Šta je novo?

Expo 2027

Drugo je vreme bilo, sada je mobilnost veća, tako da je Surčin odličan izbor. Mnogo će to da znači za taj deo grada jer sada tamo ide samo onaj ko mora, a posle Expoa će sigurno procvetati
Drugo je vreme bilo, sada se i ne ide na sajmove. Niti se trebaju praviti ovakva sranja za pare koje nemamo. Druga stvar - teme koje nas spec EXPO pravi je apsolutni debilizam, niti ce doneti pare niti cemo moci ni 50% ulozenog da vratimo.
Evo ti primer iz prve ruke. Poznanik tacnije drugarov cale je direktor firme koja ima revenue $250M, ranije isao u kinu, nemacku i tako dalje po silnim sajmovima da vidi masine i sklopi dilove s obzirom da se radi o fizickim proizvodima koji zahtevaju konstantno unapredjenje proizvodnje. Sada vise ne ide jer:
1. Moze sve dogovoriti preko zoom-a.
2. Dobije sve moguce tech informacije u PDF-u.
3. Vidi masinu u VR ili AR.
 
A što onda pola Beobuild-a plače i kuka što se ruši sajam?
Zato sto je arhitektonski spomenik. I moze se koristiti ne samo za sajmove vec i za razne manifestacije. Hala 1 moze da bude multifunkcionalna arena bez problema. Ja sam za to da se zadrze sale 1,2 ostalo da se rusi i da se napravi nesto smislenije.
 
@randomguy i ja sam isto da se zadrže hale 1 i one dve spojene. Sve ostalo nek se ruši i nek se gradi projekat kakav smo videli da će biti u nastavku BNV
 
@randomguy i ja sam isto da se zadrže hale 1 i one dve spojene. Sve ostalo nek se ruši i nek se gradi projekat kakav smo videli da će biti u nastavku BNV
Moj problem sa BNV je to sto smo dali najskuplje zemljiste u zemlji za dzabe, i sto znamo kako se tamo gradi, ali ta prica je vec izmuljana. Na osnovu cega ce BNV da dobije sve to gratis? Jer je BNV?
 
Pogledaj na mapama gde je park nacija u Lisabonu. Periferija uz aerodrom...
Али је компактно цело урбано ткиво града, и на обали, док је наш ЕХПО сателит, као нпр. Падинска скела.

Битно је да ЕХПО буде ослоњен на град у пешачкој удаљености, како би од њега бенефит имали и постојећи садржаји у граду. Овако сви ће са аеродрома на ЕХПО у Сурчин без напуштања те општине.
 
Naravno, zato što mi nemamo urbanizam, i vučemo nasleđe turske kasabe.
Tako je, i zato sto nije moguce niti treba da se beograd "premesti" u surcin, kada se centar beograda raspada. Ja mislim kada bi ulozili ovih 15 milijardi koje nemamo da prepeglamo sve ostalo u zemlji, popravili bi imidz i ROI bi nam bio veci 5x u odnosu na ovaj sajam.
 
Moja teorija je da sve to nikakve veze nema sa novim i boljim prostorom za sajam, nego da im u Beogradu polako ponestaje skupog zemljišta koje bi mogli prodati. Pa je Expo izgovor da se bivše njive pretvore u skupo građevinsko zemljište tako što će se do njih dovesti putevi i pruga, ali tobože zbog nečeg drugog, a ne zbog građevinskih špekulacija sa zemljištem. Onda se tu mogu početi praviti nove stambene zgrade koje će privući novi sumnjivi kapital. Međtum, pošto bi grad na normalan način trebao da se širi veoma postepeno, tek kad se pojavi stvarna potreba, a i onda prvo uz ivice već postojećih urbanih zona, a NE u sred dalekih njiva, kad bi sve to otvoreno rekli mogli bi ih optužiti da bacaju pare na još jednu sumnjivu stambenu investiciju gde opremanje praznog zemljišta plaća grad, a profit ubiraju investitori. To smo već imali na BNV-u i Makiškom polju. Pa bi uraditi baš isto to i treći put izgledalo ipak previše. Međutim ovako, skupo dovlačenje daleke infrastrukture do ove nedođije i zatim opremanje zemljišta Grad plaća tobože zbog Expa, a ne zbog pravljenja još jednog satelitskog naselja u sred ledine. A onda će u nekom trenutku samo reći: "Dobro, a sada kad ionako već postoje svi ovi putevi, pruga, toplovod, kanalizacija, gas, struja, telekomunikacije, stadion ... a zašto sada tu ne bi smo nastavili gradnju novih investorskih kompleksa." Za gradnju na vodoizvorištu u Makišu opravdanje je bio metro, a ovde je Expo. Tako se istovremeno, seobom sajma, i stvara prostor za širenje BNV-a, i taj premešteni sajam onda postaje opravdanje za nove velike investicije u opremanje zemljišta i njegovu prodaju. Sve te javne priče o Expu, uzete zajedno, su samo P. R. menadžment.

Zato se opet zadužujemo. A "Expo" hoće napraviti lepu reklamu (ali po koju cenu), pri čemu je on sam inače nebitan, i mi tu ni veće koristi ni para videti nećemo.
 
Poslednja izmena:
Moja teorija je da sve to nikakve veze nema sa novim i boljim prostorom za sajam, nego da im u Beogradu polako ponestaje skupog zemljišta koje bi mogli prodati. Pa je Expo izgovor da se bivše njive pretvore u skupo građevinsko zemljište tako što će se do njih dovesti putevi i pruga, ali tobože zbog nečeg drugog, a ne zbog građevinskih špekulacija sa zemljištem. Onda se tu mogu početi praviti nove stambene zgrade koje će privući novi sumnjivi kapital. Međtum, pošto bi grad na normalan način trebao da se širi veoma postepeno, tek kad se pojavi stvarna potreba, a i onda prvo uz ivice već postojećih urbanih zona, a NE u sred dalekih njiva, kad bi sve to otvoreno rekli mogli bi ih optužiti da bacaju pare na još jednu sumnjivu stambenu investiciju gde opremanje praznog zemljišta plaća grad, a profit ubiraju investitori. To smo već imali na BNV-u i Makiškom polju. Pa bi uraditi baš isto to i treći put izgledalo ipak previše. Međutim ovako, skupo dovlačenje daleke infrastrukture do ove nedođije i zatim opremanje zemljišta Grad plaća tobože zbog Expa, a ne zbog pravljenja još jednog satelitskog naselja u sred ledine. A onda će u nekom trenutku samo reći: "Dobro, a sada kad ionako već postoje svi ovi putevi, pruga, toplovod, kanalizacija, gas, struja, telekomunikacije, stadion ... a zašto sada tu ne bi smo nastavili gradnju novih investorskih kompleksa." Za gradnju na vodoizvorištu u Makišu opravdanje je bio metro, a ovde je Expo. Tako se istovremeno, seobom sajma, i stvara prostor za širenje BNV-a, i taj premešteni sajam onda postaje opravdanje za nove velike investicije u opremanje zemljišta i njegovu prodaju. Sve te javne priče o Expu, uzete zajedno, su samo P. R. menadžment.

Zato se opet zadužujemo. A "Expo" hoće napraviti lepu reklamu (ali po koju cenu), pri čemu je on sam inače nebitan, i mi tu ni veće koristi ni para videti nećemo.
Прва реченица ти је најважнија. И пре свега им је циљ земљиште Сајма у цемтру Београда. А тек секундарно ширење на Сурчин.
 
Pošto smo prvo mi sami konkurisali.

Dakle, nisu nam ga oni naturili na silu, nego smo se mi dobrovoljno prijavili. Takve stvari se inače rade tek posle veoma detaljne analize cene i koristi. Eventualno, da već imamo maltene sve spremno za tako velike događaje, pa da čovek i kaže da možda ne mora puno da se razmišlja pre kandidature. Ali ako se UNAPRED dobro zna da počinjemo bukvalno od prazne ledine, onda to definitvno nije samo još jedna izložba, budući da za nju prvo moramo otkupiti zemljište, pripremiti mu pristup, dovesti svu infrastrukturu i tek zatim napraviti čitav jedan novi deo grada. Nije li to onda ipak dovoljan povod za prethodnu veoma ozbiljnu i javnu analizu koristi i cene? Recimo onaj i za mnogo manje projekte uobičajeni feasibility study? Pogotovo ako je još i njegova tema ovako ne-privredne, "pesničke prirode". Otprilike:

Hajde da se igramo za čovečanstvo. Neka sve bude muzika i sport???

Liči li vama da tu ima nekih para (za sve NAS, a ne samo za neke)?
 
Poslednja izmena:
Neki možda ne vole, nekima se to možda ne sviđa, ali činjenica je da će Beograd 2027. godine doživeti žestok bull.

Najverovatnije će 2024., 2025. i 2026. biti godine ozbiljnog građevinskog buma zbog raznih projekata koji dolaze.

Na sve to, 2025. i 2026. godine biće godine snižavanja kamata na 3%. Pored toga, tehnologije AI, automatizacija i slično će pomoći da se stvori dodatna vrednost koju do sada nismo imali.

Konačno, 2027. godina je godina ekstaze kada se doživljava vrhunac zbog neverovatnog broja turista koji ce doci.
Airbnb i slično će da razvale. Rente će biti mnogo vise nego sada a to ce pogurati cene nekretnina i konacno da proslavimo na forumu M5K.

Opet, jasno je da mnogi imaju wishful thinking i ne bi voleli da se to desi jer imaju svoj lični interes da kupe nekretninu ili pripadaju nekoj stranci pa se sirenje pozitive dozivljava kao nesto lose. Dodatno, ima onih koji su nezadovoljni iz raznih razloga, ali realnost je da ćemo razvaliti.

Ono čega treba da budemo svesni je da će i region oko nas napredovati jer ni oni ne sede skrštenih ruku, poput Rumunije. Nije lako takmičiti se sa njima. Jedno je sigurno: 2027. godine ćemo prestići Hrvatsku po ukupnom BDP-u po prvi put u istoriji. Nažalost, kada se gleda po BDP-u po glavi stanovnika Srbija će i dalje biti u zaostatku.

Najveci nedostatak po meni je sto ce mnogi poslovi da se automatizuju a ljudi koji ne prihvate nove tehnologije ce postati "zrtve tranzicije u IV industrijsku revoluciju". AI ce nam stvoriti dodatnu vrednost ali na zalost mnogi ljudi nece uhvatiti prikljucak :(

Svakako svaka cast drzavi sto je organizovana da gura zestoko napred do 2027. godine. Neverovatno kako nas je EXPO 2027. uke*ao.
 
Kao iskusan internacionalni biznismen vradovicu smatraš li da je dobro trgovano?
 
Kao iskusan internacionalni biznismen vradovicu smatraš li da je dobro trgovano?

Nije mala stvar dobiti organizaciju takvog događaja. Svakako veliki put od ratova, hiperinflacije, bombardovanja i sankcija.
Trgovano? Ceo Menhetn je "istrgovan", jer da nema ekonomskog interesa pojedinca i kompanija ne bi se ništa ni gradilo. Nema više komunizma.

Smara što se u svemu vidi Vučić: displeji za prevoz, AirSerbia, BW, Expo, Metro... Vučić nije Srbija, a Srbija nije ista kao što je bila 90-ih ili 2000-ih... Prveviše se politizuju i banalizuju stvari.
 
Neki možda ne vole, nekima se to možda ne sviđa, ali činjenica je da će Beograd 2027. godine doživeti žestok bull.

Najverovatnije će 2024., 2025. i 2026. biti godine ozbiljnog građevinskog buma zbog raznih projekata koji dolaze.

Na sve to, 2025. i 2026. godine biće godine snižavanja kamata na 3%. Pored toga, tehnologije AI, automatizacija i slično će pomoći da se stvori dodatna vrednost...

Najveci nedostatak po meni je sto ce mnogi poslovi da se automatizuju a ljudi koji ne prihvate nove tehnologije ce postati "zrtve tranzicije u IV industrijsku revoluciju". AI ce nam stvoriti dodatnu vrednost ali na zalost mnogi ljudi nece uhvatiti prikljucak :(
Meni samo nije jasno ko ce kupovati stanove ako mnogi ljudi koji danas imaju posao izgube posao zbog AI automatizacije, a sva dodatna vrednost ode u ruke vec bogatim investitorima...
 
Meni samo nije jasno ko ce kupovati stanove ako mnogi ljudi koji danas imaju posao izgube posao zbog AI automatizacije, a sva dodatna vrednost ode u ruke vec bogatim investitorima...
Investitori za turiste. Mnogo vise ce biti turista sirom sveta jer nece ljudi raditi vec ce stvari biti automatizovanije. Turizam je budica najveca grana privrede jer ce ljudi mnogo vise putovati. Znaci da ti odgovorim kupovace oni koji ce da ulazu u nekretnine da bi rentirali.
 
Neki možda ne vole, nekima se to možda ne sviđa, ali činjenica je da će Beograd 2027. godine doživeti žestok bull.

Najverovatnije će 2024., 2025. i 2026. biti godine ozbiljnog građevinskog buma zbog raznih projekata koji dolaze.

Na sve to, 2025. i 2026. godine biće godine snižavanja kamata na 3%. Pored toga, tehnologije AI, automatizacija i slično će pomoći da se stvori dodatna vrednost koju do sada nismo imali.

Konačno, 2027. godina je godina ekstaze kada se doživljava vrhunac zbog neverovatnog broja turista koji ce doci.
Airbnb i slično će da razvale. Rente će biti mnogo vise nego sada a to ce pogurati cene nekretnina i konacno da proslavimo na forumu M5K.

Opet, jasno je da mnogi imaju wishful thinking i ne bi voleli da se to desi jer imaju svoj lični interes da kupe nekretninu ili pripadaju nekoj stranci pa se sirenje pozitive dozivljava kao nesto lose. Dodatno, ima onih koji su nezadovoljni iz raznih razloga, ali realnost je da ćemo razvaliti.

Ono čega treba da budemo svesni je da će i region oko nas napredovati jer ni oni ne sede skrštenih ruku, poput Rumunije. Nije lako takmičiti se sa njima. Jedno je sigurno: 2027. godine ćemo prestići Hrvatsku po ukupnom BDP-u po prvi put u istoriji. Nažalost, kada se gleda po BDP-u po glavi stanovnika Srbija će i dalje biti u zaostatku.

Najveci nedostatak po meni je sto ce mnogi poslovi da se automatizuju a ljudi koji ne prihvate nove tehnologije ce postati "zrtve tranzicije u IV industrijsku revoluciju". AI ce nam stvoriti dodatnu vrednost ali na zalost mnogi ljudi nece uhvatiti prikljucak :(

Svakako svaka cast drzavi sto je organizovana da gura zestoko napred do 2027. godine. Neverovatno kako nas je EXPO 2027. uke*ao.
E moj vradovicu, slusamo price o kvantnim skokovima od 2012. :) Sve je kvantno, sem ono sto je AI, ostalo je blockchain. Fabrike cipova i letecih automobila. Nasmejao si me sa prestizanjem Hrvatske u BDP, al da cemo per capita i dalje biti iza. :)
 
E moj vradovicu, slusamo price o kvantnim skokovima od 2012. :) Sve je kvantno, sem ono sto je AI, ostalo je blockchain. Fabrike cipova i letecih automobila. Nasmejao si me sa prestizanjem Hrvatske u BDP, al da cemo per capita i dalje biti iza. :)
samo da naglasim da je kvantna razina - ona na sub-atomskoj razini, znaci bavi se domenom delova samog atoma i atomske jezgre. Shodno tome, kad neko kaze “kvatni skok” , to je u biti najmanji moguci skok u svemiru. Tako da se celi balkan rwzvija vec 30 godina kvatnin skokovima pa imamo odlazak 1 miliona najproduktivnije populacije, uglavnom u zapadne zemlje
 
Poslednja izmena:
Neki možda ne vole, nekima se to možda ne sviđa, ali činjenica je da će Beograd 2027. godine doživeti žestok bull.

Najverovatnije će 2024., 2025. i 2026. biti godine ozbiljnog građevinskog buma zbog raznih projekata koji dolaze.

Na sve to, 2025. i 2026. godine biće godine snižavanja kamata na 3%. Pored toga, tehnologije AI, automatizacija i slično će pomoći da se stvori dodatna vrednost koju do sada nismo imali.

Konačno, 2027. godina je godina ekstaze kada se doživljava vrhunac zbog neverovatnog broja turista koji ce doci.
Airbnb i slično će da razvale. Rente će biti mnogo vise nego sada a to ce pogurati cene nekretnina i konacno da proslavimo na forumu M5K.

Opet, jasno je da mnogi imaju wishful thinking i ne bi voleli da se to desi jer imaju svoj lični interes da kupe nekretninu ili pripadaju nekoj stranci pa se sirenje pozitive dozivljava kao nesto lose. Dodatno, ima onih koji su nezadovoljni iz raznih razloga, ali realnost je da ćemo razvaliti.

Ono čega treba da budemo svesni je da će i region oko nas napredovati jer ni oni ne sede skrštenih ruku, poput Rumunije. Nije lako takmičiti se sa njima. Jedno je sigurno: 2027. godine ćemo prestići Hrvatsku po ukupnom BDP-u po prvi put u istoriji. Nažalost, kada se gleda po BDP-u po glavi stanovnika Srbija će i dalje biti u zaostatku.

Najveci nedostatak po meni je sto ce mnogi poslovi da se automatizuju a ljudi koji ne prihvate nove tehnologije ce postati "zrtve tranzicije u IV industrijsku revoluciju". AI ce nam stvoriti dodatnu vrednost ali na zalost mnogi ljudi nece uhvatiti prikljucak :(

Svakako svaka cast drzavi sto je organizovana da gura zestoko napred do 2027. godine. Neverovatno kako nas je EXPO 2027. uke*ao.

Šta se to promenilo, šta smo to lošije od očekivanog uradili da vizija Mirjevo 5k 2025 se pomeri na 2027?
Isto bih pitao i Predsednika, šta se desilo sa vizijom Srbija 2025. i zašto je pomerena na 2027? Alo on ne piše na forumu. Valjda.

Kakav građevinski bum očekuješ 2024? Da te podsetim, to je godina koja je počela pre 21 dan (u slučaju da si prebacio nešto).
Kad kažeš ozbiljan građevinski bum, jel možeš to da definišeš? 2024/2023 porast građevine je > 5%? 10%? Ili se bilo kakav rast smatra ozbiljnim bumom?
 
Vrh