Šta je novo?

Dronovi i ostali bespilotni vazduhoplovi

Na DJI sajtu taj mavic 3 pro fly more combo kosta 2,999$.........503.000 dinara je 4,700$
Ugradnja sitnica skoro 60% (iako ima tu carine i poreza)
 
Pozdrav piloti i svi koji se tako osećate,

Imam pitanje u vezi take-off dela.
Planiram da neke od letova sa dronom započinjem sa krovne terase na zgradi.
Da li sama stvar da dron poleće sa zgrade (metal, armatura, beton) utiče na kompas i kalibraciju u praksi?

Pretpostavljam da će se visina uvek računati sa polaznim tačkom visine terase. Da li će se dron zbuniti ako ode u minus, ispod nivoa terase? Pretpostavljam da neće, nemoguće da neko nije računao na to, ali da pitam za svaki slučaj.

Postoji li još neki rizik koji nisam predvideo?
Dron bi bio mini2, običan ili se, svakako nema razlike.
 
Pozdrav piloti i svi koji se tako osećate,

Imam pitanje u vezi take-off dela.
Planiram da neke od letova sa dronom započinjem sa krovne terase na zgradi.
Da li sama stvar da dron poleće sa zgrade (metal, armatura, beton) utiče na kompas i kalibraciju u praksi?

Pretpostavljam da će se visina uvek računati sa polaznim tačkom visine terase. Da li će se dron zbuniti ako ode u minus, ispod nivoa terase? Pretpostavljam da neće, nemoguće da neko nije računao na to, ali da pitam za svaki slučaj.

Postoji li još neki rizik koji nisam predvideo?
Dron bi bio mini2, običan ili se, svakako nema razlike.
Pozdrav,

Mozes ti da poletis odakle god zelis ali... ako je terasa mala ne znam koliko si vest moze da ti se desi da zakacis propelerom zid ili lim a to pogotovo ako duva vetar neki. Preporuka je ako nisi vest i ako si pocetnik da poleces negde sa betona ili gde je ravno da znas da nigde neces zapeti ili zakaciti neke kablove.... ja uglavnom polecem sa krova automobila nekako mi to prakticno stanem stavim dron palim i polece ali, zadnji put kada je duvao vetar kako sam ukljucio propelere tako je odleteo sam od sebe na haubu sto se na betonu ne bi desilo nikada... tako da od sada samo sa betona polecem ili sa tvrde zemlje gde nema ni trave gde ne moze nista da zakaci... ako odes u minus nista se nece desiti specijalno... Mini 2 u odnosu na SE nema neke razlike sem sto SE ne moze u 4k da snima dok mini 2 moze 4k 30 fps... ako snimas u Full HD dodje mu na isto... primetio sam bio na MIni 2 i ako se zakaci na satelite i da znak da mozes da poletis malo krene da seta nekih par sekundi i onda se vrati u normalu, to malo npr moze na toj terasi da bude zaj****, bar sam ja imao takvo iskustvo sa mini 2 a mislim da ga malo ruteri ometaju pogotovo oko zgrada.

Nadam se da sam pomgao bar malo, pozz
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: Mel
Sve je jasno, hvala ti!
Ima prostora terasa, prostrana je nema plafona, ali ima i ogradu/zid standardne visine, s druge strane krov i prostor se širi s visinom, pa razumem na koje opasnosti misliš.

SE će biti dovoljan, 4k mi ne znači trenutno mnogo, a bitnije mi je fotografisanje. Za početak sasvim dobra opcija. Prvo sa zemlje da steknem utisak o ponašanju, ali značili bi mi i letovi sa terase zbog uštede vremena :)
 
Poštovani,
Kakve su regulative što se tiče poljoprivrednih dronova DJI agrasove T serije? Koja dokumentacija je potrebna pri letenju i koji problemi mogu nastati sa raznim organima?
 
Dođe mi tako u ruke neka 30 usd igračkica, šatro 4k, bacim pogled na komande, daj odmah da ga probam u stanu. Ne obazirem se na iskustvo drugara, profi filamdžije koji je mnogo ozbiljniji dron digao u stanu i isekao se skroz (elise). Dignem ga, izudaram po plafonu kao muva kad hoće da izađe, pa zvekne staklo par puta. Ni to ga nije oborilo, nego kada je došao do prve vertikalne prepreke (zida) i padne ženi pola m od ramena kao pegla (nije strašno, 150g). Dete vrišti od sreće, žena me strelja očima, ali to nije ništa kako me streljala dok sam ga ova 2 dana fino navodio kroz kuću, slikao ih kamericom koja kao da je iz prethodnog veka (a opet se diviš koja tehnologija je stala u 30 usd), čitao/gledao sve moguće reviewse, zakone, iskustva. Fina kompenzacija kad već ti ne letiš...

Elem, tako kroz čitanje, upoznavanje, hoćeš ovo, ono, stabilizaciju kamere, fizičku, elektronsku, malo veću autonomiju, range, height, pogledaš semplove svega i svačega. Taman nađeš nešto što ti odgovara i provališ da je preko 250g. Onda tako malo po malo dižeš lestvicu i zaključiš da je neki minimum koji bi meni vršio posao neki mini 2, može i SE, čak i ovi 2.7K klipovi deluju impresivno, o slikama da ne pričam. Onda opet dođeš do toga da to sa nekom opremom, eventulno rezervnom baterijom meni amateru koji bih ga dizao par puta godišnje, prelazi 400, 500 eur i to kod Mađara. Nekako previše da bih sam sebi opravdao (ono kad kupiš nešto i posle 7 godina sav srećan ga upotrebiš i budeš srećan, kao jesam li vam govorio da nam treba? :LOL:). Opet sve ispod toga je samo igračka koja nema funkcionalnost.

Da li je on uopšte ok ovako za učenje bez prethodnog iskustva ili možda neko ima preporuku za low budget alternativu, ali da se ne izgubi mnogo na cam? Gledao sam i onaj Tello, 5mp i 720p, čak i on može da bude pristojan ovako, ali je opet nekako igračkica kag gledaš range, autonomiju i sl. Još i nema džojstik, kada se on doda, pa oprema, opet mi je to neozbiljno previše za tu cenu i više sam za mini 2 SE. Šta mislite o polovnim dronovima?

P.S. Iščitao sam malo zakone, pravilnike, video manje više no fly zone, opet su mi neka tumačenja nekako sve siva zona. Svakako ne bih uzimao ništa preko 250g, preletao skupštine i slične strateške institucije, ne bih bio ni blizu, pravio bezbednosne rizike oko aerodroma, dizao visoko van vidnog polja u urbanijim delovima. Evo recimo Kališ, Pobednik, najudaljenija tačka od nekih institucija. Da li se smatra nekim lošim bontonom ili čak bahatošću ako bi neko digao dron tu par metara na platou?
 
Poslednja izmena:
Dronovi su sjajna stvar i odlična zabava ali ako nemaju neku konkretnu primenu dosade kao i svaka igračka.
 
Da, svestan sam toga. Ako se računa, konkretna primena bi bila fotografisanje, najviše nas samih, ali i prirode u koju često bežimo, zato i ne bih pravio kompromis sa kamerom. Tim pre što su te avanture sada dosta pasivnije nego što su bile momačke, pa eto malo da bude još zabavnije. Doduše padaju mi na pamet i neke druge mogućnosti po gradu, zato i pitam za iskustva sa ljudima, organima reda, neki bonton.

Ne treba mi profi kvalitet, ali nešto što može da napravi i solidan telefon, to da. Igračkica bez mogućnosti da se napravi solidna fotka mi je no, no. Tako da bi pre kompromis išao u pravcu da bude manje ozbiljna letačka mašina, nego kamera. No kako vidim, uglavnom to sve ide zajedno.
 
Meni je ovo zanimljivo
 
Kakva navlakuša, šta mi je ovo trebalo? :)
Avala.png
 
Vrh