Šta je novo?

Google i Beograd

jovanovm

Advanced
Učlanjen(a)
09.04.2007.
Poruke
3.694
Pohvaljen
580
Lokacija
Kradifornija
Pozdrav, rajo, na ovaj lep i sunčan šaljivi dan! Čestitam uredničkom timu na uspešnoj prvoaprilskoj vesti :)
A sad nešto ozbiljno...

Već duže vreme se pitam koja je procedura da bi ulice i saobraćajne informacije o Beogradu bile implementirane u Google-ovim proizvodima.

Našao sam sledeće informacija za Google Transit i to mi izgleda kao veoma interesantna opcija:

http://www.googletransitdatafeed.org/wiki/index.php?title=Main_Page

Takođe mislim da je sramota da Google nema informacija za Srbiju koje već par lokalnih provajdera ima u digitalnom formatu. Ironično je da više informacija od njih imaju i sajtovi kao OpenStreetMap ... interesantno je da čak imaju zabeležene i neke staze na Kalemegdanu :)

Eto.. komentari, mišljenja, saveti?
 
Zar se poslednjih godinu dana ne vuče ona priča da je Planplus prodao mapu Beograda Googlu?
 
^^ Ja sam čuo istu priču za MapSoft... što ustvari mogu i da proverim... hmm...
Odakle ti ta informacija za PlanPlus?
Kad bolje razmislim, ako bi Google imao dobru mapu, PlanPlus i MapSoft portale ne bi niko koristio... Nekako mi neka ekonomskog smisla... Osim ako Google ne plaća neku astronomsku cenu, što ja opet mislim da nije realno...

U svakom slučaju, mapa je samo jedna stvar.. a Google Transit? A lista prodavnica i drugih stvari? Žute strane, itd itd? Informacije, brojevi, stanje u saobraćaju? Sve je to deo Google sistema...
 
A možda je i MapSoft, samo znam da sam čuo da je neko to uradio, a jedino znam za PlanPlus.. :)
btw Oni imaju portal? :)

Ja za Beograd koristim mape.b92.net, i zadovoljan sam, malo je nezgodna navigacija, ali da nađeš ulicu/broj, dušu dalo.

A te perverzije, pa nekako sam se pomirio da u skorije vreme neću moći da imam pristup tako nečemu.. :/
 
Ambassador":dz336712 je napisao(la):
Zar se poslednjih godinu dana ne vuče ona priča da je Planplus prodao mapu Beograda Googlu?
Bio bih vrlo iznenađen ako bi ovo bilo tačno. Google ne pravi mape, već samo JavaScript interfejs (što je relativno jednostavno) i obezbeđuje infrastrukturu da hiljade ljudi mogu simultano da koriste Google Maps (što je skupo i komplikovano). Mape prave NAVTEQ (koji je negde u pm u Severnoj Dakoti) i Tele Atlas (holandska firma koju je prošle godine kupila Nokia).
 
TeleAtlas je dodao neke detalje na kartu Srbije (i Rumunije i Makedonije koliko vidim) na Google Maps -- imena mesta (Popinci anyone?) i oznake puteva (nisam ni znao da je se Šid-Beograd-Niš-Vranje-Bujanovac zove "1").
 
Bas tako. Tek kad Teleatlas ili Navteq prodju kroz Srbiju i detaljnije sa njihovim GPS kolima snime ulice onda ce biti i u Srbiji Navigacija i vise imena ulica na Google Maps i drugim Sajtovima sto koriste njihove karte.

Samo kad ce to biti niko nezna... :rolleyes:
 
Googl koriste digitalne mape od Teleatlasa. Znaci kad bi teleatlas digitalizovo ulice u Beogradu i Srbiji onda bi automatski bile te ulice i na Google Maps. E sad problem je taj sto to nije tako jednostavno. Da bi se digitalizovale ulice mora telealtas sa njihovim autom da prodje kroz te ulice da bi snimijo GPS koordinate. Njima momentalno nije to podrucjie interesantno. pogledaj na njihovom sajtu www.teleatlas.com koje zemlje su vec digitalizovane. nadamo se da ce jednom i kod nas doci u bliskoj buducnost... :/
 
Free Energy Modeling for Google Sketchup!
by Bridgette Steffen


Integrated Environmental Solutions (IES) recently revealed a free plug-in for Google SketchUp that will allow anyone to perform energy modeling on projects. The powerful plugin will allow anyone to analyze a building’s energy performance, carbon dioxide emissions, daylighting, air flow, solar analysis, and more, providing functionality that was only previously available in Autodesk’s Revit Architecture and Revit MEP.

19945401vm1.jpg


Google SketchUp is frequently used by architects and designers alike to create early concept models. Its easy-to-use interface and quick renderings make creating conceptual designs a snap. With the addition of this new plug-in, designers can now factor energy-efficiency into their design before switching to more robust and fully-featured applications like Revit.

Integrated Environmental Solutions‘ plugin allows designers and architects to configure window size, room type, orientation, building location, and materials in order to reduce energy use - a very important step towards building greener structures. Don McLean, IES founder and managing director, says: “we would love to see architects analyze their design as early as possible in the process.”

If you don’t have Google SketchUp yet, download it here (http://sketchup.google.com/) and then pick up the IES SketchUp Plug-In here (http://www.iesve.com/content/default.asp?page=s156). Once everything is installed, build a new SketchUp model or begin with one of IES’s models. At this point you will be asked to define the building’s location and function, as well as its HVAC system, envelope, and the distribution of specific spaces throughout the structure. The plug-in will then calculate its energy performance compared to an average U.S. building and to 2030 Challenge targets for that building type. This plug-in will make a great addition to any architect or designer’s toolbox.

75623647wk4.jpg




Izvor: Inhabitat
http://www.inhabitat.com/2008/09/15...-solutions-energy-modeling-plugin/#more-14225

Dakle. sada možete u Google SketchUp-u da pravite zelene zgrade :D
 
Interesuje me da li neko zna koliko se cesto obnavljaju slike(mape) na google map i da li postoji eventualno neka mogucnost sugestije da oni to urade (obnove fotke) za odredjena podrucija?
Desavalo mi se vise puta da kad nesto gledam na njihovoj mapi to sto trazim ne postoji nego moram da predpostavim je to tu negde...
Poz
 
E da!U pravu si! Evo ovaj sad satelitski snimak Beograda je iz Septembra/Oktobra 2007 pa bi bilo dobro otvoriti ga 2008!
 
@ jovanovm Malo si pazljivije to trebao citati.

Lepo pise....Google Map Maker allows you to contribute, share and edit map information for certain regions around the world ( link: http://sites.google.com/site/mapmakeruserhelp/collaboration). Jedino je zato obelezavanje masovno u Pakistanu ( + jos nekih 40ak zemalja Azije i Afrike koliko sam video) a ne recimo u Evropi.
Ja sam pokusao to isto sa Bg-om, imam nalog tamo, ali ne ide i nije mi jasno zasto... jer za zapadne zemlje koje su vec obelezene i razumem, ali za Srbiju u kojoj je ucrtanost na nivou africkih zemalja ne....tako da otprilike sad azijske i africke prestonice imaju detaljne mape a na mestu Beograda stoji praznina. :rolleyes:
 
Zato sto ce oni sami ocigledno da urade detaljniju mapu za Srbiju. :D
 
^^^ Izvinite drugari, ja sam bio pod utiskom da ce dodati Beograd i ceo region kasnije, po klasicnom Google-ovom principu...
 
Garmin je izabcio novu verziju mape Srbije, tek da vam javim.

inače, po meni, PlanPlus je najbolji. njega uvek koristim
 
jovanovm":23gd5ikd je napisao(la):
^^^ Izvinite drugari, ja sam bio pod utiskom da ce dodati Beograd i ceo region kasnije, po klasicnom Google-ovom principu...
daj Boze, ja sam se vec uhodao sam tim alatima i crtanjem na googlu posto jako volim mape inace, pa sam se bas spremio da sve iscrtam...i onda se jako razocarah kad sam video da nema opcije za Srbiju. Stavili su zemlje koje su mahom neobelezene i koje su dakle uglavnom van Evrope...e sad, dal su nas zaboravili il sta je ne znam. Moracu da nadjem neki kontakt, pa da pisem i pitam. :kafa:
 
Već sam pre par dana pisao Google-u o tome...

Jazzva":1euw3flk je napisao(la):
Is it possible to enable mapping for Serbia? I suppose there are also other people that are willing to contribute.
I ovo je odgovor...

Google Map Maker":1euw3flk je napisao(la):
Thank you for your email. We understand that you would like us to map Serbia. However, as of now only a select few countries are open for editing. We are in the process of opening newer areas soon. We will make an announcement when newer areas are open for editing.

If you have additional questions, please visit the Google Map Maker Help Center at
http://www.google.com/maps/mapmaker/mapfiles/s/support.html, where you will find answers to many frequently asked questions about Google Map Maker.
Ali možda požure sa dodavanjem Srbije, ako im više ljudi bude pisalo ;)
 
I ja sam pisao ali mi jos nista nisu odgovorili :) ali verovatno ce biti slican odgovor...da rade na tome. Al aj sad, bilo bi dobro da svako posalje po jedan mail, da im dojadimo dok nas ne stave prve na listu za mapiranje :p
 
Vrh