Šta je novo?

Google Street View

Mile

Beginner
Učlanjen(a)
02.11.2007.
Poruke
50
Pohvaljen
2
„Google Street View” snima Hrvatsku, a zaobilazi Srbiju

Splitskim ulicama trenutno se kreće i fotografiše automobil servisa „Google street view” pomoću koga će se Hrvatska pridružiti spisku od tridesetak zemalja čijim se ulicama svako sa pristupom internetu može prošetati bez napuštanja stana. Kako saznajemo, „Google” nema Srbiju u svojim planovima


IZBEGAVANJE - „Do sada smo pokrenuli ovaj servis u preko 30 zemalja i veoma se radujemo proširivanju liste zemalja koje su obuhvaćene servisom Street View map. Zasad nemamo planove koje bi najavili a koji se odnose na Srbiju”, zvanično nam je saopšteno iz "Gugla".

„Guglov auto”, simbol i glavno oruđe jednog od najkontroverznijih projekata najmoćnije globalne korporacije „Gugla”, projekta koji je od samog starta podelio svetsku javnost na vatrene pobornike i vatrene kritičare, ovih se dana kreće Hrvatskom i fotografiše ulice najvećih gradova našeg suseda.

Kada bude završio svoj posao i kada se sve fotografije slože i obrade, preko „Gugl mape” moći ćete da se spustite na ulice i prošetate se gradovima poput Zagreba, Splita, Rijeke ili Osijeka, kao što ste do sada mogli ulicama svetskih metropola kao što su Tokio, Njujork, London, Pariz ili Rim.

Pre Hrvatske, „Guglov auto” se vozio Austrijom, a države koje su najavljene kao sledeće destinacije jesu, između ostalih, Grčka, Mađarska, Poljska i Slovačka. U planovima su i zemlje poput Slovenije, Bugarske i Estonije.

Inače, „Guglov pogled sa ulice” je u svetu izazvao velike kontroverze, te razbuktao diskusiju o gorućem pitanju privatnosti na internetu. Fotografije ljudi koji izlaze iz striptiz barova, ugrožavanje intime ljudi u njihovim domovima i činjenica da je „Guglov auto” u poslednje tri godine skupljao podatke sa svih otključanih bežičnih mreža samo su na vrhu spiska onih koji kritikuju ovaj servis.

Verovatno najdrastičniji primer ugrožavanja privatnosti i intime ljudi jeste slučaj jednog engleskog bračnog para koji se razvodi nakon što je žena preko ovog servisa videla muža kako se šeta sa ljubavnicom. Na ovakve i slične primedbe „Gugl” je odgovorio tako što je na svim fotografijama počeo da zamagljuje lica.

To, međutim, ne sprečava pojedine evropske zemlje poput Slovenije da budu skeptični, te će tako „Gugl” u Sloveniji biti dužan da pre dolaska u neki grad i ulicu unapred obavesti žitelje da bi imali vremena da zaštite svoju privatnost

Link http://www.24sata.rs/vesti/aktuelno...snima-hrvatsku-a-zaobilazi-srbiju/11562.phtml
 
Zoom da, ali im je street view malo cudan, tj u pitanju je panorama od 360 stepeni za svaku tacku sto je malo neprirodno...
 
било је то возило пре пар месеци, снимало је по Београду. чак сам се у једном моменту возио иза њега
 
није. не сећам се марке возила, али знам да је имао те камере горе
 
Mene više interesuje kada će da apdejtuju satellite imagery... Više bih voleo da taj normalan view bude sličan onome u Budimpešti, Street View mi ne treba.

Bingu ide u prilog kod nas to što ima fotke visoke rezolucije, ali nema zgodne alatke kao gugl za crtanje mapa i to što ja radim. Kada bi gugl dobio ovako kao budapešt:

7nXt8.png


bilo bi mi mnogo olakšano...

btw, google je ovo imao mnogo pre nego što je bing lansirao stvar...
 
Mislim da od ovoga ne postoji nista bolje trenutno. ;)
Instalirajte plug-in i uzivajte!

http://maps.nokia.com/3D/

P.S. Izaberite neki od gradova koji su vec ponudjeni u gornjem desnom uglu.
 
kopte3":27mg62kp je napisao(la):
Mislim da od ovoga ne postoji nista bolje trenutno. ;)
Instalirajte plug-in i uzivajte!

http://maps.nokia.com/3D/

P.S. Izaberite neki od gradova koji su vec ponudjeni u gornjem desnom uglu.


AUUUUUUUUUU!!!!!!!!!!!!!!! :shok: :shok: :shok:

Pa ovo je nenormalno dobro! Kakav google earth, kakav bingmaps!
 
Ipak je bolji GE, ovo je isti sistem kao Building Maker za GE, samo sto je optimizovanije...na GE imate ceo svet skoro u 3D, ovi ima da se porode dok obrade sve gradove, a pritom moraju veovatno sami da rade...
 
Zapravo cela 3d mapa nastaje skeniranjem gradova iz aviona i pravljenja fotografija koje se nakon toga u softveru obrade i spoje sa 3d modelom.. Ne postoji potreba rucne izrade svakog objekta. Zato se dobija toliko sitnih detalja koje bi inace rucnim putem bilo skoro nemoguce napraviti. Nokia je vlasnik Navteq-a, jednog od najvecih dobavljaca mapa na svetu (koristi ih Bing, koristio ih je i Google), i ovo ce bez sumnje postati odlican konkurent servisima poput Street view-a. Nadajmo se da ce i nas Beograd jednog dana dodji na red..
 
ma daj, sto se tice Srbije mozemo to da zaboravimo, jedina smo zemljia u Evropi koja nema ni ulice na Nokia mapama. Ima ih i Albanija.
 
kopte3":170ajatk je napisao(la):
Zapravo cela 3d mapa nastaje skeniranjem gradova iz aviona i pravljenja fotografija koje se nakon toga u softveru obrade i spoje sa 3d modelom.. Ne postoji potreba rucne izrade svakog objekta. Zato se dobija toliko sitnih detalja koje bi inace rucnim putem bilo skoro nemoguce napraviti. Nokia je vlasnik Navteq-a, jednog od najvecih dobavljaca mapa na svetu (koristi ih Bing, koristio ih je i Google), i ovo ce bez sumnje postati odlican konkurent servisima poput Street view-a. Nadajmo se da ce i nas Beograd jednog dana dodji na red..

Znam koji je sistem, isto je kao i kod Google-a.
Bojim se da je netacno to sto si napisao, jer upravo rucno se doradjuje sve ono sto masina zaboravi da odradi...no detalji za ovakve servise nisu toliko ni bitni, ali opet sto da ne.

Opet (gledao sam Milano) teksture su dosta lose kao i GE zgrade radjene u BM-u.
 
Vrh