Šta je novo?

Generalštab

Država mora da neke stvari pokaže i simbolikom.
Ovako, dajući zgradu Generalštaba onima koji su te bombardovali za tepsiju ribe da tu prave hotele je moderni ekvivalent naređenja da doneseš bratovljevu glavu na tacni.
Da ne pričam što će zgrada Vlade da izgleda kao trafika ili javni WC ovima koji će (i fizički) biti iznad nje.
 
Zbog ovog projekta doci ce do izmestanja drzavnih institucija iz Nemanjine.

Realno i treba izmestiti vladu nagde van grada. Ovako stalno su tu neki protesti koji blokiraju saobracaj.

Sve te institucije treba izmestiti i njihove lepe zgrade pretvoriti u muzeje i luksuzne hotele.
 
Ako već idete u takve radikalne ekstreme bolje predložite izmeštanje prestonice u drugi grad.

Fora je samo što i za jedno (seljenje institucija iz centra) i za drugo (seljenje prestonice iz Beograda) treba brdo para, truda i vremena. I živaca. I reorganizacije. Tako da nema od toga ništa.
 
Poslednja izmena:
Slažem se ove Karađorđeviće svakako iseliti samo prave trošak.
 
Zbog ovog projekta doci ce do izmestanja drzavnih institucija iz Nemanjine.

Realno i treba izmestiti vladu nagde van grada. Ovako stalno su tu neki protesti koji blokiraju saobracaj.

Sve te institucije treba izmestiti i njihove lepe zgrade pretvoriti u muzeje i luksuzne hotele.
Fantasticna ideja. Samo ne znam kako nije ranije palo na pamet britancima ili amerikancima da to urade? Kakav lanac hotela je mogao da nikne na onakvoj lokaciji parlamenta a tek americkog kongresa?! Pa tri beograda na vodi i jedno 50 hotela! Eto kako ljudi nemaju viziju!
 
Izvor: Beobuild.rs

Deklaracija i poziv vlastima
sajam-generalstab-deklaracija.jpg

Na osnovu aklamacijski iskazanih mišljenja Foruma - više od 350 arhitekata i inženjerarazličitih struka, konzervatora, prostornih planera, pravnika, ekonomista i istoričara umetnosti usvojena je deklaracija sa zahtevima, povodom najavljenog rušenja i radikalne promene namene kompleksa Beogradskog sajma i ansambla Generalštaba i Ministarstva odbrane. Deklaracija predstavlja zvanični stav pomenutih predstavnika stručne zajednice, kao i predstavnika institucija i organizacija sa ciljem postizanja šireg polja konsenzusa oko pitanja zaštite kompleksa Beogradskog sajma i Generalštaba, ali i apel najvišem nivou vlasti da se razvoj grada vrati u ustavne i zakonske okvire. Pun legitimitet deklaraciji i njenim zahtevima kroz podršku dale su sve relevantne stručne institucije i organizacije u Srbiji, uključujući:

Akademiju inženjerskih nauka Srbije, Akademiju Arhitekture Srbije, Udruženja arhitekata Srbije, Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Građevinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Geografskog fakulteta Univerziteta u Beogradu - Katedre za prostorno planiranje, Društva arhitekata Beograda, Društva arhitekata Novog Sada, Društva arhitekata Niša, Društva arhitekata Zrenjanina, Društva arhitekata Valjeva, Društva vranjskih arhitekata, Instituta za arhitekturu i urbanizam Srbije, Udruženja urbanista Srbije, Ženskog arhitektonskog društva, Društva konzervatora Srbije, Udruženja pejzažnih arhitekata Srbije, kao i brojne druge organizacije i istaknuti pojedinci.

OBRAZLOŽENJE DEKLARACIJE:

Suočeni sa pretnjom rušenja Beogradskog Sajma i ansambla Generalštaba i Ministarstva odbrane, možemo konstatovati da naše društvo prolazi kroz urbanističku degradaciju građene sredine koja se sprovodi kroz sistemsko urušavanje pravnog poretka Republike Srbije. Drugim rečima, urbanističke odluke kojima se trajno menja pejzaž, namene i korišćenje prostora, ekološka i funkcionalna matrica Beograda, sprovode se daleko od očiju javnosti na izrazito nezakoniti i protivustavan način. Ova duboka kriza postaje utoliko veća zbog gubitka sposobnosti društva da zamišlja drugačiju budućnost gradova od one koja je striktno vođena interesima manjih interesnih grupa, privatnog kapitala i finansijske politike.

Arhitektonsko-konstrukcioni značaj ovih objekata, višestruko je stručno verifikovan kao vrhunska vrednost graditeljstva Srbije u drugoj polovini 20. veka. Najavu njihovog delimičnog ili potpunog rušenja smatramo u potpunosti neprihvatljivom.

Namere o uklanjanju zakonom zaštićenih objekata je protivustavna i protivzakonita, a radikalna promena namene i korišćenja gradskog zemljišta na kojem se oni nalaze nisu proizvod šireg društvenog konsenzusa o javnom interesu. Ovom deklaracijom se ističe važnost stvaranja šireg društvenog konsenzusa u stvaranju održivog grada, prostora koji odražavaju naše zajedničke vrednosti i potrebe i pružaju dostojanstven i kvalitetan život svim svojim stanovnicima. Deklaracijom se takođe želi iskazati stav koji stoji u suprotnosti sa antikulturom korupcije i klijentelizma koja je obesmislila arhitektonsku profesiju i zalaže se za transparentnost, profesionalni integritet, demokratičnost i inkluziju u svim urbanističkim procesima.

Nedopustivo je da se zakoni i urbanistički planovi zloupotrebljavaju od strane državne i lokalne uprave, da se javnim mnjenjem manipuliše i da odluke o budućem razvoju kompleksa Beogradskog sajma i ansambla Generalštaba i Ministarstva odbrane donose isključivo nekompetentni ljudi sa državnog vrha.

Od 2015. godine, nekada osnovni strateški urbanistički dokument, Generalni urbanistički plan (GUP) u suštini je skrajnut u procesu odlučivanja o urbanističkom rastu i razvoju Beograda. Umesto da usmerava akcije urbanističkog razvoja Beograda, GUP je postao servis investitora kada je podoban, a kada to nije preskače se izradom PPPPN čime se potpuno remeti planski sistem u Srbiji, kao i funkcionisanje održivog urbanog razvoja Beograda. Projekat „Beograd na vodi“ inicijalno je utemeljen na kršenju ustava i zakona Republike Srbije, pa su i sve kasnije aktivnosti na njegovom proširenju moraju posmatrati kroz tu prizmu.

S tim u vezi, nezakonite su i izmene prostornog plana područja posebne namene (PPPPN), kojima se iz temelja menja postojeći prostorni plan, tako što se njegov obuhvat višestruko proširuje. Smisao i suština izmena postojećeg prostornog plana jeste u izmenama koje se prave unutar postojećeg obuhvata tog prostornog plana, o čemu govori i Pravilnik o sadržini, načinu i postupku izrade dokumenata prostornog i urbanističkog planiranja.

Ovaj idejni koncept pokreće i ključno pitanje obima i rasta stanogradnje koja preplavljuje ceo prostor starog i novog Beograda, bez ikakve realne ili studijski argumentovane potrebe, ali uz izrazite interese investitora, bez ispitivanja porekla njihove imovine. Dok broj stanovnika i domaćinstava prema Popisu iz 2022. godine stagnira od 2011, broj stanova enormno raste. Utoliko i novozamišljeni stanovi na mestu Beogradskog sajma potenciraju dalje narastanje ove disproporcije.

Konačno, za oba projekta postoji izuzetan interes javnosti, ne samo stručne, pa se u tom smislu njihova realizacija ne sme vršiti / obavljati neposrednim pogodbama i dogovorima sa odabranim investitorima, na netransparentan način i bez aktivnog učešća javnosti i struke oslobođene političkog pritiska. Kao izabrani predstavnici stručne zajednice izražavamo svoj stav sa namerom otvaranja šireg društvenog dijaloga kako sa građanima tako i sa donosiocima odluka, te da svoju ekspertizu stavimo u službu javnog interesa i zaštite kulturno-istorijskog nasleđa Srbije.

UKLjUČITI BEOGRAD NA KOLOSEK ODRŽIVOG URBANOG RAZVOJA

uz četiri konkretna zahteva:

• Ukidanje postojeće i donošenje nove odluke, koje sadrži i materijalno odgovara prvobitnom rešenju Vlade Republike Srbije (br. 633-5959/2008 od 15.1.2009. godine) o proglašenju kompleksa Beogradskog sajma za spomenik kulture kao celine, (koja je nezakonito stavljena van snage 22.1.2009.) koja bi uključila Hale 2, 3 i 4, koje su po svakom osnovu celina sa Halom 1, i utvrdila mere zaštite za prostor Beogradskog sajma u celini.

• Da se za ceo prostor Beogradskog sajma izradi i usvoji urbanistički (PDR), a nikako prostorni plan područja posebne namene (PPPPN), uz primenu odgovarajućih konsultacija i stručne argumentacije sa gradskim vlastima i investitorima, uz demokratsko učešće građana, a nakon rehabilitacije / povratka na prvobitnu Odluku o zaštiti Beogradskog sajma kao celine iz 2009. godine i nakon sprovođenja međunarodnog konkursa za obnovu, uređenje i unapređeno rešenje prostora Beogradskog sajma.

• Da se ansambl Generalštaba i Ministarstva odbrane kategoriše u status kulturnog dobra od izuzetnog značaja za Republiku Srbiju.

• Da se ansambl Generalštaba i Ministarstva odbrane restaurira i sanira u skladu sa već utvrđenim merama zaštite koje propisuju vraćanje u prvobitno stanje. Da se strateška pozicija pomenutog ansambla u zoni u kojoj su locirane i druge institucije od nacionalnog značaja (Vlada Republike Srbije, MIP, Apelacioni i Upravni sud) ispoštuje, te da se zadrži njena upravno– administrativna namena, ne dozvoljavajući intervencije i transformacije po željama investitora koje profanišu karakter ovog prostora.

• Da se stave van snage svi memorandumi, sporazumi i ugovori, kao i da se ukinu sve odluke koje su direktno suprotne zakonima, propisima i obavezujućim aktima države Srbije, a tiču se kompleksa Beogradskog sajma i ansambla Generalštaba i Ministarstva odbrane.

Tekst deklaracije sa zahtevima poslat je Predsedniku Republike, Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Ministarstvu kulture, Ministarstvu finansija, Republičkom i gradskom zavodu za zaštitu spomenika, Urbanističkom zavodu, Republičkoj direkciji za imovinu, Direkciji za građevinsko zemljište, Republičkoj agenciji za prostorno planiranje i Ministarstvu odbrane.
 
Savamala je bila pre 10 godina, a saopstenje juce... ne znam sta su mislili da ce da se desi posle Savamale i prvog lex spcijalisa
ovo mi vise deluje da su se samo upisali u stranice istorije "eto, mi smo bili protiv, izdali smo saopstenje"
Kasno Marko na Kosovo stize....
 
25 godina struka nije smogla snage da se oglasi i nisu im smetale rusevine u centru grada, ali evo ih sad pred svrsen cin. Bolje da su cutali, sto napisa komentator povise " Kasno Marko na Kosovo stize"
 
Nekima je bolje da nisu ni komentarisali oglašavanje struke. Ima ona dobra stara izreka "pametniji si kada ćutiš". ;)
 
25 godina struka nije smogla snage da se oglasi i nisu im smetale rusevine u centru grada, ali evo ih sad pred svrsen cin. Bolje da su cutali, sto napisa komentator povise " Kasno Marko na Kosovo stize"
Odakle ti to da se arhitekte 25 godina nisu oglašavale po pitanju Generalštaba?
 
Od 1999 do 2024 struci je trebalo da se "seti" da treba da se konzervira generalštab. 25 godina su bili flegma, a sada, kada se pojavio ozbiljan investitor, kada je ova investicija bitna i politički i to na strateškom novou obzirom da dolazi od nekog ko je jako blizak, praktično deo porodice Donalda Tramp, ko će uzgred biti i novi predsednik USA, što znači da više nikad ne može doći do problema sa zapadom, nikad više ne može da dođe do rata u ovoj zemlji, i dodatno takva investicija će privući i neke druge ozbiljne USA investitore, i ovi (struka) su se sada setili kako bi bilo najbolje konzervirati generalštab i vratiti ga u pređašnje stanje.

Jednostavno kada sve to uzmeš u obzir, jedina primedba koju možeš da daš je zašto kule nisu makar 200-250 m visoke, umesto ovih 25 godina zakasnelih primedbi i želja da se generalštab rekonstruiše i konzervira.

Nema od toga ništa, budimo realni, i ovaj projekat ne treba sabotirati, imajući sve što sam naveo u vidu, pogotovo u svetlu aktuelne geopolitičke situacije, u kojoj će nam i te kako dobro doći leđa USA.

Prema tome, gospoda iz struke, koji su se do juče zaklinjali u zapad i prozapadne vrednosti, neka sad stave malo prst na čelo, i neka se sete da su u mladosti išli na proteste sa parolom "Beograd je svet", i sada kada BG zaista postaje svet, nemojte da mračite i kvarite, na kraju krajeva do pre 10-20 godina to je bila i vaša želja.
 
I šta je na kraju Beograd? Šta je suština Beograda?

Ljudi?

Ajde da se ne zezamo više, em nismo više za ponos kao ljudi, domaćini... ako smo ikada i bili, em je to nešto što kaže svako ko nema ništa konkretnije lepo da kaže o nekom gradu, mestu...

Važno je imati dobre ljude i ja kad sam negde mi je bitno da su dobri, ali ću uvek reći da me je neko mesto oduševilo zbog ljudi i bar još jedne druge stvari.

Ko to ode u neku evropsku prestonicu i samo hvali ljude, a ne priča šta je sve video i obišao? Ko ode na dobro letovanje i ne priča o dobroj plaži, bistrom moru i lepom mestu nego samo o ljudima?

Ljudi jesu broj jedan, ali kada se samo spominju ljudi to znači da nemaš baš nešto specijalno dobro da kažeš o samom gradu.

A onda se postavlja jednostavno pitanje, da li su ti ljudi zaista dobri ako nisu grad učinili da im bude lep, jedinstven, prijatan, zelen, kreativan...?



I šta je onda Beograd? Beograd je raznolikost, to je Beograd.

Nikada mi nećemo moći da se takmičimo sa nekom evropskom prestonicom po uređenosti, arhitekturi... ali mi imamo da ponudimo nešto što oni nemaju - raznolikost. Ekstremnu raznolikost.

I neke od najlepših evropskih prestonica postanu dosadne posle nekog vremena, osim ako niste baš zagriženi ljubitelj, ali većini postanu. A da ne pričam o nekim manjim gradovima u istoj ili okolnim državama koji izgledaju kao samo manje i jeftinije kopije većih gradova i prestonica.

A zamislite nekog stranca koji sleti u Beograd i udje u Novi Beograd i misli da je stekao utisak o gradu - grad u ravnici sa komunističkom prošlošću koji je u poslednjih par decenija krenuo da se modernizuje.

A onda ga odvedete u Zemun.

I sve to vidi, a još ni reku nije prešao i došao u Beograd u stvari.

I koliko raznolikosti i različitih arhitektonskih stilova onda može da vidi u centru grada. Koliko samo istorije.

I onda ga odvedete do Ceraka na primer, koji je jedinstvena priča za sebe, a do tamo prođe pored Bigza, Sajma, Ade, Banovog brda...

Pa onda koliko je ovo samo geografski raznolik grad, od dve moćne reke koje se ovde ukrštaju, preko gomile brda...

Taman kad misliš da si ga provalio i uhvatio neki šablon, on te iznenadi i pobrka ti svaku logiku.

I to je Beograd i to treba da negujemo, održavamo i time se dičimo.

To je ono zašto ga mi volimo i uživamo u njemu, a to je i ono zbog čega bi naši gosti mogli da mu se dive i dolaze ovde u mnogo većem broju i imaju daleko bolje utiske. Ali samo ako to što imamo negujemo, čuvamo i nadograđujemo.

I onda bi neko simbole te naše najveće snage - naše raznolikosti, uništio da bi tu nikle neke bezvezne i bezlične zgrade, zgrade koje nisu Beograd nego samo loša i jeftina kopija nekih bezveznih pomodarskih gradova koji ništa suštinski vredno nisu izgradili.

Mogao bi sad neko reći da uskačem sebi u usta, jer jeftina i bedna kopija Dubaija i egzaktna kopija siromašnih predgrađa kineskih gradova, samo doprinose raznolikosti, ali poenta je u arhitektonski vrednoj i pismenoj raznolikosti, kao i istorijski značajnoj, a ne u raznolikosti po svaku cenu.

Tako da, nikada radikalska mafija gradeći svoje kriminalne projekte izvučene iz fioka nekih fantomskih arhitektonskih firmi, neće sagraditi nešto što će imati 10 posto vrednosti i jedinstvenosti koju imaju Sajam i Generalštab. I to kažem kao neko ko nije fan zgrada Generalštaba.

I zato ih moramo sačuvati po svaku cenu.
 
Od 1999 do 2024 struci je trebalo da se "seti" da treba da se konzervira generalštab. 25 godina su bili flegma, a sada, kada se pojavio ozbiljan investitor, kada je ova investicija bitna i politički i to na strateškom novou obzirom da dolazi od nekog ko je jako blizak, praktično deo porodice Donalda Tramp, ko će uzgred biti i novi predsednik USA, što znači da više nikad ne može doći do problema sa zapadom, nikad više ne može da dođe do rata u ovoj zemlji, i dodatno takva investicija će privući i neke druge ozbiljne USA investitore, i ovi (struka) su se sada setili kako bi bilo najbolje konzervirati generalštab i vratiti ga u pređašnje stanje.

Jednostavno kada sve to uzmeš u obzir, jedina primedba koju možeš da daš je zašto kule nisu makar 200-250 m visoke, umesto ovih 25 godina zakasnelih primedbi i želja da se generalštab rekonstruiše i konzervira.

Nema od toga ništa, budimo realni, i ovaj projekat ne treba sabotirati, imajući sve što sam naveo u vidu, pogotovo u svetlu aktuelne geopolitičke situacije, u kojoj će nam i te kako dobro doći leđa USA.

Prema tome, gospoda iz struke, koji su se do juče zaklinjali u zapad i prozapadne vrednosti, neka sad stave malo prst na čelo, i neka se sete da su u mladosti išli na proteste sa parolom "Beograd je svet", i sada kada BG zaista postaje svet, nemojte da mračite i kvarite, na kraju krajeva do pre 10-20 godina to je bila i vaša želja.
Због три зграде ће Американци променити политику...
Ако им је стало до добрих односа могли би да зидају на неком другом месту у граду где такве зграде неће нашкодити саобраћају и визури.
 
I šta je onda Beograd? Beograd je raznolikost, to je Beograd.
Upravo zbog toga, zbog te raznolikosti koju spominjes, sto je karakterna crta Beograda imas i BNV, ali i originalnu Savamalu, imas i stare gradske kafane, ali i napucane restorane u beton hali, imas i fenseraj ali i alternativu, a imaces i Trump tower/hotel na mestu generalstaba, i dvorisne zgrade u centru grada sa karakteristicnim smekom starog Beograda.

Tako da se u biti ti i ja slazemo, samo sto ocito na tu raznolikost BG-a gledamo sa drugacijih pozicija - ja sam za to da se uz "stare" stvari i duh Beograda dodaju i nove (BNV, Trump kule, itd.), a ti bi da se zadrzi kompletno stara raznolikost BG-a i apsolutno si protiv dodavanja "dodatne raznolikosti" (u stilu modernih gradova iz bogatih zemalja) u duh BG-a.

Veruj mi i ja isto tako u nekim momentima kada se setam nekim delovima grada osetim taj, kako ti kazes, duh Beograda, duh onog Beograda iz moje rane mladosti, npr. kada se setam u prolece 25im majem, uvek osetim onaj miris dunava koji me podseti na detinjstvo, i te zgrade u donjem dorcolu, parkici pored, sve to me podseti na detinjstvo, ali meni to ne potire zelju da setnju nastavim ka BNV (ili sutra ka Marini Dorcol ili nekom drugom delu grada koji je u skladu sa danasnjim trendovima u svetu).

Mislim da tvoja i moja raznolikost uz sve razlicitosti i suceljene stavove ipak mogu da koegzistiraju u BG-u...
 
Изградњу америчких кула на месту оштећеног генералштаба и министарства одбране ће подржати само издајници који мрзе свој народ, своју традицију и своју војску.
 
Изградњу америчких кула на месту оштећеног генералштаба и министарства одбране ће подржати само издајници који мрзе свој народ, своју традицију и своју војску.
Sta ces da radis ako sutra dobijes poziv za intervju iz neke firme koja tamo sutra ima HQ, da li bi odbio posao jer je lokacija u kuli ciju izgradnju nisi podrzavao?
 
Vrh