Šta je novo?

Cene nekretnina

E pa ja se izvinjavam za off topic, ali ako pričamo o ozbiljnom investiranju moramo da pravimo razliku između šta zakon kaže i šta je "ako prođe prođe".

Prema opštim odredbama Uputstva za sprovođenje odluke o uslovima i načinu obavljanja platnog prometa sa inostranstvom, objavljenom u Službenom glasniku, za kupovinu hartija od vrednosti stranih izdavalaca, rezident daje nalog kastodi banci, to jest ovlašćenom brokersko-dilerskom društvu. On tada uplaćuje pokriće (depozit) u korist posebnog namenskog računa kastodi banke ili ovlašćene brokerske kuće, dok svoja plaćanja vrši nalozima za plaćanje, uz upisivanje naziva i matičnog broja izabranog posrednika.
 
Ako je kupovina automobila preko 2000 kubika ,okarakterisana kao luksuz, šta su onda stanovi u kojima se ne živi,nego se rentiraju bez plaćanja poreza,na primer???
Srbija je prepuna anomalija.
Nije baš sjajna paralela. Luksuzan automobil = luksuzan stan. Skuplja kupovina, skuplje održavanje. Niko drastičnim porezima ne oporezuju kupovinu drugog i svakog sledećeg automobila. Niko ne kažnjava ljude koji gomilaju bilo koju drugu robu u svrhu zarade, a to se predlaže za stanove.
 
Puno je tu paralela,koje su nelogične.

Sa jedne strane, prepoznato je nešto kao luksuz, i operezovano,a sa druge strane 10 puta vrednija imovina nije,i to imovina koja služi u službi sticanja profita-privredna delatnost bukvalno,pa i taj profit-renta, je neoperezovan,totalni sumrak pravne države.
Niko nikoga ne treba da kažnjava,što neko ima više nekretnina,naprotiv,problem je kada te nekretnine staviš u privrednu delatnost,i nikome ne polažeš račun.
Sa druge strane,apartmandžije na Zlatiboru,moraju da se registruju kao E-turisti,da plaćaju porez državi,dok u Beogradu,gde se okreće veci novac,niko živ ne plaća porez,niti ga iko juri,kao što poreska juri apartmandžije po planinama.Mog prijatelja su jurili,bukvalno jurili po Zlatiboru,zato što je 3 sata kasnije prijavio boravisnu taksu za goste,pretili kaznama.

Da postoji pravna država,uvede se lepo registar boniteta svih zakupaca stanova u Srbiji.Svako dobije svoj folder.
Zakupodavac sklapa ugovor za državom,gde se regulisu prava i obaveze,i porez.Država sa svoje strane,sva održavanja za stan i komunalije ,stavlja direktno na teret zakupca,i on je dužan da ih plaća,i on odgovara za njih,zakupodavac,nema vise nikakve obaveze plaćanja.Ako zakupac ne plati,on je odgovoran za to,i onda država unosi u njegov bonitet,njegovu istoriju plaćanja,odnosa prema imovini zakupodavca i boduje ga,pa ti lepo nemoj da plaćaš,uništavaj imovinu,pa da vidiš gde ćeš da nadješ sledeći stan,kad vlasnik stana proveri tvoj bonitet.
 
Poslednja izmena:
Vrlo lep pregled trenutne situacije.
Ključno:

-"Što se tiče rasta BDP-a, NBS procenjuje stopu rasta od 2,5% godišnje u 2023. godini, uz ubrzanje rasta po stopi između 3-4% u 2024. godini potpomognuto infrastrukturnim investicijama "

Država povećava spoljni dug i gura pare u beton

-"prva smanjenja ove kamate mogla krenuti krajem K2/24, ali veoma postepenim tempom"

Neće kamate nigde tako brzo. Inače dalja infatorna spirala i potpun gubitak kredibiliteta tvoraca monetarne politike.

-"Povećanje cena energenata se odrazilo na rast cena stanovanja, vode, struje, gasa i drugih goriva sa učešćem u potrošačkoj korpi od 13,58%. "

Značajno je bilo povećanje cene energenata i to itekako utiče na kućni budzet. Lična potrošnja je ostala nepromenjena u nominalnom a smanjena u realnom u toku 23.

-"prepreka oporavku prerađivačkog sektora je slabija tražnja EU usled najava da će pad finansijskih troškova (smanjenje kamatnih stopa), vrlo verovatno biti odložen za drugi deo 2024. godine, a moguće čak i kasnije, na početak 2025."

U EU tek kreće oporavak 25.

-"najveći doprinos rastu BDP-a je došao od građevinarstva (+12,8%) "

Država povećava spoljni dug i gura pare u beton

-"januar-oktobar 2023. godine, ostvaren je deficit budžeta u iznosu od 5,6 milijardi dinara. program podrške građanima i poljoprivredi je uticao na rast deficita budžeta u septembru, a nove isplate novčane pomoći studentima i povećanje penzija u novembru će uticati na dalje širenje deficita"

Država povećava spoljni dug i gura pare državnom sektoru

-"javni dug dostigao nivo od 35,7 milijardi evra. najviše iz spoljnog duga (3,7 milijarde evra)"

Država povećava spoljni dug i gura pare u beton i u plate državnom sektoru

-"Početak korekcije zarada u privatnom sektoru rezultiralo je oporavkom lične potrošnje u 3. kvartalu za 1,3% godišnje "

Krecu stidljiva povećanja privatnom sektoru za iznos podignutog minimalca
 
Nije baš sjajna paralela. Luksuzan automobil = luksuzan stan. Skuplja kupovina, skuplje održavanje. Niko drastičnim porezima ne oporezuju kupovinu drugog i svakog sledećeg automobila. Niko ne kažnjava ljude koji gomilaju bilo koju drugu robu u svrhu zarade, a to se predlaže za stanove.
Ako ti kupiš drugi automobil i hoćeš da ga iznajmljuješ onda moraš da otvoriš rent-a-car, kao i svaki drugi biznis i da plaćaš dažbine. Ako kupuješ drugi automobil da voziš ko te može sprečiti jer realno ne kupuješ auto da ti stoji jer ćeš gomilati bespotrebne troškove. Ako ti kupuješ drugi stan da bi živeo u njemu, što je realno nemoguće jer se ne kloniraš na dva mesta, onda sve ok, ali ako kupuješ drugi stan zarad izdavanja i profitiranja gde je tu biznis model i dažbine?
 
Takođe treba uzeti u obzir da, za razliku od automobila, stambeni prostor nije samo roba već je takođe i socijalna kategorija, i država u određenoj meri mora da sprovodi politiku u vezi sa njim da ne bi došlo do neželjenih posledica.

Upravo je nemešanje države u pitanje regulacije vlasništva nad stambenim prostorom i dovelo do situacije po kojoj je Beograd drugi grad u Evropi po property price indexu.
 
E pa ja se izvinjavam za off topic, ali ako pričamo o ozbiljnom investiranju moramo da pravimo razliku između šta zakon kaže i šta je "ako prođe prođe".
Jasno je šta zakon kaže.

Apsolutno je dozvoljeno koristiti strane brokere.

Prenos novca u inostranstvo direktno preko banke uopšte ne mora da bude skup ni za velike iznose, a svakako je jeftiniji od plaćanja raznih provizija i taksi prilikom kupovine stana.
 
Ako ti kupiš drugi automobil i hoćeš da ga iznajmljuješ onda moraš da otvoriš rent-a-car, kao i svaki drugi biznis i da plaćaš dažbine. Ako kupuješ drugi automobil da voziš ko te može sprečiti jer realno ne kupuješ auto da ti stoji jer ćeš gomilati bespotrebne troškove. Ako ti kupuješ drugi stan da bi živeo u njemu, što je realno nemoguće jer se ne kloniraš na dva mesta, onda sve ok, ali ako kupuješ drugi stan zarad izdavanja i profitiranja gde je tu biznis model i dažbine?
Isto važi porez i na iznajmljivanje nekretnina i iznosi 15%. Uopšte ne znam zašto kažete da ne postoji?! To ako neko radi na crno ne znači da ne postoji?! Do kada i kako je pitanje. Ali materija je vrlo dobro zakonski regulisana.
 
Vrlo lep pregled trenutne situacije.
Ključno:

-"Što se tiče rasta BDP-a, NBS procenjuje stopu rasta od 2,5% godišnje u 2023. godini, uz ubrzanje rasta po stopi između 3-4% u 2024. godini potpomognuto infrastrukturnim investicijama "

Država povećava spoljni dug i gura pare u beton

-"prva smanjenja ove kamate mogla krenuti krajem K2/24, ali veoma postepenim tempom"

Neće kamate nigde tako brzo. Inače dalja infatorna spirala i potpun gubitak kredibiliteta tvoraca monetarne politike.

-"Povećanje cena energenata se odrazilo na rast cena stanovanja, vode, struje, gasa i drugih goriva sa učešćem u potrošačkoj korpi od 13,58%. "

Značajno je bilo povećanje cene energenata i to itekako utiče na kućni budzet. Lična potrošnja je ostala nepromenjena u nominalnom a smanjena u realnom u toku 23.

-"prepreka oporavku prerađivačkog sektora je slabija tražnja EU usled najava da će pad finansijskih troškova (smanjenje kamatnih stopa), vrlo verovatno biti odložen za drugi deo 2024. godine, a moguće čak i kasnije, na početak 2025."

U EU tek kreće oporavak 25.

-"najveći doprinos rastu BDP-a je došao od građevinarstva (+12,8%) "

Država povećava spoljni dug i gura pare u beton

-"januar-oktobar 2023. godine, ostvaren je deficit budžeta u iznosu od 5,6 milijardi dinara. program podrške građanima i poljoprivredi je uticao na rast deficita budžeta u septembru, a nove isplate novčane pomoći studentima i povećanje penzija u novembru će uticati na dalje širenje deficita"

Država povećava spoljni dug i gura pare državnom sektoru

-"javni dug dostigao nivo od 35,7 milijardi evra. najviše iz spoljnog duga (3,7 milijarde evra)"

Država povećava spoljni dug i gura pare u beton i u plate državnom sektoru

-"Početak korekcije zarada u privatnom sektoru rezultiralo je oporavkom lične potrošnje u 3. kvartalu za 1,3% godišnje "

Krecu stidljiva povećanja privatnom sektoru za iznos podignutog minimalca
U prevodu, rokaj u beton dokle god se može...
 
To je himna, svakog poštenog investitora koji drži do sebe:sesir:
 
Isto važi porez i na iznajmljivanje nekretnina i iznosi 15%. Uopšte ne znam zašto kažete da ne postoji?! To ako neko radi na crno ne znači da ne postoji?! Do kada i kako je pitanje. Ali materija je vrlo dobro zakonski regulisana.
Pa upravo to, ti ako radiš nešto na crno i ne plaćaš dažbine država će da te kazni iako i tu ima propusta (šverc preko kp npr ali i tu padneš ako ne plaćaš odredjenim ljudima ili te neko prijavi), još gore ako otvoriš firmu i ne plaćaš dažbine država će da te kazni. Porez na papiru za nekretnine postoji ali se ne primenjuje i država za sada ne kažnjava, a nema ni progresivnog oporezivanja imovine preko odredjenog iznosa ili više stanova (kao npr u Grčkoj), čitaj luksuz, jer te porez kod nas košta isto živeo neživeo u njemu. Jedino imaš odbitak poreza ako živiš u njemu. Mene zato i ne čude ove cene jer je renterijerstvo utopija, iznajmljuješ i nikome ništa ne plaćaš niti te neko tera. Sestra moje žene ima muža koji je nasledio stan (on i braća svi nasledili po stan) i žive od rente, tast od kolege takodje ima par stanova i žive od rente i ko zna koliko takvih primera ima (niko naravno ne plaća porez), takozvani Srpski san. Tu se kapital gomila i naravno ulažeš u sledeći stan i tako dalje i nemaš nikakvih obaveza koliko god stana kupio.
 
Pa upravo to, ti ako radiš nešto na crno i ne plaćaš dažbine država će da te kazni iako i tu ima propusta (šverc preko kp npr ali i tu padneš ako ne plaćaš odredjenim ljudima ili te neko prijavi), još gore ako otvoriš firmu i ne plaćaš dažbine država će da te kazni. Porez na papiru za nekretnine postoji ali se ne primenjuje i država za sada ne kažnjava, a nema ni progresivnog oporezivanja imovine preko odredjenog iznosa ili više stanova (kao npr u Grčkoj), čitaj luksuz, jer te porez kod nas košta isto živeo neživeo u njemu. Jedino imaš odbitak poreza ako živiš u njemu. Mene zato i ne čude ove cene jer je renterijerstvo utopija, iznajmljuješ i nikome ništa ne plaćaš niti te neko tera. Sestra moje žene ima muža koji je nasledio stan (on i braća svi nasledili po stan) i žive od rente, tast od kolege takodje ima par stanova i žive od rente i ko zna koliko takvih primera ima (niko naravno ne plaća porez), takozvani Srpski san. Tu se kapital gomila i naravno ulažeš u sledeći stan i tako dalje i nemaš nikakvih obaveza koliko god stana kupio.
Pa prvo sam si rekao nelogičnost da je porez isti živeo ili ne u njemu. I sam kažeš da ako živiš ima odbitke koji nisu ni malo mali. Već ti odbici znaju ići do 70% popusta na inicijalnu sumu, broj članova domaćinstva, položaj stana, prihodi, itd... Tako da nije isto da li živiš ili ne u stanu. Država ako nešto u nekom trenutku pušta, ne znači da neće da kasnije oporezuje. Videli ste s freelancer-ima. I sada je sve definisano. Sigurno će vrlo brzo i sa stanovima. Kao što su nelegalne stanove skinuli s tržišta, tako će sigurno vrlo brzo da uvedu red i ovde.
A da je to Srpski san - pa naravno da jeste. Kome ne bi bio san da samo čekaš 1.u mesecu i da dolazi lova. Slično kao i dividende. Mislim da se tu mi razlikujemo od Zadadnjaka koji bi da rade dok ne padnu u raku makar imaju dosta keša. Mislim da smo mi tu mnogo realniji, kad imaš dovoljno pasivnih prihoda, odmah stajemo.
 
Apsolutno neće jer i sami političari poseduju nebrojeno mnogo stanova, kuća, placeva itd. neće zmija samu sebe da ujede.
Ako je tako, i to je odluka. Onda znači nema poreza i to je to. Ni to nije loša odluka, samo da se zna šta je.
Ali eto vidite da po Zlatiboru love čim ne prijaviš turiste i sa par sati kašnjenja...
 
Politicarima apsolutno odgovara postojece stanje i sa stanovista cena nekretnina i sa stanovista (ne)oporezivanja istih. Imaju i te kako udela u svakoj vecoj gradnji, pogotovo na BnV, a sa ovim cenama i ludilom u izgradnji i BDP lepo izgleda.

Stoga ne ocekujem niti da ce biti nesto od oporezivanja niti ce cena (pogotovo novogradnje) biti korigovana, osim u slucaju neke velike ekonomske katastrofe. Kada dodje vreme za otreznjenje kao sto se npr. sada desava u Kini, to danasnje politicare nece preterano tangirati...
 

Super je snimak. Hvala na ovome - ja sam skroz zaboravio da tu treba da se gradi druga faza.

Ne mogu da se otmem utisku koliko je nekako prva faza loše ispala. Unutrašnjost kompleksa izgleda jako klaustrofobično, pogotovo taj gornji deo gde je oštar ugao.

Mnogo bi zahvalnije bilo za život da su gradili nekoliko zgrada sa prolazima između umesto što su ga ovako skarabudžili.

Takođe, deluje da će druga faza potpuno da zakloni prvu fazu. Stanarima sa te strane sigurno neće biti drago što je tako kada bude gotovo.
 
Jel znaš kakve su cene sad tamo? Video sam promo snimke prodajnog dana, deluje da je baš malo ljudi bilo generalno.

Na njihovom sajtu, doduše, deluje da su većinu stanova već prodali.
Prosle godine su cene "na akciji" bile oko 2.500+PDV, s tim što si morao da kupiš garažu od 20-ak hiljada evra. I za rezervaciju si morao da ostavih 5.000 odmah.
Sve pričam za Victory Garden.
 
Pa prvo sam si rekao nelogičnost da je porez isti živeo ili ne u njemu. I sam kažeš da ako živiš ima odbitke koji nisu ni malo mali. Već ti odbici znaju ići do 70% popusta na inicijalnu sumu, broj članova domaćinstva, položaj stana, prihodi, itd... Tako da nije isto da li živiš ili ne u stanu. Država ako nešto u nekom trenutku pušta, ne znači da neće da kasnije oporezuje. Videli ste s freelancer-ima. I sada je sve definisano. Sigurno će vrlo brzo i sa stanovima. Kao što su nelegalne stanove skinuli s tržišta, tako će sigurno vrlo brzo da uvedu red i ovde.
A da je to Srpski san - pa naravno da jeste. Kome ne bi bio san da samo čekaš 1.u mesecu i da dolazi lova. Slično kao i dividende. Mislim da se tu mi razlikujemo od Zadadnjaka koji bi da rade dok ne padnu u raku makar imaju dosta keša. Mislim da smo mi tu mnogo realniji, kad imaš dovoljno pasivnih prihoda, odmah stajemo.
Koliko znam imaš samo 50% odbitka od poreza na nekretninu ako živiš u njemu i to samo do neke cifre, a porez je isti da li imao 1 ili 10 stanova, ti na ostalih 9 plaćaš isto, ne postoji dodatno oporezivanje.

Kao vlasnik nekretnine sa prijavljenim prebivalištem na toj adresi imate pravo na poreski kredit, odnosno umanjenje za 50 odsto iznosa, ali ne više od 20.000 dinara.


Ukoliko u nekretnini površine do 60 kvadrata stanuju samo stariji od 65 godina, porez se umanjuje za 75 odsto.

Što već rekoše, ti ako kupiš krntiju koja ima 2,5k kubika plaćaćeš veću registraciju nego neko sa novim autom sa manje od 2k kubika i to je ta nelogičnost, auto preko 2k se smatra luksuzom, a 10 stanova ne. Frilenserima su uveli poreze jer nijedan od ljudi bliskih vladajućim partijama nije dovoljno pametan da bude frilenser ali zato ima dosta njih sa kolekcijom stanova tako da će za stanove teže ići, bar dok se ne sakupi potreban broj ljudi sa viškom stanova da mogu da zanemare njihove.
 
Poslednja izmena:
ali zato ima dosta njih sa kolekcijom stanova tako da će za stanove teže ići, bar dok se ne sakupi potreban broj ljudi sa viškom stanova da mogu da zanemare njihove.
kako je krenulo i to ce biti nekada u buducnosti. Mislim da sredjuvanje cele situacije neizbezno u neko vreme, zavisi ako neka stranka pogotovo to uzme kao populisticku meru
 
kako je krenulo i to ce biti nekada u buducnosti. Mislim da sredjuvanje cele situacije neizbezno u neko vreme, zavisi ako neka stranka pogotovo to uzme kao populisticku meru
I budućnosti, verovatno. Za sada nemamo nikakvu politiku ni prema prodaji strancima i to oni max iskorišžavaju. Nažalost niti smo jaka turistička destinacija, niti primorje, niti smo ekonomski pogodni... već ih privlače tako što "kupiš i ne misliš". Popriličan je sada broj ljudi sa viškom nekretnina i još uvek raste. Kada poraste dovoljno biže seča knezova. Onda kreće neko da prodaje, ljudi manje kupuju investiciono jer zarada nije velika... cene padaju da se poboljša prodaja.
 
Vrh