Šta je novo?

Cene nekretnina

Ali ko kaze da su ti unosi tačni, mozda su paušalni ili "od prilike"
Kako god, nubeo se ne može uzimati kao 100% tačan...
Kaže zakon velikih brojeva.

A bukvalno sam i rekao da je nebitno da li je 100 % tačan, ili je par evra ili čak procenata dole ili gore. Ne greši 30 %.

Uostalom eto idi pa upoređuj cene za sve gradove.
 
Priblizno istu dijasporu sa slicnim investicionim preferencijama...

Vidiš i sam da se upinjem da nađem racionalno objašnjenje za cene već mnogo strana.

Dosad, osim da je tražnja prosto prejaka u odnosu na ponudu, i da je inflacija pojela vrednost novca, ja ne znam šta bih drugo rekao.

I za sebe se prekalkulišem 1000 puta, pošto sam odložio kupovinu zbog cena, ali niko ne zna da li će skočiti još. Ako bude dalja devalvacija valute, skočiće sigurno jer je to dominantan faktor u odnosu na sve ostalo izgleda.
 
Pa mislim da su već mnogi pisali mnogo puta - jako je jednostavno.

Dovoljan broj ljudi ima dovoljno novca da kupuje šta im se ćefne, po bilo kojoj ceni. Nebitno da li za život, rentu, pranje para ili "da im stoji".

E sad, što ogromna većina ne može to da isprati, to je drugi problem.

Rekao bih da je u takvom stanju prirodno što najviše ima APP varijanti, tj. prodavaca koji sa krševima od stanova pokušavaju da dostignu neku cenu koju su zacrtali, a ne znajući da se (i na njihovoj lokaciji) kupuju ili skroz dobri / renovirani / novi stanovi po tim cenama, ili najjeftiniji mogući po znatno nižim cenama.

I tako se čeka dok neko ne popusti.
 
Vidiš i sam da se upinjem da nađem racionalno objašnjenje za cene već mnogo strana.

Dosad, osim da je tražnja prosto prejaka u odnosu na ponudu, i da je inflacija pojela vrednost novca, ja ne znam šta bih drugo rekao.

I za sebe se prekalkulišem 1000 puta, pošto sam odložio kupovinu zbog cena, ali niko ne zna da li će skočiti još. Ako bude dalja devalvacija valute, skočiće sigurno jer je to dominantan faktor u odnosu na sve ostalo izgleda.
Jedino ako tamo nema ogromne perionice novca potpomognute od strane drzave...

Ali meni bode oci ovoliko veca plata i skoro duplo manja kamata jbt, koji smo mi slepci...

Ne znam sta da ti kazem za kupovinu, ja sam uzeo ali u kesu jer sam prodao jednu drugu kojoj je takodje dosta skocila cena.
Da sam morao na stambeni kredit ovde najverovatnije ne bih uzeo...
 
Pa mislim da su već mnogi pisali mnogo puta - jako je jednostavno.

Dovoljan broj ljudi ima dovoljno novca da kupuje šta im se ćefne, po bilo kojoj ceni. Nebitno da li za život, rentu, pranje para ili "da im stoji".

E sad, što ogromna većina ne može to da isprati, to je drugi problem.

Rekao bih da je u takvom stanju prirodno što najviše ima APP varijanti, tj. prodavaca koji sa krševima od stanova pokušavaju da dostignu neku cenu koju su zacrtali, a ne znajući da se (i na njihovoj lokaciji) kupuju ili skroz dobri / renovirani / novi stanovi po tim cenama, ili najjeftiniji mogući po znatno nižim cenama.

I tako se čeka dok neko ne popusti.
To je to. Ovo je sada igra zivaca a morace da popuste kad tad. I da ponovim da cak i ako dodje do devalvacije i rasta, moze da se desi taj skok cena ali obican covek ako nije mogao da isprati ove cene tek nece moci jace. Mislim da se prodavci nadaju onom bumu koji je bio ali ne uzimaju u obzir mogucnost ljudi da kupe zapravo to.
 
Vidiš i sam da se upinjem da nađem racionalno objašnjenje za cene već mnogo strana.

Dosad, osim da je tražnja prosto prejaka u odnosu na ponudu, i da je inflacija pojela vrednost novca, ja ne znam šta bih drugo rekao.

I za sebe se prekalkulišem 1000 puta, pošto sam odložio kupovinu zbog cena, ali niko ne zna da li će skočiti još. Ako bude dalja devalvacija valute, skočiće sigurno jer je to dominantan faktor u odnosu na sve ostalo izgleda.
I kod mene sve isto, preslikana situacija. Koliko li nas ima? 😅
 
To je to. Ovo je sada igra zivaca a morace da popuste kad tad. I da ponovim da cak i ako dodje do devalvacije i rasta, moze da se desi taj skok cena ali obican covek ako nije mogao da isprati ove cene tek nece moci jace. Mislim da se prodavci nadaju onom bumu koji je bio ali ne uzimaju u obzir mogucnost ljudi da kupe zapravo to.

Ne znam da li će morati da popuste. Nadam se da si u pravu, ali tržište je dovoljno aktivno da ne moraju nužno da popuste sa cenama ako su spremni da sporije prodaju, samo će vremenom da se smanji i građevinska aktivnost da se izniveliše sa tražnjom.


Počeo da se upisuje Residence 7+. Vidim da prodaja ide dosta dobro i u Victory Gardens.

I kod mene sve isto, preslikana situacija. Koliko li nas ima? 😅

Mislim da nas ima taman dovoljno da cene ne padnu :D
 
To je to. Ovo je sada igra zivaca a morace da popuste kad tad.
Ovo izgovaram otkad je poceo pad u prometu, ali sto vise prolazi vreme, sve vise se obistinjuje ono "gde prestaje logika, pocinje Srbija".
Mi smo pikirali starogradnju,, da uzmemo veci stan za zivot, i bili uvereni da ce pri prvom padu ona da se koriguje poprilicno sa cenom.
Ovo sto se desava, samo mi potvrdjuje da zapravo pravih prodavaca ima jako malo, a kupaca koliko god bilo, opet mnogo vise od te mizerne ponude...
Racionalno objasnjenje nemam, stalno pocinjem misao sa "da li je moguce da...".
Zato ne mogu da zamislim sta bi bilo da nam gori pod nogama, i da placamo podstanarski zivot, kao sto dosta ljudi nazalost cini.
 
Ne znam da li će morati da popuste. Nadam se da si u pravu, ali tržište je dovoljno aktivno da ne moraju nužno da popuste sa cenama ako su spremni da sporije prodaju, samo će vremenom da se smanji i građevinska aktivnost da se izniveliše sa tražnjom.



Počeo da se upisuje Residence 7+. Vidim da prodaja ide dosta dobro i u Victory Gardens.



Mislim da nas ima taman dovoljno da cene ne padnu :D
Ja bih voleo da cene padnu, naravno, ali u dubini srca iskreno ne verujem u to.
Ljudi koje vidim oko sebe mi ne ulivaju nikakvu nadu da je to moguće.
Kao što ste rekli, ponuda i tražnja će se lako iznivelisati, i prodaja po ovim cenama ili jačim će se nastavljati do u nedogled.
I spreman sam da uopšte i ne kupim stan u narednih 10 godina (možda tada bude i metro čak izgrađen), jer ne vidim da je pametno zaduživati se i kupovati kad je najskuplje i kad su vremena potpuno nesigurna. A da ne pričam o odnosu cena - kvalitet koji je u starogradnji očajan...
 
Odakle ti ideja da su cene "mnoooogooo" manje?
A kamoli "smešne"
Pa jesu smešne u odnosu na ekonomskog tigra. Npr kod nas je cena stana 230k, kod njih 30% manja tj 160k. Veće plate neću da računam. Ono što ne mogu da ignorišem su niže kamate (vise od 20% su manje kod njih ali neka bude 20%).
Ako imam 100k. Za kupovinu na kredit u BGu moram da podignem kredit od 130k na 30 godina sa ratom oko 720 evra. Kod njih bi mi trebao npr kredit oko 60k koji bih placao manje od 270 evra 🙂.
Eto odakle mi ideja
 
Ja bih voleo da cene padnu, naravno, ali u dubini srca iskreno ne verujem u to.
Ljudi koje vidim oko sebe mi ne ulivaju nikakvu nadu da je to moguće.
Kao što ste rekli, ponuda i tražnja će se lako iznivelisati, i prodaja po ovim cenama ili jačim će se nastavljati do u nedogled.
I spreman sam da uopšte i ne kupim stan u narednih 10 godina (možda tada bude i metro čak izgrađen), jer ne vidim da je pametno zaduživati se i kupovati kad je najskuplje i kad su vremena potpuno nesigurna. A da ne pričam o odnosu cena - kvalitet koji je u starogradnji očajan...

Problem je što nikad ne znaš kad je najskuplje i da li će za 5 godina biti još skuplje, a inflacija ti pojede vrednost učešća (dok za to vreme plaćaš kiriju) :D
 
Koliko vidim kod njih se vrte između 2.8 i 3.8 a to je vise od 20% nize obzirom da su kod nas oko 5...
Dakle vece plate, nize kamate - a nize i cene!
Kao da nas neko zayebava ovde bukvalno
Ma ja sam uzeo kamatnu stopu onako baš proizvoljno, svesno stavio višu nego što jeste. U BGu ima oko 300k ljudi više. Ostalo je sve slično. Broj stanovnika u zemlji, emigracija, korupcija. Imaju metro i u EU su 😁 pa nam opet nisu dorasli 😂.
 
Haha, pa zaje*******ava već 30-40 godina,u vezi svega.
 
Problem je što nikad ne znaš kad je najskuplje i da li će za 5 godina biti još skuplje, a inflacija ti pojede vrednost učešća (dok za to vreme plaćaš kiriju) :D
Pa, ima istine u tome. Možda je formulacija loša. Neka ne bude "najskuplje", nego onda kada mi životni standard svakog dana sve više opada naspram cene nekretnina. To je lakše osetiti. Kada osetim da imam nešto veću kupovnu moć (uključujući i povoljnost kredita) onda ću razmisliti opet.
Što se tiče učešća, ima i drugih načina da se novac sačuva. Neke banke su nudile do skoro skoro 4% na godišnje oročenje. Nije nešto, ali i to je opcija.
P. C. Meni je kirija niska. 3000 € godišnje x 5 = 15 hiljada za sad. Nije strašno.
 
Ma ja sam uzeo kamatnu stopu onako baš proizvoljno, svesno stavio višu nego što jeste. U BGu ima oko 300k ljudi više. Ostalo je sve slično. Broj stanovnika u zemlji, emigracija, korupcija. Imaju metro i u EU su 😁 pa nam opet nisu dorasli 😂.
Gde si sad to nasao?
Sire podrucje grada ima isto kao bg 1.6miliona
Nesto sto se zove urbana zona bg 1.38 a sofija 1.54...
Dakle tu su negde...
Ali njihov standard da je toliko veci, pa bukvalno pre 20 godina su bili dosta iza nas
 
Problem je što nikad ne znaš kad je najskuplje i da li će za 5 godina biti još skuplje, a inflacija ti pojede vrednost učešća (dok za to vreme plaćaš kiriju) :D
Misliš da ćemo da prestignemo Beč 😁? Ako kupuješ na kredit, veća cena kredita ovde kompenzuje veću cenu kvadrata tamo tako da su se cene na kredit maltene skoro izjednačile.
 
Ma ja sam uzeo kamatnu stopu onako baš proizvoljno, svesno stavio višu nego što jeste. U BGu ima oko 300k ljudi više. Ostalo je sve slično. Broj stanovnika u zemlji, emigracija, korupcija. Imaju metro i u EU su 😁 pa nam opet nisu dorasli 😂.
Kamatna stopa kod nas je ogromna, čak i ta fiksna koju nude od 5.03%. A ljudi se i dalje zadužuju, i to na po 20 i kusur godina. Veoma smo smeli mi, nema šta. 2.8 % sad zvuči tako naivno...
 
Misliš da ćemo da prestignemo Beč 😁? Ako kupuješ na kredit, veća cena kredita ovde kompenzuje veću cenu kvadrata tamo tako da su se cene na kredit maltene skoro izjednačile.

Nemam pojma šta da mislim, mislio sam i da nema budale koja će plaćati 3k evra kvadrat na Vidikovcu pa vidi gde smo sad...
 
Gde si sad to nasao?
Sire podrucje grada ima isto kao bg 1.6miliona
Nesto sto se zove urbana zona bg 1.38 a sofija 1.54...
Dakle tu su negde...
Ali njihov standard da je toliko veci, pa bukvalno pre 20 godina su bili dosta iza nas
Šta? Da Beograd ima više stanovnika? Bzv proverio na netu. Ma to je to uglavnom 100-200K i nije nešto.
 
Vrh