Šta je novo?

Cene nekretnina

Možda je to samo moj lični utisak, ali i meni deluje da su sad nekako "prisutniji" i u krajevima gde ih nisam ranije viđao. Nekako su se ustalili, organizovali život nekako. Imam sad i komšije takođe.
Pa tako bi i trebalo da bude. Plus nisu svi ostali u BGu, ima ih u drugim mestima isto. Mi umesto da podržimo dolazak još više Rusa i Ukrajinaca, mi kao da želimo da ne dolaze. Ti što dolaze su mladi ljudi, puni energije i što stvaraju plus u 90% slučajeva sa decom. Znači ne dolaze penzioneri da umru već radno sposobno stanovništvo. Samo napred i da ih još više dođe!
 
Pa tako bi i trebalo da bude. Plus nisu svi ostali u BGu, ima ih u drugim mestima isto. Mi umesto da podržimo dolazak još više Rusa i Ukrajinaca, mi kao da želimo da ne dolaze. Ti što dolaze su mladi ljudi, puni energije i što stvaraju plus u 90% slučajeva sa decom. Znači ne dolaze penzioneri da umru već radno sposobno stanovništvo. Samo napred i da ih još više dođe!

Lako je tebi da pričaš to iz Holandije :) Beograd je jako disfunkcionalan grad, svaki veći influks stanovništva ovde se itekako oseti zbog infrastrukture koja je na aparatima. Problem cene stanova/rentiranja smo već apsolvirali.

Ne bih imao ništa protiv da su se doselili u neki mali grad u Srbiji (to bi čak bilo jako pozitivno za sve), ali Beograd je u stadijumu da je svaki novi stanovnik već previše.
 
Pa tako bi i trebalo da bude. Plus nisu svi ostali u BGu, ima ih u drugim mestima isto. Mi umesto da podržimo dolazak još više Rusa i Ukrajinaca, mi kao da želimo da ne dolaze. Ti što dolaze su mladi ljudi, puni energije i što stvaraju plus u 90% slučajeva sa decom. Znači ne dolaze penzioneri da umru već radno sposobno stanovništvo. Samo napred i da ih još više dođe!
Ja nisam uopšte protiv njihovog dolaska, da se razumemo. Niti navijam da odu, taman posla. Ljudi su silom prilika napustili domove, izdržavaju decu, rade većinom pošteno, koliko vidim.
Ali bih voleo i da grad isprati promene i na neki način "zaštiti" lokalno stanovništvo adekvatnim uredbama. Nikom nije prijatno ako izgubi krov nad glavom zbog veće platežne moći stranog stanovništva. Grad mora da se razvija zajedno sa njima, prioritetno uzimajući u obzir potrebe lokalnog stanovništva, rekao bih.
 
Dokle god,rentijerstvo nije institucijalizovano,sa pravne,ekonomske i poreske strane,ono ostaje prepušteno stihiji i sivim tokovima.
Moraju tačno da se znaju, prava i obaveze za obe strane.Tek tada, možemo da pričamo o zaštiti i uredbama,ne može uredba na stihiju i sivilo da se primeni.
U Austriji ,na primer,postoji zaštita ,koliko i u kom procentu ,na godišnjem nivou ,vlasnik stana može da ti podigne kiriju,tamo su svi i svja u sistemu.
Država je uvela notare,fiskalne kase,samo je rentijersrvo, ostala mutli milionerska branša, u totalno sivim okvirima,pred očima vlasti i države.
Ako teku med i mleko,rastu plate,nikad manje nezaposlenih,zašto se onda kupuje nečiji mir?
 
Poslednja izmena:
Ja nisam uopšte protiv njihovog dolaska, da se razumemo. Niti navijam da odu, taman posla. Ljudi su silom prilika napustili domove, izdržavaju decu, rade većinom pošteno, koliko vidim.
Ali bih voleo i da grad isprati promene i na neki način "zaštiti" lokalno stanovništvo adekvatnim uredbama. Nikom nije prijatno ako izgubi krov nad glavom zbog veće platežne moći stranog stanovništva. Grad mora da se razvija zajedno sa njima, prioritetno uzimajući u obzir potrebe lokalnog stanovništva, rekao bih.
sounds-good-doesnt-work.gif
 
ja ne znam odakle ta ideja da je dosta rusa otislo? ja ih vidjam sve vise. u mojoj zgradi jos 2 porodice je doslo. sada na linkedinu mi izlaze za ns i bg poslovi na ruskom (i to samo ruskom). x firmi u bgu je otvoreno. wargaming nudi ogromne pare za odredjene role
Nakon februara u '22 ušlo je više od 200.000 ljudi iz Rusije, a trenutno aktivnu boravišna dozvolu ima tek 30.000 Rusa. Ne verujem da su svi od njih u Beogradu, ali ako zaista imaju ovakav efekat na cene zakupa, zamisli šta će tek biti kad krenu da kupuju stanove.
 
Dobro, gde se onda svrstavaju zakupodavci?

Pa to je negde i moja poenta, zakupodavac nije produktivan činilac ekonomije. U pitanju je pasivni prihod koji se stiče na osnovu poseda, ali ta vrednost koju on uzme od zakupca mora biti ultimativno stvorena od strane produktivnih elemenata u društvu (proizvođači roba i usluga). Zakupodavac tu figurira samo kao potrošač.
 
Cena za vece stanove u Kragujevcu sada 1250e po m2.
Mislim da ova porodica Lazovic ima dobar osecaj za biznis i kada treba da se spusti cena. Mozda im je jedan od parametara i trend prodaje namestaja (Matis)...
1250+pdv ili? Kada kazes vece, na koju kvadraturu mislis?
 
Ovde se stalno provlači ta teza o dodatnom oporezivanju druge i svake naredne nekretnine, da bi se sprečilo "nagomilavanje" stanova, uz obrazloženje da je stanovanje osnovna čovekova potreba. Ovo mi je krajnje naivan pogled na svet, jer su osnovne potrebe i hrana, prevoz, odeća, lekovi itd. pa nisu bagatelna roba, naprotiv, ljudi se enormno bogate na tome. Moja porodica i sama spada u rentijerske i sada meni neko treba da spročitava da ne kupujemo nekretnine, već da uložimo u proizvodnju ili usluge. Pa, gle čuda, već se bavimo time, nije nam kapital pao s neba, već je upravo proizvod naših drugih, realnih biznisa. Sad treba da pokrenem proizvodnju paprike, a ne da kupim stan, jer nekog drugog sprečavam da se skući. Komično.
 
Tako je Mrgude. Isto, da nema vlasnika kompanija, i dalje bismo se udarali toljagama u pećini jer niko ne bi mogao da nađe posao.

Apelujem na admine da uzmu u zaštitu @Ugljenni umesto da dozvole sirotinji na temi da ga ugnjetavaju nekim pominjanjem progresivnog oporezivanja i drugim komunjarskim propagandama :)
 
Imali su i 8 marta prodajni dan i opet se nisu proslavili.

Jel znaš kakve su cene sad tamo? Video sam promo snimke prodajnog dana, deluje da je baš malo ljudi bilo generalno.

Na njihovom sajtu, doduše, deluje da su većinu stanova već prodali.
 
Meni je ta lokacija najblaze receno neprivlacna.

U neposrednoj blizini (preko puta) je nehigijensko naselje gde neprestano gore logorske vatre i gusta dimcina se proteze celim tim potezom. To se vidi i oseti narocito u zimskim mesecima, mada i leti se lozi ali ne iz razloga da se zagreje vec da se dodje do sekundarnih sirovina.

Pored toga, mikrolokacija je nikakva. Sta god ti treba, ima da sipcis uzbrdo, ili kolima, nema ni trafike u blizini.

Jedina svetla tacka je relativna blizina grada. Odatle pa do nekog centra treba 15ak minuta kolima, ukoliko nije čep pored Ade.
 
S obzirom da su veće zgrade, verujem da će unutar samog kompleksa biti otvoreno svašta za stanare. Takođe je blizina Adi prednost mikrolokacije.

To nehigijensko naselje i dim ne znam da li će se rešiti, ali je ozbiljan minus ovog kompleksa.
 
Ovde se stalno provlači ta teza o dodatnom oporezivanju druge i svake naredne nekretnine, da bi se sprečilo "nagomilavanje" stanova, uz obrazloženje da je stanovanje osnovna čovekova potreba. Ovo mi je krajnje naivan pogled na svet, jer su osnovne potrebe i hrana, prevoz, odeća, lekovi itd. pa nisu bagatelna roba, naprotiv, ljudi se enormno bogate na tome. Moja porodica i sama spada u rentijerske i sada meni neko treba da spročitava da ne kupujemo nekretnine, već da uložimo u proizvodnju ili usluge. Pa, gle čuda, već se bavimo time, nije nam kapital pao s neba, već je upravo proizvod naših drugih, realnih biznisa. Sad treba da pokrenem proizvodnju paprike, a ne da kupim stan, jer nekog drugog sprečavam da se skući. Komično.

sve je to ok

porezi treba da postoje svakako
 
Hteo sam da se vodim istom glupom logikom koju mnogi ovde koriste: "inflacija je, dakle ja moram da podignem cenu kirije", a ne razumeju da ne bi mogli da podignu cene da nema ko da placa te cene (rusi). Kad neki biznis podigne cenu "jer je inflacija", mogu da se dese dva svenarija: da nastavi da posluje kao do sad i da ima veci prihod ili da mu se smanji obim posla, pa da bude prisiljen da smanji cene u skladu sa konkurencijom ili cak da ugasi biznis. Ne znam sto ljudi koji izdaju stanove misle da su imuni od toga.

Sve strane u ovoj raspravi potcenjuju znacaj i uticaj plata i dohotka.

1711629199483.png


Investitori u nekretnine i rentijeri konstantno cinicno komentarisu odnos cena i dohotka i plate i dohodak kao nebitan faktor. Loze se kako su cene digli "zbog inflacije", zato sto su zacrtali odredjeni nivo prinosa i slicno. Kupci za zivot kukaju na alavost vlasnika stanova i rentijera. I jedno i drugo je nonsens. Vlasnici stanova i rentijeri su naravno alavi, kao i svaki prodavac bilo cega - ako moze, prodao bi za skuplje. Medjutim, ne moze niko da proda nista po ceni po kojoj je on zamislio nego onoliko koliko kupci imaju i zele da plate. I pre 10 godina je pristojan dvosoban stan u centru kostao 300 evra mesecno. To je tada bilo skoro cela jedna prosecna plata u Srbiji. Ekvivalent pri danasnjem nivou plata je oko 700 evra. Koliko vidim u oglasima, uprkos pritisku Rusa, za taj novac je i sada moguce iznajmiti pristojan stan u centru grada.

Postoje naravno momenti kada se trziste poremeti, kao 2022, i kada alavost predje svaku granicu pristojnosti. Ali pre ili kasnije stvari moraju doci u kakvu-takvu ravnotezu. Vecinom alavost kao faktor uopste nije vredna paznje. Kljucno je pitanje dohotka. E sad, u tome je kljucno potpitanje kako je taj dohodak i njegov rast rasporedjen. Na primer, iako su u poslednje tri godine plate nominalno porasle oko 50%, nije svakome plata porasla 50%. Takodje, nisu svima plate i dohodak rasli u isto vreme, pa su oni kojima su plate i dohodak porasli pre drugih pokupovali stanove pre njih i dodatno profitirali. Jedno vreme su profiti (dohodak od kapitala) rasli brze od plata (dohodak od rada), pa je to dodatno remetilo odnos cena stanova i plata i nejednakost. To je ono o cemu vredi razmisljati i polemisati.
 
Ovde se stalno provlači ta teza o dodatnom oporezivanju druge i svake naredne nekretnine, da bi se sprečilo "nagomilavanje" stanova, uz obrazloženje da je stanovanje osnovna čovekova potreba. Ovo mi je krajnje naivan pogled na svet, jer su osnovne potrebe i hrana, prevoz, odeća, lekovi itd. pa nisu bagatelna roba, naprotiv, ljudi se enormno bogate na tome. Moja porodica i sama spada u rentijerske i sada meni neko treba da spročitava da ne kupujemo nekretnine, već da uložimo u proizvodnju ili usluge. Pa, gle čuda, već se bavimo time, nije nam kapital pao s neba, već je upravo proizvod naših drugih, realnih biznisa. Sad treba da pokrenem proizvodnju paprike, a ne da kupim stan, jer nekog drugog sprečavam da se skući. Komično.
Ako je kupovina automobila preko 2000 kubika ,okarakterisana kao luksuz, šta su onda stanovi u kojima se ne živi,nego se rentiraju bez plaćanja poreza,na primer???
Srbija je prepuna anomalija.
 
Čekaj samo moment. Za investiranje na strane berze. Koliko se sećam direktan rad sa stranim brokerom je maltene ilegalan ili se računa kao da iznosiš devize iz zemlje i plaćaš skupo transfer.

Pa imaš brockerage fees. Kada ulažeš. I svakog meseca. Pa kada hoćeš da izvučeš novac. Pa onda opet skandal direktni transfer novca iz zlog inostranstva i svi troškovi oko toga. I onda jeli (ako nisi čekao 10 godina) porez na kapitalnu dobit.

A 10% nemaju sami Ameri na 401k koji je specifično samo za penzije. ETF i indeksirani fondovi su tu negde kao što je oročena štednja bila pre 15 godina.

Mislim 10% je odlična dobit i za prajvat ekviti a to je igra sa vrlo skupim ulaznicama.
 
Vrh