Šta je novo?

Cene nekretnina

Kriminal nije mnogo "zaslužan" za ogromnu cijenu nekretnina.
Drugi parametri tu igraju mnogo veću ulogu.
Kriminal u stanogradnji i u vezi sa njom je prisutan od druge polovine 90-ih pa cijene nisu bile ovolike. Za vrijeme vlasti SPO-a na lokalu i kasnije Demokrata, procvjetala je gradjevinska i urbanistička mafija. Nije to samo specijalitet ovih sadašnjih koji se u tome isto i te kako dobro snalaze.
Nije skok kriminala doveo do skoka cijena unazad par godina.
Kriminala je uvijek bilo, on je na žalost neka konstanta u jednačini, a ogroman skok unazad par godina je izazvan drugim parametrima koji su promjenljive prirode.
Kriminal je konstanta u jednačini, samo su danasnji pod zastitom države, pa su opušteniji, bahatiji…nikad nije bilo kao sad, uvek su bile carsijske price, sad se sve zna ko šta radi , vrlo zanimljiv nivo svesti…nepoznata u jednačini je koliko i čijeg novca je uplivalio u ovu našu kaljugu, nego znace se i to u nekom trenutku…alo bre ljudi čitave porodice se sele u Norvešku ili druge vukoje*******ine u kasnim četrdesetim …kome ćemo da ostavimo ovu prciju na kraju…
 
alo bre ljudi čitave porodice se sele u Norvešku ili druge vukoje*******ine u kasnim četrdesetim …kome ćemo da ostavimo ovu prciju na kraju…
Kakva je ta Norveska losa i neizbalansirana zemlja kada mora da uvozi radnu snagu. Isto i za Nemacku vazi, jaca zemlja kada im fale balkanki balvani tamo. Jamsam mislio da jaka drzava ima izbalansirano trziste rada.
Jako je zanimljivo kako se razlicito moze gledati na istu stvar. Kada kod nas dolazi 30 000 radnika iz nerazvijenijih zemalja to je skandal i odraz nesposobne lose drzave, kada u Nemacku dolaze balkanci onda je Nemacka jaka drzava koja moze da primi mnogo radnika.
Mnogo neobjektivnosti u pricama. Sta god mislili o ovoj nasoj prciji, ocigledno pola sveta nema ni takvu.
 
Sve je vise otkaza u high tech firmama u USA.
Ako nam je pad cene stanova i propast investitora vrhunski kriterijum, kao sto jeste meni, ond je to sjajna vest.
Manje zaposlenih u IT sektoru, znaci manju potraznju za stanovima.
Jos bi jaci udarac bio bankrot svih onih firmi na NBGD.

27964.jpeg
 
U Nemacku dolaze sljakeri is Srbije, jer sa platama u svojoj zemlji ne mogu da kupe nekretninu u svojoj zemlji. :) Toliko je Srbija dobro izbalansirana. Mozemo mi da se poredimo sa grdjim prcijama od nas, al tamo su, ruku na srce i cene nize. Mi polako stizemo Nemacke cene.

Hint: Pogledajte indeks zarade i cene kvadrata, pre nego sto kazete da ni Nemci ne mogu da kupe stan u svojoj zemlji.
 
Ima na cene poslovnog prostora.
Nedavno sam posle 20-tak godina bio ponovo na Nbgd-u, dalje od zone mostova i Usca.
Napravljeni su ogromni blokovi zgrada, izmedju postojecih zgrada.
To je zlocin investitora.
Recesija, otkazi, bankroti. Svejedno je. Vazno je da gradnja i unistavanje grada stane.
 
Sve je vise otkaza u high tech firmama u USA.
Ako nam je pad cene stanova i propast investitora vrhunski kriterijum, kao sto jeste meni, ond je to sjajna vest.
Manje zaposlenih u IT sektoru, znaci manju potraznju za stanovima.
Jos bi jaci udarac bio bankrot svih onih firmi na NBGD.
Ma mislim da IT sektor najmanje doprinosi svemu ovome :) ima svoj udeo, al IT-evci koje ja znam nemaju za kupovinu u kesu, a da uzimaju kredit kad euribor divljacki skace, to ne zele.
 
Ma mislim da IT sektor najmanje doprinosi svemu ovome :) ima svoj udeo, al IT-evci koje ja znam nemaju za kupovinu u kesu, a da uzimaju kredit kad euribor divljacki skace, to ne zele.
‘Euribor divljacki skace’ - nije vise negativan :)

Negativan euribor ne bi trebalo da je nesto normalno, i to sto je bio je jedan od uzroka stanja koje imamo danas.

Euribor ima jos dug put da prevali da bi dosao na nivo od pre 2008. Onaj ko uzima kredit na 30 godina valjda ne racuna da ce kamate biti 2-3% ceo taj period.
 
Pa, pogledaj gde je bio euribor pocetkom meseca, a vidi gde je sad... A onda sracunaj gde ce doci ovim tempom do kraja godine. Ok, nece mozda biti ovoliko brz uspon, al ako tebi ovo nije divljacki skok i ako bi se sad odlucio na kredit, svaka tebi cast.
 
Kakva je ta Norveska losa i neizbalansirana zemlja kada mora da uvozi radnu snagu. Isto i za Nemacku vazi, jaca zemlja kada im fale balkanki balvani tamo. Jamsam mislio da jaka drzava ima izbalansirano trziste rada.
Jako je zanimljivo kako se razlicito moze gledati na istu stvar. Kada kod nas dolazi 30 000 radnika iz nerazvijenijih zemalja to je skandal i odraz nesposobne lose drzave, kada u Nemacku dolaze balkanci onda je Nemacka jaka drzava koja moze da primi mnogo radnika.
Mnogo neobjektivnosti u pricama. Sta god mislili o ovoj nasoj prciji, ocigledno pola sveta nema ni takvu.
Ne znam jesmo li se razumeli, za mene je tragedija da ne može da se obezbedi ljudima pristojan život nego moraju da sele porodice po Norveskim vukoje****** , niko se ne seli u penthhouse po centru Olsa nego u selendre Bogu iza tregera na severu…
Da mi ne prebace post admini to je vezano između ostalog i za neodrzive cene nekretnina koje mnogi ne mogu sebi da priušte , a sve to je omogućio mali Perica puštajući prljav novac na plitko tržište , izbacivanje takvog otrova iz krvotoka ekonomije može da potraje i 1-2 generacije, to je tragedija…
 
hej mca
na temu gradnje u usa pogledaj "homebuilder vs homebuyer sentiment", a za otkaze u ITju layoffs.fyi
ali bolje od toga nkatic.wordpress.com
 
Promet porastao za 27.5%!!! Kida!
 
Screen Shot 2022-08-15 at 11.57.59 AM.png


Prometa naravno. Raste kolicina novca koja ulece u nekretnine!

Ovi peraci novca ukljucili centrifugu izgleda :)
 
Neka sada objasne strucnjaci koji koriste metodu zapazanja gde je to prodaja stala? I cemu to iznosenje netacnih tvrdnji, slucajno ili namerno?
Realno nikakav pad se proteklih meseci nije ni video, sto podaci i potvrdjuju.
Da li je to dobro ili lose, ne zalazim. Bitno je da se utvde cinjenice, a ne licne zelje koje kod nekih dominiraju kada iznose misljenje.
 
Brojevi sklopljenih ugovora po opstinama im se ne poklapaju sa brojevima iz javnog uvida, za stanove iskljucivo. Da li onda ima ikakvog smisla gledati javni uvid u registar cena? Ok, ako je ovo tacno, svaka cast... Necu vise da razmisljam o kupovini stana u Bg, ima i drugih lepih stvari za potrositi novac... :) Beogradjani vise ne kupuju u Bg.
 
Da nasi povratnici sada guraju domacu ekonomiju sa kapitalom koji ulece. Drzave koje imaju puno emigranata
ce sada da imaju jos jedan mini bull a ovi sto imaju imigrante idu malo na dole. Totalna ironija nasih zivota :)
 
Ne branim ja njih, savamala je poraz pravne drzave i sam sam isao na malo milion protesta zbog nje.

Medjutim, nije ni to jedino objasnjenje za ono sto se desava(lo) sa cenama. Malo se ovde broaju uzeok i posledica. Krpelji su debeli jer je kuce nagojeno a ne obrnuto.
Malo se slazes, malo kontriras, malo spinujes 😄
 
Imati nepomirljive ideje nije stav koji se ne uklapa u kalupe nego kriza identiteta.
 
Promet porastao za 27.5%!!! Kida!

Opet manipulacija.
Obmanjujuce je reci promet porastao 27,5%, a svo vreme ovde se broji koliko je stanova prodato.

U izvestaju je maglovito predstavljena prodaja stanova od 1,09 milijardi evra bez informacije da li je bilo rasta ili pada u vrednosti i pre svega broju transakcija.

Ccc je dobro primetio, 27,5% u pitanju je prodata vrednost i to NEKRETNINA, a ne stanova.

Vrednost prodaje = broj transakcija x prosecan br. m2 po transakciji x prosecna cena po m2 (pod uticajem i od vrste nekretnine)

U tekstu kazu da je broj transakcija porastao 1% i to je cifra koju si trebao na sva zvona da oglasis, sa napomonom da su u pitanju nekretnine, a ne stanovi.

Znamo da su cene 2022 na 2021 znacajno porasle, pa najveci deo rasta prodate vrednosti potice odatle.

Moguce da je i prosecan br. m2 po transakciji nesto porastao, a i da se struktura vrsta nekretnina promenila.

Toliko o vasim cinjenicama, koje sve entuzijasticnije potencirate

- - - - - - - - -
Zbog trenutne makroekonomije:
1) cene uskoro padaju
2) ako se to ne desi, onda isplivava na povrsinu korupcija...
 
Vrh