветовањем у области куповине и продаје предузећа (mergers&acquisitions), финансијског реструктурирања, консолидације пословања и саветовања компанија ради побољшања њихових финансијских перформанси. Пре преузимања положаја помоћника министра за приватизацију, радио је у Credit Suisse First Boston у Њујорку у Мergers & Аcquisitions group. Пре тога провео је четири године као руководилац у једној од четири највеће консултантске фирме на свету, Deloitte & Touche, од чега две године у Прагу и две године у Београду, где је радио на пословима приватизације, куповине и продаје предузећа, реструктурирања и консолидације, пословне анализе, итд.

Саветник је првог потпредседника Владе Републике Србије за економска питања. До избора за градоначелника обављао је функцију председника Привременог органа града Београда.

Носилац је звања Chartered Financial Analyst (CFA) и члан CFA Института, Serbian Business Angels Network-a, Fulbright Alumni Association of Serbia и British-Serbian Business Club-а. Такође, носилац је лиценце портфолио менаџера, коју издаје Комисија за хартије од вредности Републике Србије. Ожењен је и отац троје деце.

Izvor: Grad Beograd
 
Bez namere ulaska u politicke rasprave tj. naglasavanja politickog opredeljenja doticnog mislim da ovaj covek nema kapacitet za ovako jedan odgovoran posao. Pri tom mislim na zadatak transformacije (ili nastavak transformacije) Beograda u jednu modernu i otvorenu svetsku metropolu. To izvlacim iskljucivo iz postupaka koje je on sa rukovodeceg mesta sada vec bivse privremene uprave uradio. Povezano sa tim mislim da ce nama sreca vise biti potrebna. Najiskrenije i pritajeno se nadam da ce me on ipak demantovati.
 
Jel znate sta znaci ona narodna
"Je_ali smo jeza u ledja" ???
Ne znate? E pa naucicete uskoro...

Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
Milance":cic4njz6 je napisao(la):
Bez namere ulaska u politicke rasprave tj. naglasavanja politickog opredeljenja doticnog mislim da ovaj covek nema kapacitet za ovako jedan odgovoran posao. Pri tom mislim na zadatak transformacije (ili nastavak transformacije) Beograda u jednu modernu i otvorenu svetsku metropolu. To izvlacim iskljucivo iz postupaka koje je on sa rukovodeceg mesta sada vec bivse privremene uprave uradio. Povezano sa tim mislim da ce nama sreca vise biti potrebna. Najiskrenije i pritajeno se nadam da ce me on ipak demantovati.
Sudeći po njegovom CV-u, cijenim da je on postavljen da rasproda imovinu u vlasništvu grada, a ne da bude gradonačelnik u pravom smislu te funkcije.
 
Иначе дуг је сада 1,1 милијарду евра. Наравно до 2039. Али то се не спомиње.

On je rekao da je glavni grad zadužen za 1,1 milijardu evra, da je gradska kasa nelikvidna, da u Beogradu treba sprovesti iste mere kao u celoj Srbiji i da je potrebno "stezanje kaiša".

Mali nije odgovorio na pitanje kako će se mere štednje tačno odraziti na život građana, ali je rekao da bi svi živeli još gore kada bi se nastavilo s dosadašnjom politikom, jer bi za godinu ili dve država bankrotirala.

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/460792/Mali-Beogradu-sledi-stezanje-kaisa
 
E sad ponovo možemo da aktiviramo sekciju Prijave gradskim službama da vidimo koja je razlika i kako su radili oni a kako rade ovi.
Filip će da zna odgovor sigurno.
 
Ranije sam na forumu pisao da je kod izbora gradonačelnika i gradske vlasti bitno ne kakvom se politikom ko bavi, već da se smeće redovno odnosi.

Ovo, zaista, nisam, ni priželjkivao ni očekivao:

http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... _id=846755

Društvo | ponedeljak 12.05.2014 | 10:38 -> 14:48
BG: Preti katastrofa zbog smeća
Izvor: Tanjug

Beograd -- Gradska čistoća odnela veći deo nagomilanog smeća sa beogradskih ulica na alternativne deponije. Međutim, problem i dalje postoji, deponija je blokirana.

Meštani Vinče i Radmilovca nastavili su i danas protest na ulazu u deponiju Vinča zahtevajući od Elektromreže Srbije da izmesti planiranu trasu dalekovoda na bezbednu udaljenost od njihovih kuća, škole, vrtića.

Protest traje već pet dana i kamioni gradske čistoće ne mogu da odvoze smeće na deponiju, već se traže alternativni pravci i smeće odvozi na deponiju u Obrenovac, Pančevo, Rumu, Jakovo.

Nekoliko kamiona gradske čistoće tako se probilo do deponije u Vinči alternativnim pravcem, zemljanim putem preko Velikog sela, ali je kiša onemogućila da se ovom trasom nastavi transport.

Učesnik protesta Dejan Milovanović rekao je Tanjugu da ih niko od nadležnih za ovih pet dana nije kontaktirao i da rešenje problema nije na vidiku. "Direktor gradske čistoće je dao izjavu za medije da su pregovori o toku. Ne znam sa kim oni pregovaraju, nama se niko nije obratio", navodi Milovanović.

On kaže da će protest biti nastavljen dok se ne pronađe rešenje i ne ispuni njihov jedini zahtev da se dalekovod preseli na bezbednu udaljenost od kuća, škole, vrtića.

Iz Gradske čistoće apelovali su još jednom da se put do deponije odblokira, jer u suprotnom gradu preti ekološka katastrofa zbog nagomilanog smeća. Tokom jučerašnjeg dana odnet veći deo nagomilanog smeća odnet je iz Beograda, ali da su stvorene nove količine tokom popodneva, noći i jutra, tako da ukoliko se problem hitno ne reši Beograd će imati ozbiljan komunalni problem.

Elektromreža Srbije, koja gradi pristupni dalekovod za trafo stanicu Beograd 20, saopštila je da taj dalekovod ni na koji način neće ugroziti zdravlje stanovnika i da dalekovod nije moguće izmeštati i da bi svaka promena trase odložila projekat za nekoliko godina.
 
A sci žutu, što bi rekla deca. Niki se ne izjašnjava osim čistoće koja se pravda. Interesantno, samo novinarska prepričavanja i škrti izveštaji. Nešto se dogovaraju iza zatvorenih vrata pod sloganom da se mnogo ne talasa. Čudi me da se Mali nije oglasio.
 
Šta je Pešić istovremeno otvorio pored Gazele? Da li su to Mostarska petlja i Terazijski tunel?
 
Vrh