Треба разликовати штампање од емисије новца - штампа се само мали део, онолико колике су потребе за готовином у промету роба и услуга.
Da, ali je štampanje novca postao kolokvijalni izraz za sve emisije centralnih banaka.
Скоро сав новац данас у свету долази од емитовања путем кредита које дају комерцијалне банке.
Zapravo svojom politikom kontrolisanja kamatnih stopa i drugim propisima centralne banke mogu da primoraju komercijalne banke da vode određenu politiku, kao što su na najužasniji način radile sa negativnim kamatnim stopama i tako su primoravale komercijalne banke da daju kredite onima koji ih u normalnoj ekonomiji ne bi dobili.
Većina novca u vreme QE je dolazila direktno od centralnih banaka, a to je i zadnjih godina slučaj.
Veliki deo emisije novca su manje -više prikrivene pozajmice FED direktno američkom budžetu, tako da postoji i ta emisija koja preskače komercijalne banke.
Emitovanje kredita od strane komercijalnih banaka bez pokrića iz "tankog vazduha" ili tzv frackion banking zavisi od propisa koje uglavnom propisuju centralne banke. Tako da u suštini fracktion banking zavisi od CB.
Tako u Srbiji NBS ima trenutnu obaveznu rezervu od 100% za kredite indeksirane u evrima, tako da po toj, dominantnoj za kupovinu nekretnina kredita i drugih dugoročnih pozajmica, nije moguće da komercijalne banke emituju novac iz "tankog vazduha".
Veliki problem koji centralne banke zadaju svima nama nije samo emitovanje/štampanje novca, već arbitrarno određivanje cene novca. Kamatne stope su cene novca.
Na primer, centralna banka Japana svojom niskom stopom već godinama izvozi deo inflacije, teško je utvrditi koliko, a vlasnik je 50% obveznica japanske vlade. Koja komercijalna banka, pa i grupno, može da se meri sa tim? Tih 50% je sve od odšampanih, tj emitovanih para.
Suma sumarum, to da li komercijalne banke mogu da emituju kreditni novac u potpunosti zavisi od centralnih banaka i državnih propisa, a centralne banke su daleko najveći emiteri.
Знам да ово многима звучи као теорија завере, јер се на економским факултетима учи другачије (и врло површно), али мислим да је то веома добро, стручно али разумљиво и лаику, објаснио Небојша Катић на свом блогу:
https://nkatic.wordpress.com/2016/07/09/misterija-novca-ko-i-kako-kreira-novac/#comment-35337
Суштина је да се нови новац не креира из постојећег новца у виду депозита на рачунима, него буквално "из (танког) ваздуха". Основ за кредит није нечија штедња, већ дужниково обећање (у виду уговора) да ће новац вратити. Пратећи услови су да банка процени да је то обећње основано и да има средства обезбеђења.
Zapravo mora da postoji određeni nivo depozita u bankama, ali u slučajevima ako im monetarne vlasti dozvole malu obaveznu rezervu, oni mogu da pozajme više novca nego što imaju na bazi određenih pretpostavki i verovatnoća o podizanju tih depozita.
Problem nastaje u slučaju da neki nepredviđeni okidač podstakne ljude i firme da podižu depozite ili ih sklanjaju u drugu banku/inostranstvo.
U slučaju da se to desi većem igraču može dovesti do katastrofalnih posledica.
Mala obavezna rezerva podstiče inflaciju i zbog našeg iskustva sa inflacijom devedesetih, Jezdom, Dafinom i ostalim, obavezne rezerve u Srbiji su visoke i glavni izvor inflacije u Srbiji je prilagođavanje emisiji evra.