[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874792#p874792:29ux4gmv je napisao(la):
Пантограф » 26 Aug 2021 07:43 am[/url]":29ux4gmv]У Аустралији је мало ковид-пацијената и здравство ради нормално.
Међутим, упркос пандемији и великим бројевима, већ у суседној земљи здравство практично све време ради нормално: укупно једна загребачка болница је примала ковид-пацијенте и у највећим пиковима, нису се жалили да им недостаје капацитет, а сада се иде на још редовнији рад, па ће све болнице добити ковид-одељења, а она једна излази из ковид-режима. Где ли је проблем код нас, који имамо читаве гринфилд ковид болнице (писао сам и где је, нећу више - овде се, наиме, исказује вера у наш здравствени систем, па да не кваримо)?
Gde je problem? U tome da je kod nas do sada postojao preveliki broj zaraženih i mrtvih za naš broj stanovnika. Ili ako pričamo u principu: Stvar je u tome da postoje DVA nezavisna kriterijuma koja određuju da li su mere suzbijanja virusa potrebne ili nisu. Prvi je preopterećenje medicinskog sistema, a drugi je veliki broj smrti.
1. "Preopterećenje medicinskog sistema" nastupa kada se zbog epidmije pojavi preveliki broj bolesnih u odnosu na njegove ukupne kapacitete, pa postane ugroženo kvalitetno lečenje obe grupe bolesnika. Dakle i svih onih koji nisu bolesni od kovida (kojih uvek ima puno, nezavisno od epidemije) i onih bolesnih od kovida, kojih takođe može biti puno.
2. "Veliki broj smrti" je kada je virus previše proširen (za određeni broj stanovnika u nekoj državi). Tada će za taj broj stanovnika biti previše smrti i trajnih posledica bolesti prosto zato ima previše bolesnih, pa makar broj bolesnih i dalje bio u okvirima kapaciteta medicinskog sistema. Tj dobra medicinska nega može samo donekle da smanji smrtnost, ali ako ima baš previše zaraženih, mrtvih i dalje može biti previše, bila ta nega i najbolja moguća.
Ukratko, treba suzbiti veliki broj smrti bez obzira da li one potiču od previše raširenog virusa ili od malih kapaciteta medicinskog sistema, i da li su od kovida ili od drugih bolesti koje se onda ne leče kao treba.
Mere su potrebne ako je zadovoljn bilo koji od dva kriterijuma, a ne treba ih uvoditi ako nije ni jedan. Ako ih treba uvoditi, mere onda treba da budu koliko je god moguće manje restiriktivne, ali ipak taman dovoljne da postignu takvu redukciju u broju zaraženih koja je dovoljna da OBA gornja kriterijuma ponovo više nisu aktuelni, kada se mogu ukinuti.
To je sasvim precizan, umeren i kompromisan kriterijum koji je prihvatio daleko najveći deo sveta i nešto što ja zagovaram od početka, upravo zato što je logičan i uravnotežen. Većina se dakle slaže da je "virus zero tolerance" politika sa veoma žestokim ili čak totalnim lokdaunima, naprimer u Kini i Australiji, zaista preterivanje. Ali isto tako i da je politika tobožnje "slobode" po cenu previše tuđih života takođe preterivanje u drugom smeru. Što se ovog drugog ekstrema tiče, evo u sledećoj poruci recimo zvaničnog stava Svetske zdravstvene organizacije. Iz kovid politike ogromne većine zemalja sveta je jasno da je upravo takva etika i logika prihvaćena kao civilizacijski sistem vrednosti 21. veka, nešto ispod čega jednostavno ne bi smeli da idemo.