Šta je novo?

Cene nekretnina

Videćemo. Nije isključeno da će se prodati za niži iznos. Jeste nezgodno bez lifta, bez obzira što je drugi sprat. Teško za unos - iznos stvari, kolica dečja, bicikle, ja uvek vučem neke silne stvari sa sobom. Srećom ja mogu i bez lifta, ali ima ko ne može.
Ja sam uzeo treći sprat bez lifta, izneo sav đubar i šut - uneo materijal i stvari bez problema (stepenice au onako sa dve pauze) i sve to mnogo lakse nego u mojoj zgradi na petom sprstu sa liftom a.k.a. kutija šibica gde sam opet za vecinu stvari koristio stepenice...
Jedino visoke zgrade sa teretnim liftovima se računaju za te rabote...
 
Kad je lift prostran onda je lakše, te starogradnje sa 30cm kubnih i služi samo za neophodne stvari. Inače to što neko može ne znači i da mora, posebno kad dodju mala deca, pa kolica, pa babe i dede koji ne mogu uz stepenice... Kome ne treba lift samo napred :)
 
Da bi IT bio u opasnosti od AI prvo ce mnogi drugi poslovi nestati zbog istog a znacemo trenutak kada se to desi. Mislim da se ljudi plase nepotrebno.
IT već štuca. Juniori se ne traže. Mediore počinju da plaćaju kao juniore. Kada će se to promeniti? Ne zna niko (velika je verovatnoća da neće nikad). Da se ne lažemo u roku od godinu dana 70+% poslova u državnoj administraciji može biti višak u roku od godinu dana. Privatne firme, velike korporacije ulažu mnogo para u automatizaciju i u robotizaciju proizvodnih procesa. U toku je nova industrijska revolucija. Pitanje je samo kojom će brzinom da krenu jer nikome ne odgovaraju socijalni nemiri 🙂. Sve pričam iz prve ruke.
 
Na predstojećem događaju 18. i 19. maja u hotelu Hyatt Regency, DHG Grupa će predstaviti svoj novi luksuzni stambeni kompleks 'Helvetia Residences' u saradnji sa Eva Real Estate, jednom od vodećih agencija za nekretnine u Dubaiju. Prema rečima Blagoja Antića, osnivača i vlasnika, koji je poznat javnosti kao uspešan srpski preduzetnik u inostranstvu, ova internacionalna kompanija ovim građevinskim projektom namerava da švajcarske standarde primeni u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Sa 430 stambenih jedinica, od kojih je već 50% prodato od februara, 'Helvetia Residences' nudi premijum kvalitet po cenama koje su konkurentne na tržištu Dubaija. Na promociji u hotelu Hyatt, posetioci će moći detaljno da se upoznaju sa dostupnim jedinicama i iskoriste specijalne pogodnosti koje su dostupne samo na ovom događaju.

 
Onda ono što sam napisao za prvih pet godina kad dobijete dete da zaboravite na izlaske još više važi. Nije to ništa loše već je tako. Što deca budu veća imaćete opet puno vremena. Prve dečije godine su logistički zahtevne.
Logistički su zahtevne, zbog čega je lokacija izuzetno bitna. Zato se slažem da kredit čak i sa rizikom koji su naveli ima smisla, jer ćeš ti da kupiš gde ti odgovara i smestiš se tako da najlakše živiš i/ili odgajaš decu. Da i dodje kriza za deset ili manje godina, niko ne može da ti nadoknadi uštedu u vremenu i benefite koji si imao za to vreme. Ako dodje do najgoreg, moraš da se snalaziš, nema druge.
Ja peške vodim dete u vrtić, nastavljam peške na posao, pa se onda vraćam isto tako da pokupim dete, jer nemam nikog da mi pomaže. Za 4 godine sam toliko vremena uštedeo i toliko umanjio stres, da je to prosto neizrecivo. Zato ću i da kupim ovde ubrzo, jer sam ubeđen da će mi se isplatiti.
 
IT već štuca. Juniori se ne traže. Mediore počinju da plaćaju kao juniore. Kada će se to promeniti? Ne zna niko (velika je verovatnoća da neće nikad). Da se ne lažemo u roku od godinu dana 70+% poslova u državnoj administraciji može biti višak u roku od godinu dana. Privatne firme, velike korporacije ulažu mnogo para u automatizaciju i u robotizaciju proizvodnih procesa. U toku je nova industrijska revolucija. Pitanje je samo kojom će brzinom da krenu jer nikome ne odgovaraju socijalni nemiri 🙂. Sve pričam iz prve ruke.
Juniori se ne traze zato sto nije bilo vise novca za projekte. Startapi su popucali zbog manjka investicija, outsource firme su popucale zbog raskida ugovora sa klijentima i jedino korporacije su sada najveca stabilnost. Biznis ciklus je opet poceo i to mozes da vidis na osnovu m2 charta sto znaci da ce IT opet poceti sa novim ciklusom za 8-12 meseci. U ITu sam preko 13 godina i sve pricam iz prve ruke 😄
 
IT već štuca. Juniori se ne traže. Mediore počinju da plaćaju kao juniore. Kada će se to promeniti? Ne zna niko (velika je verovatnoća da neće nikad). Da se ne lažemo u roku od godinu dana 70+% poslova u državnoj administraciji može biti višak u roku od godinu dana. Privatne firme, velike korporacije ulažu mnogo para u automatizaciju i u robotizaciju proizvodnih procesa. U toku je nova industrijska revolucija. Pitanje je samo kojom će brzinom da krenu jer nikome ne odgovaraju socijalni nemiri 🙂. Sve pričam iz prve ruke.
A cak i da si recimo u pravu, da pucaju pozicije zbog AI, to bi onda znacilo da nam sledi velika deflacija jer bi mnogo ljudi ostalo bez posla i manje bi se trosilo sto bi usporilo ekonomiju drasticno. Eventualno ako razmisljas da to sto su se desili layoff-ovi u skorije vreme da sve to ima veze sa AI-om ali to nije tacno. Layoff-ovi se desavaju kada firme u svojim kvartalnim finansijskim izvestajima dobijaju negativne prihode i zasto prvo tech nastrada, zato sto se u firmama tech gleda kao investicija u buducnost i u toj situaciji oni daju otkaz ljudima koji u tom trenutku najvise opterecuju budzet a nicemu ne doprinose u opet ponavljam, tom trenutku.
 
Slovenija beše u EU, bajkovita, uređena zemlja, ekološki orjentisana, sa visokim platama i perspektivom?

Više nije tako teško dobiti posao, ali ljudi odlaze jer je sve preskupo i skoro je nemoguće naći stan.
Priča devojke koja ne može da nađe posao, a sve drugarice su joj već otišle u inostranstvo je velikim delom njena, kao i njenih prijatelja.

– Nisam želela da odem iz Slovenije, ali sam razmišljala zašto sam jedina još uvek tu. Pitala sam se da li nešto nisam razumela, da li sam jedina bu**** koja je ostala?

A u Srbiji se ciljano nameće osećaj nemoći, neuspeha i krivice, jer se zaboga isele neki ljudi sa vremena na vreme. Kao da nikada u istoriji niko nije mirgrirao.

Lovačke priče gube moć razvojem interneta i komunikacionih tehnologija. Ako je nešto donelo istinsku demokratiju i moć narodu, to je internet. Primenjivi AI je sledeća stanica na tom putu demokratije.
 
Poslednja izmena:
Razmotricemo u praksi kako izgleda kada se daje 1/3 ili 1/2 prihoda za otplatu stana.

Pretpostavimo da imamo bracni par koji oboje rade i imaju po 1000 eura platu, imaju jedno dete i kupuju stan na kredit, ucesce su obezbedili.

Opcija A: 120.000 kredit, 5% kamata, 30 godina otplata, rata 644 eura.
Opcija B: 185.000 kredit, 5% kamata, 30 godina otplata, rata 973 eura.

Racuni iznose oko 150 eura mesecno, radi lakseg pracenja stavicemo da ako se izabere opcija A mora da obezbedi 800e mesecno za kredit i racune, a 1130 eura ako se izabere opcija B.

U teoriji, ako je sve ok, opcija A moze tokom 30 godina mozda da ode i na neki odmor i slicno, opcija B znaci golo prezivljavanje sa 870e mesecno za hranu, higijenu, prevoz, odecu i obucu, izlaske i ostalo za troclanu porodicu.

No 30 godina je malo podugacak rok da se ne desi neki problem, ajde samo da proverimo neke prilicno verovatne varijante koje su se dogodile ljudima koje znam u zadnjih 10-15 godina:

1. Jedan supruznik ostaje bez posla recimo 6 meseci - Opcija A ostaje oko 200e nakon sto plati kredit i racune i treba da obezbedi nekako bar 600e dodatno u tih 6 meseci, opcija B nema ni za racune i treba im skoro 1000e dodatno tokom 6 meseci
2. Jedan supruznik iz nekog razloga izgubi pristojno placen posao i mora neko vreme da radi slabo placen posao za recimo 600e - Opcija A ima 800e sto im je dovoljno za prezivljavanje nakon sto plati racune i kredit, opcija B ima samo 470e na raspologanju i treba im dodatno skoro 400e mesecno samo za prezivljavanje
3. Dinar izgubi 20% vrednosti naglo a plata ostaje ista u dinarima - Opcija A opet ima 800e nakon sto plati kredit i racune, opcija B opet mora da se zajmi-iskopa dodatnih 400e mesecno samo da prezivi.
4. Kamata skoci sa 5 na 7% - Opcija A rata skace za 150e, otpada neko skijanje, letovanje ili novi telefon; Opcija B rata skace za 250e i posto su i ovako na golom prezivljavanju treba im bar 200e mesecno dodatno samo da preguraju mesec.
Ma gde njemu matematiku da pojasnjavas, on to odoka procenjuje. Onako malo zmirka levim okom, osacuje sa strane i kaze ma teraj. Uzeo je nekretnine sa jeftinim EU kreditima i jos dok su cene bile znacajno nize i sad tera druge da ulecu na istorijskom maksimumu cena kod nas, vecim i od mnogih glavnih EU gradova.
Posle 10 godina od tih 185k sa 5% kamate se otplati 35k kredita, a za to vreme se samo na kamatu banci da 86k eura.
Takva je dinamika otplate kod ovakvih kredita koji kod nas postoje tj. sa fiksnom ratom. U EU daju i sa fiksnom otplatom glavnice pa se brze smanjuje glavnica, ali su rate vece u pocetku.
Znaci racunica je ako vam vec forumski strucnjaci nude da se stiskate tako sto necete nigde da izadjete niti da odete na letovanje, onda je bolje da se stisnete u manjem stanu pod kirijom, stedite par godina i uzmete nekretninu kada se izbistri situacija na trzistu. Sa ovom racunicom, eno ga i digitron, nista necete puno da propustite i da cekate 10 godina pod ovakvim uslovima sto se tice cena i kamatnih stopa. Situacija je ocajna kako god da okrenes.
Sada kupuju ljudi koji nadju jeftin stan, najcesce teska periferija, Pancevo i sl, kupovine ugovorene pre 3-4 godine kao recimo Galensova novogradnja na Zvezdari gde je kvadrat bio oko 1700e sa pdvom, vezana kupovina, eventualno neko sa vecom ustedjevinom koga konacno slome hajp strucnjaci. I naravno oni sa namestenim drzavnim tenderima i sl semama.
 
Poslednja izmena:
Ovi layoff-ovi nemaju apsolutno nikakve veze sa AI-jem. Jednostavno je nestao jeftin novac i to je glavni razlog celokupne krize.
Slazem se da je najveci uticaj zapravo free money. Moguce je da ima sporadicnih automatizacija ali ne u tolikoj meri i da je nastavio jeftin novac prosto bi ih prebacili na nesto drugo.
 
"nista necete puno da propustite i da cekate 10 godina pod ovakvim uslovima sto se tice cena i kamatnih stopa. "
Pa koliko ti misliš da živiš jedno 300 godina pa onda 10 godina čekanja nije ništa. Tih 10 godina obično je između 30-40 kad stvaraš porodicu kad imaš najviše snage, kad menjaš poslove, kad plata raste. Misliš da ćeš to da radiš u 50?
Pa pogledaj samo npr. da naše banke teže odobravaju kredite starijima od 45...e od 45... I već te svrstaju u treću klasu... Tako da 10 godina je JAKOO puno!

Ja sam prvi kredit uzeo s kamatom od 5,5% u NL (što je daleko više i od sadašnjih kao "visokih kamata" u Srbiji)! I nikad se nisam pokajao. Drugo, ti gledaš te kalkulatore kako se isplaćuje kredit ako ćeš ga isplaćivati svih 30 godina. Evo ja sam prvi stan za 8,5 godina isplatio. Kuću za 7. A oba sam uzeo na 30 godina. Sve viškove (a uvek ih ima u životu samo daješ u stan - bonusi, regresi, 13. plate, itd). I odmah smanjuješ glavnicu.
 
Slovenija beše u EU, bajkovita, uređena zemlja, ekološki orjentisana, sa visokim platama i perspektivom?

Prosečna plata u Sloveniji je 1594 EUR neto (izvor), i jeste uređena i ekološki orijentisana zemlja. To nisu nikakve bajke.

Iz Srbije se u proseku godišnje iseli 20k ljudi, ne znam šta mi ima da se smejemo Slovencima.
 
Pa koliko ti misliš da živiš jedno 300 godina pa onda 10 godina čekanja nije ništa. Tih 10 godina obično je između 30-40 kad stvaraš porodicu kad imaš najviše snage, kad menjaš poslove, kad plata raste. Misliš da ćeš to da radiš u 50?
Pa pogledaj samo npr. da naše banke teže odobravaju kredite starijima od 45...e od 45... I već te svrstaju u treću klasu... Tako da 10 godina je JAKOO puno!

Ja sam prvi kredit uzeo s kamatom od 5,5% u NL (što je daleko više i od sadašnjih kao "visokih kamata" u Srbiji)! I nikad se nisam pokajao. Drugo, ti gledaš te kalkulatore kako se isplaćuje kredit ako ćeš ga isplaćivati svih 30 godina. Evo ja sam prvi stan za 8,5 godina isplatio. Kuću za 7. A oba sam uzeo na 30 godina. Sve viškove (a uvek ih ima u životu samo daješ u stan - bonusi, regresi, 13. plate, itd). I odmah smanjuješ glavnicu.

Ima to smisla, samo što su sad i kamate i cene stanova u peaku, većina mladih ljudi u Srbiji ne može ni da razmatra kupovinu trenutno, a ovi što mogu odlažu jer neće da plaćaju 800 EUR mesečno ratu. Dugo ti ne živiš u Srbiji pa ne kapiraš koliko je ovo tržište odsečeno od realnosti za običnog čoveka (jer se upravo fingira za ljude kao što si ti, koji hoće da potroše par stotina hiljada evra iz dijaspore na neke stanove ovde).
 
Na predstojećem događaju 18. i 19. maja u hotelu Hyatt Regency, DHG Grupa će predstaviti svoj novi luksuzni stambeni kompleks 'Helvetia Residences' u saradnji sa Eva Real Estate, jednom od vodećih agencija za nekretnine u Dubaiju. Prema rečima Blagoja Antića, osnivača i vlasnika, koji je poznat javnosti kao uspešan srpski preduzetnik u inostranstvu, ova internacionalna kompanija ovim građevinskim projektom namerava da švajcarske standarde primeni u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Sa 430 stambenih jedinica, od kojih je već 50% prodato od februara, 'Helvetia Residences' nudi premijum kvalitet po cenama koje su konkurentne na tržištu Dubaija. Na promociji u hotelu Hyatt, posetioci će moći detaljno da se upoznaju sa dostupnim jedinicama i iskoriste specijalne pogodnosti koje su dostupne samo na ovom događaju.

Trenutno je pravi boom u Dubaiju ali Rusi se vec stidljivo povlace, takodje je donesen zakon da se placanje u kesu obustavlja, od korone su cene skocile duplo, a negde i troduplo i citavi novi kvartovi se grade planiski i grad se siri. Ova zgrada u linku se nalazi u kraju koji je jos u izgradnji (ne gradi se kao celina nego individualni investitori zidaju) tako da kroz koju godinu moze biti manje privlacan mada i dalje je trazen. Ima mnogo parametara koji su vazni pri odluci pogotovo ako se ne zivi tamo.
 
Evo malo konkretnih projekata za Dubai, kao i cena stanova i nacina otplate, pogotovo je za mene bilo odusevljenje taj nacin otplate, da zavisi od slucaja do slucaja, ali da otplacujes stan 3 godine nakon primopredaje, po 1% mesecno itd...


Venice Projekat 🌊

Projekat je lociran u Dubai South-u, veoma blizu nove Palme-je*******el Ali,
Expo dela i novog najveceg aerodroma u Dubaiju.
Izvrsitelj radova je Azizi, jedan od 5 najvecih developera u Dubaiju i gradi koncept vise zgrada u eriji, koja ce da sadrzi Plavu Lagunu, setalista, restorane,skole, sopove, parkove,itd
Ovaj developer je vec izgradio slican koncept projekta u MBR Citi-ju,lokaciji pored Downtown-na, gde su cene stanova skocile duplo,za neke zgrade i troduplo nakon sto su zgrade zavrsene.
Projekat nudi opciju garsonjere, 1-osobnih, 2-osobnih i 3-osobnih stanova (15,000 apartmana ukupno) sa pocetnom cenom od 230,000 eura SA PRIVATNOM PLAZOM, ALI I OPCIJU VILLA (261 ukupan broj vila) .
Projekat ce biti gotov 2026 godine.

Evo jos jedan

DIAMONDZ OD DANUBE DEVELOPERA

Lokacija: JLT ( 5Min. od Dubai Marine)
POTPUNO NAMESTENI STANOVI!
OPCIJA OD 1% NACINOM OTPLATE
6.5 GODINA NACIN OTPLATE DIREKTNO OD IZVRSITELJA RADOVA
3 GODINE NACIN OTPLATE NAKON ZAVRSETKA PROJEKTA
40+ SVETSKI OPREMLJENIM POGODNOSTIMA U SAMOJ ZGRADI

STUDIO od 279.000 EUR
1-OSOBNI STANOVI + OFFICE ROOM OD 405.000 EUR
2-OSOBNI STANOVI + BAZEN OD 634.000 EUR
3-OSOBNI STANOVI + MAID ROOM + BAZEN OD 926.000 EUR
4-OSOBNI STANOVI + MAID ROOM + BAZEN OD 1.192.000 EUR
 
Daleko od toga. Bile bi u peaku da drzava nije ogranicila marze bankama na 0-1%. Kako god okrenes, ocekujem da u januaru 2025. budu vece kamate za kredite za one sto nemaju fiksnu kamatu.

Istina, mada mislim da će država da produži tu uredbu jer im je stalo da tržište ne ostane bez tog svežeg novca iz kredita. Videćemo šta će biti...
 
Prosečna plata u Sloveniji je 1594 EUR neto (izvor), i jeste uređena i ekološki orijentisana zemlja. To nisu nikakve bajke.

Iz Srbije se u proseku godišnje iseli 20k ljudi, ne znam šta mi ima da se smejemo Slovencima.
Jbg razvojem interneta svako je dosao u mogucnost da "potvrdi" svoje deluzije pa sad dal se radi o nebulozi da su slovenija i srbija na istom ili sličnom ili da je zemlja ravna - i za jedno i za drugo će se naći "potvrda" na netu...

To sto postoje statistike pa cak i numbeo (koji se ruku na srce zasniva na slobodnim unosima pojedinaca pa nije 100% merodavan) koje dokazuju suprotno -
Nema veze!
Nasao sam tekst gde pise bas onako kako bih ja voleo, u prevodu -što je babi milo, to joj se i snilo...
 
Ma gde njemu matematiku da pojasnjavas, on to odoka procenjuje. Onako malo zmirka levim okom, osacuje sa strane i kaze ma teraj. Uzeo je nekretnine sa jeftinim EU kreditima i jos dok su cene bile znacajno nize i sad tera druge da ulecu na istorijskom maksimumu cena kod nas, vecim i od mnogih glavnih EU gradova.
Posle 10 godina od tih 185k sa 5% kamate se otplati 35k kredita, a za to vreme se samo na kamatu banci da 86k eura.
Takva je dinamika otplate kod ovakvih kredita koji kod nas postoje tj. sa fiksnom ratom. U EU daju i sa fiksnom otplatom glavnice pa se brze smanjuje glavnica, ali su rate vece u pocetku.
Znaci racunica je ako vam vec forumski strucnjaci nude da se stiskate tako sto necete nigde da izadjete niti da odete na letovanje, onda je bolje da se stisnete u manjem stanu pod kirijom, stedite par godina i uzmete nekretninu kada se izbistri situacija na trzistu. Sa ovom racunicom, eno ga i digitron, nista necete puno da propustite i da cekate 10 godina pod ovakvim uslovima sto se tice cena i kamatnih stopa. Situacija je ocajna kako god da okrenes.
Sada kupuju ljudi koji nadju jeftin stan, najcesce teska periferija, Pancevo i sl, kupovine ugovorene pre 3-4 godine kao recimo Galensova novogradnja na Zvezdari gde je kvadrat bio oko 1700e sa pdvom, vezana kupovina, eventualno neko sa vecom ustedjevinom koga konacno slome hajp strucnjaci. I naravno oni sa namestenim drzavnim tenderima i sl semama.
Čekaš 10god pa za 10god se desi opet nešto pa čekaš još 10 god i eto penzija, a ti na kirije dao stotine hiljade evra za četvoročlanu porodicu u 30m2. Svaki plan otplate piše u ponudi banke i normalno je da se prvo otplaćuje kamata, pa posle glavnica. Kome to smeta neka čeka da kupi za keš i daje za kiriju. Ko ipak ima bar malo finansijske pismenosti on će za sebe napraviti računicu cene/kamata/otplata/kirija.
 
Ima to smisla, samo što su sad i kamate i cene stanova u peaku, većina mladih ljudi u Srbiji ne može ni da razmatra kupovinu trenutno, a ovi što mogu odlažu jer neće da plaćaju 800 EUR mesečno ratu. Dugo ti ne živiš u Srbiji pa ne kapiraš koliko je ovo tržište odsečeno od realnosti za običnog čoveka (jer se upravo fingira za ljude kao što si ti, koji hoće da potroše par stotina hiljada evra iz dijaspore na neke stanove ovde).
Nije tako u Srbiji, tako je svuda. Da li ti hoćeš ili nećeš da potrošiš 800e na hipoteku svaki mesec je drugo pitanje. Evo sad sam bio u Srbiji za 1.maj. Bio sam kod tazbine u Požarevcu, ja nisam mogao da verujem da se stan iz 80-ih godina prošlog veka, prodao za 850e po kvm. Znači starogradnja standardni dvosoban stan 55kvm, zgrada jeste u blizini centra, kod autobuske stanice, ali stan je u poluruševnom stanju! Znači lik je tražio 900 e kvm, i na kraju dobio 850e/kvm. Ja sam mislio da max može dobiti 500-550e zato što se novogradnje prodaju za 1100e kvm. Ovde treba ulupati min 400e po kvm (i to da ti radiš pola stvari sam). Treba da se radi sve, ali apsolutno sve. Čak ni tapete nije promenio ovih 40 godina, ulazna vrata su žuta što od zuba vremena što od prašine i masti i lošeg održavanja samih stanara. Većina kupaca je nudila oko 550-600 ali došao jedan i rekao dajem 850 hoćeš nećeš i oni pristali. E sad da li bi ja platio 1100e glanc novu zgradu ili 850e kvm u poluruševnom stanju - NIKAD ali eto vidite da ima ko hoće. S tim ako neko kaže ali lokacija, ima na bukvalno 100m dalje novogradnja zgrada. Tako da od nekog većeg pada cena stanova ništa. Kad se takvi krševi u Požarevcu prodaju za 850e kvm, zašto iko misli da će moći u BGu da kupi za 1500...Ovo je bukvalno informacija iz prve ruke, i prodaja obavljena polovinom aprila. Stan je na prvom spratu, jugoistočno orijentisan i dvostrano. Sve super samo što treba da se radi sve ali bukvalno sve - od vrata, prozora, parketa, gletovanje, krečenje, pločice, ma sve sve. Praktično kao da si kupio sivu gradnju ali staru 40+ godina.
 
Vrh