Šta je novo?

Delta Land, Bulevar Despota Stefana

Imamo 4 projekta u najavi i u pripremama
1.misko se dohvatio delta placa
2.marina dorcol
3.zgrade kog gsp depoa
4.duga
Plus najavljeni javni objekti fakultet i muzej
 
Rušenje u toku.
20231026_083343.jpg
20231026_083348.jpg
20231026_083353.jpg
 
Тај део града је требало трансформисати пре Савског амфитеатра.
Dolazi polako transformacija i za ovaj deo grada od Dorćola do Pančevačkog mosta... imovinskopravni odnosi su problem, ali rešiće se to postepeno.
Za 10-ak godina će biti skroz drugačiji izgled.
 
Постојали су услови и раније. Комплекс луке је најављиван давно али је ту политика засметала. Делта је исто давно купила овај распад уз Деспота Стефана.
 
Делта је дуго држала замрзнутим све инвестиције, због политичког конфликта са влашћу.
 
Deo nizvodno od Pančevačkog mosta isto priprada Mišku.
Kupio je on to još pre petnaestak godina zajedno za Beogradsko vunarskim kombinatom.

A što se tiče pravnih pitanja, to u ovoj kaubojštini od zemlje uopšte nije problem.
Uzmeš lepo doneseš zakon da je to javni interes, dodeliš nekoj firmi sa stranim nazivom da upravlja tim (mora sa stranim nazivom zato što uključujemo i bogate strance - lakše se zamažu oči narodu jer voli da veruje da su tako nekom ispale pare iz džepa), uložiš gomilu gradskih i državnih para u infrastrukturu, pomeriš planove sve u korist te oblasti i voila!
Imamo jedno pismeno, planski napravljeno naselje koje je čak ugodno za oko, pa i život.

Troškovi su vaši ali je zato profit moj
 
Deo nizvodno od Pančevačkog mosta isto priprada Mišku.
Kupio je on to još pre petnaestak godina zajedno za Beogradsko vunarskim kombinatom.

A što se tiče pravnih pitanja, to u ovoj kaubojštini od zemlje uopšte nije problem.
Uzmeš lepo doneseš zakon da je to javni interes, dodeliš nekoj firmi sa stranim nazivom da upravlja tim (mora sa stranim nazivom zato što uključujemo i bogate strance - lakše se zamažu oči narodu jer voli da veruje da su tako nekom ispale pare iz džepa), uložiš gomilu gradskih i državnih para u infrastrukturu, pomeriš planove sve u korist te oblasti i voila!
Imamo jedno pismeno, planski napravljeno naselje koje je čak ugodno za oko, pa i život.

Troškovi su vaši ali je zato profit moj
Nije Miško nego Beko odnosno njegova Luka Beograd.
Nizvodno nije u vlasništvu Luke Beograd, već Republike Srbije.
Luka Beograd nizvodno od Pančevačkog mosta ima samo pravo korišćenja zemljišta, ne i vlasništvo.
 
Jeste da sam u Prof. koloniji i malo u zaleđini, ali ne znam na osnovu čega neki pričaju da je ovaj deo oko Despota Stefana nesiguran. Iskreno se ne sećam godinama unazad da je bilo nekih sranja, napada na ulici i sličnog. Noću je jedino jeziv deo posle Pančevačkog ka Bigu ali i to više zato što je tu pustoš nego što je realno nebezbedno. Lokacija je odlična, tu imaš laganu pešačku rutu ka trgu ili ka skupštini i bulevaru, pritom imaš široke normalne trotoare sa drvoredima okolo za razliku od raznih izvikanih "elitnih" krajeva. Odlično je povezan gradskim prevozom ka svim delovima grada, a tu je i Big tc na 5 min kolima/prevozom.
 
Taj deo je tmuran jer su tu još ostaci fabrika i skladišta, ali kao što deo iznad Despota Stefana nije jeziv i tmuran pre svega zbog toga što tu žive ljudi, tako ne verujem da će ovde biti bilo šta jezivo i tmurno kad se izgrade zgrade.

Mnogo veći problem je što neće doći do povećanja kapaciteta infrastrukture, a izgradiće se gomila stanova. Imaćemo istu situaciju kao sa BNV, biće bulevar po sredini (Dunavska), ali kompletno naselje će se nakačiti na postojeću putnu infrastrukturu i značajno je opteretiti (značajnije nego BNV jer će ovde živeti i smrtnici).
 
Ovo je kraj Beograda sa ogromnim potencijalom ...
Naravno potencijal ne znaci da ce i biti. Zavisi kako se sve realizijuje i kada se realizuje ...
 
Mnogo veći problem je što neće doći do povećanja kapaciteta infrastrukture, a izgradiće se gomila stanova. Imaćemo istu situaciju kao sa BNV, biće bulevar po sredini (Dunavska), ali kompletno naselje će se nakačiti na postojeću putnu infrastrukturu i značajno je opteretiti (značajnije nego BNV jer će ovde živeti i smrtnici).

Ovo je zapravo glavni problem. Dunavska već pokazuje naznake opterećenja sa saobraćajem koji se sliva iz postojećih saobraćajnica, mada ona bi mogla da se proširi ukoliko bude potrebno. 29i je problematičan u špicu, a za njega bi i moglo da se uradi neko proširenje, bar u delu do Džordža Vašingtona, ako ukinu parking mesta (mada je najveći problem deo odatle ka tunelu koji nema gde da se širi). Ujutro saobraćaj i ide kako-tako, ali popodne kad krenu ljudi da se vraćaju sa posla, sve stoji.

Najveći problem je Takovska koja već sad prima višestruko više vozila nego što joj je kapacitet, čineći je nepodnošljivom u špicu. Dodatni stambeni kompleksi u okruženju će pogoršati već užasnu situaciju.
 
Taj kraj jeste tmuran zbog napuštene industrije ali je siguran jer se nalaze i centrala policije za Beograd famozna 29. novembra i MUP Palilula "Bela kuća".

Što se tiče saobraćaja može da ima bulevar Despota Stefana i 10 traka po smeru, ali će se i dalje sve to slivati u Terazijski tunel koji ima svoj kapacitet. Takovska je odavno horor, ja je koristim kao putnik trolejbusa koji dolaze sa Zvezdare. U špicu se saobraćaj jedva kreće.

Jedino rešenje i ovog i Palilule može jedino biti nezavistan sistem šinskog prevoza, a to su metro i tramvaj koji je izdvojen od drumskog saobraćaja i ima prioritet na raskrsnicama.
 
Има БГ воз 500 метара одатле.

Метро на ту страну у старим плановима ни не постоји.
 
Pardonirajte, cega je fabrika sutjeska bila?
 
Sa teme Deltini projekti vidi se na slici šta ostaje, mislim da ona i jedna manja - attachment:

Delta je dobila dozvolu za tzv. nultu fazu Delta lenda, odnosno rekonstrukciju one crvene kućice ka Bulevaru despota Stefana (objekat 8) i rekonstruciju stare zgrade klanice (objekat 16):

Pogledajte prilog 176940

Videćemo šta planiraju da sačuvaju od Pamućnog kombinata, ali nekako baš stidljivo najavljuju ovaj projekat. Nadam se da će uskoro predstaviti neki detaljniji masterplan, da vidimo šta je sve tu tačno planirano, šta se ruši, šta se rekonstruiše i kako će to izgledati.

Nego, imam jedno važno pitanje za vaskoliku forumašku javnost - da li je iko načuo nešto u vezi sa Starom šećeranom u Radničkoj? Izgleda da se nešto kuva, ali ne mogu da uhvatim nikakakv trag.

Dakle, otvoren sam za abrove, tračeve, šuškanja, govorkanja i sl :D smrdi da se sprema nešto kao sa Sajmom kad je AV nedavno rekao "mi smo još u martu potpisali sa Beogradom na vodi..."
 
Vrh