Šta je novo?

Cene nekretnina


Da, skroz zanimljivo. Par detalja koji su mi zapali za oko:

... trgovina nekretnina u velikim gradovima a pogotovo u Beogradu vlada tzv teorija vece budale prilikom kupovine nekretnina ... investitori kupuju u nadi da ce posle njih neko doci i kupiti tu istu stvar po visoj ceni ... sada imamo trziste precenjenih nekretnina koje se cesto razmenjuju za druge precenjene nekretnine... dok ne nadju vecu budalu na kojoj bi zaradili ...

Tako da ono sto definitivno mogu da kazem jeste oprezno sa kupovinom stanova ukoliko zelite da to bude vasa investicija.

Deluje kao iskren stav, tj da on licno ne bi investirao pare tu trenutno.
 
Tako je ludilo sa cenama će se nastaviti (veštačko pumpanje)...problem će nastati, samo kada podstanari krenu da otkazuju stanove, a razvoj nastanka te situacije ćemo videti kroz nekoliko dana.
To je tacno, ali kao i svaki robustan sistem, i propadanje ce po inerciji biti sporo. Ne bih se ja nesto nadao to tako brzo.
 
Cene i da su sada na vrhuncu, za 5 godina mozda stignu na dno, i to ne neki preterani procenat. Pa i 2008 su padale do 2014. Problem je sto mnogi koji cekaju pad, kad vide da cena pada, cekaju da padne jos, pa su na kraju mnogi propustili priliku i 2014. da kupe.
To uopste nije brz proces kako neki ljudi zamisljaju. I nikad ne znas gde je dno.
 
Krov radi što pre, ako ništa uzmi dobru polovnu građu, majstora će uskoro biti u pola cene, ali neće baš građe jeftino.Isto i za pokrivku, ako radiš Osb ispod biće skupo uvek.Ja sam recimo napravio krov na garaži od otpadnog laminata, jeftiniji od Osb, samo što se malo gušće letva.
 
I limene table preko laminata, to sam zaboravio da kažem, između naravno svakako, paropropusna- vodonepropusna folija, i ter papir.
 
Možeš i deo krova-građe koja je eventualno trula izbaciš pa uradiš nastavke, znaju tesari kako.Pa zameniš samo što je hitno i produžiš mu vek 15 ak godina.
 
Замолио бих упућене форумаше за мишљење око питања цена грађевинског материјала, што јесте негде у вези са тржиштем и ценама некретнина. Конкретно, имам кућу на којој кров може да издржи сигурно још 5 година. Скупио сам неки новац који може да покрије део трошкова материјала али ми треба сигурно једна до три године да скупим за цео материјал и за руке. По вашем мишљењу и познавању тржишта, да ли ми се исплати да сада купим бар то колико могу материјала или да чекам коју годину да се тржиште можда стабилизује и цене падну без обзира на редовну инфлацију и губитак вредности новца?
Niko ne zna. Armatura recimo došla do 2e a bila ispod 1e pre godinu ipo. I dosta pre toga godinama je bila relativno stabilna. Dal ce opet da padne na nivo ispod 1e? Ja lično ne verujem da će to da se desi imajući u vidu da je poskupelo apsolutno sve, počevši od raznih usluga pa do materijala i krajnjih proizvoda.

Ja bih se raspitao koji materijal za krov Srbija ne proizvodi ili se očekuju poteškoće sa nabavkom pa kupio prvo to. Za rad tj majstore sa ovim cenama materijala ja očekujem da će padati cene njihovog rada, jer će biti manje posla zbog manje zidanja.

Sve ti je to sad lutrija pa će ti se sigurno desiti scenario kao tamni vilajet, ako ne kupiš kajaces se a opet ako kupiš kajaces se. Ideja da uprosecis cene tako što ćeš kupovati postepeno mi ne zvuči loše. Neki materijal ćeš onda kupiti baš povoljno, drugi skupo a u proseku će biti prihvatljivo.

Sent from my DN2103 using Tapatalk
 
Krov radi što pre, ako ništa uzmi dobru polovnu građu, majstora će uskoro biti u pola cene, ali neće baš građe jeftino.Isto i za pokrivku, ako radiš Osb ispod biće skupo uvek.Ja sam recimo napravio krov na garaži od otpadnog laminata, jeftiniji od Osb, samo što se malo gušće letva.
To je isto i meni na pameti da će usled nedostatka i samim tim još većeg poskupljenja građ.materijala mnoga gradilišta u Nemačkoj i dr. po EU gde su naši majstori zaposleni, prekinuti gradnju ili jednostavno neke planirane projekte koji treba da krenu s proleća ostaviti za neka bolja vremena...i da će se naši majstori morati vraćati u Srbiju
Znači da je moguće smanjenje troškova radne snage, ali će troškovi građ.materijala i kod nas poskupeti (usled povećanja cena energije, transporta itd). Takođe ne vidim razlog da se kod nas cene građ.zemljišta (placeva) umanje iz razloga inercije i mentaliteta naših vlasnika...

Opet sa druge strane bolje je držati vrednost u nekretninama nego u bankama koje su negde pod kontrolom državne politike, čitaj vlasti. Tu je onda opet moguć pritisak na cene ako ljudi krenu da dodatno menjaju ušteđevinu za nekretninu...
 
Krov radi što pre, ako ništa uzmi dobru polovnu građu, majstora će uskoro biti u pola cene, ali neće baš građe jeftino.Isto i za pokrivku, ako radiš Osb ispod biće skupo uvek.Ja sam recimo napravio krov na garaži od otpadnog laminata, jeftiniji od Osb, samo što se malo gušće letva.

Koji si ti meni car! (y)

Prognoziraš pad cena nekretnina koliko u aprilu, ali krov mora što pre, jer će građa poskupeti. :ROFLMAO:
 
Naravno, govorim kao neko ko je sam napravio vikendicu, garažu, i popravljao krov, kao i komplet uređenje dvorišta.Materijal će biti jako skup; drvo, pesak, cement, ali ruke majstora upola, prošao sam krize dve krize pa znam. Stanova već sad previše, tamo gde imam kuću, svi prodaju stanove u NS i dolaze, oko mene svi placevi prodati.
 
Znači Savo materijal će biti skup, ali izgradnja svega (pa i stanova) će da pojeftini, pa tako i cene tih nekretnina? :)
 
Uostalom, videćete i sami šta će biti, smejte se, ali vam uskoro neće biti smešno, ovo je sve veštački izazvano sa poznatim ishodom.
 
Ne moraš čekati 15 april, evo vest od juče; Srbija, Slovenija i Eu organizuju regionalnu berzu struje pa pročitajte šta to znači, i koliko će struja da košta i koliko će biti restrikcija.
 
Kad ste već kod berze struje, pitao sam na odgovarajućoj temi (i dobio odgovor sa kojim se slažem 😄 ) al reko ajd da pitam i ovde da vidim ima li drugih mišljenja i tumačenja:
Koja je svrha berze električne energije?
 
Ne moraš brinuti šta znači berza struje, videćemo po računima, i po struju, ako je bude redovno.
 
Interesantno vidjenje da ECB ne mora nužno da prati FED sa kamatnim stopama jer su okolnosti drugačije
Primetio sam prethodno par dobrih analiza od strane @Ljuba82 @zoranp @Mikie pa bi me zanimalo vaše mišljenje :)

Pa eto, već sada sebi prave manevarski prostor, kao podigli bi mi, ali eto, samo tetki lek da odnesemo...:ROFLMAO:

Ako se zacrvene tržišta ne samo da neće da dižu, nego će da vrate na nulu!
 
@vladabgd 👍
Више пута сам написао да је Лагард озбиљан дебил. Стојим иза тога под пуном материјалном и кривичном одговорношћу.
Држање номиналних стопа у негативном је као онај мим где кер седи док све око њега гори, а ватра је инфлација у ЕЗ. PPI у ЕЗ је у стратосфери, јефтине залихе су истрошене или само што нису, следи сливање тих цена на потрошаче, срећно нам свима.

Србија није самодовољни ентитет, напротив, веома зависимо од увоза. Једино основне намирнице имамо, али и то је смешно да би се умањила инфлација.
Чак ни не мислим да је ово песимистично схватање.
 
Ona jeste debil, ali nije glupa i vrlo dobro zna šta radi i od koga prima instrukcije, kao i Jorgovanka uostalom (koja jeste glupa).

Resetovanje na neki način, vraćanje dugova u normalu, pa onda to što ti pričaš.
 
Она ће бити највероватније замењена.

Оно што инфлација ради јесте да обeзвређује у проценту дугове на почетку, али оваква ће на крају учинити задуживање скупљим када јефтин новац испари.
Основни начин задуживања, обвезнице, ће доживети колапс када почне продавање balance sheet-a, то је једино што их држи чак и на овим нивоима.(гледали смо онај граф. за real yield gap...)
Ту су и шпекулације a là 20s...

Да, дугови ће бити значајно обезвређени, али по велику цену.
 
Obveznice su već sad shit. Nema prodavanja balance sheet-a, samo tapering, iskreno ni ne znam koliko je sad u usa npr, valjda sa 120 mljrdi $ na pola...i dalje će da raste, pa nisu valjda ludi sve da unište?
 
Vrh