Šta je novo?

Dinar Republike Srbije

Индустријализација и стабилно богатство се увек градило СКУПОМ радном снагом јер управо то форсира највећу ефикасност радника, аутоматизацију, механизацију. Управо зато се Британија прва индустријализовала (радници по фабрикама нису хтели да раде за кикирики јер су већином имали могућност бављења врло уностним сточарством на селима). А овде се раде цицијске форе да се увек прође што јефтиније и максимално сви понижавају. И што је најгоре, ово је постала светиња глобално.
c5341d0eg.gif

 
Poslednja izmena:
Da ne uvodimo u celu tu pricu koliko je pipavo u zemlji gde je poverenje u domacu valutu i posle decenije stabilnog kursa nisko (odatle i ova ubedjenost da je 'pravi kurs' uvek veci od trenutnog, iako je NBS zaprethodnih 10 godina vise branila dinar da ne ojaca nego obrnuto) i gde su jos uvek jake traume od hiperinflacije, igrati se na taj nacin.
Moramo uzeti u obzir i da je kod nas mnogo toga (da ne kažem praktično sve) "indeksirano" u evrima uz on-the-fly prevođenje u dinare, čak i tamo gde nema nikavog uvoza; od stanarina do preko automehaničara i molera sve se ugovara u evrima. Čak su i plate često (u "skupljim" grama po pravilu) ugovorene u evrima.
Ako bi kurs otišao na gore za 20% moler bi ti dao istu cenu u evrima, stanarine bi ostale iste u evrima, ne u dinarima. Možda bi vremenom (ili vrlo brzo) te cene morale da padnu, ali to bi više ličilo na deflatorni pritisak na ceo sistem.
 
Кина има агрегатно већу економију у реалним параметрима! Наравно да је стандард просечног Кинеза мањи од Западњака, то сам и написао, једва је већи од нашег стандарда! То је неодрживо са тренутном ситуацијом да се развијају брже, али и технолошки, не само мануфактуром џиџа-биџа (и да изоставимо монопол долара). Наравно да је битно у светлу ширења тог гепа и евентуалног сутрашњег конфликта. Они имају економију обима и огроман потенцијал за то унутрашње тржиште (у ствари то ће бити копном повезано тржиште од 4 милијарде људи + нешто Малезија, Индонезија итд). За остало се мање-више слажем, за последњи пасос поготово, то је једна од поенти мог излагања! Можете то да гледате као одрицање од данашњег стандарда за боље сутра. Муслиу јесте у праву кад онако дискретно каже да живимо боље него што реално заслужујемо.

Курс сам по себи није свети грал, али јесте 1 од инструмената. Још једном и стварно не могу више да се понављам, промена курса не би утицала само на конкурентност мотачнице, него и на конкурентност мозгова одавде који се продају преко! Боље је да такви остану овде, него да их стимулишеш да иду преко! Динар није јак зато што нам је јака привреда, него зато што странци (још увек) убацују девизе.

Не знам који су ти "реални" параметри али номинално САД шију Кину за 10ак билиона у контексту величине економије.

Србија не би била конкурентнија да се ослаби валута, свака ценовна предност би била поједена растом производних трошкова услед раста цена увозних материјала и енергената. Трговински дефицит који имамо је последица увоза тих енергената и то се не може решити слабљењем валуте јер колико год се он ослабила домаћи купци неће прећи на "домаћу" нафту и гас јер њих немамо. Оно што можемо је да смањујемо зависност од фосилних горива електрификацијом привреде и улажемо више у производњу струје из домаћих извора (коју можемо да имамо), као једини стварни начин да смањимо увозну зависност. А паралелно са тим развијамо домаћу привреду која привлачи девизе (понајпре ИТ и туризам).

Вештачко слабљење валуте може само да пумпа инфлацију, сиромаши грађане и повећава трошкове производње домаћим произвођачима
 
Mi smo jos uvek pod uticajem nekih trauma iz 80 tih, tada je zvanicni kurs u banci bio npr 1000 din za 1 DM, s tim sto u banci nisi ni mogao da kupis devize uopste, a na ulici kurs bio npr 1500. I onda su ljudi mislili da ih neko potkrada, ima platu 800 dm po zvanicnom kursu, realno moze da kupi 500.

A danas svako moze da kupi eure u banci u neogranicenim kolicinama po zvanicnom kursu, tako da je kurs 100% realan.

To sto neki mentalno ne mogu da se iskobeljaju iz 1987, to je neki njihov probem koji nije ekonomske prirode.

Ukoliko bi se sada ogranicila kupovina eura u bankama , onda bi znacilo da kurs nije realan.
 
Fiksni kurs je jedna od boljih stvari koje je ovaj režim ponavljača i bitangi uradio i ub'o kako treba.
 
Fiksni kurs je jedna od boljih stvari koje je ovaj režim ponavljača i bitangi uradio i ub'o kako treba.
Zato sto su shvatili da je devalvacija prevazidjena odavno, donosi kratkorocnu dobit, a dugorocno se zavrsava katastrofom. I Bih i Makedonija imaju fiksni kurs vec decenijama.
 
Vrh