Šta je novo?

Cene nekretnina

a opet ne mozes da se izolujes 100% (recimo los vazduh).
Slazem se od reci do reci sa tobom i @mariks a sto se tice loseg vazduha, gledajuci karte zimi, vidim da je problem u celoj Panonskoj niziji kada nema vetra i isto tako na severu Italije. Imao sam par puta tu nesrecu da budem u Milanu tokom zime (dani kada nije bilo vetra) to je zagadjenost samo tako. Tehnicki, ako bi dobar deo zime imali kosavu i kisu, to se neutralise. Videcemo kako ce se razvijati situacija dalje, ali nisam siguran da bi se gasenjem individualnih lozista koja su najveci zagadjivaci to resilo 100%. Na severu Italije mislim da nema individualnih lozista ni priblizno onome kod nas, pa ponovo zagadjenost zimi na maks.
 
Individualna ložišta su jedan od uzroka zagađenog vazduha.

Raspali dizel automobili iz uvoza su takođe uzrok. Ne uvodi se provera izduvnih gasova na tehničkom pregledu. To bi nekome sačuvalo život od zagađenja, ali pošto nije popularno, eto ništa od toga.

Termo elektrane, zapaljene deponije, toplane na ugalj i mazut su tu. Turska je rešila problem zagađenja vazduha potpunim prelaskom na gas. Termoelektrane im rade na gas. Ali pošto Srbija nema ni gas, ni kvalitetan ugalj, ne verujem da može išta po tom pitanju da se uradi.
 
Individualna ložišta su jedan od uzroka zagađenog vazduha.

Raspali dizel automobili iz uvoza su takođe uzrok. Ne uvodi se provera izduvnih gasova na tehničkom pregledu. To bi nekome sačuvalo život od zagađenja, ali pošto nije popularno, eto ništa od toga.

Termo elektrane, zapaljene deponije, toplane na ugalj i mazut su tu. Turska je rešila problem zagađenja vazduha potpunim prelaskom na gas. Termoelektrane im rade na gas. Ali pošto Srbija nema ni gas, ni kvalitetan ugalj, ne verujem da može išta po tom pitanju da se uradi.
Nuklearne elektrane, krenulo je i dosta solarnih elektrana, hidroelektrane...
 
Individualna ložišta su jedan od uzroka zagađenog vazduha.

Raspali dizel automobili iz uvoza su takođe uzrok. Ne uvodi se provera izduvnih gasova na tehničkom pregledu. To bi nekome sačuvalo život od zagađenja, ali pošto nije popularno, eto ništa od toga.

Termo elektrane, zapaljene deponije, toplane na ugalj i mazut su tu. Turska je rešila problem zagađenja vazduha potpunim prelaskom na gas. Termoelektrane im rade na gas. Ali pošto Srbija nema ni gas, ni kvalitetan ugalj, ne verujem da može išta po tom pitanju da se uradi.
Individualna ložišta su glavni problem, kao i nedostatak pravne države jer se svašta loži pa i otpadna ulja.

Problem bi mogao da se reši subvencijama države. Npr. za toplotne pumpe, investicijama u nove elektrane i slično. Pare očigledno nisu problem za Srbiju u 2024. Negde je drugde zapelo.
 
Isto iskustvo i jako negativno mi to utiče na život.

Zanimljivo kako inicijalni predlog nije bio da se nešto preduzme, da se popravi u lokalnoj sredini, nego kako da širimo propagandu kako je u Beogradu i Srbiji super i nikad bolje.
Ja sam se nekako adaptirala na eto takav vazduh na Mirijevu. Pre neki dan čujem od čuvara sportskog centra Olimp da je navodno u okolini tog sportskog centra najbolji vazduh u Beogradu jer je to najviša tačka, što se tiče nadmorske visine.

Mislim da je u ozbiljnoj zabludi. Sportski centar je dobar, mada je gužva ogromna kad je bolje vreme, ali je vazduh kao i svugde.

A što se tiče ovoga šta i kako da popravimo da bi napokon živeli u koliko toliko normalnom gradu, problem je što nas ima malo normalnih i što 60% ljudi glasa za ove lobotomirane imbecile na vlasti. Posle svakih izbora ne samo u Srbiji, nego i u regionu, nekoliko dana mi bude prilično teško.
 
Ja sam se nekako adaptirala na eto takav vazduh na Mirijevu. Pre neki dan čujem od čuvara sportskog centra Olimp da je navodno u okolini tog sportskog centra najbolji vazduh u Beogradu jer je to najviša tačka, što se tiče nadmorske visine.

Mislim da je u ozbiljnoj zabludi.
Mozda je i u pravu jer Mirijevo je vecim delom u kotlini, pa se zagadjenje zadrzava znatno duze nego u visim delovima. Npr. ako ides zimi Smederevskim putem ka Mirijevu nekad mozes da primetis da su donji delovi Mirijeva prilicno zadimljeni/u sivilu, dok su visi delovi ok, ista prica i za Zvezdaru, taj deo gde je Olimp.
 
O kvalitetu vazduha u Beogradu se govori kada je on jako los, kada je dobar - tokom veceg dela godine o njemu se ne govori.
Ovo je najveca baza stanica koje mere kvalitet vazduha koju sam ja do sada nasao.

 
O kvalitetu vazduha u Beogradu se govori kada je on jako los, kada je dobar - tokom veceg dela godine o njemu se ne govori.
Ovo je najveca baza stanica koje mere kvalitet vazduha koju sam ja do sada nasao.

To sto je sad dobar ne znaci da je nekim merama taj problem resen. Tacno se zna kad je los, kad je dobar. Los je od oktobra do aprila, tacno se poklapa sa sezonom grejanja. Grejanje utice 95% na zagadjenost vazduha, saobracaj sa 5% (za vreme korone nije bilo saobracaja, pa je zagadjenost takodje bila ogromna). Normalno je da je zagadjenje mnogo manje kad nema grejanja, tako da smo "mirni" do oktobra, i tad se ponovo pokrece tema. Zagadjenje Beograda u odnosu na druge gradove treba raditi u sezoni grejanja.
 
Los je od oktobra do aprila, tacno se poklapa sa sezonom grejanja. Grejanje utice 95% na zagadjenost vazduha, saobracaj sa 5% (za vreme korone nije bilo saobracaja, pa je zagadjenost takodje bila ogromna).
Najvise utice da li ima vetra i kise u tom periodu. Kada imas vetra i kise onda nema zagadjenosti. Ali ljudi kod nas vole da kukaju teatralno i zbog toga se vesti o losem vazduhu tih dana kada je stvarno los sire kao kuga, a kad krene da duva vetar ili da pada kisa, odjednom nema nikog ko krece da uporedjuje BG sa drugim gradovima. Al se ti isti likovi ponovo jave kada nema vetra i kise pa vazduh bude zagadjen - pricam o zimskom periodu. Nadji mi dan kada je duvala kosava ili padala kisa, a da je bio zagadjen. Ne znam da li na ovim sajtovima ima nekih istorijskih podataka, ali ako ima, verovatno neces naci da se desilo istovremeno da duva kosava/pada kisa i da je zagadjenje visoko.
 
Najvise utice da li ima vetra i kise u tom periodu. Kada imas vetra i kise onda nema zagadjenosti. Ali ljudi kod nas vole da kukaju teatralno i zbog toga se vesti o losem vazduhu tih dana kada je stvarno los sire kao kuga, a kad krene da duva vetar ili da pada kisa, odjednom nema nikog ko krece da uporedjuje BG sa drugim gradovima. Al se ti isti likovi ponovo jave kada nema vetra i kise pa vazduh bude zagadjen - pricam o zimskom periodu. Nadji mi dan kada je duvala kosava ili padala kisa, a da je bio zagadjen. Ne znam da li na ovim sajtovima ima nekih istorijskih podataka, ali ako ima, verovatno neces naci da se desilo istovremeno da duva kosava/pada kisa i da je zagadjenje visoko.
Šta je poenta ovoga?
 

Slučajno mi izašlo ovaj video (nisam ga ni pogledao, uzgred), pa sam bacio letimičan pogled na komentare. Doslovno preslikana situacija kao kod nas... Raja ga pre ili kasnije nadrlja svuda, ne budite tako okrutni prema našoj otadžbini.
 
Najvise utice da li ima vetra i kise u tom periodu. Kada imas vetra i kise onda nema zagadjenosti. Ali ljudi kod nas vole da kukaju teatralno i zbog toga se vesti o losem vazduhu tih dana kada je stvarno los sire kao kuga, a kad krene da duva vetar ili da pada kisa, odjednom nema nikog ko krece da uporedjuje BG sa drugim gradovima. Al se ti isti likovi ponovo jave kada nema vetra i kise pa vazduh bude zagadjen - pricam o zimskom periodu. Nadji mi dan kada je duvala kosava ili padala kisa, a da je bio zagadjen. Ne znam da li na ovim sajtovima ima nekih istorijskih podataka, ali ako ima, verovatno neces naci da se desilo istovremeno da duva kosava/pada kisa i da je zagadjenje visoko.
Zasto se ti kupas (nadam se) svakoga dana? Da li ce ljudi komentarisati ako smrdis ili ako se ne osecas ili mirises? Po tvojoj logici mozes mesecima da prodjes bez kupanja jer garant postoji neko gori tipa africka plemena koja se nisu kupala godinama, a u nekom trenutku dok si napolju ce dunuti vetar i pasti kisa pa neces toliko da smrdis i opet si na dobitku. Valjda razumes razliku kada je nesto normalno, a nesto ne? Valjda razumes da se o problemima prica da bi se isti resavali umesto zabijanja glave u pesak? Badava nekom novac kada nema osnovnu kulturu i vaspitanje i ne radi na sebi da bude bolji covek.
 
Mrtva trka sa samackim hotelom na Dorcolu od 18m2.

1714904479707.png
 
Zasto cherry-pickujemo app oglase za prodaju i izdavanje?

Za one vesti o povratnicima mi je jasno, to je toliko retko da kad neko odluci da se vrati u Srbiju i to zaista uradi, to onda jeste senzacija za vesti.
 
Je l' znacajan broj stanova koje agencije zavaljaju ljudima (koji su se prijavili agencijama da traze stan na odredjenoj adresi) i pre nego sto se ti stanovi pojave na javnim oglasima? Znam da neke agencije imaju Viber grupe za pojedine lokacije.

Imam odredjene lokacije koje pratim na oglasima i vidim da se prometuju stanovi u tim krajevima (po ceni i kvadraturi koje mi odgovaraju) a na oglasima sve isti stanovi. Cisto sumnjam da su sve prizmelja jer mi i je to jedan od filtera. Jedino sto mi pada na pamet jeste da agencije to prodaju i pre nego sto se stanovi javno oglase pa me interesuje kakva su vasa iskustva.

EDIT: Da li je vredno dozvoliti agencijama da te spamuju ne bi li zabo odgovarajuci stan posto obicno salju ono sto je vec dugo na oglasima?
EDIT2: Da li agencije imaju stanove koje drze samo na svojim sajtovima bez da ih objave na halooglasima, nekretnine rs, 4zida...?
 
Poslednja izmena:
To sto je sad dobar ne znaci da je nekim merama taj problem resen. Tacno se zna kad je los, kad je dobar. Los je od oktobra do aprila, tacno se poklapa sa sezonom grejanja. Grejanje utice 95% na zagadjenost vazduha, saobracaj sa 5% (za vreme korone nije bilo saobracaja, pa je zagadjenost takodje bila ogromna). Normalno je da je zagadjenje mnogo manje kad nema grejanja, tako da smo "mirni" do oktobra, i tad se ponovo pokrece tema. Zagadjenje Beograda u odnosu na druge gradove treba raditi u sezoni grejanja.
Ja sam u proteklih nekoliko meseci dosta slušao o lošem kvalitetu vazduha i zaista, ako tako gledaš može se reći da je to bilo u periodu od oktobra do aprila. Medjutim, onda pogledaj koliko je bilo dana sa prosečnom temperaturom od 15+ C u periodu od prošlog oktobra do kraja aprila i shvatices da se veci deo time nije radilo bilo kakvo grejanje, već eventualno sporadično dogrejavanje na inverter klime
 
Ja sam od više agenata tražio informaciju da li imaju ponudu van oglasa, i rekli su mi da kače sve što imaju odmah.
Mene su lagali kao van oglasa, samo za mene, samo što nisam bio lenj da proverim da li je stvarno tako. Većinom su to bili stanovi koji stoje po 4,5 meseci. To da preko agenta ide bez oglasa je teška priča. To može samo direktno ako ti neko kaže da hoće da proda, ili raširi priču poznanicima jer neće da se petlja sa agentima i oglasima. Pa ako budeš srećnik da dodje do tebe.
 
Da se malo vratimo na konkretne projekte i cene u njima. Da li neko sa foruma ima iskustva sa novim kompleksima zgrada koje se grade "iza" Pionira ? Green residence je već delimično useljen, Palata Vizantija se sada gradi pored... Cene po kojima idu ti projektu mi deluju ok u odnosu na opšte stanje na tržištu. Naravno, trenutna mikrolokacija ima dosta mana (blizina mosta, gužva, industrijski objekti i luka okolo), ali objektivno dugoročno taj kraj može dosta da profitira od džentrifikacije luke beograd koja će neminovno kad tad doći, izgradnje metroa koji će tuda prolaziti, pa i tog linijskog parka koji bi trebalo da dopire sve do Pančevca... Stoji i činjenica da ste kroz despota stedana na samo 2km od trga republike. Kako se vama čini ovaj kraj i ovi kompleksi u odnosu na cenu stanova tamo ?
 
Vrh