Šta je novo?

Cene nekretnina

Kamatna stopa kod nas je ogromna, čak i ta fiksna koju nude od 5.03%. A ljudi se i dalje zadužuju, i to na po 20 i kusur godina. Veoma smo smeli mi, nema šta. 2.8 % sad zvuči tako naivno...

Kad zvizne ta 5.03 na skoro 7% kad istekne uredba, onda će tek da bude hvatanje za glavu. Trebaće dosta vremena da se spusti na 5.03% posle opet.
 
Opet standardne opštine nemaju ništa od unosa cena.

Ali, po broju ugovora, ili će mart biti solidno preko 1000 (jer je "tek" početak aprila, a ima 358 ugovora) ili su opštine koje unose, počele da unose redovnije.
 
Kad zvizne ta 5.03 na skoro 7% kad istekne uredba, onda će tek da bude hvatanje za glavu. Trebaće dosta vremena da se spusti na 5.03% posle opet.
A država Srbija se zadužuje i po 8% 🙈. Plus krediti koji dospevaju a uzeti su ispod 3%, sada se refinansiraju po 5+% 🙈 tj duplo veća kamata 🙈
 
Kad zvizne ta 5.03 na skoro 7% kad istekne uredba, onda će tek da bude hvatanje za glavu. Trebaće dosta vremena da se spusti na 5.03% posle opet.
Da, ali se sad masivno zadužuju fiksnu 5.03 % na ceo period otplate. Ako zvizne na 7, nije mi jasno ko će biti spreman na to... Ali vidiš, ako ima tih 3k sa se plati za Vidikovac, biće onda i zaduživanja po stopi od 7%.
 
Kaže : "Stan je ociscen i spreman za totalno renoviranje, kao i vecina stanova koji su na oglasima."
Dobiće jedno 125 soma i zabole njega. Imam ja brdo nerealnijih primera, ali to bi ostavio za neku drugu grupu.
 
Ćuti, vidiš da počeli komentari kad pomenem ovu činjenicu "šta ću ja u Beču kad radim u Srbiji? Ne puštaju te tamo da kupiš itd" kao da smo u nekom zatvoru 😂😂😂
U Becu su cene nekretnina mnogo mnogo skuplje: ". For instance, the starting price per square metre in the central part of the city is EUR 14.000, while the 10th district starts at EUR 5.000 per square metre and the 21st, 22nd and 23rd districts all start at EUR 6.000." https://luxury-vienna.com/blog/the-cost-of-real-estate-in-austria-2022
Znaci ovo su pocetne cene za distrikte (krugove).
Dodatno za mnoge stvarno jeste ta situacija- sta cu ja u Becu? Ako ja ne zelim da zivim negde drugde iz razloga koji prevazilaze cenu nekretnina, zasto bi mi bilo relevatno koliko tamo kosta?
Zapravo ljudi oko mene su u kasnim dvadestim i ranim tridesetim, niko nije kriminalac, niti ima privatni biznis. Rade uglavnom po korporacijama, ne menadzerkse poslove, i svi bi mogli da priuste rate kredita, neki samo kubure sa ucescem, ali bozemoj, za par godina se stize, plate su dobre a postepeno i rastu, neki imaju i godisnje bonuse povrh plate.
 
U Becu su cene nekretnina mnogo mnogo skuplje: ". For instance, the starting price per square metre in the central part of the city is EUR 14.000, while the 10th district starts at EUR 5.000 per square metre and the 21st, 22nd and 23rd districts all start at EUR 6.000." https://luxury-vienna.com/blog/the-cost-of-real-estate-in-austria-2022
Znaci ovo su pocetne cene za distrikte (krugove).
Dodatno za mnoge stvarno jeste ta situacija- sta cu ja u Becu? Ako ja ne zelim da zivim negde drugde iz razloga koji prevazilaze cenu nekretnina, zasto bi mi bilo relevatno koliko tamo kosta?
Zapravo ljudi oko mene su u kasnim dvadestim i ranim tridesetim, niko nije kriminalac, niti ima privatni biznis. Rade uglavnom po korporacijama, ne menadzerkse poslove, i svi bi mogli da priuste rate kredita, neki samo kubure sa ucescem, ali bozemoj, za par godina se stize, plate su dobre a postepeno i rastu, neki imaju i godisnje bonuse povrh plate.
Sta znam. Ja gledao cene na immobilienscout24. Najuži centar grada jeste toliko 12-15k. Za oko 5k čim se malo udaljiš od najužeg centra grada (6 minuta kolima ili 8 minuta prevozom) imaš da biraš. Infrastrukturna povezanost neuporediva. Gde kod nas možeš da stigneš za 10 minuta prevozom najdalje od centra? Kamate duplo manje mnogo utiču na cenu kvadrata tako da Vidikovac 3k ili Beč 5k mu ispadne isto/slicno ako kupuješ na kredit 🤷
Edit: slagao sam. Podigli su kamate i oni u odnosu na proslu godinu. Tamo je je za oko 500e veca rata (30 god, kod nas 3k, kod njih 5k cena stana). E sad ako uporedimo standard 🤷
 
Poslednja izmena:
Ne znam kolika je bugarska dijaspora + bugarska nema 3 zemlje u okruženju čiji lovaneri kupuju nekretnine u Sofiji.
CG, RS (BiH), a koja je treća? 🤔 Nije valjda da Makedonci toliko masovno kupuju i dolaze da žive ovde? Za CG/RS mi je jasno - Srbi dolaze u Srbiju, ali Srbi sa golemata govornata manata, e to nisam primetio.
 
Neki Severno Makedonci vole da migriraju u konobarsku drzavu, delimicno i u Sloveniju. To im je kao polu zapad.
 
U Becu su cene nekretnina mnogo mnogo skuplje: ". For instance, the starting price per square metre in the central part of the city is EUR 14.000, while the 10th district starts at EUR 5.000 per square metre and the 21st, 22nd and 23rd districts all start at EUR 6.000." https://luxury-vienna.com/blog/the-cost-of-real-estate-in-austria-2022
Znaci ovo su pocetne cene za distrikte (krugove).
Dodatno za mnoge stvarno jeste ta situacija- sta cu ja u Becu? Ako ja ne zelim da zivim negde drugde iz razloga koji prevazilaze cenu nekretnina, zasto bi mi bilo relevatno koliko tamo kosta?
Zapravo ljudi oko mene su u kasnim dvadestim i ranim tridesetim, niko nije kriminalac, niti ima privatni biznis. Rade uglavnom po korporacijama, ne menadzerkse poslove, i svi bi mogli da priuste rate kredita, neki samo kubure sa ucescem, ali bozemoj, za par godina se stize, plate su dobre a postepeno i rastu, neki imaju i godisnje bonuse povrh plate.
Pusti Beč, vidiš da je ovde Bugarska Eldorado...
 

Suficit u budžetu 5,3 milijarde dinara, javni dug u padu​

Srbija je u prva dva meseca ove godine ostvarila suficit u budžetu od 5,3 milijarde dinara, što je bolje od budžetskog plana za 52 milijarde dinara, s obzirom na to da je planiran deficit u iznosu od 46,7 milijardi, objavilo je u četvrtak Ministarstvo finansija.

U februaru je deficit iznosio 24,9 milijardi dinara. Naplaćeni su prihodi u iznosu od 158,6 milijardi dinara, od čega su poreski prihodi iznosili 140,6 milijardi.
Najveći deo tih prihoda odnosi se na uplatu PDV-a u iznosu od 69,1 milijardu dinara i akciza u iznosu od 38 milijardi dinara.

Neporeski prihodi ostvareni su u iznosu od 17,5 milijardi dinara, a priliv donacija u februaru iznosio je 0,4 milijarde dinara.

Rashodi su iznosili 183,5 milijardi dinara. Troškovi za zaposlene su bili 39,9 milijardi dinara, transferi OOSO (fond PIO, RFZO, NSZ, fond SOVO) 30,4 milijarde, isplata kamata 24,8 milijardi, kapitalni izdaci su iznosili 22,6 milijardi, rashodi za socijalnu zaštitu 13,9 milijardi, a rashodi za robu i usluge 13,3 milijarde dinara.

Javni dug se smanjuje​

Javni dug Srbije na kraju februara ove godine iznosio je oko 36,42 milijarde evra, što je 47,8 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), objavilo je u četvrtak Ministarstvo finansija. To je manje nego u januaru i na kraju prethodne godine

Na kraju januara javni dug je bio 36,20 milijardi evra, odnosno 47,5 odsto BDP. Javni dug Srbije je na kraju 2022. bio 33,33 milijarde evra, ili 55,1 odsto BDP.

Podsetimo, budžetom za 2024. godinu planirano je povećanje prihoda za 7,2 odsto na 2.041 milijardu dinara i rashodi budžeta od 2.238 milijardi dinara koji će za pet odsto biti veći u odnosu na rebalans budžeta za 2023. godinu.

Deficit budžeta je u 2024. planiran na 197 milijardi dinara. To je 2,2 odsto projektovanog BDP-a u narednoj godini. Prema projekciji Ministarstva finansija, realni rast BDP-a će biti 3,5 odsto, što je više nego što su projektovali Svetska banka, Fiskalni savet, Kvartalni monitor, što je oko tri odsto.

 
Sram ih bilo za ovaj oglas.
Sram ih bilo i za slike i za cenu i za nepoštovanje osobe koja je tu živela kako god da je živela.
Slikaju sve sa umrlicom koja uredno stoji na zidu.
Dripci...
 
Da, ali se sad masivno zadužuju fiksnu 5.03 % na ceo period otplate. Ako zvizne na 7, nije mi jasno ko će biti spreman na to... Ali vidiš, ako ima tih 3k sa se plati za Vidikovac, biće onda i zaduživanja po stopi od 7%.
Trenutno je fiksna kamatna stopa na tom nivou.Nema sta vise da zvizne, nezavisna je od bilo kojih promena.
 
Kad zvizne ta 5.03 na skoro 7% kad istekne uredba, onda će tek da bude hvatanje za glavu. Trebaće dosta vremena da se spusti na 5.03% posle opet.
Bili su izbori pa je vlast zamrzla na 5%. Videćemo šta će se desiti ali sam siguran da ECB neće spuštati tako lako...
 
Ako mislis na nove kredite, jasno.Ko je uzeo, nema vise promena.Moguce je da ce nakon uredbe kamata otici gore, ali ja licno ne verujem.Banke drze stambene kredite vise radi imidza , nego sto im znacajno utice na procenat zarade, sto se videlo i sa 2023, gde su banke razvalile profit.Ocekujem da fiksna kamata ostane na tom nivou , zbog konkurencije i imidza.Da napomene i da odredjeni broj banaka uopste i nema prozivod stambeni kredit.
 
Vrh