Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,8%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,6%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,8%

  • Ukupno glasača
    314
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=724481#p724481:3p5f80ij je napisao(la):
GOJE » 05 Apr 2020 09:11 pm[/url]":3p5f80ij]Moram da.napomenem da poljoprivrednici imaju mogućnost da traže i dobiju posebne dozvole za kretanje tokom policijskog časa. Jedini političar koji nešto konkretno i pozitivno radi je upravo ministar poljoprivrede.
Koliko sam uspeo da primetim, pošto konkretne informacije ne nalazim online, ovo je prilično zakomplikovano. Mislim da poljoprivrednici dobijaju dozvolu koja važi samo jedan dan.
 
Tako ti je mala moja kad živiš u doba Corone

Jesi l' mala ljubila do sada?
Jesi, jesi al' mene nisi.
Nemoj ni da pokušavaš,
mera prevencije da se pridržavaš.

Nemam virus Corone,
zato imaj me u vidu dragi.


Lepo ću se očešljati,
doterati i opeglati,
pa pravac u radnju,
da kupim ono što je na stanju.

Kupiću ti šećera i ulja,
od integralnog brašna hleb,
i kolače i bombone,
sve ću da ti dam.

I kada ti pokažem,
šta sam sve kupio,
veruj mi da te ne lažem,
tako ti je mala moja kad živiš u doba Corone.

Hej stani, hej stani lane moje,
pa ovo sve u kesi je tvoje.

Nemaš kvasac i alkohol,
a naravno ni maske i rukavice,
zato me neinteresuješ više dragi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=724507#p724507:r5o33h7k je napisao(la):
Vitez Koja » Pon Apr 06, 2020 12:27 am[/url]":r5o33h7k]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=724481#p724481:r5o33h7k je napisao(la):
GOJE » 05 Apr 2020 09:11 pm[/url]":r5o33h7k]Moram da.napomenem da poljoprivrednici imaju mogućnost da traže i dobiju posebne dozvole za kretanje tokom policijskog časa. Jedini političar koji nešto konkretno i pozitivno radi je upravo ministar poljoprivrede.
Koliko sam uspeo da primetim, pošto konkretne informacije ne nalazim online, ovo je prilično zakomplikovano. Mislim da poljoprivrednici dobijaju dozvolu koja važi samo jedan dan.

Poljoprivrednicima je teško sa ovakvim dozvolama, očigledno ovo sastavlja neko u admistraciji ko nema veze sa praksom...
http://www.minpolj.gov.rs/kako-do-dozvo ... script=lat

Ukratko:
- zahtev moraju podneti bar 48sati ranije
- dozvola im važi samo za taj jedan navedeni dan
- dozvola važi samo za jednog čoveka
- moraš imati registrovano polj. gazdinstvo
- neka potvrda...

Veliki problem imaju i pčelari takođe...
 
Iskreno govoreći, ja bih očekivao da u malim i ruralnim mestima policija pokaže određenu fleksibilnost za takve stvari.

Jedno je kad bi recimo policija patrolirala negde u Resniku (relativno) blizu Beograda, pa vidi nekog na traktoru nasred ulice pa počne da ga trkeljiše što nema dozvolu i što je tako ležeran. Ali druga je stvar kad policija u okolini jednog Silbaša, poljoprivrednog mesta, zatekne seljaka kako se vraća s njive.

Da, naravno, ako bi se gledalo kroz prste jednom profilu ljudi, onda to ne bi bilo fer prema drugima. Plus, onda bi to dovelo do toga da i drugi kukaju da se i njima gleda kroz prste.
Ali zato policiju čine ljudi, ne roboti koji sve gledaju crno-belo. Pa se ostavi sloboda svakom policajcu da na licu mesta proceni okolnosti i da li neko nešto radi zato što je bahat, ili zato što ne može drugačije.

Pogotovu treba imati fleksibilnost ako je tačno ovo što kažu, da proces dobijanja dozvola zna da štuca. Ne vidim čemu onda takvo drndanje. Ako već znaš da uprava opštine/policije ima problema sa izdavanjem dozvola, šta onda imaš da drndaš čoveka što se vraćao s njive zato što neki tamo kompjuter ili sekretar u tvojoj službi nije odradio svoj deo posla kako treba...

I opet kažem - bez mnogih privrednih grana možemo da preživimo, ali bez njiva i seljaka teško. Nemoj posle da bude na leto ''iju, kad pojedosmo sve zalihe hrane?''
 
Zašto im se u startu nedaje dozvola za poljoprivredne radove proljecnju servis od minimum mjesec dana a ne od 1 dana pa jesu li oni normalni ....ima cijena meda da skoči nebu pod oblake...
 
Mislim da bi mnogi mogli nešto da nauče. Kraljica Elizabeta se obraća naciji tek četvrti put od stupanja na presto.
Ima 93 godine i 68 godina je na prestolu Velike Britanije. Premjer Boris Džonson je u bolnici.

The Queen's Coronavirus broadcast: 'We will meet again' - BBC

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=2klmuggOElE[/youtube]

_111627018_13101940.jpg
 
cetvrti put vanredno. svake godine ima bozicni govor i obraca se, mislim, svaki put kada se otvara novo zasedanje parlamenta
 
Starosna struktura smrtnih slučajeva, sortirana po procentu

60-69 godina 37,25% (19)
70-79 godina 19,6% (10)
40-49 godina 17,65% (9)
preko 80 godina 15,69% (8 ? )
preostaje 5 u nekoj nespomenutoj starosnoj grupi

Ukupno 51 smrtni slučaj do sada.
 
Pošto su njihove priče prilično haotično ispričane, na kraju sam morao za napišem nekakve sređene "beleške sa predavanja", tj algoritam koga treba testirati po novom pristupu, po onome što je Kon pročitao. Dakle, po njegovim rečima:

U početku su testirani samo oni koji su doputovali iz inostranstva i koji su pri tome imali vrlo izražene simtome kovida.

Sada prelazimo na "prošireno testiranje" koje smo prvo pogrešno zvali "masovno testiranje" (jer je pravo "masovno testiranje" nešto drugo).

Postoje tri grupe za testiranje prema stepenu prioriteta.

Prva grupa prioriteta.

Po sledećem redu sekundarnih prioriteta:

1. Hospitalizovani
2. Zdravstveni radnici
3. Oni u okviru primarne zdravstvene zaštite, i to samo ako:
- - Ili imaju temperatura preko 38 stepeni
- - Ili su bili u kontaktu sa potvrđenim slučajevima. "Bliski kontakat" je u ovom kontekstu definisan kao
- - - Za zdravstvenog radnika: Neposredni kontakt sa obolelim bez zaštite do 14 dana unazad
- - - Za ostale: Ko je boravio u zatvorenom prostoru sa obolelim do 14 dana unazad, ili osoba koja je boravila u neposrednoj blizini
- - - Ili imaju bilo koliko povišenu temperaturu ako pri tome imaju i izrazite komorbiditete (tj druge hronične bolesti koje su baš za Kovid rizične) i eventualno jedan od simptoma: kašalj, kratkoća daha, otežano disanje.

Druga grupa proiriteta

1. Sve rizične grupe

Treća grupa proiriteta

1. Oni koji doputuju iz inostranstva
 
Treća nejasna stvar koja je spomenuta je pravo masovno testiranje, ili kako Kon kaže "testiranje u opštoj populaciji", ako sam dobro zapamtio termin. Pošto ili ne umeju ili ne žele da se o potencijalno osetljivim pitanjima izražavaju sasvim jasno, da prepričam kako sam ja razumeo tu logiku po onome što priča Dr Kon. Zabunu izazivaju donekle protivrečna objašnjanja gde se

ili kaže da se masovno testiranja radi tek posle epidemije, da bi se razumeo procenat imunih (što je važno za sledeću sezonu)

ili da je ono nekorisno jer se tako ne može zastaviti epidemija, pa nešto znači samo epidemiolozima da bi pratili tok epidemije

ili se kaže da jeste korisno kad bi testirali sve, jer bi onda znali sve koji su zaraženi i mogli da ih sve izdvoje, ali da nemaju toliko testova da na slučajan način obuhvate iole značajniji procenat zaraženih bez simptoma, pa to nema smisla.

Ako pokušamo da iz ovoga izvučemo nešto zajedničko, ispada da bi masovno testiranje bilo veoma korisno kad bi se moglo izvesti na velikom procentu stanovništva, ali pošto to siromašnije zemlje ne mogu da urade, ne isplati se u toku epidemije trošiti testove na neracionalan način.

Naime, kad bi testirali veoma veliki broj slučajnih osoba, potrošili bi veoma mnogo testova zbog otkrivanja veoma malo zaraženih (pošto zaraženih bez jakih simptoma ne može biti iole veći procenat u opštoj populaciji), pa to nije efikasno. Em je skupo, em nam tako može nestati testova ako se epidemija naglo proširi, što je uvek moguće. Bolje je testirati manji broj onih gde je verovatnoća da test neće biti "uludo bačen" bitno veća.

Ukratko, ekonomija i nedovoljni resursi (mašine, laboranti, testovi, potrošni materijal). Bogati mogu, siromašni ne, ali to uplašenom narodu nije korisno jasno reći. A ionako, ako je algoritam za izbor kadidata za testiranje dovoljno dobar da zaista bira najsumnjivije, i ako se on postepeno proširuje, odnosno kriterijumi postaju manje oštri, to je dovoljno dobra alternativa za koju je međutim potrebno bitno manje testova.
 
Zaboravio sam još da kažem da je gornja lista ko ima pravo na testiranje samo niz smernica za ličnog lekara u Domu Zdravlja koji na primarnom nivou zdravstvene zaštite prvi pregleda pacjenta, i da taj lekar ima poslednju reč. On donosi odluku o testu ceneći druge rezultate pregleda, naprimer disanje, srce, krvnu sliku, rengen itd. Njegov zadatak je da napravi prvu procenu da li prijavljeni simptomi više liče na grip, prehladu, kovid ili nešto treće. Dakle uputstvo nije obavezno, samo je smernica za lekara.
 
U Institutu za kardiovaskularne bolesti "Dedinje" 90 ZARAŽENIH KORONA VIRUSOM, lekari, sestre i pacijenti

Situacija na Institutu za kardiovaskularne bolesti "Dedinje" postaje sve ozbiljnija iz časa u čas, a prema poslednjim informacijama u njoj je registrovano oko 90 ljudi koji su pozitivni na korona virus, kako među medicinskim osobljem, tako i među pacijentima, obelodanio je prvi čovek ove zdravstvene ustanove prof. dr Milovan Bojić na TV Prva.

Od 90 koji su bili pozitivni, njih 67 su zdravstveni radnici, a 23 pacijenti

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/u-ins ... ri/cpr1prs
 
Oko masovnog testiranja imam nedoumice, ako se na primer ja testiram danas i budem negativan, a sutra se negde zarazim, onda treba ponovo da se testiram. Ne mogu ljudi da se testiraju ponovo i ponovo. Barem dok ne izmisle neke brze i jeftine testove.
 
Bravo .
Narodu nije jasno da testiranje ne znaci nista ako cemo ponovo biti u kontaktu .
Nije test nikakav imunitet .
 
Osim što preporuke SZO i svih zemalja koje su preokrenule tok epidemije jasno kažu da je masovno testiranje ključna mera...

Ali, SNS zna bolje i od SZO.

To je to.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=724538#p724538:38so6mt1 je napisao(la):
Zuma » Pon Apr 06, 2020 5:31 am[/url]":38so6mt1]Treća nejasna stvar koja je spomenuta je pravo masovno testiranje, ili kako Kon kaže "testiranje u opštoj populaciji", ako sam dobro zapamtio termin. Pošto ili ne umeju ili ne žele da se o potencijalno osetljivim pitanjima izražavaju sasvim jasno, da prepričam kako sam ja razumeo tu logiku po onome što priča Dr Kon. Zabunu izazivaju donekle protivrečna objašnjanja gde se

ili kaže da se masovno testiranja radi tek posle epidemije, da bi se razumeo procenat imunih (što je važno za sledeću sezonu)

ili da je ono nekorisno jer se tako ne može zastaviti epidemija, pa nešto znači samo epidemiolozima da bi pratili tok epidemije

ili se kaže da jeste korisno kad bi testirali sve, jer bi onda znali sve koji su zaraženi i mogli da ih sve izdvoje, ali da nemaju toliko testova da na slučajan način obuhvate iole značajniji procenat zaraženih bez simptoma, pa to nema smisla.

Ako pokušamo da iz ovoga izvučemo nešto zajedničko, ispada da bi masovno testiranje bilo veoma korisno kad bi se moglo izvesti na velikom procentu stanovništva, ali pošto to siromašnije zemlje ne mogu da urade, ne isplati se u toku epidemije trošiti testove na neracionalan način.

Naime, kad bi testirali veoma veliki broj slučajnih osoba, potrošili bi veoma mnogo testova zbog otkrivanja veoma malo zaraženih (pošto zaraženih bez jakih simptoma ne može biti iole veći procenat u opštoj populaciji), pa to nije efikasno. Em je skupo, em nam tako može nestati testova ako se epidemija naglo proširi, što je uvek moguće. Bolje je testirati manji broj onih gde je verovatnoća da test neće biti "uludo bačen" bitno veća.

Ukratko, ekonomija i nedovoljni resursi (mašine, laboranti, testovi, potrošni materijal). Bogati mogu, siromašni ne, ali to uplašenom narodu nije korisno jasno reći. A ionako, ako je algoritam za izbor kadidata za testiranje dovoljno dobar da zaista bira najsumnjivije, i ako se on postepeno proširuje, odnosno kriterijumi postaju manje oštri, to je dovoljno dobra alternativa za koju je međutim potrebno bitno manje testova.
Zuma mesas dva tipa testiranja zato dolazi do zabune.
Drugi vid testiranja ce se obaviti najverovatnije kad prodje pandemija testiranje na antitela .I vrsit ce se metodom reprezentivnog uzorka da se vidi koji je prozent stanovnistva postao imun.Jer veliki broj nrce ni znat da je virius prosao kroz njega.I da bi bilo dobro da bude najmanje60% zbog moguce ponovnog javljanja naknadno.
A sad vrse prosireno testiranje lepo si napisao kriterijume i iz te tabele se vidj zbog cega su se putnici koji su usli u zemlju a bili u karantinima bunili da dugo cekaju , jer su u trecoj grupi.
 
Ima li neko u vladi ideju kako pomoci ovim ljudima ili "videcemo"

Pčelarima starijim od 65 ili 70 godina zabranjen je odlazak do svojih pčelinjaka, dok je mlađim zabranjeno da sa sobom povedu pomoćnike, bez kojih je selidba pčela na nove ispaše nemoguća. Predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) Rodoljub Živanović upozorava da će zbog toga mnoge pčele, koje su glavni oprašivači u prirodi, ostati bez hrane i na kraju uginuti, a na gubitku će osim njihovih vlasnika, biti i poljoprivrednici.
https://nova.rs/drustvo/zbog-vladinih-m ... e-pcelari/
 
Eto, mislim da je prilično jasno da je ubedljivo najveći rizik za dalje širenje zaraze, upravo u zdravstvenim ustanovama, uz ubedljivo najmanji rizik širenja zaraze na otvorenom prostoru. Pa vi i dalje hapsite one koji upozoravaju na nedostatke u zaštiti zdravstvenih radnika i pacijenata, a ukidajte sve aktivnosti na otvorenom, a rezultati takvog pristupa, na žalost nisu izostali. Zdravstveni radnici koji su zaista pravi heroji ove situacije, zaslužuju daleko ozbiljniju i sistematičniju zaštitu.
 
Interesantne dve vesti:
U Nemackoj virus usporava i bez policijskog casa.

Број оболелих од коронавируса у Немачкој у протекла 24 часа порастао је за 3.677 на 95.391 и то је четврти дан заредом да је забележен пад нових оболелих на дневном нивоу, саопштено је из Института "Роберт Кох".

Др Милован Бојић: На Институту “Дедиње” заражено 67 запослених и 14 пацијената, оперисали смо их са заштитном опремом као корона негативне, а у ствари су били позитивни.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=724566#p724566:wsg4s5nh je napisao(la):
GOJE » Pon Apr 06, 2020 10:18 am[/url]":wsg4s5nh]Eto, mislim da je prilično jasno da je ubedljivo najveći rizik za dalje širenje zaraze, upravo u zdravstvenim ustanovama, uz ubedljivo najmanji rizik širenja zaraze na otvorenom prostoru. Pa vi i dalje hapsite one koji upozoravaju na nedostatke u zaštiti zdravstvenih radnika i pacijenata, a ukidajte sve aktivnosti na otvorenom, a rezultati takvog pristupa, na žalost nisu izostali. Zdravstveni radnici koji su zaista pravi heroji ove situacije, zaslužuju daleko ozbiljniju i sistematičniju zaštitu.
Pa nije se virus " stvorio " u zdravstvenoj ustanovi nego unesen spolja pobogu covece .I nasalost to medicinsko osoblje doveo u opasnost.
Ogovorio bi ti onako kako zasluzujes ali jednostavno bilo bi licemerno od mene pogotovo sto licno poznajem nekoliko medicinskih radnika sa Dedinja koji su pozitivni da o tome vise pisem.
 
zasto bolnica nije bila spremna da se prema svakom pacijentu, sto zbog zdravlja bolesnika sto zbog zdravlja osoblja, ponasa kao da su korona pozitivni? da li je bilo testova i opreme i ako ne, zasto? nije da u bolnicu tog tipa ulaze stotine pacijenata dnevno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=724568#p724568:1i5y7gto je napisao(la):
MC_ » 21 minutes ago[/url]":1i5y7gto]Interesantne dve vesti:
U Nemackoj virus usporava i bez policijskog casa.

Број оболелих од коронавируса у Немачкој у протекла 24 часа порастао је за 3.677 на 95.391 и то је четврти дан заредом да је забележен пад нових оболелих на дневном нивоу, саопштено је из Института "Роберт Кох".

Др Милован Бојић: На Институту “Дедиње” заражено 67 запослених и 14 пацијената, оперисали смо их са заштитном опремом као корона негативне, а у ствари су били позитивни.

Za to vreme, virus usporava u Španiji i to tačno 20-ak dana posle uvođenja strogog policijskog časa (gde sme samo da prodavnice da se ide)

Kažem opet, dobro je što različite zemlje različito pristupaju problemu. Stručnjaci će ovo analizirati i doći do zaključka šta raditi ubuduće.
 
Usporava virus i u Italiji, dok je u SAD u nerovatanom zamahu. SAD ima najviše zaraženih a za oko 7 dana će imati i najviše umrlih.
 
Da biste upisali Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu, morate položiti (bar je tako bilo onda) prijemni ispit iz srpskog jezika i iz istorije.

Ovaj je završio Pravni a 6. aprila postavlja boje Nemačke.

Dakle, nije Mali jedini sa lažnom diplomom državnog faksa.
 
Ovo za Dedinje je skandalozno. Stalno nam govore da virus en sme da uđe u bolnice i desi se to što se desilo? Pa ko zna kako se zaštititi od virusa ako ne doktori. Deluje kao da je bio neki propust, ali to nikada nećemo saznati.
 
Vrh