Šta je novo?

Curenje od komšije iznad

Od komsije mi curi na plafdonu u kuhinji.
Komsija je spreman d aplati, ali kaze da se izmedju mog plafona (klasicnog, sa trskom) i betonske ploce nalazi skoro vodoravna kanalizaciona cev koja prolazi iznad mog plafona i izmedju betonske ploce i uliva se u vertikalu.
Kaze da sve treba da se radi od mene (uz rusenje plafona jer im je tesko da lome plocu odozgo.
Da li je to moguce?
 
Klasični, s trskom? Jel to gradnja od pre 50 ili 60 godina? Zvuči kao da je ona stara gradnja do 1-2 sprata max. Tu baš ima posla i posla oko popravke.
 
Klasični, s trskom? Jel to gradnja od pre 50 ili 60 godina? Zvuči kao da je ona stara gradnja do 1-2 sprata max. Tu baš ima posla i posla oko popravke.

Da. Upravo tako.
Zanima me d ali zaista cev prolazi izmedju betonske ploce i plafona od trske.
Zgrada ima 9 spratova.
 
Zgrada u kojoj sam odrastao je takva. Građena od 1956. useljena 1958.
Ima prizemlje + 3 sprata. Od poda do gredica je oko 3m visine, s tim što je ispod trska. Komšija je skidao sve to kad je renovirao stan, možda imam još negde sliku. Ako nađem staviću da vidiš kako to izgleda.
E onda su kriminalci "malo" dozidali još dva sprata. I to dva puna sprata, sa dve ploče, kao da grade na temelju. Zgrada sleže, naravno. Prvo su počeli problemi sa elektro instalacijama, a posle je počeo onaj stari glet da puca na zidovima, mada su cigle ispod cele. Prodao sam stan neposredno pre buma cena :cry:

Taj način gradnje se zove "sistem Avramenko".
 
Mislim da su neke stvari pod garancijom jednu godinu a neke dve. Npr 99% sam siguran da su zidovi dve, odnosno u smislu da ako se usled sleganja zgrade, pojave one male dlaka-pukotine u farbi, da vlasnik ima pravo da zove da se to prekreči bilo kad u roku od dve godine od primopredaje. A npr garancija za klimu je godinu dana. Zato kažem, mislim da je za nešto godinu a za nešto dve godine. Verujem da bi kanalizacija i vodovodni elementi trebalo da budu bar dve godine.

To najbolje da vlasnik vidi sa investitorom ili da prosto vidi u ugovoru.

Proverio sam, 5 godina je pod garancijom sve u novogradnji, od trenutka izdavanja upotrebne dozvole.
 
Komsija iznad je pomerio kuhinju i nece da se radovi pocnu od njega, nego hoce da prvo rusi plafon kod nas.
Ja sam mu rekao da prvo pocne da radi od sebe, pa ako nikako ne moze da rusi plafon kod mene.
Da li imam pravo na takav zahtev s obzirom da nije sigurno da ta navodna cev u plafonu curi, nego mozda curi koleno ili deo iznad.

Vertikala je u dobrom stanju, ona je od livenog gvozdja.
Moze li moderna plasticna cev takvu vertikalu?
 
Zgrada u kojoj sam odrastao je takva. Građena od 1956. useljena 1958.
Ima prizemlje + 3 sprata. Od poda do gredica je oko 3m visine, s tim što je ispod trska. Komšija je skidao sve to kad je renovirao stan, možda imam još negde sliku. Ako nađem staviću da vidiš kako to izgleda.
E onda su kriminalci "malo" dozidali još dva sprata. I to dva puna sprata, sa dve ploče, kao da grade na temelju. Zgrada sleže, naravno. Prvo su počeli problemi sa elektro instalacijama, a posle je počeo onaj stari glet da puca na zidovima, mada su cigle ispod cele. Prodao sam stan neposredno pre buma cena :cry:

Taj način gradnje se zove "sistem Avramenko".

Kako je tvoj komsija sproveo cevi onda?
 
Zanima me, ako komsija nastavi da pusta vodu i da meni curi., da li je moguce nekako preseci i zapusiti kanalizacionu cev odozdo, da bih primorao komsiju iznad da izvrsi popravku?
 
Ja sam imao takvu situaciju sa curenjem od komšinice pred novu godinu. Curila je voda iz njenog slivnika dok je žena bila u Italiji. Upropašćena mi je jedna soba u stanu, sada čekam da plati odštetu ili ću morati da je tužim.
 
Ona da plati odštetu? Zašto? Pozove se gradsko stambeno, ako su vaša oba stana pod jurisdikcijom GS. Onda dolazi njihova komisija, pravi procenu štete i dobijete novac na račun. Naravno nije neka velika lova, ali makar nešto se izvuče.
 
Cevi i elektro instalacije su u zidovima, osim vertikale za kanalizaciju. Najgore su cevi iz slivnika i lavaboa i sudopere, koje mnogo uske.
Mene komsija ubedjuje da cev od njegove sudopere do vertikale nije u zidu nego u mom stanu, izmedju plafona i betonske ploce.
 
Zanima me gde je teoretski granica dva stana po vertikali?
Da li je moj stan do plafona, u okviru onoga sto se vidi ili i ono u medjuprostoru plafona i ploce pripada meni?

Video sam slucaj, u jednom starom stanu, koji ima karatavan, drvene grede, gde je vlasnik stana skinuo parket i ogorio grede s gornje strane. Zatim je stavio poprecne betonske grede i na njih novi pod, bez da se u stanu ispod ista primetilo. Plafon donjeg stana ostao je na starim gredama, dok se gornjeg strana drzi na novim betonskim gredama.
 
Ako hoćeš da budeš skroz siguran idi u arhiv i traži kopiju projekta zgrade.
Tu se sve lepo vidi kuda idu cevi.
Odnosno kuda bi trebalo da idu
 
Zanima me gde je teoretski granica dva stana po vertikali?
Da li je moj stan do plafona, u okviru onoga sto se vidi ili i ono u medjuprostoru plafona i ploce pripada meni?

Video sam slucaj, u jednom starom stanu, koji ima karatavan, drvene grede, gde je vlasnik stana skinuo parket i ogorio grede s gornje strane. Zatim je stavio poprecne betonske grede i na njih novi pod, bez da se u stanu ispod ista primetilo. Plafon donjeg stana ostao je na starim gredama, dok se gornjeg strana drzi na novim betonskim gredama.
Nije retkost da cevi idu ispod ploce, a iznad plafona, tada se tako radilo. On mora da popravi cev otvaranjem tvog plafona u tom slucaju, uz vracanje u prethodno stanje o njegovom trosku.
 
Ja sam imao takvu situaciju sa curenjem od komšinice pred novu godinu. Curila je voda iz njenog slivnika dok je žena bila u Italiji. Upropašćena mi je jedna soba u stanu, sada čekam da plati odštetu ili ću morati da je tužim.
Divan si komšija i čovek ❤️
 
Ja sam imao takvu situaciju sa curenjem od komšinice pred novu godinu. Curila je voda iz njenog slivnika dok je žena bila u Italiji. Upropašćena mi je jedna soba u stanu, sada čekam da plati odštetu ili ću morati da je tužim.
Slicna situacija pre par godina i kod mene 2 sprata iznad. Komsije koje ne zive u stanu nego su u Becu kupile ventile za 200 kinti i ventil pukao i sje*******ao i taj stan i stan dole koji je kompletno renoviran 6 meseci pre. Bila bi i veca steta da komsija nije dosao kuci tj otisla bi voda i na nase stanove dole. Komsija ciji je ventil bio je rekao ovim recima "boli me k.... da vam dam pare". Nakon toga je doslo do nemile scene gde mu je razlupan ceo stan. I to je to nikom nista ni tuzbe ni pare svako svoje sredjuje :)
 
Nije retkost da cevi idu ispod ploce, a iznad plafona, tada se tako radilo. On mora da popravi cev otvaranjem tvog plafona u tom slucaju, uz vracanje u prethodno stanje o njegovom trosku.

Sta ako cev uopste ne ide ispod ploce nego kroz zid do vertikale?
Sta ako uopste ne curi na tom mestu?
Komsija iznad odbija da zapocne radove kod sebe i dokaze da zaista mora da se rusi moj plafon, nego trazi da se odmah rusi moj plafon.
Tako da se uopste ne zna odakle tacno curi kanalizacija.
Mislim da on mora da zapocne popravku.

Vertikala je vidljiva sve do plafona i nema nikakve ulazne cevi sa strane.

@Pendolino gore kaze: Cevi i elektro instalacije su u zidovima, osim vertikale za kanalizaciju.
 
Slicna situacija pre par godina i kod mene 2 sprata iznad. Komsije koje ne zive u stanu nego su u Becu kupile ventile za 200 kinti i ventil pukao i sje*******ao i taj stan i stan dole koji je kompletno renoviran 6 meseci pre. Bila bi i veca steta da komsija nije dosao kuci tj otisla bi voda i na nase stanove dole. Komsija ciji je ventil bio je rekao ovim recima "boli me k.... da vam dam pare". Nakon toga je doslo do nemile scene gde mu je razlupan ceo stan. I to je to nikom nista ni tuzbe ni pare svako svoje sredjuje :)

Kako su mu razlupali stab?
Da li su provalili?
 
Sta ako cev uopste ne ide ispod ploce nego kroz zid do vertikale?
Sta ako uopste ne curi na tom mestu?
Komsija iznad odbija da zapocne radove kod sebe i dokaze da zaista mora da se rusi moj plafon, nego trazi da se odmah rusi moj plafon.
Tako da se uopste ne zna odakle tacno curi kanalizacija.
Mislim da on mora da zapocne popravku.

Vertikala je vidljiva sve do plafona i nema nikakve ulazne cevi sa strane.

@Pendolino gore kaze: Cevi i elektro instalacije su u zidovima, osim vertikale za kanalizaciju.
Pa ne znam, ako je uveren da mora kod tebe da pocne, trazi novac za sanaciju unapred i novac za svoje vreme koje ce ti oduzeti pa neka rusi.
 
Ja smatram da treba da pocne kod sebe, svaka cev ima dva kraja.
Pa ako ne moze da zavrsi posao kod sebe, neka rusi kod mene.
Nemam nikakav dokaz cak ni da je cev tu gde on tvrdi da jeste, cak ni d aje ta cev pukla.
 
Da. Upravo tako.
Zanima me d ali zaista cev prolazi izmedju betonske ploce i plafona od trske.
Zgrada ima 9 spratova.
Moz'da bidne a ne mora da znaci. U tim starim zgradama cevi od kuhinje mogu ici i u zid i u pod,kupatilo(spajanje kade,slivnika,lavaboa..) se cesto radi ispod ploce. Pitanje gde je bolje da se krsi,ne verujem da ce pristati da razvaljuje plocice,svakako mu je lakse isece trsku . Da li se kod tebe vidi vertikala? Sto to kaze @shadestudio obavezi ga da sanira o svom trosku,neka malo otvori plafon pa neka zaviri.
 
Vertikala se vidi do nivoa plafona i skroz je prava dotle. ne vidi se da postoje prikljucne sevi.
Naravno, ne vidim deo izmedju plafona i bet. ploce.
Ne mogu da verujem da u prostoru izmedju plafona i betonske ploce ima prostora za ulivnu cev.

Mislim da cak i kad bi se kod mene srusio plafon, da bi nesto moralo da se radi i odozgo.
Gire nisu plocice nego parket, komsije je izmetio kuhinju.
 
Posto je vertikala gola jasno je prikljucak u medjuspratnoj konstrukciji. Kod takve konstrukcije (predpostavljam Avramenko) ploca je jako tanka,nju nose betonske grede i tu moze da se sprovede cev i ubode u vertikalu a da se ne vidi suma cevi na plafonu ispod. Tu ima prostora da krijes migrante a ne jednu cev od kuhinje koja i nije nekog velikog precnika :ROFLMAO: Ako je njegov bivsi prikljucak pristupacan,razmisljam da pre lumpovanja pozovete nekog da kamerom snimi cevi,tako bi lakse utvrdili trasu i eventualno otkrili mesto curenja. Ima ih na oglasima koliko hoces,nista ne kosta da pozovete.
 
Jeste, to je takva konstrukcija, sa betonskim gredama.
Komsijin bivsi prikljucak je dostupan.

To sto bi si rekao ima smisla. Treba utvrditi gde je pukla cev pa onda lomiti.

Posto je vertikala gola jasno je prikljucak u medjuspratnoj konstrukciji. Kod takve konstrukcije (predpostavljam Avramenko) ploca je jako tanka,nju nose betonske grede i tu moze da se sprovede cev i ubode u vertikalu a da se ne vidi suma cevi na plafonu ispod. Tu ima prostora da krijes migrante a ne jednu cev od kuhinje koja i nije nekog velikog precnika :ROFLMAO: Ako je njegov bivsi prikljucak pristupacan,razmisljam da pre lumpovanja pozovete nekog da kamerom snimi cevi,tako bi lakse utvrdili trasu i eventualno otkrili mesto curenja. Ima ih na oglasima koliko hoces,nista ne kosta da pozovete.
 
Vrh