Šta je novo?

Cene nekretnina

Sta je po vama bolje investiciono: kupiti jedan skuplji stan ili dva jeftinija za isti iznos?
Recimo da je budzet 200-250k.
Stanovi su otprilike iste strukture 50 kvadrata, sa garazom.
Moze se kupiti jedan na NBG ili dva na Mirijevu. Meni se cini da se vise isplati dva jeftinija, u smislu vise para se moze dobiti na osnovu kirije, ali mozda sam potouno omasio sa ocenom.
Renoviranje, to jest opremanje stana racunaj 450eur/m2, i ne znam tacno gde na NBG, ali u Bloku 65 i okolini bi za taj stan dobio 1000-1250eur. Za Mirjevo ne znam. Ali ako planiraš nekad da prodaješ da bi kupio nešto bolje onda možda Mirjevo 2 stana. Pa kada skupiš još novaca od izdavanja i ostalog, prodaš jedan taj stan i uzmeš na boljoj lokaciji.
Kao što si ti i napisali članovi, kada imaš 2 stana imaš i dva poreza, sređivanja itd...
 
Pa, ako razmišljaš da za 2.8k/m2 možeš da nadješ novogradnju onda i nije neka ponuda. Ali kao lokacija za porodični život je po meni vrhunska za Bg. Dve škole, vrtića dosta u blizini, Zemun na dve stanice busom. Sve možeš peške da obaviš, što je luksuz koji se u našem disfunkcionalnom gradu teško da priuštiti.
I kraj je sve sređeniji. U toj Pohorskoj su od dve raspale soc. prodavnice napravili jednu fancy u kojoj stalno ima povoljne Zapadne robe, pogotovo slatkiša. Preprodaju iz carinske prodavnice u Umci, ali su i dalje povoljni.

Sredili su park kod Lukoil pumpe i sad ima toliko roditelja sa dečurlijom da mi je neverovatno.

Otvaraju se restorani, razni sadržaji rade 24/7 i slično.

Pravi primer džentrifikacije.
 
I kraj je sve sređeniji. U toj Pohorskoj su od dve raspale soc. prodavnice napravili jednu fancy u kojoj stalno ima povoljne Zapadne robe, pogotovo slatkiša. Preprodaju iz carinske prodavnice u Umci, ali su i dalje povoljni.

Sredili su park kod Lukoil pumpe i sad ima toliko roditelja sa dečurlijom da mi je neverovatno.

Otvaraju se restorani, razni sadržaji rade 24/7 i slično.

Pravi primer džentrifikacije.
Mislite na "Dućan"?
Parkić je kul, širok, za vožnju bicikle tu u krug milina. Ma, meni je taj kraj odličan. Dom zdravlja odmah tu, dežurna apoteka, Institut za majku i dete, Aksa, Maksi 0-24, pijaca i zemunska i stari merkator su blizu, ima i zelenila, kej je takođe na puškomet. Ja bukvalno sve obavljam pešaka.
 
Borča ima kanalizaciju u pojedinim delovima. Ne znam zašto odmah potreba da se takvim komentarima o septičkoj jami skrene pogled sa nekih pozitivnih strana koje život tamo nudi. Ne tvrdim da je super, ali sam bio po kućama prijatelja u Borči 20 i više puta, i uopšte mi nije delovalo da im nešto fali, niti su mi se žalili. Sigurno imaju gde da parkiraju, ne kubure sa prostorom, deca se igraju slobodno po dvorištu gde hoćeš.
Između ostalog, ubeđen sam da bi kuće na lokaciji kao što je Borča preko koštale mnogo više neko kod nas. Uopšte nije daleko, ogromno zemljište sa puno mogućnosti.
Najverovatnije se radi o ljudima koji su samo Zrenjaninskim putem prolazili. U glavi imaju jednu sliku, a nikada nisu istražili Borču koja je ogromna, naravno da ima i uredjene lepe delove, a i one loše, kao i svuda.
 
Mislite na "Dućan"?
Parkić je kul, širok, za vožnju bicikle tu u krug milina. Ma, meni je taj kraj odličan. Dom zdravlja odmah tu, dežurna apoteka, Institut za majku i dete, Aksa, Maksi 0-24, pijaca i zemunska i stari merkator su blizu, ima i zelenila, kej je takođe na puškomet. Ja bukvalno sve obavljam pešaka.
Da, Dućan. I ja štošta peške.
Peške do Zemunskog Keja i centra Zemuna, Starog Merkatora. Ponekad i do Fontane, Studenjaka, Opštine, 11. aprila. Em zdravo, em ne brinem ako popijem više, em ne brinem za parking.

Po meni najbolji deo N. Bgd je taj region u širem smislu. Ne mislim samo na Paviljone. Moj drugar se preselio iz centra na onaj kraj Džona Kenedija kod Zemunskog Keja i mnogo mu je bolje, a radi u centru.
 
Drugi je sprat, nije strasno, da je cetvrti ili vise, e tu je vec potreban lift
Nije strašno kad možeš, kad ne možeš onda je problem i prvi sprat, plus kada se nose namirnice, tehnika... A svi mi ostarimo. Dobro je da nije stavio onu foru "zgrada nema lift i zato je bolja od zgrada koje imaju lift jer Vam omogućava fizičku aktivnost svakog dana". Zato je cena ta iako po meni jaka bez lifta, 2500e plafon.
 
Nije strašno kad možeš, kad ne možeš onda je problem i prvi sprat, plus kada se nose namirnice, tehnika... A svi mi ostarimo. Dobro je da nije stavio onu foru "zgrada nema lift i zato je bolja od zgrada koje imaju lift jer Vam omogućava fizičku aktivnost svakog dana". Zato je cena ta iako po meni jaka bez lifta, 2500e plafon.
Videćemo. Nije isključeno da će se prodati za niži iznos. Jeste nezgodno bez lifta, bez obzira što je drugi sprat. Teško za unos - iznos stvari, kolica dečja, bicikle, ja uvek vučem neke silne stvari sa sobom. Srećom ja mogu i bez lifta, ali ima ko ne može.
 
Na zapadu je standard do 1/3 porodicnih primanja da se daje za kredit za nekretninu. Mislim da ne bi trebalo da se prelazi preko te granice, posebno s obzirom na dodatne rizike u Srbiji koje nemas na Zapadu, poput nagle promene kursa, mogućnosti da drzava popije sankcije i slicno.
To je možda bilo nekada. Sada nema šanse pogotovo na početku kredita i s ovim cenama nekretnina. To možda može da se kaže da će biti za neke 40+ godina s dobrim karijerama i onda uzimaju drugu treću kuću ili stan pa da važi to 1/3. Ali za prvi stan, na početku karijere nema ni teoretske šanse.
Moje je mišljenje dok god je kredit isti ili nekih 30% veći od kirije isplati se. Uvek je bolje imati svoje! Čak i da nema zimovanja i da idete u CG na more kao "paradajz turista" i to bolje nego podstanar. Ali opet svako je različit. Neko ne želi da komfor ustupi radi "višeg cilja"...
 
@Boža M Za koliko mislite da odlazi? Nedelju dana?

Ovo mi lici na Paviljone ... deo prema Tosinom Bunaru. Nema lift, nema CG, ulazi su krsh, bilo je nekad radnicko naselje...

EDIT: Zaboravih na onaj miris dima igorelih guma na koju se greje zimi jedna grupa ljudi u neposrednom komsiluku :(
 
Poslednja izmena:
Ovo mi lici na Paviljone ... deo prema Tosinom Bunaru. Nema lift, nema CG, ulazi su krsh, bilo je nekad radnicko naselje...

EDIT: Zaboravih na onaj miris dima igorelih guma na koju se greje zimi jedna grupa ljudi u neposrednom komsiluku :(
Ovo jesu Paviljoni, mislim da nije dole ka Tošinom, nego ka unutra, da tako kažem, od Instituta za majku i dete. Ulazi se razlikuju dosta jedni od drugih, neki su ulagali, neki ne. Miris guma možda ima negde dole ka Tošinom, ali ovde ne verujem.
 
Razmotricemo u praksi kako izgleda kada se daje 1/3 ili 1/2 prihoda za otplatu stana.

Pretpostavimo da imamo bracni par koji oboje rade i imaju po 1000 eura platu, imaju jedno dete i kupuju stan na kredit, ucesce su obezbedili.

Opcija A: 120.000 kredit, 5% kamata, 30 godina otplata, rata 644 eura.
Opcija B: 185.000 kredit, 5% kamata, 30 godina otplata, rata 973 eura.

Racuni iznose oko 150 eura mesecno, radi lakseg pracenja stavicemo da ako se izabere opcija A mora da obezbedi 800e mesecno za kredit i racune, a 1130 eura ako se izabere opcija B.

U teoriji, ako je sve ok, opcija A moze tokom 30 godina mozda da ode i na neki odmor i slicno, opcija B znaci golo prezivljavanje sa 870e mesecno za hranu, higijenu, prevoz, odecu i obucu, izlaske i ostalo za troclanu porodicu.

No 30 godina je malo podugacak rok da se ne desi neki problem, ajde samo da proverimo neke prilicno verovatne varijante koje su se dogodile ljudima koje znam u zadnjih 10-15 godina:

1. Jedan supruznik ostaje bez posla recimo 6 meseci - Opcija A ostaje oko 200e nakon sto plati kredit i racune i treba da obezbedi nekako bar 600e dodatno u tih 6 meseci, opcija B nema ni za racune i treba im skoro 1000e dodatno tokom 6 meseci
2. Jedan supruznik iz nekog razloga izgubi pristojno placen posao i mora neko vreme da radi slabo placen posao za recimo 600e - Opcija A ima 800e sto im je dovoljno za prezivljavanje nakon sto plati racune i kredit, opcija B ima samo 470e na raspologanju i treba im dodatno skoro 400e mesecno samo za prezivljavanje
3. Dinar izgubi 20% vrednosti naglo a plata ostaje ista u dinarima - Opcija A opet ima 800e nakon sto plati kredit i racune, opcija B opet mora da se zajmi-iskopa dodatnih 400e mesecno samo da prezivi.
4. Kamata skoci sa 5 na 7% - Opcija A rata skace za 150e, otpada neko skijanje, letovanje ili novi telefon; Opcija B rata skace za 250e i posto su i ovako na golom prezivljavanju treba im bar 200e mesecno dodatno samo da preguraju mesec.
 
Razmotricemo u praksi kako izgleda kada se daje 1/3 ili 1/2 prihoda za otplatu stana.

Pretpostavimo da imamo bracni par koji oboje rade i imaju po 1000 eura platu, imaju jedno dete i kupuju stan na kredit, ucesce su obezbedili.

Opcija A: 120.000 kredit, 5% kamata, 30 godina otplata, rata 644 eura.
Opcija B: 185.000 kredit, 5% kamata, 30 godina otplata, rata 973 eura.

Racuni iznose oko 150 eura mesecno, radi lakseg pracenja stavicemo da ako se izabere opcija A mora da obezbedi 800e mesecno za kredit i racune, a 1130 eura ako se izabere opcija B.

U teoriji, ako je sve ok, opcija A moze tokom 30 godina mozda da ode i na neki odmor i slicno, opcija B znaci golo prezivljavanje sa 870e mesecno za hranu, higijenu, prevoz, odecu i obucu, izlaske i ostalo za troclanu porodicu.

No 30 godina je malo podugacak rok da se ne desi neki problem, ajde samo da proverimo neke prilicno verovatne varijante koje su se dogodile ljudima koje znam u zadnjih 10-15 godina:

1. Jedan supruznik ostaje bez posla recimo 6 meseci - Opcija A ostaje oko 200e nakon sto plati kredit i racune i treba da obezbedi nekako bar 600e dodatno u tih 6 meseci, opcija B nema ni za racune i treba im skoro 1000e dodatno tokom 6 meseci
2. Jedan supruznik iz nekog razloga izgubi pristojno placen posao i mora neko vreme da radi slabo placen posao za recimo 600e - Opcija A ima 800e sto im je dovoljno za prezivljavanje nakon sto plati racune i kredit, opcija B ima samo 470e na raspologanju i treba im dodatno skoro 400e mesecno samo za prezivljavanje
3. Dinar izgubi 20% vrednosti naglo a plata ostaje ista u dinarima - Opcija A opet ima 800e nakon sto plati kredit i racune, opcija B opet mora da se zajmi-iskopa dodatnih 400e mesecno samo da prezivi.
4. Kamata skoci sa 5 na 7% - Opcija A rata skace za 150e, otpada neko skijanje, letovanje ili novi telefon; Opcija B rata skace za 250e i posto su i ovako na golom prezivljavanju treba im bar 200e mesecno dodatno samo da preguraju mesec.
Bravo. Evo npr IT je sada u problemu. Sa razvojem AI više nikada neće biti kao što je bio. To je nepopularno ali logično razmišljanje. Kao i XY drugih zanimanja. Biće zamenjeni ljudi/sve manje plaćeni. To nije nešto što je daleko. Mnogo je bliže od jednog stambenog kredita. Za manje od 5 godina očekujem široku primenu.
 
Razmotricemo u praksi kako izgleda kada se daje 1/3 ili 1/2 prihoda za otplatu stana.

Pretpostavimo da imamo bracni par koji oboje rade i imaju po 1000 eura platu, imaju jedno dete i kupuju stan na kredit, ucesce su obezbedili.

Opcija A: 120.000 kredit, 5% kamata, 30 godina otplata, rata 644 eura.
Opcija B: 185.000 kredit, 5% kamata, 30 godina otplata, rata 973 eura.

Racuni iznose oko 150 eura mesecno, radi lakseg pracenja stavicemo da ako se izabere opcija A mora da obezbedi 800e mesecno za kredit i racune, a 1130 eura ako se izabere opcija B.

U teoriji, ako je sve ok, opcija A moze tokom 30 godina mozda da ode i na neki odmor i slicno, opcija B znaci golo prezivljavanje sa 870e mesecno za hranu, higijenu, prevoz, odecu i obucu, izlaske i ostalo za troclanu porodicu.

No 30 godina je malo podugacak rok da se ne desi neki problem, ajde samo da proverimo neke prilicno verovatne varijante koje su se dogodile ljudima koje znam u zadnjih 10-15 godina:

1. Jedan supruznik ostaje bez posla recimo 6 meseci - Opcija A ostaje oko 200e nakon sto plati kredit i racune i treba da obezbedi nekako bar 600e dodatno u tih 6 meseci, opcija B nema ni za racune i treba im skoro 1000e dodatno tokom 6 meseci
2. Jedan supruznik iz nekog razloga izgubi pristojno placen posao i mora neko vreme da radi slabo placen posao za recimo 600e - Opcija A ima 800e sto im je dovoljno za prezivljavanje nakon sto plati racune i kredit, opcija B ima samo 470e na raspologanju i treba im dodatno skoro 400e mesecno samo za prezivljavanje
3. Dinar izgubi 20% vrednosti naglo a plata ostaje ista u dinarima - Opcija A opet ima 800e nakon sto plati kredit i racune, opcija B opet mora da se zajmi-iskopa dodatnih 400e mesecno samo da prezivi.
4. Kamata skoci sa 5 na 7% - Opcija A rata skace za 150e, otpada neko skijanje, letovanje ili novi telefon; Opcija B rata skace za 250e i posto su i ovako na golom prezivljavanju treba im bar 200e mesecno dodatno samo da preguraju mesec.
Još ako se razvedu,..
 
Bravo. Evo npr IT je sada u problemu. Sa razvojem AI više nikada neće biti kao što je bio. To je nepopularno ali logično razmišljanje. Kao i XY drugih zanimanja. Biće zamenjeni ljudi/sve manje plaćeni. To nije nešto što je daleko. Mnogo je bliže od jednog stambenog kredita. Za manje od 5 godina očekujem široku primenu.
Da bi IT bio u opasnosti od AI prvo ce mnogi drugi poslovi nestati zbog istog a znacemo trenutak kada se to desi. Mislim da se ljudi plase nepotrebno.
 
Razmotricemo u praksi kako izgleda kada se daje 1/3 ili 1/2 prihoda za otplatu stana.

Pretpostavimo da imamo bracni par koji oboje rade i imaju po 1000 eura platu, imaju jedno dete i kupuju stan na kredit, ucesce su obezbedili.

Opcija A: 120.000 kredit, 5% kamata, 30 godina otplata, rata 644 eura.
Opcija B: 185.000 kredit, 5% kamata, 30 godina otplata, rata 973 eura.

Racuni iznose oko 150 eura mesecno, radi lakseg pracenja stavicemo da ako se izabere opcija A mora da obezbedi 800e mesecno za kredit i racune, a 1130 eura ako se izabere opcija B.

U teoriji, ako je sve ok, opcija A moze tokom 30 godina mozda da ode i na neki odmor i slicno, opcija B znaci golo prezivljavanje sa 870e mesecno za hranu, higijenu, prevoz, odecu i obucu, izlaske i ostalo za troclanu porodicu.

No 30 godina je malo podugacak rok da se ne desi neki problem, ajde samo da proverimo neke prilicno verovatne varijante koje su se dogodile ljudima koje znam u zadnjih 10-15 godina:

1. Jedan supruznik ostaje bez posla recimo 6 meseci - Opcija A ostaje oko 200e nakon sto plati kredit i racune i treba da obezbedi nekako bar 600e dodatno u tih 6 meseci, opcija B nema ni za racune i treba im skoro 1000e dodatno tokom 6 meseci
2. Jedan supruznik iz nekog razloga izgubi pristojno placen posao i mora neko vreme da radi slabo placen posao za recimo 600e - Opcija A ima 800e sto im je dovoljno za prezivljavanje nakon sto plati racune i kredit, opcija B ima samo 470e na raspologanju i treba im dodatno skoro 400e mesecno samo za prezivljavanje
3. Dinar izgubi 20% vrednosti naglo a plata ostaje ista u dinarima - Opcija A opet ima 800e nakon sto plati kredit i racune, opcija B opet mora da se zajmi-iskopa dodatnih 400e mesecno samo da prezivi.
4. Kamata skoci sa 5 na 7% - Opcija A rata skace za 150e, otpada neko skijanje, letovanje ili novi telefon; Opcija B rata skace za 250e i posto su i ovako na golom prezivljavanju treba im bar 200e mesecno dodatno samo da preguraju mesec.
Ovo je sve tačno ali si računao najgoru opciju i u tim najgorim opcijama opet računica radi. Znači možeš da plaćaš kredit!
Nisi ništa dodao pozitivno, npr. veća plata, bonusi, nasledstvo, itd... Čak i da se desi otkaz, a dešava se, mogu pomoći roditelji (tvoji ili njeni) par meseci, možeš otići na crno da radiš na Zapad - znam da nije sjajno ali može, možeš da izdaš stan i preseliš se kod svojih ili njenih dok kriza ne prođe... Niko neće da te izbaci iz zemlje, državljan si.
Evo ja ti mogu reći kako je moja prva računica u Amsterdamu izgledala. Ako izgubim posao (a desilo se), da moram da se vratim u Srbiju ako ne nađem posao, ni moji ni ženini nisu mogli da pomognu da plaćam kredit u NL (logično) i da izdam stan i da moram da šaljem iz Srbije povrh kirije još 200e mesečno samo da bi isplatio mesečnu hipoteku. I meni je to bilo dobro jer sam znao da i u najgorem scenariju i u Srbiji ću zaraditi 200e da pošaljem pored NL kirije. Kod mojih bi živeo i hranio se. Naravno posao sam našao, za još veću platu (oko 10% veću) otpremninu iskoristio da isplatim deo hipoteke odmah (jer znam da novac ima "noge" pa onda odmah da smanjim dug.
O kakvim izlascima ti pričaš dok imaš malu decu do 5 godina. Jedini izlazak je obližnji parkić, igralište i Maxi. Tek posle kad postanu veći možeš nešto i negde. Do tad bukvalno živiš kao "mladi penzioner" kuća, posao, Maxi i igralište. Dobro u Srbiji imaš više luksuza jer može neko od baba i deda da pričuva dete. To na Zapadu nemaš tako da...
Drugo evo npr. Korona - prvo izgledalo strašno, posle korona ispala najbolja stvar za štednju. 2 godine nigde ne ideš, ništa ne trošiš, pare se gomilaju, bonusi, plate, vrtić ti ne treba, ništa od skupih stvari ne treba, benzin skoro nula, radiš od kuće, ručak u firmi nula. Isplatiš veliki deo kredita.
Po meni tvoja računica je vrlo realna ali i opcija B je vrlo dobra opcija. Čakštaviše rekao bi ima dovoljno "lufta". Ja bi uzeo bez razmišljanja. Ali ok. Svako drugačije podnosi stres, rizik i sve.
 
Ovo za cuvanje baba i deda je bilo pre 30 godina. Mozda i 20. Danasnje babe i dede su mrzovoljne, kao po ugledu na truli zapad.
 
Ovo za cuvanje baba i deda je bilo pre 30 godina. Mozda i 20. Danasnje babe i dede su mrzovoljne, kao po ugledu na truli zapad.
Onda ono što sam napisao za prvih pet godina kad dobijete dete da zaboravite na izlaske još više važi. Nije to ništa loše već je tako. Što deca budu veća imaćete opet puno vremena. Prve dečije godine su logistički zahtevne.
 
Vrh