Šta je novo?

Cene nekretnina

To se odnosi samo na pravna lica? Iz nekog razloga mi se čini da neće baš biti tako, ali ajde da vidimo...
Samo pravna, knjigovodje obračunaju svake godine po cenama koje grad izbaci. Ekstra zona ( BNW ) je bio prošle godine 250k dinara m2. A knjigovodstvena zbog odbitka PDV-a je uvek u full-u u ugovoru i prosek je 4.000 eura/m2. Znači svima koji su kupovali investiciono ( firme ) a takvih je dosta osnovica ide gore 30%-100%..

Fizičkim licima će da kasne do juna ;)
 
Veliko iznenadjenje čeka kupce skupih stanova ( pravna lica ), Grad nije izbacio prosečne cene za utvrdjivanje poreske osnovice za 2024., pa je osnovica knjigovodstvena vrednost.

To znači ko je kupio stan od 80m2 po 4500 eura/m2 i 2 parking mesta za 50k, poreska osnovica mu je 400k eura.. ( stopa 0,4% ) Ihaa, porez ko na Menhetnu

To je 1600e poreza, ne verujem da cemo morati otvarati humanitarni telefon za pomoc sirotinji koji nema da plati porez na nov stan od 400k...

U Teksasu je poreska stopa 1.7% u proseku, a zna da ide i do 3% u najskupljim zonama za novije kuce i stanove.

Kakvo bi samo vristanje ovde bilo da se placa ozbiljan porez kako bi i trebalo, umesto toga uglavnom zaposleni od poreza na plate finansiraju Beograd...
 
To je 1600e poreza, ne verujem da cemo morati otvarati humanitarni telefon za pomoc sirotinji koji nema da plati porez na nov stan od 400k...

U Teksasu je poreska stopa 1.7% u proseku, a zna da ide i do 3% u najskupljim zonama za novije kuce i stanove.

Kakvo bi samo vristanje ovde bilo da se placa ozbiljan porez kako bi i trebalo, umesto toga uglavnom zaposleni od poreza na plate finansiraju Beograd...
Tebra, Teksas je bogatiji od Francuske. Ovde se plaća ozbiljan porez, pogledaj stope za komercijalne nekretnine..

ALi se generalno slažem da nam treba nova poreska politika
 
Da, da, ovde samo sirotinja kupuje stanove za 4 soma po kvadratu, ne daj boze da se oporezuju ozbiljno jadnici koji imaju pet stanova u BnV
Problem je što država udara po džepu firme, a pojedince koji plaćaju 5 stanova po 4k m2 zaobilaze. I sam Vradović je napisao da mu je smešan porez u BNV jer gledaju prosečnu cenu m2 na celoj opštini. Neko je ovde spomenuo da sam napisao besmislen post vezano za Grčku bez da proveri kakvu oni imaju poresku politiku na vrednost stanova, posebno kada se radi o drugoj nekretnini i dohotku od izdavanja, a njih je prošla SEK-a baš zahvatila jer su ljudi uzimali po više stanova na kredit. Pa nama kad bi ovde uveli sličnu politiku poreza na više stanova i na primanja od izdavanja cene bi se prepolovile.
 
Problem je što država udara po džepu firme, a pojedince koji plaćaju 5 stanova po 4k m2 zaobilaze. I sam Vradović je napisao da mu je smešan porez u BNV jer gledaju prosečnu cenu m2 na celoj opštini. Neko je ovde spomenuo da sam napisao besmislen post vezano za Grčku bez da proveri kakvu oni imaju poresku politiku na vrednost stanova, posebno kada se radi o drugoj nekretnini i dohotku od izdavanja, a njih je prošla SEK-a baš zahvatila jer su ljudi uzimali po više stanova na kredit. Pa nama kad bi ovde uveli sličnu politiku poreza na više stanova i na primanja od izdavanja cene bi se prepolovile.
Meni je od 2019. godine porasla plata za 250€, sad sam izračunao, pa se pitam, uzevši u obzir inflaciju, koliko mi je porasla kupovna moć. 🤔😅
 
Razrešili smo misteriju. Stanodavac nam je rekao da je ovo Mirijevo 4 (lik živi na suprotnom kraju grada i izdaje stan njegove žene). Ispostavilo se da je u pitanju deo Mirijeva između 1 i 2.
Ја одбијам да прихватим да неко не зна где живи. Могао је да ти каже Обилићев венац ти би лагано поверовала
 
Mislim da se ljudi dosta varaju u brz završetak rata u Ukrajini. Ispod 5 godina ni dana. Pa evo već smo ušli u treću godinu, NIKO još ne spominje reč MIR. NIKO. svi su u fazonu još oružja, još rata, još municije. Kod nas, ali i u Izraelu, barem deklarativno od prvog dana išli kao fol neki pregovori o miru. Tamo ni toga NEMA. Drugo pogledajte barem javno objavljenje planove i Rusije i NATO-a, svi planiraju sukob u budžetima do 2026/2027 i to je objavljeno još prošle godine. Znači stajanja nema do tada.
Treće, ti mladi ljudi koji su u Srbiji sada i biće još 3 godine, znači ukupno minimum 4-5 godina u 90% slučajeva se NEĆE NIKADA vratiti! (to govorim i iz ličnog iskustva). Vratiće se neki stariji koji su sad preko 50, ali ti nisu ni bežali u većini slučajeva. Inače mladi, a pogotovo njihova deca neće nigde ići. Da ne govorim o prednostima tipa klime, sličan jezik, vera, kultura i još si odmah prihvaćen kao prijatelj a ne dočekan na nož. Ti ljudi će se snaći i oni će ili kupiti ili iznajmljivati, ali po mom mišljenju neće da se stvori nikakav "vakuum" prostor od par hiljada slobodnih jedinica odjednom.
Probaj da zamisliš situaciju da si sticajem nesretnih okolnosti bio prinuđen da se preseliš u neku državu koja je krš krševa i ne dao ti Bog da padneš šaka bilo kakvoj javnoj instituciji u njoj. Vazduh najzagađeniji u Evropi, stepen ekološke zaštite nula, na sve strane caruje korupcija, nepotizam, zloupotreba položaja i svaka vrsta kriminala. Školstvo, zdravstvo i sudstvo nula. Roditelje nisi video tri godine. Deca iz školskih udžbenika uče nebuloze koje nemaju veze sa zdravim mozgom. Zakoni podešeni tako da svaka vrsta društvenog taloga zadobija poziciju društvene moći, normalni ljudi moraju da beže u druge države. Jezik ne znaš, nabadaš nešto tu i tamo. Kvadratni metar iole pristojnog stana košta kao u Barseloni (koja za isti novac nudi 100 puta bolja i uređenija mesta za život).

Da li bi gledao kako da se iz takve države počistiš što pre, i vratiš svojoj kući i svojim roditeljima, čim se za to steknu minimalni uslovi, ili bi dozvolio da ti deca odrastaju u takvoj septičkoj jami?

Ne kažem da je Rusija pre ovog rata bila Švajcarska, ali mnogo mnogo bolja i uređenija u odnosu na Srbiju i ceo region. Nedavno sam ispratila neke događaje u regionu, isplivalo je na površinu svo šizofreno ludilo u kome živimo.
 
Tebra, Teksas je bogatiji od Francuske. Ovde se plaća ozbiljan porez, pogledaj stope za komercijalne nekretnine..

ALi se generalno slažem da nam treba nova poreska politika
Al realno tebra, kakve veze to sto je Teksas bogatiji od Francuske ima sa bilo cime? Znaci po toj logici bi i stanovi trebalo da su mnooogo jeftiniji kod nas? Kako to, cas smo socijala, cas nismo?

Kad ono..
Hjuston
2024-03-26 14_36_19-Window.png

Dalas
2024-03-26 14_37_21-Window.png

Beograd
2024-03-26 14_38_55-Window.png


Pojasni nama neukima tu matematiku.
 

Prilozi

  • 2024-03-26 14_36_19-Window.png
    2024-03-26 14_36_19-Window.png
    18,8 KB · Pregleda: 62
  • 2024-03-26 14_36_19-Window.png
    2024-03-26 14_36_19-Window.png
    18,8 KB · Pregleda: 36
  • 2024-03-26 14_36_19-Window.png
    2024-03-26 14_36_19-Window.png
    18,8 KB · Pregleda: 79
Probaj da zamisliš situaciju da si sticajem nesretnih okolnosti bio prinuđen da se preseliš u neku državu koja je krš krševa i ne dao ti Bog da padneš šaka bilo kakvoj javnoj instituciji u njoj. Vazduh najzagađeniji u Evropi, stepen ekološke zaštite nula, na sve strane caruje korupcija, nepotizam, zloupotreba položaja i svaka vrsta kriminala. Školstvo, zdravstvo i sudstvo nula. Roditelje nisi video tri godine. Deca iz školskih udžbenika uče nebuloze koje nemaju veze sa zdravim mozgom. Zakoni podešeni tako da svaka vrsta društvenog taloga zadobija poziciju društvene moći, normalni ljudi moraju da beže u druge države. Jezik ne znaš, nabadaš nešto tu i tamo. Kvadratni metar iole pristojnog stana košta kao u Barseloni (koja za isti novac nudi 100 puta bolja i uređenija mesta za život).

Da li bi gledao kako da se iz takve države počistiš što pre, i vratiš svojoj kući i svojim roditeljima, čim se za to steknu minimalni uslovi, ili bi dozvolio da ti deca odrastaju u takvoj septičkoj jami?

Ne kažem da je Rusija pre ovog rata bila Švajcarska, ali mnogo mnogo bolja i uređenija u odnosu na Srbiju i ceo region. Nedavno sam ispratila neke događaje u regionu, isplivalo je na površinu svo šizofreno ludilo u kome živimo.
Lepo ste to objasnili. Ljudi zamišljaju da je njima ovde idila, a mi sami, kao što ste naveli, ropćemo od nezadovoljstvo svim navedenim. Deca im ne znaju jezik, bauljaju zbunjena po parku, pričaju na ruskom; vidim očeve masovno sami sa decom, ko zna gde su im majke. Jeste, ima ljudi sa dosta para, ali mislite da je njima super da te pare prosipaju po Srbiji tek tako? Između ostalog, oni su u Srbiji dočekani daleko lošije nego što se misli. Lokalno stanovništvo jedva čeka da se požali na njih kako su bahati (čak i kad nisu), kako "imaju specifičan miris", kako neće da uče jezik, itd. Zato i imaju svoje komune i gotovo se ne mešaju sa lokalcima. Ljudi su pobegli glavom bez obzira, da nisu, sigurno ne bi ovde završili.
 
Poslednja izmena:
Probaj da zamisliš situaciju da si sticajem nesretnih okolnosti bio prinuđen da se preseliš u neku državu koja je krš krševa i ne dao ti Bog da padneš šaka bilo kakvoj javnoj instituciji u njoj. Vazduh najzagađeniji u Evropi, stepen ekološke zaštite nula, na sve strane caruje korupcija, nepotizam, zloupotreba položaja i svaka vrsta kriminala. Školstvo, zdravstvo i sudstvo nula. Roditelje nisi video tri godine. Deca iz školskih udžbenika uče nebuloze koje nemaju veze sa zdravim mozgom. Zakoni podešeni tako da svaka vrsta društvenog taloga zadobija poziciju društvene moći, normalni ljudi moraju da beže u druge države. Jezik ne znaš, nabadaš nešto tu i tamo. Kvadratni metar iole pristojnog stana košta kao u Barseloni (koja za isti novac nudi 100 puta bolja i uređenija mesta za život).

Da li bi gledao kako da se iz takve države počistiš što pre, i vratiš svojoj kući i svojim roditeljima, čim se za to steknu minimalni uslovi, ili bi dozvolio da ti deca odrastaju u takvoj septičkoj jami?

Ne kažem da je Rusija pre ovog rata bila Švajcarska, ali mnogo mnogo bolja i uređenija u odnosu na Srbiju i ceo region. Nedavno sam ispratila neke događaje u regionu, isplivalo je na površinu svo šizofreno ludilo u kome živimo.
Ne postoji drzava na svetu za koju ne bi mogla da navedes pamflete negativnih karakteristika, pocev i od onih najravijenijih, pa nadalje.Ko je obisao ili ziveo po svetu, jasno mu je o cemu pricam.Ko se gde nadje i u koji se zivot uklopi, to je stvar subjektivne perpcepcije.Tako je i sa Rusima i bilo kime tako da nista nije crno belo.Mozda je za nekoga prihvatljivije da istrpi smece na ulici od toga da me dete pohadja vrtic u morbidnom okruzenju (samo dajem primer, stvar je dosta kompleksnija)
 
Lepo ste to objasnili. Ljudi zamišljaju da je njima ovde idila, a mi sami, kao što ste naveli, ropćemo od nezadovoljstvo svim navedenim. Deca im ne znaju jezik, bauljaju zbunjena po parku, pričaju na ruskom; vidim očeve masovno sami sa decom, ko zna gde su im majke. Jeste, ima ljudi sa dosta para, ali mislite da je njima super da te pare prosipaju po Srbiji tek tako? Između ostalog, oni su u Srbiji dočekani daleko lošije nego što se misli. Lokalno stanovništvo jedva čeka da se požali na njih kako su bahati (čak i kad nisu), kako "imaju specifičan miris", kako neće da uče jezik, itd. Zato i imaju svoje komune i gotovo se ne mešaju sa lokalcima. Ljudi su pobegli glavom bez obzira, da nisu, sigurno ne bi ovde završili.
+1
Zaboravila sam da pomenem finansijski momenat i jezive cene u Srbiji. Našla sam u aplikaciji neki račun iz marketa sa kraja 22 godine, znači pre 15 meseci. Maslinovo ulje Monini je tada bilo 990 RSD, a sada je oko 3.000! Kako je moguće da namirnica koja bi svakome trebala biti dostupna poskupi 300% za godinu dana? Sa poskupljenjima do kraja 22 godine smo se nekako pomirili i izborili, ali poskupljenja od tad na ovamo su jeziva, iako je navodno inflacija na godišnjem nivou jednocifrena. Skuplje mesto za život koje manje nudi za taj novac teško da postoji.

Što se tiče ljubavi prema ruskom narodu kao bratskom, to je samo na papiru. Od cena zakupa stanova, koje su sa dolaskom Rusa utrostručene, preko prozivki na društvenim mrežama da su dezerteri i da su odgovorni za opšti haos koji je nastao na tržištu zakupa i kupoprodaje stanova...

Pre jedno pola godine se desio slučaj da je jedan Rus u Pančevu imao šizofreni napad i njegova supruga (pedijatar) je zahtevala hitnu hospitalizaciju. Nijedna zdravstvena ustanova nije htela da ga primi. Danima se ponašao potpuno nenormalno, dok nije poubijao sve članove svoje porodice, na kraju i sebe. U novinama je o tome pisalo ukupno pet redova.

Od Rusa domaći mediokriteti očekuju da su puni para i da s njima mogu da rade šta god hoće, da obavezno nauče srpski za tri dana, ostavljaju poveći bakšiš i slično. Ako nije tako, komuniciraju prezir prema njima. Tako videh da jedna kozmetičarka sa prezirom govori prema Ruskinji koja joj nije ostavila bakšiš i pri tome, zamislite, ne zna da govori srpski (!)

Kao što su Rusi sa dolaskom početkom 21 godine kupovali stanove ne pitajući za cenu (pogledaj video), tako isto će po završetku rata prodavati stanove što brže mogu i prvim avionom se vraćati kući.


 
Ne postoji drzava na svetu za koju ne bi mogla da navedes pamflete negativnih karakteristika, pocev i od onih najravijenijih, pa nadalje.Ko je obisao ili ziveo po svetu, jasno mu je o cemu pricam.Ko se gde nadje i u koji se zivot uklopi, to je stvar subjektivne perpcepcije.Tako je i sa Rusima i bilo kime tako da nista nije crno belo.Mozda je za nekoga prihvatljivije da istrpi smece na ulici od toga da me dete pohadja vrtic u morbidnom okruzenju (samo dajem primer, stvar je dosta kompleksnija)
+1
Zaboravila sam da pomenem finansijski momenat i jezive cene u Srbiji. Našla sam u aplikaciji neki račun iz marketa sa kraja 22 godine, znači pre 15 meseci. Maslinovo ulje Monini je tada bilo 990 RSD, a sada je oko 3.000! Kako je moguće da namirnica koja bi svakome trebala biti dostupna poskupi 300% za godinu dana? Sa poskupljenjima do kraja 22 godine smo se nekako pomirili i izborili, ali poskupljenja od tad na ovamo su jeziva, iako je navodno inflacija na godišnjem nivou jednocifrena. Skuplje mesto za život koje manje nudi za taj novac teško da postoji.

Što se tiče ljubavi prema ruskom narodu kao bratskom, to je samo na papiru. Od cena zakupa stanova, koje su sa dolaskom Rusa utrostručene, preko prozivki na društvenim mrežama da su dezerteri i da su odgovorni za opšti haos koji je nastao na tržištu zakupa i kupoprodaje stanova...

Pre jedno pola godine se desio slučaj da je jedan Rus u Pančevu imao šizofreni napad i njegova supruga (pedijatar) je zahtevala hitnu hospitalizaciju. Nijedna zdravstvena ustanova nije htela da ga primi. Danima se ponašao potpuno nenormalno, dok nije poubijao sve članove svoje porodice, na kraju i sebe. U novinama je o tome pisalo ukupno pet redova.

Od Rusa domaći mediokriteti očekuju da su puni para i da s njima mogu da rade šta god hoće, da obavezno nauče srpski za tri dana, ostavljaju poveći bakšiš i slično. Ako nije tako, komuniciraju prezir prema njima. Tako videh da jedna kozmetičarka sa prezirom govori prema Ruskinji koja joj nije ostavila bakšiš i pri tome, zamislite, ne zna da govori srpski (!)

Kao što su Rusi sa dolaskom početkom 21 godine kupovali stanove ne pitajući za cenu (pogledaj video), tako isto će po završetku rata prodavati stanove što brže mogu i prvim avionom se vraćati kući.


Ne kažem ja da ima ljudi kojima je ovde ok, snašli su se, opstaju. Ali tvrditi kao da ovde uživaju, imaju novca, super im je, to je sasvim pogrešno. Može samo da im bude trenutno prihvatljivo. Većina ljudi koje ja znam gleda samo da ne dolazi u dodir sa institucijama društva: samo ne u dom zdravlja, tamo haos; jao, gde ćeš u poštu, tamo nervozni, redovi; dete ako moraš u Institut da vodiš tražiš vezu odmah. A zamisli njima tek kako je...
Ali Rusi nisu tema ovog foruma, njihov uticaj na tržište nekretnina doduše može da bude, ali i to se, rekao bih, preterano naglašava. Došli ljudi sa svim što imaju, kupili, tako će i da prodaju ako budu išli negde drugde.
 
Trenutne cene su izmedju ostalog takve i da ljudi ocekuju da ce Rus da kupi bas njihov stan. Sad mogu da biraju. Po prirodi su stipse, nece bas lako tresnuti zamisljenu sumu.
Pozdravljam Suzumanovu odluku da odlozi kupovinu stana. Nicija nije do zore gorela, pa ni investitorska :)
 
Trenutne cene su izmedju ostalog takve i da ljudi ocekuju da ce Rus da kupi bas njihov stan. Sad mogu da biraju. Po prirodi su stipse, nece bas lako tresnuti zamisljenu sumu.
Pozdravljam Suzumanovu odluku da odlozi kupovinu stana. Nicija nije do zore gorela, pa ni investitorska :)
Hahaha. Vidim imam pregršt lajkova na na tu objavu.
Nije da to radim iz nekog nazovimo nezdravog prkosa. Bio sam blizu kupovine par puta, ali uvek sa svešću da bih kupio samo zato što me okolnosti primoravaju. Jednostavno, previše se malo dobija za dosta velik novac, koji smo, usled tektonskih promena na tržištu, počeli da doživljavamo kao nešto sasvim prihvatljivo i normalno. Agenti se ponašaju neprofesionalno (moj slučaj) zato što im se može; ljudi prodaju loše nekretnine za velike pare zato što su ljudi spremni da ih kupe. Samo strpljivo...
 
Zaboravila sam da pomenem finansijski momenat i jezive cene u Srbiji. Našla sam u aplikaciji neki račun iz marketa sa kraja 22 godine, znači pre 15 meseci. Maslinovo ulje Monini je tada bilo 990 RSD, a sada je oko 3.000! Kako je moguće da namirnica koja bi svakome trebala biti dostupna poskupi 300% za godinu dana? Sa poskupljenjima do kraja 22 godine smo se nekako pomirili i izborili, ali poskupljenja od tad na ovamo su jeziva, iako je navodno inflacija na godišnjem nivou jednocifrena. Skuplje mesto za život koje manje nudi za taj novac teško da postoji.
Molim te nemoj da navodiš "plazma" primere. 990din u maksiju možda je bilo za pola litra ili 0,7l, za litar jako teško, bar se Ja ne sećam.


Cene jesu skočile mnogo. Kupujem često maslinovo ulje ali to izbegavam jer je nerealno skupo, a maksi dere sa maržom, u Disu je 2400din sad na akciji. Prošle godine na akciji je moglo da se nadje za 1200-1800din. Moja preporuka je da izbegavaš maksi koji ima najveće marže u Srbiji (što je teško jer ti voliš da ti dostava donese namirnice). Evo u gomexu je skoro bila akcija


U veru je skoro bilo, možda je i sad 2x1l monini 3600din.
 
Trenutne cene su izmedju ostalog takve i da ljudi ocekuju da ce Rus da kupi bas njihov stan. Sad mogu da biraju. Po prirodi su stipse, nece bas lako tresnuti zamisljenu sumu.
Pozdravljam Suzumanovu odluku da odlozi kupovinu stana. Nicija nije do zore gorela, pa ni investitorska :)
Greška je što pojedini misle da će odlazak Rusa preterano sniziti cene. Neki sada prodaju nekretnine jer mogu dobro da zarade. Kada nestane pritisak kupaca ti stanovi jednostavno neće biti na tržištu, smanjiće se broj kupaca ali takođe i broj stanova u ponudi. Neće se ni kupci leba najesti u tom slučaju ;)
 
Ne kažem ja da ima ljudi kojima je ovde ok, snašli su se, opstaju. Ali tvrditi kao da ovde uživaju, imaju novca, super im je, to je sasvim pogrešno. Može samo da im bude trenutno prihvatljivo. Većina ljudi koje ja znam gleda samo da ne dolazi u dodir sa institucijama društva: samo ne u dom zdravlja, tamo haos; jao, gde ćeš u poštu, tamo nervozni, redovi; dete ako moraš u Institut da vodiš tražiš vezu odmah. A zamisli njima tek kako je...
Ali Rusi nisu tema ovog foruma, njihov uticaj na tržište nekretnina doduše može da bude, ali i to se, rekao bih, preterano naglašava. Došli ljudi sa svim što imaju, kupili, tako će i da prodaju ako budu išli negde drugde.
Isto mislim. Bude mi muka i od odlaska u banku. Na sve strane nervozni, besni, nezadovoljni ljudi koji do 12 mrze samog sebe, od 12 mrze ceo svet. Kako je tek kad si stranac u ovoj šizofrenoj državi, mogu samo da zamislim.

Uticaj Rusa na tržište nekretnina je mnogo veći nego što se na prvi pogled može naslutiti. Već sam pisala o tome, stanovi na periferiji su se pre dolaska Rusa jako teško izdavali. Nalazili smo stanove za smešan novac, bukvalno su stanodavci bili srećni da neko vodi računa o stanu, jer su sa prethodnim stanarima imali vrlo loša iskustva. Sa dolaskom Rusa, cene u centru su podivljale, dugogodišnjem stanarima su davali otkaze da bi primili Ruse, a stanari iz centra su se masovno selili na periferiju. Tako da ovaj hajp sa unosnim izdavanjem nekretnina će trajati još neko vreme, do završetka rata i to je to.
 
Greška je što pojedini misle da će odlazak Rusa preterano sniziti cene. Neki sada prodaju nekretnine jer mogu dobro da zarade. Kada nestane pritisak kupaca ti stanovi jednostavno neće biti na tržištu, smanjiće se broj kupaca ali takođe i broj stanova u ponudi. Neće se ni kupci leba najesti u tom slučaju ;)

Tačno tako, naši prodavci starogradnje ne gledaju apsolutne cifre, već su oni kupci u isto vreme. Uvek gledaju šta mogu da kupe za te pare što će dobiti od prodaje. Ako ne mogu da dobiju cifru koja im treba, neće prodavati.

Istorijski gledano starogradnja i novogradnja su sinhronizovane u cenama, skokovi cena novogradnje proizvodili su skokove u starogradnji.

Jedini način da padne prosek cena na tržištu je da investitorima počnu da klecaju kolena. Pitanje je kad će se to desiti, i da li će uopšte. Polako se završava peti kvartal smanjenog prometa, a cene novogradnje u tom periodu su mrdale samo na gore (mada minimalno).
 
Molim te nemoj da navodiš "plazma" primere. 990din u maksiju možda je bilo za pola litra ili 0,7l, za litar jako teško, bar se Ja ne sećam.


Cene jesu skočile mnogo. Kupujem često maslinovo ulje ali to izbegavam jer je nerealno skupo, a maksi dere sa maržom, u Disu je 2400din sad na akciji. Prošle godine na akciji je moglo da se nadje za 1200-1800din. Moja preporuka je da izbegavaš maksi koji ima najveće marže u Srbiji (što je teško jer ti voliš da ti dostava donese namirnice). Evo u gomexu je skoro bila akcija


U veru je skoro bilo, možda je i sad 2x1l monini 3600din.
Levo gore je sadašnja cena a desno dole ispod proizvoda je cena na kraju 22 godine. Na prvom screenshot-u se vidi i datum kada je obavljena porudžbina. Idea, nije Maxi. Na drugom screenshot-u je tadašnja i sadašnja cena maslinovog ulja Monini, sve stoji kao što sam rekla.
 

Prilozi

  • Screenshot_2024-03-26-16-28-09-54_d96a96801e3a32f32f252b45237de539.jpg
    Screenshot_2024-03-26-16-28-09-54_d96a96801e3a32f32f252b45237de539.jpg
    47,2 KB · Pregleda: 85
  • Screenshot_2024-03-26-16-27-55-16_d96a96801e3a32f32f252b45237de539.jpg
    Screenshot_2024-03-26-16-27-55-16_d96a96801e3a32f32f252b45237de539.jpg
    48,4 KB · Pregleda: 83
Levo se ne vidi, a desno ti piše lepo ako hoćeš da gledaš, regularna cena 2799, akcijska cena 999, i to idea, ne maxi. U maksiju se ne sećam da je ikada bila ta cena čak i na akciji. Tako da opet tvoja priča ne pije vodu jer kao što vidiš i danas imaš akcije gde možeš naći monini fino ispod 2000din, negde i ispod 1500din. Ne možeš gledati regularnu cenu i akcijsku cenu jer ako gledaš regularnu poskupelo je "samo" 200din.
 
Vidiš ja trenutno ne znam nikog ovde a da po porodici imaju manje od 80k US godisnje slobodne procene. Svi imaju kuće, dobre automobile, svako popodne su pored mora tj okeana (restorani su puni posle podneva), svaki vikend idu negde i većina njih kupuje hranu u Whole Foods. Tematski parkovi u Orlandu su puni kao oko vikendima (a pogledaj koliko koštaju samo porodične ulaznice, plus hrana, piće i milion drugih dranguletija). I koji je zaključak? Ako tako zaključujemo, onda ovde očigledno nema uopšte siromašnih - jer kad se voziš zapadnom stranom obale od Majamija do Džeksonvila teško da imaš kuću koja je ispod milion usd (a dužina tog potega je kao od Subotice do Preševa)... A gde je istočna obala koja je duža od zapadne... I eto ja ne poznajem ni jednog siromašnog, zemlja utopija, American dream :)
A veruj mi ne zabadam glavu u pesak, nikada nisam - malo prošetaš, zagrebeš i nalaziš i na beskućnike i na prosjake na većim benzinskim stanicama i raskrsnicama, nekih straćara i vidiš da je to veliki broj onih koji sastavljaju kraj sa krajem (ako uopšte i sastavljaju). Pogledaš statistike za kriminal i nije ti dobro...

Ne znati porodice koje imaju manje od 2.5k eur u Srbiji mi je bajka.
NRakocevic - da je tako postojala bi agencija finansirana od Srpske vlade koja pruža podršku Americi za zadržavanje stanovništva i to onog visoko obrazovanog https://www.usaid.gov/serbia/news/dec-28-2022-helping-serbia-hold-its-future#:~:text=Over the past 25 years,affected by the emigration wave.

Mislim da uopšte nisi razumeo poentu. Ako živiš u Americi znaš da 2/3 populacije nema 500 dolara kojima bi mogli da plate neki iznenadni trošak. Od tih što prave 100k dolara godišnje, 35% živi paycheck to paychek. Florida ima nekoliko manjih ultra luksuznih delova, ali je generalno siromašna država. Ne znam gde su te kuće na potezu kao od Subotic to Preševa, ali znaš da je Panhandle gde živi 1,5 miliona ljudi je jedna od najsiromašnijih oblasti u Americi gde preko polovine populacije živi u apsolutnom siromaštvu. Teško je porediti Ameriku i Srbiju, ali prosečan građanin Beograda ima verovatno više disposable income-a od prosečnog stanovnika Floride. Amerika je dobra ako si top 1%, ili još bolje top 0.1%....ostalo je preživljavanje.
 
Vrh