Na ovoj temi mozemo pratiti sveobuhvatno kretanje Beograda ka razvijenom informatickom drustvu. Iako beogradske opstine polako uvode ili razmisljaju o uvodjenju e-uprave, razvoj IT-a u gradu i zemlji i dalje zaostaje za nasim zapadnim okruzenjem kao i ostatkom razvijenog sveta. Dugorocno gledano, razvijena informaticka infrastruktura ce umnogome ubrzati rad uprave, olaksati zivot gradjanima i optimirati troskove ogromnog drzavnog / gradskog aparata.
Za pocetak jedna vest.
Zbogom redovi,
zbogom šalteri
Link: http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=14&status=jedna&vest=111542&datum=2007-11-20
Za pocetak jedna vest.
Zbogom redovi,
zbogom šalteri
Izvor: NovostiM. Č. PRELEVIĆ, 20. novembar 2007
BEOGRAĐANI bi uskoro mogli da pogledaju svoja dugovanja za porez, plate telefon, "Infostan" ili struju ili naruče krštenicu - klikom na miša. Ako bi se kod nas primenio programski paket "ERP", koji koristi već 3.000 gradova u svetu građani bi mogli da na računaru, bez izlaska iz stana, završe svu papirologiju.
Sličan sistem uskoro će olakšati i živote Zagrepčana, a zamenu birokratije kompjuterima razmatraju još neki gradovi u okruženju.
Prema rečima Igora Brnabića, direktora prodaje u "SAP vest balkans", regionalnom ogranku najveće evropske softverske kompanije, koja je i proizvela program "ERP", ovaj sistem bi doprineo i boljem praćenju toka gradskog budžeta. "Na ekranu" bi se prikazali svi troškovi opština i komunalnih preduzeća.
- Nedavno smo boravili u Birmingemu, koji je potpuno automatizovao komunikaciju sa građanima. Taj grad nam je značajan pošto je približno iste veličine kao i Beograd. Tamo, na primer, u svim većim supermarketima postoje pristupni terminali preko kojih građani mogu u svakom trenutku da dobiju sve informacije - objašnjava Brnabić. - Ovo bi bilo jeftino rešenje i za gradsku vladu, pošto Evropska unija u svim gradovima iz svojih fondova finansira ovakve projekte. Naše procene su da bi Beograd otplatio investiciju za najviše šest meseci, a građane ne bi koštalo baš ništa.
Brnabić dodaje da je još jedna prednost ovog programa što je veoma lak za korišćenje, i ne zahteva nikakvu obuku građana.
Problemi, naravno, postoje. Infrastruktura kod nas je sve bolja, najviše zahvaljujući ulaganjima gradkse vlade, ali još nije na "evropskom" nivou. Ni implementacija nije "brzometna" - od uvođenja do široke primene treba da prođe najmanje 12 meseci, koliko traje obuka tehničara. Uz to, potrebna je i velika medijska kampanja, kako bi se građani navikli da do dokumenata stižu - klikom.
INFOSTAN
JEDINI sajt gradskih komunalnih preduzeća koji korisnicima nudi ovakvu mogućnost je "Infostanov". U odeljku "računi" na www.infostan.co.yu sistem se može "upitati" za dugovanja, pa tako potrošač uvek zna koliko duguje za komunalne usluge, od maja 2000. godine na ovamo.
Link: http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=14&status=jedna&vest=111542&datum=2007-11-20