Šta je novo?

Cene nekretnina

Javni dug se smanjuje
Na kraju januara javni dug je bio 36,20 milijardi evra, odnosno 47,5 odsto BDP. Javni dug Srbije je na kraju 2022. bio 33,33 milijarde evra, ili 55,1 odsto BDP.
Šta ti je ekonomski tigar u punom sjaju. Ako ja ovo dobro tumačim mi smo na kraju 2022 dugovali 33,33 milijarde evra. Onda smo se u narednih 13 meseci zadužili za dodatne 3 milijarde € i dugujemo 36,20 milijardi €.
BDP na kraju 2022 nam je bio 60,49 milijardi €(ako je 33,33M 55,1% od BDP) a posle 13 meseci nam je BDP 76,21 milijardu €(36,20 je 47,5% od BDP). Što dalje implicira da nam je BDP za 13 meseci skočio za 25,99%. To nije običan neki tigar, već neki azijski, hibridni, na steroidima.
Ovim tempom za 2 najviše 3 godine stižemo do 50 milijardi € duga ali i pad javnog duga na 1-2 % BDP
 
Da, da, daju na maksimum 20 godina fikanih 5.03%. To im je dovoljno dobro, a verovatno očekuju i da će uslediti pad u budućnosti, pa je čak upitno koliko je to dobra ponuda.
Slazem se, kamata za stambeni bi trebalo da bude izmedju 2% i 3% maksimalno.Cak iako je promenjiva, da se krece u tom rasponu.
 
Ako mislis na nove kredite, jasno.Ko je uzeo, nema vise promena.Moguce je da ce nakon uredbe kamata otici gore, ali ja licno ne verujem.Banke drze stambene kredite vise radi imidza , nego sto im znacajno utice na procenat zarade, sto se videlo i sa 2023, gde su banke razvalile profit.Ocekujem da fiksna kamata ostane na tom nivou , zbog konkurencije i imidza.Da napomene i da odredjeni broj banaka uopste i nema prozivod stambeni kredit.

Slažem se da im uglavnom nije stalo do stambenih kredita. Deluje mi da samo NLB trenutno na našem tržištu zaista pokušava da da bolje uslove od konkurencije. Intesa npr. ima stambene u ponudi, ali uopšte nije zainteresovana da ponudi bilo šta osim fiksne 5.03% na 20 godina.
 
Koja je to? NLB? Pitao sam pre nekog vremena ali sam razumeo da je uvek mix ili da Erste može da ponudi slično ali nije standardan proizvod.

Cak i kombinovane kredite neke banke daju mogucnost izbora (promena na 3 ili 5), sto znaci da ako zelis, mozes ostati na fiksnoj do kraja otplate.
 
Treba uzimati fix sada ali na neki kratak period, a da imas mix posle da biras. Info iz banaka je da ce vec krajem ove godine imati fix ispod 5%, a sledece blizu 4,5%.
 
Slazem se, kamata za stambeni bi trebalo da bude izmedju 2% i 3% maksimalno.Cak iako je promenjiva, da se krece u tom rasponu.
Da, to je sasvim zadovoljavajuće. Ima i zemalja gde se godinama vrti čak oko +- 1% , ali to su nerealna očekivanja za nas. Ja bi sad lagano bio spreman da se zadužim na 2.5 - 3%. Ovo je too much, što bi se reklo.
 
Banke takođe uzimaju trenutno previsoku osnovicu za proračunavanje kreditne sposobnosti. Čak i kad ti daju npr. kombinovanu 5.03% fiksna na 3 godine pa onda varijabilna, proračunavaju kreditnu sposobnost na marža + euribor (skoro 7%). Ljudi zato moraju da imaju ili jako veliko učešće ili jako veliku platu ako hoće da kupuju po ovim cenama.
 
Banke takođe uzimaju trenutno previsoku osnovicu za proračunavanje kreditne sposobnosti. Čak i kad ti daju npr. kombinovanu 5.03% fiksna na 3 godine pa onda varijabilna, proračunavaju kreditnu sposobnost na marža + euribor (skoro 7%). Ljudi zato moraju da imaju ili jako veliko učešće ili jako veliku platu ako hoće da kupuju po ovim cenama.
Protegni se koliko si dugacak.Ja mislim da je to vise dobra, nego losa stvar za klijenta , koji cesto nije svestan u sta se upusta, cesto neuk i neinformisan.Ako imas problem da dobacis sa platom uslove,tj da ih prebacis u vecem procentu, cena tog stana definitvno nije za tvoju plateznu moc.Trazi alternativu.
 
Protegni se koliko si dugacak.Ja mislim da je to vise dobra, nego losa stvar za klijenta , koji cesto nije svestan u sta se upusta, cesto neuk i neinformisan.Ako imas problem da dobacis sa platom uslove,tj da ih prebacis u vecem procentu, cena tog stana definitvno nije za tvoju plateznu moc.Trazi alternativu.

Skroz se slažem, tako svako treba da razmišlja. Banka često strogim uslovima i spašava klijente od samih sebe.
 
Skroz se slažem, tako svako treba da razmišlja. Banka često strogim uslovima i spašava klijente od samih sebe.
Zanesu se ljudi, udješ vidiš dobar stan, napraviš neku okvirnu kalkulaciju koja ti se učini dobrom. Posle...
Sad se malo poigrao sa kalkulacijom na 2.5% kamate... Strašno, koliko je 5% zapravo jaka kamata. A navikneš se očas posla.
 

Ne volim način na koji ovaj tip piše, ali ima jednu dobru poentu:

Jedan od razloga zašto se kupuju stanovi u Beogradu je zato što je trošak prazne nekretnine prihvatljiv, odnosno porez na imovinu nije u istim iznosima kao na razvijenim tržištima, a mesečni troškovi za sada ne uključuju investicioni fond za kapitalne investicije i obnove fasada.

Velika istina.
 
Šta ti je ekonomski tigar u punom sjaju. Ako ja ovo dobro tumačim mi smo na kraju 2022 dugovali 33,33 milijarde evra. Onda smo se u narednih 13 meseci zadužili za dodatne 3 milijarde € i dugujemo 36,20 milijardi €.
BDP na kraju 2022 nam je bio 60,49 milijardi €(ako je 33,33M 55,1% od BDP) a posle 13 meseci nam je BDP 76,21 milijardu €(36,20 je 47,5% od BDP). Što dalje implicira da nam je BDP za 13 meseci skočio za 25,99%. To nije običan neki tigar, već neki azijski, hibridni, na steroidima.
Ovim tempom za 2 najviše 3 godine stižemo do 50 milijardi € duga ali i pad javnog duga na 1-2 % BDP
Nazalost ovo je samo pokazatalj kolika je inflacija bila visoka. Realni porast BDP se uvek meri iskljucivanjem inflacije pomocu tzv. deflatora. BDP jeste nominalno skocio 26% ali je preko 20% od toga zbog inflacije, dok je realno skocio 2.5%
 
I "mentalne barijere" su istina.

To mentalne barijere mi se ne dopada, jer ispada da ljudi iz nekog psihološkog razloga izbegavaju određene delove grada, a ne da za to postoje objektivni razlozi. On npr. kaže da postoji "mentalna barijera" za levu obalu, što zapravo ignoriše glavni razlog, a to je opšta neuređenost leve obale u svakom smislu, od ilegalne gradnje, nedostatka kanalizacije, loše infrastrukture itd.

Nije mentalna barijera samo mentalna.
 
Pa šta znam, cene na NBG te demantuju, možda ovi montenegrini sa Vračara neće na NBG, ostatak ljudi bi rado čini mi se, s obzirom da se sad raspad stanovi u krš blokovima prodaju za 2500 kvadrat.
 
Ja sam uzeo u najboljem za 2600, nije bas bio totalni raspad...

Realno pre bi uzeo u bloku61 nego na mirijevu

Lokacijski da, bolji je blok 61, ali kvalitet tih zgrada je dosta upitan, makar koliko sam ja imao priliku da vidim. Čini mi se najlošije zgrade od stare gradnje na NBG.
 
Lokacijski da, bolji je blok 61, ali kvalitet tih zgrada je dosta upitan, makar koliko sam ja imao priliku da vidim. Čini mi se najlošije zgrade od stare gradnje na NBG.
Pa nemam pojma, to jesu betonjare i beton ima svojih mana... mada meni one betonjare u bloku 23 recimo deluju lošije od njih šta znam...
Ali je meni tu zvucna izolacija bolja nego na onim energoprojektovim oko arene jbg
 
Vrh