Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,8%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,6%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,8%

  • Ukupno glasača
    314
Сјајан софизам! Хоћеш да кажеш да је ковид , грип уствари! Грип се не шири лако? Сваке године је између 200 и 300 000 људи оболевало од грипа! Има између 30 и 50 варијанти грипа годишње. Ви стварно верујете у то што мантарате? Као и сваке године и ове ће исти број оболети од грипа, само ће ставити етиикету ковида да малтретирају становништво а и треба кад је глупо и верује овим манипулацијама. Иначе награда за жив вирус ковида ко га докаже је порасла на 5 милиона еура. Нема изолованог вируса али има боцки за њега. Просто ми је невероватно да неко верује у ту превару, нажалост главом ће је платити!
 
Па и нема, кад нема. аргумената, наставља се са софизмом!
 
Došljak, a kolko ima slicnosti imunologije ljudi i zivinarstva ciji je smer Šekler zavrsio? Kolko procentualno zajedničkih bolesti, organa, ishrane i svega imaju ljudi i živina? Ok, oboje su živa bića, imaju oči, dišu vazduh, to im je zajedničko, pa jel dovoljno to poznavanje živine da bi poznavao ljude? Mislim da je globalistima ili Vucicevcima ipak bolje potkupe nekog lekara, ne verujem da nema studenata medicine koji su zarad para i slave spremni da prodaju dušu, ne znam što su uzeli veterinara koji je zicer meta.
 
Нема смер живинарство на пољопривредном факултету. А бројне болести су заједничке за људе и живину. Из заразних болести на ветеринарском факултету се изучавају и болести од којих могу да оболе људи. То се учи зарад јавног здравља али и за личну заштиту ветеринара.
На страну то, вирусологија је иста и за ветерину и за хуману медицину.
 
Алтаир":34wjobyu je napisao(la):
Сјајан софизам! Хоћеш да кажеш да је ковид , грип уствари! Грип се не шири лако? Сваке године је између 200 и 300 000 људи оболевало од грипа! Има између 30 и 50 варијанти грипа годишње. Ви стварно верујете у то што мантарате? Као и сваке године и ове ће исти број оболети од грипа, само ће ставити етиикету ковида да малтретирају становништво а и треба кад је глупо и верује овим манипулацијама. Иначе награда за жив вирус ковида ко га докаже је порасла на 5 милиона еура. Нема изолованог вируса али има боцки за њега. Просто ми је невероватно да неко верује у ту превару, нажалост главом ће је платити!
Jel zaista nisi nista neobicno primetio u ovom gripu kod ljudi u tvojih okolini?

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Znaci Dosljak, deljenje na Veterinarski i Medicinski fakultet je bilo greska? Ako dobro razumem ti propagiras istocu, pa onda nema potrebe za dva razlicita fakulteta, moglo bi zajedno se jedan bavi lecenjem svih zivih bica. Ili kao sto su ljudi podgrupa zivih bica, da tako i Medicina bude smer na Veterinarskom fakultetu. To bi pravo da ti kazem i politicki islo u mom smeru ljubavi prema svim zivim bicima, a ne ovu sadasnju diskrimnatornu podelu i zakona, i lecenja i svega na: ljude i ostala ziva bica, jer sadasnji pristup je prilicno diskriminatoran i rasisticki prema ostalim zivim bicima. Svi smo jedno, nema diskriminacije, pa cak ni lecenja.
 
Није грешка, али је грешка ако се болести деле строго на људске и животињске. Лечење свакако не може бити исто за људе, и за животиње, као ни за животиње међу врстама.
 
Razvezla se prica jel ovo ili ono, poenta je da taj covek sebi dozvoljava mnogo, previse.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=873592#p873592:1ykuh3e1 je napisao(la):
Earthmoving » 22 Aug 2021 10:01 am[/url]":1ykuh3e1]Došljak, a kolko ima slicnosti imunologije ljudi i zivinarstva ciji je smer Šekler zavrsio? Kolko procentualno zajedničkih bolesti, organa, ishrane i svega imaju ljudi i živina? Ok, oboje su živa bića, imaju oči, dišu vazduh, to im je zajedničko, pa jel dovoljno to poznavanje živine da bi poznavao ljude? Mislim da je globalistima ili Vucicevcima ipak bolje potkupe nekog lekara, ne verujem da nema studenata medicine koji su zarad para i slave spremni da prodaju dušu, ne znam što su uzeli veterinara koji je zicer meta.
Nisi razumeo ono što sam napisao. Nema tu puno veze koliko zajedničkih organa imaju ljudi i živina. Organi su negde u sredini hijerahije složenosti i nemaju puno veze sa tokom epidemije i težinom bolesti. Ono što tu jeste bitno je ili na veoma visokom nivou hijerahije složenosti (recimo ponašanje mnoštva ljudi u organizovanoj zajednici kad je prisutna neka opasnost) ili veoma nisko (recimo genetske razlike u spike proteinu na omotaču virusa kod novih sojeva, što je na nivou elementarnog nivoa ekspresije gena, dakle nešto što omogućuje ćeliji da uopšte bude živa, a nema previše veze šta ona inače radi i čega je deo). Ovo poslednje zaista nema veze sa funkcijama organa, što je recimo na primeru jetre filtriranje nekih produkata metabolizma, pošto je ona kolekcija miliona ćelija i njena funkcija zavisi od organizacije same JETRE (dakle od organizacije celog ORGANA, što je ogromni SISTEM ćelija), a ne toliko šta se dešava na mikro nivou odbrane jedne ćelija od uljeza ili ekspresije gena kad se ćelija hrani razmenom materija sa okolinom ili nešto na sličnom nivou.

To bi bilo kao da pokušavaš objasniti emitovanje ugljen diksida u motorima sa unutrašnjim sagorevanjem pričom o delovima automobila, recimo o karburatorima, umesto hemijskim sastavom fosilnih goriva, tj hemijom koja se dešava prilikom SVAKOG sagorevanja benzina. Ili zagađenje od strane automobila u centru Beograda tako što pričaš o karburatorima umesto o tome da mnoštvo važnih ulica vode kroz centar grada, pa ljudi moraju da voze baš tuda. Tačno je da to zagađenje donekle zavisi i od motora, ali je ovaj viši nivo bitno važniji za ovaj problem. Tu ili ne treba da prolazi toliko prometnih ulica, ili to trebaju biti recimo samo električni automobili. Kad se gleda tako opšta slika, nikakvi karburatori tu nisu previše važni, a još manje da li su kola jedne marke ili druge (tj ljudi ili životinje).

Ukratko, tokom epidemije nam treba kombinacija znanje nekog eksperta za ponašanje ljudi (psiholog, sociolog?) i nekoga ko poznaje funkcionisnje ćelije na sasvim elementarnom nivou gentskog koda i imunog sistema, onog na kome funkcionišu virusi. Šekler je sasvim dovoljno kvalifikovan jer je magistrirao upravo na tom mikro nivou ćelijskog funkcionisanja, zatim nema razloga sumnjati da zna dovoljno matematike i statistike za potrebe epidemiologije (valjda ume da čita dijagrame i tabele koje krizni štab dobija), a i ponašanje svojih sugrađana verovatno ne poznaje ništa lošije od bilo koga drugog ko je ovde proveo ceo život. Tako da je u smislu kvalifikacija čak i BOLJI od nekog običnog lekara, a ne lošiji.

To što se vama ne dopadaju njegovi stavovi je sasvim druga stvar, ali onda napadajte TO, sa argumentima, a ne njega lično i njegovu stručnost. Ovakva ismevanja i blaćenja su tehnike iz sfere naše tragične dnevne politike.


Ilustracija. Razlike izemeđu raznih sojeva korona virusa prikazane na 3D modelu strukture proteina "šiljka" (spike) na površini corona virusa. Ovim on prodire u naše ćelije i od TOGA zavise razlike u širenju sa kojima sada imamo toliko muke. OVIM moraju da se bave oni koji to proučavaju i takva znanja da imaju. A kakvi su i čiji su organi u pitanju nema previše veze sa ovako niskim nivoom od koga zavisi koliko se Delta soj drugačije ponaša, i kolike bi mogle biti promene u imunim zaštitama od strane vakcina ili povećani rizici nekih ponašanja.

d0535-v3.jpg


Representations of potential discontinuous B-cell epitopic regions mapped onto the spike protein of the SAR-SCoV-2 variants: (A) Wuhan original L strain, (B) England - B.1.1.7 Alpha, (C)USA - B.1.429, B.1.427 Epsilon, (D) India - B.1.617.1 Kappa, and (E) South Africa - B.1.351 Beta, highlighted as spheres.

https://www.news-medical.net/news/20210 ... iants.aspx
 
"Propustili smo šansu. Razmislite - po ovome kako sada radimo, ovo će trajati godinama" VIDEO

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je posle sastanka sa direktorima kovid bolnica da moramo da spremimo za naredne tri nedelje.

"Broj zaraženih će se povećati. Moramo da zbrinemo ljude koji se vraćaju sa odmora i koji su javili da su zaraženi, ali i one koji još uvek ne znaju da us zaraženi", rekao je on.

Naglasio je da će se povećati kapaciteti kovid ambulanti i da je glavni cilj da se na vreme krene sa terapijom.

"Bitno je da što duže izdržimo da pacijenti koji nisu kovid pozitivni mogu da koriste bolničke kapacitete. Ništa nećemo dobiti ako se posvetimo samo kovid pacijentima. Onda ćemo da imamo više umrlih zbog toga što oni koji nisu zaraženi nisu mogli da dođu kod lekara", rekao je ministar.

Istakao je važnost kovid bolnica koje su otvorene u prethodnom periodu.

"Da njih nema, morali bismo da neku beogradksu bolnicu vratimo u kovid sistem, a to znači da oni koji nisu pozitivni ne mogu da dođu do lekara", jasan je bio Lončar i dodao da smo "propustili šansu".

"Nismo se dovoljno brzo vakcinisali i dozvolili smo da koronavirus mutira", rekao je on i apelovao da ne treba da propustimo i drugu šansu.

"I dalje imamo dovoljno vakcina. Mi iz problema sa koronom nećemo izaći dokle god ne bude dovoljno vakcinisanih ljudi. Po ovome kako sada radimo, to će trajati godinama. Jedino rešenje je vakcinacija", zaključio je on.

Najavio je otvaranje nove kovid bolnice u Novom Sadu, a rekao je i da će sigurno primiti treću dozu.

Kazao je i da se apsolutno zalaže za kovid propusnice, kao i da je to stav struke.

Podsetimo, sastanak ministra zdravlja Zlatibora Lončara i direktora kovid bolnica počeo je oko 10 časova.

Inače, epidemiološka situacija u Srbiji je loša i svakodnevno raste i broj zaraženih i broj hospitalizovanih.

Situacija u kovid bolnici u Batajnici je alarmantna, jer nikada do sada nije bilo tako brzo popunjavanje kapaciteta kao u ovom talasu, rekla je zamenica direktorke te bolnice doktorka Jelena Veličković.

Ona je rekla da je 1. avgusta na lečenju u toj ustanovi bilo 32 pacijenta, a da ih je sada 268.

https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1910530
Prepostavljam da kod "moramo da spremimo za naredne tri nedelje" misli na moj dijagram :)

file.php


https://www.beobuild.rs/forum/viewtopic ... 35#p873335
 
Ja kad sam imao koronu ili grip moja mačka se nije razbolela od mene. Ne napadaju iste bolesti ljude ili životinje ili biljke (sreća da Šekler nije botaničar već samo veterinar), pa zato veterina i medicina nisu isto.
Zuma, uglavnom čitam samo komentare do 15tak redova na mobilnom, pa ako pišeš duže od toga ja ne čitam šta si pisao.
 
Dobro, tvoj izbor. Onda je ono što pišem za druge.
 
Ovo sam pročitao ;) I mnoge druge. Al kad pišeš 100 redova, nemam toliko vremena, mislim da se sve može reći sažetije al ok neću se mešam u tvoj stil.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=873592#p873592:3h6wbp40 je napisao(la):
Earthmoving » Ned Avg 22, 2021 10:01 am[/url]":3h6wbp40]Došljak, a kolko ima slicnosti imunologije ljudi i zivinarstva ciji je smer Šekler zavrsio? Kolko procentualno zajedničkih bolesti, organa, ishrane i svega imaju ljudi i živina? Ok, oboje su živa bića, imaju oči, dišu vazduh, to im je zajedničko, pa jel dovoljno to poznavanje živine da bi poznavao ljude? Mislim da je globalistima ili Vucicevcima ipak bolje potkupe nekog lekara, ne verujem da nema studenata medicine koji su zarad para i slave spremni da prodaju dušu, ne znam što su uzeli veterinara koji je zicer meta.
Neko ko celu karijeru bocka životinje vrši razne eksperimente na njima je idealan za ovu priču.
Stoji i da mu je institut vrhunski opremljen.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=873619#p873619:cygzbu6j je napisao(la):
Earthmoving » Ned Avg 22, 2021 12:51 pm[/url]":cygzbu6j]Ja kad sam imao koronu ili grip moja mačka se nije razbolela od mene. Ne napadaju iste bolesti ljude ili životinje ili biljke (sreća da Šekler nije botaničar već samo veterinar), pa zato veterina i medicina nisu isto.
Zuma, uglavnom čitam samo komentare do 15tak redova na mobilnom, pa ako pišeš duže od toga ja ne čitam šta si pisao.
Bilo je slučajeva da mečke i psi dobiju koronu od vlasnika . Ne pominje se dalje obrnuto prenošenje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=873609#p873609:hkldr4sb je napisao(la):
Zuma » Ned Avg 22, 2021 11:39 am[/url]":hkldr4sb]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=873592#p873592:hkldr4sb je napisao(la):
Earthmoving » 22 Aug 2021 10:01 am[/url]":hkldr4sb]Došljak, a kolko ima slicnosti imunologije ljudi i zivinarstva ciji je smer Šekler zavrsio? Kolko procentualno zajedničkih bolesti, organa, ishrane i svega imaju ljudi i živina? Ok, oboje su živa bića, imaju oči, dišu vazduh, to im je zajedničko, pa jel dovoljno to poznavanje živine da bi poznavao ljude? Mislim da je globalistima ili Vucicevcima ipak bolje potkupe nekog lekara, ne verujem da nema studenata medicine koji su zarad para i slave spremni da prodaju dušu, ne znam što su uzeli veterinara koji je zicer meta.
Nisi razumeo ono što sam napisao. Nema tu puno veze koliko zajedničkih organa imaju ljudi i živina. Organi su negde u sredini hijerahije složenosti i nemaju puno veze sa tokom epidemije i težinom bolesti. Ono što tu jeste bitno je ili na veoma visokom nivou hijerahije složenosti (recimo ponašanje mnoštva ljudi u organizovanoj zajednici kad je prisutna neka opasnost) ili veoma nisko (recimo genetske razlike u spike proteinu na omotaču virusa kod novih sojeva, što je na nivou elementarnog nivoa ekspresije gena, dakle nešto što omogućuje ćeliji da uopšte bude živa, a nema previše veze šta ona inače radi i čega je deo). Ovo poslednje zaista nema veze sa funkcijama organa, što je recimo na primeru jetre filtriranje nekih produkata metabolizma, pošto je ona kolekcija miliona ćelija i njena funkcija zavisi od organizacije same JETRE (dakle od organizacije celog ORGANA, što je ogromni SISTEM ćelija), a ne toliko šta se dešava na mikro nivou odbrane jedne ćelija od uljeza ili ekspresije gena kad se ćelija hrani razmenom materija sa okolinom ili nešto na sličnom nivou.

To bi bilo kao da pokušavaš objasniti emitovanje ugljen diksida u motorima sa unutrašnjim sagorevanjem pričom o delovima automobila, recimo o karburatorima, umesto hemijskim sastavom fosilnih goriva, tj hemijom koja se dešava prilikom SVAKOG sagorevanja benzina. Ili zagađenje od strane automobila u centru Beograda tako što pričaš o karburatorima umesto o tome da mnoštvo važnih ulica vode kroz centar grada, pa ljudi moraju da voze baš tuda. Tačno je da to zagađenje donekle zavisi i od motora, ali je ovaj viši nivo bitno važniji za ovaj problem. Tu ili ne treba da prolazi toliko prometnih ulica, ili to trebaju biti recimo samo električni automobili. Kad se gleda tako opšta slika, nikakvi karburatori tu nisu previše važni, a još manje da li su kola jedne marke ili druge (tj ljudi ili životinje).

Ukratko, tokom epidemije nam treba kombinacija znanje nekog eksperta za ponašanje ljudi (psiholog, sociolog?) i nekoga ko poznaje funkcionisnje ćelije na sasvim elementarnom nivou gentskog koda i imunog sistema, onog na kome funkcionišu virusi. Šekler je sasvim dovoljno kvalifikovan jer je magistrirao upravo na tom mikro nivou ćelijskog funkcionisanja, zatim nema razloga sumnjati da zna dovoljno matematike i statistike za potrebe epidemiologije (valjda ume da čita dijagrame i tabele koje krizni štab dobija), a i ponašanje svojih sugrađana verovatno ne poznaje ništa lošije od bilo koga drugog ko je ovde proveo ceo život. Tako da je u smislu kvalifikacija čak i BOLJI od nekog običnog lekara, a ne lošiji.

To što se vama ne dopadaju njegovi stavovi je sasvim druga stvar, ali onda napadajte TO, sa argumentima, a ne njega lično i njegovu stručnost. Ovakva ismevanja i blaćenja su tehnike iz sfere naše tragične dnevne politike.


Ilustracija. Razlike izemeđu raznih sojeva korona virusa prikazane na 3D modelu strukture proteina "šiljka" (spike) na površini corona virusa. Ovim on prodire u naše ćelije i od TOGA zavise razlike u širenju sa kojima sada imamo toliko muke. OVIM moraju da se bave oni koji to proučavaju i takva znanja da imaju. A kakvi su i čiji su organi u pitanju nema previše veze sa ovako niskim nivoom od koga zavisi koliko se Delta soj drugačije ponaša, i kolike bi mogle biti promene u imunim zaštitama od strane vakcina ili povećani rizici nekih ponašanja.

d0535-v3.jpg


Representations of potential discontinuous B-cell epitopic regions mapped onto the spike protein of the SAR-SCoV-2 variants: (A) Wuhan original L strain, (B) England - B.1.1.7 Alpha, (C)USA - B.1.429, B.1.427 Epsilon, (D) India - B.1.617.1 Kappa, and (E) South Africa - B.1.351 Beta, highlighted as spheres.

https://www.news-medical.net/news/20210 ... iants.aspx

Nema Spajk protrin samo ulogu da uđe u ćeliju, negova uloga je daleko složenija . Dalje proučavanje bi bilo bolje da ide u tom pravcu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=873628#p873628:2hihk1ml je napisao(la):
Žika » 22 Aug 2021 01:13 pm[/url]":2hihk1ml]
Nema Spajk protrin samo ulogu da uđe u ćeliju, negova uloga je daleko složenija . Dalje proučavanje bi bilo bolje da ide u tom pravcu.
Znam, ali odlaženje u takve detalje bi već bilo preterivanje budući da to nije neophodno za argumentovanje onoga o čemu se u tom trenutku priča. Evo jedne lepe slike o tome što spominješ.

7d38c3a667e7b57a771678d1d8bf40ab1f6ec72c.png


Preporučujem da pročitate sjajni članak sa vrlo popularnim i jasnim objašenjem.

Its not all Greek to the structural biologists
The new variants of SARS-CoV-2 are much more dangerous to the unvaccinated
Research is unravelling the virus’s deep secrets

https://archive.is/5ctPY#selection-569.0-579.48
 
Evo ovde imamo lepo objašnjeno da li treba i koju dozu vakcinu da primimo kao treću dozu.

https://www.b92.net/zdravlje/vesti.php? ... id=1910452

Takođe je prilično dobro objašnjeno još svašta nešto. Okačiću kao spojler ovde da gušim stranicu

Saveti srpskog imunologa: Šta primiti kao treću dozu, kombinacija ili ista vakcina?
Srpski imunolog prof. dr Janko Nikolić Žugić, šef katedre za imunologiju Univerziteta Arizona u Tusonu u intervjuu za domaće medije objasnio je i kako bi trebalo kombinovati vakcine prilikom primanja treće doze i šta zapravo ona znači.

IZVOR: KURIR SUBOTA, 21.08.2021. | 21:40
Podeli
Foto:EPA/ ZURAB KURTSIKIDZE
Foto:EPA/ ZURAB KURTSIKIDZE
"Naučno gledano, treća doza ima smisla samo kod ugroženih kategorija, onih koji nisu uspeli da naprave dobar imunski odgovor. Za imunokompromitovane je apsolutno preporučena, tu uopšte nema dileme. To smo videli kod obolelih od raka pod citostatskom terapijom ili kod tretmana za nor. B limfocitnu leukemiju, gde osoba ima nedostatak B-limfocita i ne može da napravi antitela".

"Trebaju nam najbolji umovi": SZO pravi tim za „lov“ na nove viruse

MOŽDA VAS ZANIMA
Foto: Shutterstock/angellodeco
Nova vakcina u pripremi - sadrži proteine nekoliko sojeva koronavirusa
Foto:EPA/ Ramon Espinosa / POOL
Odobrena kubanska vakcina za hitnu upotrebu protiv kovida 19
Foto: Shutterstock/Mongkolchon Akesin
"Trebaju nam najbolji umovi": SZO pravi tim za „lov“ na nove viruse
Foto: Shutterstock/Wirestock Creators
Predsednik Udruženja pedijatara: Vaksinisati i decu
"Posle posle druge doze vakcine kod ovih osoba su obično detektabilni T-limfociti specifični za virus, koji bi trebalo da brane od njega, ali ih ima malo. A posle treće doze ovi T-limfociti specifični za SARS-CoV-2, iliti tzv. ćelije ubice, znatno rastu. Kod zdravstvenih radnika postoje strateški razlozi za treću dozu - mada jače vakcine štite većinu i od reinfekcije i od ozbiljne bolesti, infekcija ipak izbacuje iz stroja, onesposobljava zdravstveni sistem, ponovo je u pitanju karantin, briga za porodicu itd. Onima koji brinu o drugima i koji su najizloženiji teško je da rade pod strahom od bolesti i pod pritiskom da se ostane na radnom mestu i brine o pacijentima", rekao je imunolog.

Odobrena kubanska vakcina za hitnu upotrebu protiv kovida 19

Koja vakcina se savetuje kao treća doza
"Stručnjaci bi morali da preporuče šta bi posle čega trebalo da se primi, jer je za ljude najgora nejasnoća. Ne može to da bude ostavljeno ljudima da biraju kao da je u pitanju pijaca. Ja bih najtoplije preporučio "Fajzerovu" onima koji je nisu primili".

Stručnjaci saglasni: Najbolja opcija da treća doza bude od istog proizvođača

"Istraživanja pokazuju da RNK vakcine smanjuju broj obolelih za više od 80 odsto, smrtnost i teške slučajeve bolesti čak 25 puta, a efikasne su i protiv delta soja. Ključ je u tome što su po snazi najbliže infekciji jer nose samu mRNK, sličnog tipa kao što bi i virus nosio, jedino što je znatno ublažena".

"I onda daje imunski odgovor približan odgovoru na sam virus. Nažalost, za "astra zeneku" i "sinofarm" podaci tog tipa se ili ne skupljaju, ili su nekompletni. Kineska vakcina je u sprečavaju bolesti efikasna u 40-50 odsto slučajeva kod originalnog, Vuhan soja, a manje protiv novijih varijanata. Međutim, i ona štiti, pogotovo od teške bolesti i smrti, mnogo više nego kad ste bez vakcine. Bolje primiti "sinofarm" nego ništa. Verovatno bi i njena treća doza pomogla", tvrdi imunolog.

Imunolog savetuje da su svi oni koji su primili "Sinofarm" vakcinu, za treću dozu biraju različitu vakcinu.

Oni koji su primili "Sputnjik V" bi trebalo, po mišljenju ovog imunologa da odaberu, drugačiju treću dozu.

"Nosač kod "sputnjika V" su ljudski adenovirusi, a oni izazivaju prehlade i relativno veliki procenat ljudske populacije ima imunost na neke od njih, pa je problem što će ta imunost praktično skloniti vakcinu pre nego što uspe da efikasno izazove imunski odgovor na SARS-CoV-2. I zato bih kao treću "fajzer", ili čak možda i "sinofarm", pre nego jos jedan "sputnjik", rekao je on.

A za onoga ko je primio dve doze "Fajzerove"?

"Astra zeneka" kao treća, jer je najrazličitija. Veća je verovatnoća da postoji imunost na adenovirusni nosač u "sputnjiku V" zbog ljudskih adenovirusa, nego na "astra zeneku", kojoj je nosač adenovirus šimpanze".
 
Dobar dan, dugo me nije bilo na ovoj temi jer se trudim da ne pisem nista osim ako nije pametno ili korisno.

Hteo sam da vam navedem jos jedan, iskljcivo licni i emprijski, primer iz moje uze porodice. Naime, dve osobe koje su vakcinisane Pfizer vakcinom (jedna mladja u 30im godinama, druga starija u 50im, sa autoimunom bolescu i blagom gojaznoscu) su bile pozitivne na PCR testu uz veoma blage simptome (kasalj, glavobolja, malksalnost, bez temperature). Simptomi su nestali posle nekoliko dana, ne ostavlajujuci nikakve posledice (barem za sada, a i nadam se u buduce). Smatram da starija osoba nije bila vakcinisana, gotovo sigurno bi zavrsila u bolnici, ako ne i nesto potencijalno gore za sta necu da razmisljam previse. Sami procenite da li je vredelo vakcinisati se u ovom slucaju.

Jos jedna interesantna stvar je to da sam ja licno bio u kontaktu sa te dve osobe sve vreme, u istoj kuci, bez maski, neke preterane izolacije, itd. Ja sam takodje vakcinisan Pfizer vakcinom, i nisam aposlutno imao nikakve simptome, dok je PCR test u petak stigao negativan. Vazno je da napomenem da sam za razliku od gorespomenute dve osobe takodje i jedini prelezao virus prirodnim putem prosle godine. Stoga, moj licni zakljucak je da je prirodno prelezan virus + vakcinacija > samo vakcinacija. Nisam siguran da bih prosao bez ponovne infekcije da nisam primio vakcinu, vec da me je stitio samo prirodno prelezani imunitet. Mozda i bi, ali u ovom slucaju, prosao sam zasticen, i vakcinacija se pokazala kao korisna i logicna stvar.

Svako dobro i prijatan dan zelim svima.
 
Niđe veze

"Odgovorno tvrdim da, od kad se vrši metrika u Crnoj Gori, špic sezone nikad za nikad nije bio bolji. Mislim da je glavna teza, da u Mediteranu, mi smo postigli najbolji mogući rezultat od svih država.
Ja podržavam da mi sezonu odradimo do kraja na način koji je započet uz povećanje doza opreznosti i djelovanja svih inspekcijskih službi, ali naročito ugostitelja da nam pomognu u sistemu bolje kontrole i onemogućavanja te veće transmisije virusa. i ako u tome uspijemo, stvarno mislim da je to velika stvar", kazao je Dritan Abazović.


FB_IMG_1629644344001.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=873589#p873589:avqamscl je napisao(la):
Алтаир » 22 Avg 2021, 10:35[/url]":avqamscl]росто ми је невероватно да неко верује у ту превару, нажалост главом ће је платити!
Neki su već platili glavom. Povedi računa da ne prođeš ko ovaj stručnjak.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=i4Uu0oCOawA[/youtube]


Cambridge-educated anti-vaxxer dies from Covid
https://www.standard.co.uk/news/uk/covi ... 8.html?amp
 
Пошто је Шеклер на "тапету" да се и ја огласим, мада генерално много више волим да пишем о појавама нео о људима. Његово име сам први пут чуо након оног фантастичног чланка на НСПМ порталу, што и Игор помиње. Мислим да је ту на најефикаснији начин успео да објасни обичном човеку механизме преноса. Након тога су га доста звали из разних, како режимских тако и нережимских медија, а он је увек радио давао изјаве и онда када је имао шта да каже и кад по мом мишљењу није. И даље га ценим, без обзира што се не слажем са свим што каже и што у појединим налетима емоција заиста претерује.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=873650#p873650:2ttna99v je napisao(la):
astrodule » Ned Avg 22, 2021 3:24 pm[/url]":2ttna99v]Evo ovde imamo lepo objašnjeno da li treba i koju dozu vakcinu da primimo kao treću dozu.

https://www.b92.net/zdravlje/vesti.php? ... id=1910452

Takođe je prilično dobro objašnjeno još svašta nešto. Okačiću kao spojler ovde da gušim stranicu

Saveti srpskog imunologa: Šta primiti kao treću dozu, kombinacija ili ista vakcina?
Srpski imunolog prof. dr Janko Nikolić Žugić, šef katedre za imunologiju Univerziteta Arizona u Tusonu u intervjuu za domaće medije objasnio je i kako bi trebalo kombinovati vakcine prilikom primanja treće doze i šta zapravo ona znači.

IZVOR: KURIR SUBOTA, 21.08.2021. | 21:40
Podeli
Foto:EPA/ ZURAB KURTSIKIDZE
Foto:EPA/ ZURAB KURTSIKIDZE
"Naučno gledano, treća doza ima smisla samo kod ugroženih kategorija, onih koji nisu uspeli da naprave dobar imunski odgovor. Za imunokompromitovane je apsolutno preporučena, tu uopšte nema dileme. To smo videli kod obolelih od raka pod citostatskom terapijom ili kod tretmana za nor. B limfocitnu leukemiju, gde osoba ima nedostatak B-limfocita i ne može da napravi antitela".

"Trebaju nam najbolji umovi": SZO pravi tim za „lov“ na nove viruse

MOŽDA VAS ZANIMA
Foto: Shutterstock/angellodeco
Nova vakcina u pripremi - sadrži proteine nekoliko sojeva koronavirusa
Foto:EPA/ Ramon Espinosa / POOL
Odobrena kubanska vakcina za hitnu upotrebu protiv kovida 19
Foto: Shutterstock/Mongkolchon Akesin
"Trebaju nam najbolji umovi": SZO pravi tim za „lov“ na nove viruse
Foto: Shutterstock/Wirestock Creators
Predsednik Udruženja pedijatara: Vaksinisati i decu
"Posle posle druge doze vakcine kod ovih osoba su obično detektabilni T-limfociti specifični za virus, koji bi trebalo da brane od njega, ali ih ima malo. A posle treće doze ovi T-limfociti specifični za SARS-CoV-2, iliti tzv. ćelije ubice, znatno rastu. Kod zdravstvenih radnika postoje strateški razlozi za treću dozu - mada jače vakcine štite većinu i od reinfekcije i od ozbiljne bolesti, infekcija ipak izbacuje iz stroja, onesposobljava zdravstveni sistem, ponovo je u pitanju karantin, briga za porodicu itd. Onima koji brinu o drugima i koji su najizloženiji teško je da rade pod strahom od bolesti i pod pritiskom da se ostane na radnom mestu i brine o pacijentima", rekao je imunolog.

Odobrena kubanska vakcina za hitnu upotrebu protiv kovida 19

Koja vakcina se savetuje kao treća doza
"Stručnjaci bi morali da preporuče šta bi posle čega trebalo da se primi, jer je za ljude najgora nejasnoća. Ne može to da bude ostavljeno ljudima da biraju kao da je u pitanju pijaca. Ja bih najtoplije preporučio "Fajzerovu" onima koji je nisu primili".

Stručnjaci saglasni: Najbolja opcija da treća doza bude od istog proizvođača

"Istraživanja pokazuju da RNK vakcine smanjuju broj obolelih za više od 80 odsto, smrtnost i teške slučajeve bolesti čak 25 puta, a efikasne su i protiv delta soja. Ključ je u tome što su po snazi najbliže infekciji jer nose samu mRNK, sličnog tipa kao što bi i virus nosio, jedino što je znatno ublažena".

"I onda daje imunski odgovor približan odgovoru na sam virus. Nažalost, za "astra zeneku" i "sinofarm" podaci tog tipa se ili ne skupljaju, ili su nekompletni. Kineska vakcina je u sprečavaju bolesti efikasna u 40-50 odsto slučajeva kod originalnog, Vuhan soja, a manje protiv novijih varijanata. Međutim, i ona štiti, pogotovo od teške bolesti i smrti, mnogo više nego kad ste bez vakcine. Bolje primiti "sinofarm" nego ništa. Verovatno bi i njena treća doza pomogla", tvrdi imunolog.

Imunolog savetuje da su svi oni koji su primili "Sinofarm" vakcinu, za treću dozu biraju različitu vakcinu.

Oni koji su primili "Sputnjik V" bi trebalo, po mišljenju ovog imunologa da odaberu, drugačiju treću dozu.

"Nosač kod "sputnjika V" su ljudski adenovirusi, a oni izazivaju prehlade i relativno veliki procenat ljudske populacije ima imunost na neke od njih, pa je problem što će ta imunost praktično skloniti vakcinu pre nego što uspe da efikasno izazove imunski odgovor na SARS-CoV-2. I zato bih kao treću "fajzer", ili čak možda i "sinofarm", pre nego jos jedan "sputnjik", rekao je on.

A za onoga ko je primio dve doze "Fajzerove"?

"Astra zeneka" kao treća, jer je najrazličitija. Veća je verovatnoća da postoji imunost na adenovirusni nosač u "sputnjiku V" zbog ljudskih adenovirusa, nego na "astra zeneku", kojoj je nosač adenovirus šimpanze".
Ali komentari na sajtu B92 ... bolje da nisam ni ulazio.
Vidi se ozbiljan manjak mentalnih kapaciteta kod vecine.
Nadam se samo da nije takva proporcija i medj narodom, tj da obicno takvi sa manjkom mentalnih kapaciteta imaju pojacanu potrebu da komentarisu.
U suprotnom nam se crno pise, sa koronom ili bez nje.
 
Vrh