Šta je novo?

Cene nekretnina

Ako nisi nešto nasledio manje, više odgovor je potvrdan. Zaradjivaćeš više uz debilniji posao, imaćeš skoro iste troškove kao u bgu. Mozak kao ovnić na livadi 😁. Krediti su oko 40tak % povoljniji
A vidite, fora je što i ona i ja imamo dobre poslove koje volimo. Samo što su nam plate... I šta čovek da radi? Kad na poslu provedeš gotovo trećinu života. Rizikovati, ili se pak nadati nečemu. Pitanje je sad.
 
A vidite, fora je što i ona i ja imamo dobre poslove koje volimo. Samo što su nam plate... I šta čovek da radi? Kad na poslu provedeš gotovo trećinu života. Rizikovati, ili se pak nadati nečemu. Pitanje je sad.
Šta znači "dobar posao" u ovom smislu? Radite sa decom, nekom vulnerabilnom grupom ili se u NGO sektoru i borite se za neki viši cilj koji vam je blizak. Ako ste fakultetski obrazovani i imate 5+ godina iskustva, verujem da možete bolje sto se tice plate.
 
Da sam svaki put dobio dinar kada sam ovo cuo do sad bih bio milioner.

Kapiram ja da postoji ljudi kojima ovo vreme uvecava bogatsvo ali ova inflacija i sve sta se desava je zavukla ruku u dzep 90% ljudi. Evo ti si gradjevinar sudeci po nicku, ti imas koristi od trenutne sitacije. Ljudi na vlasti takodje imaju korist, uzimaju se provizije, partija takodje dobija svoj deo. Progurana je npr izmena da autoput kroz beograd postane moto put, eto dodatnih 20km x 40m parcela za gradjenje. Po meni jedini je problem sto ovakav sistem jede sopstvenu decu. Hoce li ostati neko iza tebe? U kakvim ce uslovima ziveti / raditi? Ja imam decu i ne svidja mi se pravac u kome to ide.
 
Šta znači "dobar posao" u ovom smislu? Radite sa decom, nekom vulnerabilnom grupom ili se u NGO sektoru i borite se za neki viši cilj koji vam je blizak. Ako ste fakultetski obrazovani i imate 5+ godina iskustva, verujem da možete bolje sto se tice plate.
NGO sektor i borim se za cilj koji mi je blizak, najbliže odgovara situaciji. Može bolje, i mislio sam da će mi korigovati, ali eto..
Ljudi, nažalost, i dalje doživljavaju Srbiju kao jeftinu zemlju. Vode se onim starim: U Srbiji sa 1k živiš ko car. Ta vremena su odavno prošla. A tržište nekretnina nam to najplastičnije demonstruje.
 
NGO sektor i borim se za cilj koji mi je blizak, najbliže odgovara situaciji. Može bolje, i mislio sam da će mi korigovati, ali eto..
Ljudi, nažalost, i dalje doživljavaju Srbiju kao jeftinu zemlju. Vode se onim starim: U Srbiji sa 1k živiš ko car. Ta vremena su odavno prošla. A tržište nekretnina nam to najplastičnije demonstruje.

Svaka tebi čast što sa 2000 evra prihoda ukupno gledaš stanove na NBG. Toliko su nabili cene da ti treba masno učešće samo da budeš kreditno sposoban.
 
Svaka tebi čast što sa 2000 evra prihoda ukupno gledaš stanove na NBG. Toliko su nabili cene da ti treba masno učešće samo da budeš kreditno sposoban.
Hvala, znači mi podrška. 😅
Ma, kuća, posao, ne trošim gotovo ništa na sebe. Uštedeli smo i više nego što mi treba za učešće. I nasledio nekih 10k, pa se sad ložim nešto.
Ovde sam saznao da mi je plata krš, mislio sam da većina ljudi živi sličnim životom. Kad ono, vi....
 
Hvala, znači mi podrška. 😅
Ma, kuća, posao, ne trošim gotovo ništa na sebe. Uštedeli smo i više nego što mi treba za učešće. I nasledio nekih 10k, pa se sad ložim nešto.
Ovde sam saznao da mi je plata krš, mislio sam da većina ljudi živi sličnim životom. Kad ono, vi....
140k ti treba da si u top 10% po primanjima u Srbiji (ako gledamo samo platu bez sive zone i ostalih prihoda, bez vlasnika firmi, preduzetnika itd)
 
Hvala, znači mi podrška. 😅
Ma, kuća, posao, ne trošim gotovo ništa na sebe. Uštedeli smo i više nego što mi treba za učešće. I nasledio nekih 10k, pa se sad ložim nešto.
Ovde sam saznao da mi je plata krš, mislio sam da većina ljudi živi sličnim životom. Kad ono, vi....

Ja se slažem sa grupom koja kaže: ako kupuješ za život, kupuj kad ti naiđe nešto što ti se dopada po ceni koju možeš da priuštiš. Nema smisla da pokušavaš da zezneš tržište, mogu proći godine pre nego što se nešto značajno promeni.

Čak i u vreme velike krize i jako slabog prometa (2008-2015), cena nominalno nije mnogo padala:

cene stanova.PNG


Dok ne vidimo strukturalne promene u regulativi, cene nekretnina neće značajno padati. Progresivno oporezivanje (rip @Ugljenni :) ), legalizacija nelegalnih nekretnina, ili uvođenje zdravih alternativa za investiranje, možda bi promenili trenutno stanje. Ovako kako je sad, ja očekujem stagnaciju u narednih 1-2 godine, pa onda ko zna.

Inače sam i sam kreditni kupac, tako da nam je situacija slična. Odložio sam kupovinu privremeno dok ne skupim još učešća, pa onda jovo nanovo od kraja godine/početka sledeće.
 
Najbolji savet do sada. Sačekajmo ipak 2050 za optimizaciju kvaliteta života u smislu pronalazenja životnog prostora. Stpljen spašen!
Nema potrebe da cekas, najbolje da kupis sutra a da prodas 2050 (pod uslovom da mozes da nadjes nekoga ko ce da kupi to tad). Salu na stranu ja nikoga ne odvracam od kupovine ako mu se kupuje po ovim cenama. Ima moj blagoslov za kupovinu, ja samo kazem da 2050 nas ce biti 3M manje. Bila je slicna diskusija vezana za skijanje i apartmane na Kopaoniku. Mislim niko ne brani da se ulazu pare u to samo je pitanje na cemu ces da skijas, kad ne bude snega.
 
Kapiram ja da postoji ljudi kojima ovo vreme uvecava bogatsvo ali ova inflacija i sve sta se desava je zavukla ruku u dzep 90% ljudi. Evo ti si gradjevinar sudeci po nicku, ti imas koristi od trenutne sitacije. Ljudi na vlasti takodje imaju korist, uzimaju se provizije, partija takodje dobija svoj deo. Progurana je npr izmena da autoput kroz beograd postane moto put, eto dodatnih 20km x 40m parcela za gradjenje. Po meni jedini je problem sto ovakav sistem jede sopstvenu decu. Hoce li ostati neko iza tebe? U kakvim ce uslovima ziveti / raditi? Ja imam decu i ne svidja mi se pravac u kome to ide.
Gradjevinar jesam, zivim od toga ali ironicno jos uvek nisam resio svoje stambeno pitanje tako da ako posmatram stvari kao gradjanin, ni meni ne odgovaraju visoke cene kvadrata. Ono sto hocu da kazem je da cene konstantno rastu, ne samo nekretnina vec i svega ostalog. Da li se secas kada je poslednji put nesto pojeftinilo? Cene namirnica samo u prosloj godini poskupele su 20%, a u medjuvremenu je pala cena poljoprivrednih proizvoda. Da li su pojeftinile namirnice? Naravno da nisu, jer zasto bi se prodavci odrekli profita. Jedini nacin da dodje do drasticnog pada cena je ne daj Boze u slucaju rata ili neke velike krize. Ali onda ce i svi ostali parametri ekonomije biti katastrofalni, tako da nikom ne ide u prilog. Moze da dodje do promene cena od 10ak posto na pojedinim lokacijama ali to nece zaustaviti generalni trend rasta cena.
 
Jedini nacin da dodje do drasticnog pada cena je ne daj Boze u slucaju rata ili neke velike krize.
Postoji jos jedan nacin da dodje do pada i to je neka moja mozda i malo naucna fantastika ali mi nekako ima smisla kada vidim kako sve napreduje.
Generalno sta moze da pomogne nekoj zemlji je nenormalna produktivnost a obzirom da je demografija u padu svuda u svetu kao i kod nas, jedino ko moze to da uradi je AI jer on bi bio u funkciji 24/7. To je neka i moja teza i razmisljanje oko svega, kako i ulaganja tako i oko nekretnina. Ovo sto nam se desava da cene samo idu gore, inflacija visoka je sve deo par ciklusa koja traje jos od 2008, s'tim sto se drasticno ubrzalo kada je dosao covid i sada imamo ove probleme koje imamo. Pisao sam i ranije oko toga i dalje tako mislim a to je da nekretnine verovatno nece biti najbolja stvar za ulaganje kod nas u buducnosti iz razloga sto nam se bas, sto se tice demografije, desava da nam boomer-i idu sa ovoga sveta a najveca bogatstva drze upravo oni i sada se desava to prebacivanje bogatstva na mladje. Mladji ljudi, rekao bih da imaju drugacija razmisljanja, ako gledamo iz pozicije ulaganja, uveren sam da ce oni vise ulagati u tehnologiju nego u stvari koji su nasi matorci ulagali. Ono sto nas najvise koci sada je globalni dug koji se resava na, prema mom misljenju trenutno, 2 nacina. Prvi je taj koji si spomenuo, rat i reset svega a drugi, za koji navijam najvise je eksponencijalni rast tehnologije koji bi nas izvadio iz ovog stanja. Ovo su vec predvidjanja za tipa 10 godina. Rekoh malo da vas zabavim :D
 
Čudno kako je kod nas moguć pad cena samo u slučaju rata ili neke katastrofa krize i da je sama misao o verovatnoći pada toliki tabu a zapravo je to odlika zdravog tržište i ciklusa koji zavise od makro faktora i monetarne politike.

Verovatno zapadnjaci već uveliko ratuju na svojoj teritoriji i imaju katastrofa krizu pošto je samo u toku 23-će cena pala oko 10% sa tendencijom daljeg pada. Mi smo naravno imuni jer kriza je naša šansa 😁 i imamo jaču ekonomiju, produktivnost, rast itd po glavi stanovnika od tih zapadnih zemalja.
 
pa normalno samo za vreme rata... da se srusi monopol, pa kada se postani novi monopol, da ga startuje sa sitno, bedara da odma budu alavi
 
Čudno kako je kod nas moguć pad cena samo u slučaju rata ili neke katastrofa krize i da je sama misao o verovatnoći pada toliki tabu a zapravo je to odlika zdravog tržište i ciklusa koji zavise od makro faktora i monetarne politike.

Verovatno zapadnjaci već uveliko ratuju na svojoj teritoriji i imaju katastrofa krizu pošto je samo u toku 23-će cena pala oko 10% sa tendencijom daljeg pada. Mi smo naravno imuni jer kriza je naša šansa 😁 i imamo jaču ekonomiju, produktivnost, rast itd po glavi stanovnika od tih zapadnih zemalja.

To kad kažeš "kod nas" zapravo misliš na Beograd, a kad kažeš "zapadnjaci" zapravo misliš na Nemačku.

Pošto postoje drugi delovi ove zemlje gde je mnogo realnije da cene padnu, i postoje države i gradovi na zapadu gde cene nisu pale.
 
Čudno kako je kod nas moguć pad cena samo u slučaju rata ili neke katastrofa krize i da je sama misao o verovatnoći pada toliki tabu a zapravo je to odlika zdravog tržište i ciklusa koji zavise od makro faktora i monetarne politike.

Verovatno zapadnjaci već uveliko ratuju na svojoj teritoriji i imaju katastrofa krizu pošto je samo u toku 23-će cena pala oko 10% sa tendencijom daljeg pada. Mi smo naravno imuni jer kriza je naša šansa 😁 i imamo jaču ekonomiju, produktivnost, rast itd po glavi stanovnika od tih zapadnih zemalja.
Nazalost, sve je trebalo da propadne 2008, trebala je da se desi depresija kao 20-ih, medjutim centralne banke su iskoristile jednu jedinu stvar koju su mogli da urade da bi to sprecili, iskoristili su balance sheet i time zapoceli devalvaciju valute i posledica toga je rast cena poseda. Dok god to traje, cene nece padati.
 
Ja se slažem sa grupom koja kaže: ako kupuješ za život, kupuj kad ti naiđe nešto što ti se dopada po ceni koju možeš da priuštiš. Nema smisla da pokušavaš da zezneš tržište, mogu proći godine pre nego što se nešto značajno promeni.

Čak i u vreme velike krize i jako slabog prometa (2008-2015), cena nominalno nije mnogo padala:

Pogledajte prilog 194212

Dok ne vidimo strukturalne promene u regulativi, cene nekretnina neće značajno padati. Progresivno oporezivanje (rip @Ugljenni :) ), legalizacija nelegalnih nekretnina, ili uvođenje zdravih alternativa za investiranje, možda bi promenili trenutno stanje. Ovako kako je sad, ja očekujem stagnaciju u narednih 1-2 godine, pa onda ko zna.

Inače sam i sam kreditni kupac, tako da nam je situacija slična. Odložio sam kupovinu privremeno dok ne skupim još učešća, pa onda jovo nanovo od kraja godine/početka sledeće.

Ovo su podaci RZS za novogradnju i to nepouzdani (nekoliko puta su menjali metodologiju uzorkovanja). Pad cena stanova u Beogradu izmedju 2008/2009. i 2015. je bio oko 30%, sto nije malo. Ali ono sto je tome prethodilo je nagli pad stranih investicija, slabljenje dinara od preko 50% i znacajan pad dohotka, i pad cena je trajao sedam godina.

Ono sto se, s druge strane, sada desava je nastavak ubrzanog nominalnog rasta dohotka koji traje od 2019. Plate su nominalno porasle 15% za godinu dana, 30% za dve godine, 50% od 2019. NBS u ovoj godini ocekuje realan rast od 3.5% + inflaciju od 3%, sto je nominalan rast dohotka od 6.5%. Za naredne dve godine ocekuju rast od 4.5% godisnje + inflaciju od 3%, sto je nominalan rast od 7.5% godisnje. To je nominalan rast od 23% u naredne tri godine. Ako se nastavi visoka inflacija nominalan rast moze biti jos veci. Ono sto omogucava ovaj nominalni rast jeste stabilan priliv stranih investicija i suficit platnog bilansa, sto znaci stabilan kurs i nastavak stampanja dinara.

U svakom slucaju, ne moze se ocekivati pad cena nekretnina ni ove ni za tri godine ako su za godinu dana plate nominalno porasle 15% i za tri godine ce jos 23%. To sto cene stagniraju vec godinu dana je realan pad od 15%, i to nije malo (uporedi sa 30% za sedam godina 2008-2015). Ponuda je znatno bolja nego 2022. i cene u oglasima su razumnije nego u prethodne dve godine. Nisam siguran da je realno ocekivati mnogo vise od toga. Jedini scenario u kome je moguc dalji pad je ukoliko sklizne dinar, ali s obzirom da se cini da je Fed uspeo da postigne soft landing i s obzirom na stabilan priliv stranih investicija u Srbiji, to se u ovom trenutku ne cini verovatnim. Sa nominalnim rastom dohotka ce nastaviti da rastu i nekretnine.

Nazalost, nisu svima plate porasle istom brzinom u prethodnim godinama i nece svima rasti jednakom brzinom u buducnosti. Oni cije su plate rasle sporije su opljackani inflacijom. Ali to vam je sto vam je.

Takodje, previse je doomsday preppera na temi, bilo ovih sto lupaju o vaskolikim turistima, svetskim izlozbama, nemilosrdnom kapitalizmu i ostalim nebulozama kao pokretacima rasta, bilo ovih koji cekaju krah globalnog politickog, monetarnog i finansijskog sistema (u stvari i jedni i drugi cekaju krah monetarnog sistema, lol). Monetarni sistem je taj koji je, u njemu na cene nekretnina dominantno utice nominalni rast tako da saberite dva i dva i zakljucite sami. Na Zapadu se (u pojedinim zemljama) desava pad cena jer je i inflacija i nominalni rast dohotka nula ili znatno manji nego kod nas. Mi pak imamo znatno vecu inflaciju i nominalni rast na racun zaduzivanja i prodaje zemlje strancima i to ce se po svemu sudeci nastaviti i u bliskoj buducnosti.
 
Ponuda je znatno bolja nego 2022. i cene u oglasima su razumnije nego u prethodne dve godine

Neću da ulazim u ekonomska proricanja, samo bih se osvrnuo na ovo - ne mislim da je ponuda bolja nego 2022, a cene u oglasima nisu baš apsurdne kao u momentu najvećeg hajpa, ali su i dalje jezivo visoke.

Ponuda novogradnje je široka, ali precenjena. Ponuda starogradnje je jako slaba (i takođe precenjena).
 
Ono sto se, s druge strane, sada desava je nastavak ubrzanog nominalnog rasta dohotka koji traje od 2019. Plate su nominalno porasle 15% za godinu dana, 30% za dve godine, 50% od 2019. NBS u ovoj godini ocekuje realan rast od 3.5% + inflaciju od 3%, sto je nominalan rast dohotka od 6.5%. Za naredne dve godine ocekuju rast od 4.5% godisnje + inflaciju od 3%, sto je nominalan rast od 7.5% godisnje. To je nominalan rast od 23% u naredne tri godine. Ako se nastavi visoka inflacija nominalan rast moze biti jos veci. Ono sto omogucava ovaj nominalni rast jeste stabilan priliv stranih investicija i suficit platnog bilansa, sto znaci stabilan kurs i nastavak stampanja dinara.

U svakom slucaju, ne moze se ocekivati pad cena nekretnina ni ove ni za tri godine ako su za godinu dana plate nominalno porasle 15% i za tri godine ce jos 23%. To sto cene stagniraju vec godinu dana je realan pad od 15%, i to nije malo (uporedi sa 30% za sedam godina 2008-2015). Ponuda je znatno bolja nego 2022. i cene u oglasima su razumnije nego u prethodne dve godine. Nisam siguran da je realno ocekivati mnogo vise od toga. Jedini scenario u kome je moguc dalji pad je ukoliko sklizne dinar, ali s obzirom da se cini da je Fed uspeo da postigne soft landing i s obzirom na stabilan priliv stranih investicija u Srbiji, to se u ovom trenutku ne cini verovatnim. Sa nominalnim rastom dohotka ce nastaviti da rastu i nekretnine.
Čekaj, jel ovaj podatak o navodnom rastu plata 15% u odnosu na prošlu godinu i 30% u odnosu na 2022 se odnosi na prosečan rast za sve zaposlene? Ja sam bio ubeđen da je u pitanju SNS spin, u smislu da su uzeli neki specifični subset zaposlenih poput partijskih nameštenika u javnoj upravi, ili sličnu opskurnu metriku, i onda aplikovali kao zvaničnu statistiku tako da se odnosi na na sve zaposlene? Moja iskustva rada u multinacionalnoj korporaciji govore suprotno, na snazi je salary freeze u matičnoj firmi u Nemačkoj, najjače da će nama u Srbiji da povećaju platu 30% 😀 doduše, jeste bio jedan COL adjustment na kraju H1 '22 kada su svima povećali plate 5-8%, ali tome ima skoro dve godine I slične akcije nisu planirane za blisku budućnost.

Iz ovog što si naveo sledi da su cene stanova zapravo pale u protekle dve godine u realnim iznosima, a da mi nismo dovoljno analitični da uvidimo taj pad? Zanimljivo stanovište...
 
Ja se slažem sa grupom koja kaže: ako kupuješ za život, kupuj kad ti naiđe nešto što ti se dopada po ceni koju možeš da priuštiš. Nema smisla da pokušavaš da zezneš tržište, mogu proći godine pre nego što se nešto značajno promeni.

Čak i u vreme velike krize i jako slabog prometa (2008-2015), cena nominalno nije mnogo padala:

Pogledajte prilog 194212

Dok ne vidimo strukturalne promene u regulativi, cene nekretnina neće značajno padati. Progresivno oporezivanje (rip @Ugljenni :) ), legalizacija nelegalnih nekretnina, ili uvođenje zdravih alternativa za investiranje, možda bi promenili trenutno stanje. Ovako kako je sad, ja očekujem stagnaciju u narednih 1-2 godine, pa onda ko zna.

Inače sam i sam kreditni kupac, tako da nam je situacija slična. Odložio sam kupovinu privremeno dok ne skupim još učešća, pa onda jovo nanovo od kraja godine/početka sledeće.
Odličan prikaz
Kao neko ko je kupovao za život prethodnih meseci to je bio i moj savet,
Jednostavno ako ti treba za život a nemaš gde da se ugajbiš za džabe (roditelji, babe dede itd) i ukoliko se pojavi nešto što ti odgovara - nema smisla to propustiti i kockati se sa čekanjem...

Jedini problem koji ja tu vidim su baš visoke kamate pa sve i da neko ima za ucešće - može mu biti problem rata pogotovo ako je u onih 90% stanovništva (u realnoj populaciji, ne na forumu)
 
Odličan prikaz
Kao neko ko je kupovao za život prethodnih meseci to je bio i moj savet,
Jednostavno ako ti treba za život a nemaš gde da se ugajbiš za džabe (roditelji, babe dede itd) i ukoliko se pojavi nešto što ti odgovara - nema smisla to propustiti i kockati se sa čekanjem...

Jedini problem koji ja tu vidim su baš visoke kamate pa sve i da neko ima za ucešće - može mu biti problem rata pogotovo ako je u onih 90% stanovništva (u realnoj populaciji, ne na forumu)
Mislim da je suštinski problem što eventualni pad/rast kamatnih stopa je u domenu nagađanja ... Pisali su gore da je 5 godina maksimalni period na koji daju fiksnu kamatnu stopu a to je pokazatelj da i banke nisu sigurne na koji će stranu stope.
Sa druge strane, i da ovim stopama rastu cene nekretnina, trguje se nekretninama, nema masovnih otpuštanja tj sve je ok. Što bi ih onda spuštali?
 
Vrh