Šta je novo?

Gradić Pejton

Miki

Novice
Učlanjen(a)
23.10.2008.
Poruke
28
Pohvaljen
2
Znam da je ranije bilo price na temu gradica pejtona i okoline, od filharmonije preko opere do ne znaju ni oni cega vec za tako mali prostor, ali nista konkretno i svakako nista renderovano i lepo... Lokacija je lepa i prilicno zapustena, i prilicno mi je u neposrednom komsiluku, te ako imate bilo kakve informacije, slike ili razmisljanja molim vas da ih sa mnom ovde i podelite. Pozdrav svima, ja sam Miki.
 
Колико сам ја пратио цела прича о филхармонији, опери, гаражи... је стала због "побуне" власника локала, позивања на очување дела арх. Радовића, потписивања петиције...

Стање у ком се налази Пејтон је заиста тужно и цела та екипа би сада могла да се скупи па да га макар мало среди, о паркирању на сред улице у Чубурској да не причам.
 
jeste, drveni kiosci su vrhunac YU - arhitekture 60tih godina. Pa još kad imamo klaster tih kioska koje proglesimo za "Zanatski Centar"- greota bi bila dirati to blago.

A i ovde da demantujem one laži koje neki šire da Odbor za zaštitu gradiće Pejton čine alkoholičari iz kafane Čubura, koji bi time izgubili jedinu svrhu njihovog života.
 
Na Cuburi ima mnogo drugih stvari koje treba rusiti, pogotovo u neposrednoj blizini Gradica Pejton, npr. kompletnu ulicu Orlovica Pavla. Gradic Pejton je simpaticno mesto koje treba srediti i sacuvati.
 
мој глас за опстанак и останак градића пејтона. он је свакако једна од посебности београда.
али, да га треба мало обновити, мало "нашминкати", то је факат.
 
Иако сам одрастао ту, на углу Граничарске и Мачванске, и мање више сваке недеље посећивао кафану "Чубура", не видим разлог опстанка Пејтона у склопу онолике градње по Чубури и Неимару.

Мислим да је Пејтон имао смисла док су му у комшилуку биле већином приземне куће, једноспратнице и двоспратнице. Данас ми све више делује превазиђено као и онај ред кућица у Макензијевој које претпостављам чекају проширење улице како би нестале.

Наравно веома би важно било пажљиво одабрати достојног наследника Пејтона, али чак и када би га средили, а то изгледа никоме па ни самим корисницима не пада на памет, не видим сврху његовог опстанка.
 
Pejton definitivno ostaje, samo što planiraju da uvedu malo reda u onu potpuno anarhiju koja tamo trenutno vlada.

Обнова градића Пејтона – од темеља

Дрвене монтажне кућице које због дотрајалости не буду могле да се реконструишу биће срушене и поново подигнуте према пројекту архитекте Ранка Радовића

Аутор: Далиборка Мучибабићпетак, 29.07.2016. у 16:49

pejton-----------foto-ZORAN-ANASTASIJEVICH.jpg

(Фото З. Анастасијевић)

Публику концертне представе „Дочек” прекосутра ће закупци у градићу Пејтону на Чубури под ведрим небом дочекати са добром вешћу – Занатски центар „Врачар” уобличен као пчелиње саће са бројним уличицама и пјацетама биће од темеља обновљен следеће године. И то према оригиналном пројекту архитекте Ранка Радовића.

Ово обећање челника града добило је 36 корисника локала који се дуже од деценије боре за опстанак аутентичног врачарског центра на којем упркос кризи и одумирању старих заната одолева неколико занатлија: печаторезац, кројач, обућар и гравер. Обнови претходи израда планског документа у који ће бити уцртане монтажне дрвене кућице и на основу којег ће бити издата грађевинска дозвола за реконструкцију.

– Обнова не искључује рушење објеката ако процена стања комплекса покаже да неке кућице морају да се поруше и на њиховом месту саграде идентичне. Оне које зуб времена није докрајчио неће се уклањати, али затворени пролази и пјацете и надзидани објекти морају да се врате у првобитно стање – каже Милутин Фолић, градски урбаниста.

Закупци који дуже од деценије стрепе да ће локали у којима зарађују за живот бити сравњени са земљом, кажу да сада верују обећању града и дали су сагласност да се комплекс уреди у складу са првобитним пројектом архитекте Радовића. Он је преминуо 2005. године, а његово име овековечено је централним тргом у комплексу градић Пејтон са спомен-плочом.

– У време обнове корисници локала неће плаћати порез и закупнину – каже Тамара Руменовић, закупац локала и једна од покретача петиције против рушења коју је за 11 година потписало више од 35.000 љубитеља чубурског оријентира.

У њему су многи угледни Београђани, попут Либера Марконија, Моме Капора, Богдана Тирнанића, исписивали странице анала овог сада већ историјског места. Без подршке бројних глумаца, књижевника, музичара и уметника који у градић Пејтон долазе на чашицу и разговор одавно би на том месту никли јавна гаража, музички или тржни центар.

Зато ће гостовање „Хлеб театра” у недељу још једном доказати да за уметнике разних профила градић Пејтон може да постане дом.

Izvor: Politika
 
Prolazio sam skoro kroz gradic pejton i stvarno mi nije jasno sta tacno ljudi vide u tome osim sto postoji neka nostalgija za starim Vracarom... ti stari zanati vise nece opstati oni se gase svuda po gradu i svuda u svetu... Tako da se se ti lokali pretvoriti u obicne kioske...
 
Molim Igora da temu preimenuje u Gradić Pejton. Hvala :)

Što se tiče lokala mislimda se može sređivanjem dovesti u red. Verujem da može postojati još nesto na Vračaru pored novogradji sa maksimalnim stepenom izgradnje.
 
Vrh