Šta je novo?

Google snima Beograd za Street View!

tragac

Expert
Učlanjen(a)
05.04.2011.
Poruke
6.901
Pohvaljen
5.417
Lokacija
RAKOVICA
Danas oko 14:45 ulica patrijarha Pavla ispod nadvožnjaka sam usnimio ovo. Na sajtu Geoputa kome pripada vozilo nisam našao ništa o ovome, ali i ranije je u nekim zemljama Google angažovao kontraktore za snimanje street viewa.

streetview-800x481.jpg


Usput, admini, možda st enegde već pričali o tome, ali gde nestade AutoResize na novom forumu?
 
Video sam da se neki bosanski političar slikao na biciklu koje prevozi tu guglovu kameru. I već i kod nas :D
 
Ja baš htedoh da napišem da sam i ja video danas isti auto u Kumodraškoj, no pomislio sam geoput nešto snima svoje :)
Tako da ako je to street view biću nanjemu jaaaaj :)))
 
"TOPCON IP-S2 - Mobile Mapping System" se koristi za prikupljanje prostornih podataka iz vozila u pokretu. Podaci koji se prikupljaju Mobile Mapping sistemom jesu panoramski snimci (dobijeni višestrukom kamerom) i georeferencirani oblak tačaka (dobijen sa laserskih skenera sistema).

Ogromna prednost Mobile Mapping sistema jeste brzo prikupljanje velike količine prostornih podataka.

U periodu od 6. do 8. decembra 2011. godine, PJ Geodelta je izvršila snimanje ulica Mobile Mapping sistemom IP-S2 celokupnog gradskog područja Bačke Palanke. U toku je proces vektorizacije elemenata gradskih saobraćajnica.

Kao sto vidite nista od street view.I dokaz
 
ја сам слично возило (додуше, била је Лада Нива а не Шкода Практик) видео у Јерковићу пре годину дана
 
Kad god je viđeno i šta god da je rađeno, to je skoro izvesno rađeno za Google, jel da li bi Geoput to radio za svoje potrebe, ili po narudžbini policije ili nekog drugog domaćeg naručioca po ovoj krizi. Pa samo zamisli koliko košta gorivo da se obiđe svaki malo veći grad i svi regionalni, magistralni i autoputevi. Pa onda ljudi koji mesecima sve to pregledaju, konvertuju, vektorizuju, koriguju, uklanjaju nedostatke sa svake pojedinačne fotografije. Takav projekat teško da po ovoj krizi neki domaći naručilac može da uzme. Ok možda je Bing Streetside view, ali se on mnogo sporije širi od Googlea.
 
a ako zaista jeste google street view, kada mozemo da ocekujemo finalni rezultat?
 
Да Геопут ради-снима за Гугл "Стрит Веј", они (Геопут) би то објавио на свом сајту као ударну и последњу вест. Њихова последња вест је од новембра прошле године да су "покретним системом за мапирање"снимали градско подручје Бачке Паланке.
 
Iz meni nepoznatih razloga Google drži u tajnosti snimanja na terenu. Ni za Hrvatsku se nije ništa zvanično znalo do pre šest meseci a snimci su od leta 2011, dakle snimalo se u tajnosti. Verovatno i od kontraktora zahtevaju tajnost, zato nema ništa na sajtu. I logično mi je da su kod nas tražili kontraktora koji ima bolje mape puteva jer možda imaju pristup nekom neophdnom sloju podataka ili GIS-u kojim G ne raspolaže.
 
Dokle god ne vidite Google vozilo na ulicama, nemojte se nadati da ce SW uskoro da stigne...mada nikad se ne zna, ovde kod nas uvek ide sve drugacije :)
 
Ma nema govora o SV kod nas jos uvek, pa to ne moze u tolikoj tajnosti da prodje. Za HR sam od dosta ljudi koje licno znam dobio info tokom 2011 da su vidjali Google vozilo na puno lokacija.

Dakle, kad se bude snimalo za SV, znacemo, budite sigurni.
 
За снимање Стрит Веја возила која снимају морају да буду означена са Гугл знаком, јер је то њихов пројекат. Као рецимо ова Опел Астра у Француској


У Америци су у држави Невада одобрили Гуглу коришћење возила Тојота Пријус без возача односно аутоматским управљањем, а и то је Гуглов пројекат.
Прочитајте на ауто блогу, а имате и интересантну анимацију снимања:
Nevada odobrila vožnju Google automobila sa automatskim upravljanjem
http://auto.blog.rs/blog/auto/vesti/201 ... ravljanjem

Такође од скора су у употреби Лексуси (rx 450h) исто без возача и прешли су са њима више од 300 хиљада миља.

Гуглов пројекат "возило без возача" је идеја подпреседника Гугла који је и један од твораца Гугл Стрит Веја. Ево мало више о томе, а има и краћи видео запис вожње Тојоте Пријус.

GOOGLE “Self driving cars” – Automobili bez vozača
..............................................................................Projekat “The Google driverless car” je zamisao jednog profesora Stanford univerziteta čije je ima Sebastian Thrun. Inače, ovaj čovek je i potpredsednik kompanije Google, kao i jedan od pronalazača Google Street View. Predvodio je Stanford tim koji je pobedio 2005. godine na“DARPA Challenge” takmičenju (takmičenje samoupravljajućih vozila koje je sponzorisalo američko Ministarstvo Odbrane). Svo znanje koje je stekao radeći na tom projektu on je usavršio i uložio u razvoj novog samoupravljajućeg vozila - The Google driverless car. ......................................................

http://auto.omladina.net/self-driving-c ... ez-vozaca/

Можда са једном оваквом Тојотом или Лексусом буду снимали Стрит Веј по Беогарду и Србији, било би лепо :p
 
Гага":jerlbwt0 je napisao(la):
Да Геопут ради-снима за Гугл "Стрит Веј"...

Гага":jerlbwt0 je napisao(la):
За снимање Стрит Веја возила која снимају морају да буду означена са Гугл знаком...

Google Street View ne Google Street Way.
 
Erysimum Cheiri":2af4hp9e je napisao(la):
Гага":2af4hp9e je napisao(la):
Да Геопут ради-снима за Гугл "Стрит Веј"...

Гага":2af4hp9e je napisao(la):
За снимање Стрит Веја возила која снимају морају да буду означена са Гугл знаком...

Google Street View ne Google Street Way.
Ерисимум Чири,( јел сам прочитао добро или је можда другачије :) ?), сваком се деси да погреши, да треба "Стрит вју"- , а још боље је "приказ улица".
 
Vozilo se često viđa u Kumodraškoj i u Jerkoviću jer je Geoput tamo gde jeste :)
 
Zanimljivi načini snimanja Street view-a...

dsc01568ni.jpg


Trekker%2Bwith%2BPhone.jpg


Buntovnice... :D

2vb1jqp.jpg


Inače u Hrvatskoj su se zavlačili i provlačili kroz sva moguća mesta.

autozagrljaj.jpg
 
Da to je dobro zbog pesackih zona... Recimo u Lisabonu ne moze da se ide u street view po glavnoj pesackoj zoni sto je steta. Verovatno su snimali pre ovog izuma.
 
Možda ipak bude nešto... http://www.mondo.rs/s270072/Komunikacij ... rbiji.html

btw, super su mi ovi naši sa ovim privacy issues, pola sveta ima Street view, mnogo veće i "bitnije" države od Srbije, a mi se igramo hoću-neću. Slično kao i sa PayPal-im, i npr. WTO pristupanjem.

Uz to, možda je bolje i da ne bude Street Viewa kod nas, ko zna na šta ličimo nakon ovih 20-tak godina urbanističkog silovanja zemlje.
 
Privatnost je vrlo bitna tema i dobro je da postoji neko kao što je Ombudsman ko će kontrolisati snimke koje Google napravi. To se zove država. Ne verujem da će to biti problem u omogućavanju Street View-a za Beograd.
 
Ja Google bojkotujem iz jednog treceg razloga. Kad odes na maps.google.com i krenes da kucas neka mesta u Vojvodini, izadje ti samo Vojvodina a uopste ne Srbija. Kad krenes da kucas Banja Luka ipak izadje i Bosna i Hercegovina. Google je izgleda prethodnica u otimacini Vojvodine i sto se mene tice njihovi automobili u Srbiji uopste nisu dobrodosli.
 
Vrh