Šta je novo?

Cene nekretnina

Da bi nasi ljudi prodavali po nizoj ceni, mora da se desi ili neka panika ili da par godina bude ovako stanje sa kamatama jer opet, nasi ljudi ne zure nigde sa prodajom i uvek ce ici na onu pricu "ako je mogao moj komsija, mogu i ja" jer se ne razumeju. Moraju da osete da su preterali sa cenama.

To je jedan faktor, ali problem je i u tome što su ljudi svesni ponude i znaju da ko hoće određenu lokaciju, platiće jer ne može da bira. Novogradnja diktira cene starogradnje u istom kraju, a ponuda kvalitetne starogradnje je jako slaba.

Mislim da, dokle god investitori budu držali ovako jake cene, promet će biti slabiji, a to može dugo trajati jer su cene nekretnina "lepljive". Može se desiti i prosto da bude manje gradnje jer već dosta sporije ide prodaja.
 
To je jedan faktor, ali problem je i u tome što su ljudi svesni ponude i znaju da ko hoće određenu lokaciju, platiće jer ne može da bira. Novogradnja diktira cene starogradnje u istom kraju, a ponuda kvalitetne starogradnje je jako slaba.

Mislim da, dokle god investitori budu držali ovako jake cene, promet će biti slabiji, a to može dugo trajati jer su cene nekretnina "lepljive". Može se desiti i prosto da bude manje gradnje jer već dosta sporije ide prodaja.
A sta kad je nekom svejedna lokacija, ali je svuda preskupo bez obzira na lokaciju? :) Skupo je i 3k-4k evra za neku dobru lokaciju, kao i 2k za Ledine ili Mirijevo.
Meni je najjace kad izbace vesti tipa "Evo gde u Beogradu mozete kupiti stan za manje od 2k e/m2", a ono lokacija bogu iza nogu. Kao kada bi neko odlucio da kupi polovnog Yuga za 10k evra jer je Lamburgini preskup sa 200k evra. To sto je nesto jeftinije od drugog ne znaci da vredi i da se isplati.
Problem je u tome sto i kad neko ima stan na krs lokaciji on to smatra dobrom lokacijom i na oglasima stoji "stan u mirnom kraju, dobro povezan sa gradom, blizu stanice buduceg metroa". Nema veze sto ti treba sat vremena autobusom do centra, sto metro pitanje da li ce, kada i gde proci, i sto ti ispod prozora pale gumu, ali prodavac smatra da je lokacija dobra. :)
 
Poslednja izmena:
Onda trenutni podaci nemaju nikakvog smisla.
Nije tacno da nemaju smisla, samo ne treba gledati poslednji mesec dok ne budu bili kompletirani podaci. To je problem koji postoji oduvek, katastar kasni sa unosom ugovora.
ALi narodu se ne moze ugoditi. Ako prikazujes nepotpune podatke za poslednji mesec neki se zale da podaci nemaju smisla. Ako ih ne prikazujes, drugi se zale jer ne vide cak ni te nepotpune podatke.
Samo malo strpljenja, za par nedelja cemo imati kompletne podatke i za februar. Do tada gledaj januar i prethodne mesece :)
 
Nije tacno da nemaju smisla, samo ne treba gledati poslednji mesec dok ne budu bili kompletirani podaci. To je problem koji postoji oduvek, katastar kasni sa unosom ugovora.
ALi narodu se ne moze ugoditi. Ako prikazujes nepotpune podatke za poslednji mesec neki se zale da podaci nemaju smisla. Ako ih ne prikazujes, drugi se zale jer ne vide cak ni te nepotpune podatke.
Samo malo strpljenja, za par nedelja cemo imati kompletne podatke i za februar. Do tada gledaj januar i prethodne mesece :)
Ma ne žalim se, zahvalan sam svakako. Nego sam mislio kad objave da objavljuju potpune. Nisam previše ni razmišljao iskreno.
 
Pa ista su pravila, zavisi od ponude/potraznje s'tim sto su nekretnine ipak sigurnije kod nas jer je to jedini vid investiranja i sto se prodavcima generalno ne zuri da prodaju i drze cenu i sto trziste nekretnina svoj trend diktira na osnovu trenutnog stanja dok tech trziste, tech akcije a i kripto u svoju cenu racunaju i nesto sto treba da se dogodi. Dobar primer je recimo 2008 ili kovid ili evo sada ovo sto nam se desilo prosle godine. Krene upumpavanje novca ili vest oko toga, trziste akcija pocne da skace ali trziste nekretnina to tek treba da oseti. Kada je bio covid, krenuli su da upumpavaju novac ali tek godinu dana kasnije se osetilo na nekretninama. Sada imamo slican primer, 2022 godine je trziste akcija krenulo da pada ali trziste nekretnina je bilo super i tek u decembru 2022, pocetkom 2023 smo poceli da vidimo neku stagnaciju u ceni. Zato ja stalno i davim sa onim izvestajima i sledecim koracima jer na osnovu toga mi mozemo da predvidimo kakav ce trend biti u nekretninama. Vrlo lako moze da se desi ono sto pricam neko vreme, neko pucanje, trenutno stanje ce biti lose, zbog panike cene nekretnina ce padati ali centralne banke ce upumpati novac i trziste akcija ce vec krenuti da se oporavlja ali nekretnine ce to osetiti tek za godinu dana.

Da bi nasi ljudi prodavali po nizoj ceni, mora da se desi ili neka panika ili da par godina bude ovako stanje sa kamatama jer opet, nasi ljudi ne zure nigde sa prodajom i uvek ce ici na onu pricu "ako je mogao moj komsija, mogu i ja" jer se ne razumeju. Moraju da osete da su preterali sa cenama.
Ma naši ljudi i nisu sa ove planete 😂 tržište sve reguliše, pre ili kasnije…samo polako…
 
Jasno je to meni, ali kad vidim ovako cifre iznova se začudim. Po meni je strašno da stanovi u zgradama iz 60-ih vrede isto i više kao novogradnja, iako su mi razlozi za to dobro poznati. Cifre mi samo natrljaju u lice sliku naše zaostalosti.
Meni se cini da ne vrede isto, tj. vrede isto dok je novogradnja samo nacrtana na slici, a kada se izgradi onda je novogradnja mnogo skuplja.
 
Meni se cini da ne vrede isto, tj. vrede isto dok je novogradnja samo nacrtana na slici, a kada se izgradi onda je novogradnja mnogo skuplja.
A ima li kod nas novogradnje, u ovom trenutku, koji bi čovek mogao da preporuči? Bez obzira na cenu, da kupiš i ne misliš, što kažu...
 
Misliš da li ima gotove novogradnje? Ja znam nekoliko kompleksa koji su na 80-90% i koji i dalje imaju dosta stanova u ponudi.

Lastavice, Residence 7+, Lux 51, Vrtovi Ceraka od većih novogradnji su sve relativno blizu kraju gradnje (ili faze) i imaju slobodnih stanova.
 
A sta kad je nekom svejedna lokacija, ali je svuda preskupo bez obzira na lokaciju? :) Skupo je i 3k-4k evra za neku dobru lokaciju, kao i 2k za Ledine ili Mirijevo.
Meni je najjace kad izbace vesti tipa "Evo gde u Beogradu mozete kupiti stan za manje od 2k e/m2", a ono lokacija bogu iza nogu. Kao kada bi neko odlucio da kupi polovnog Yuga za 10k evra jer je Lamburgini preskup sa 200k evra. To sto je nesto jeftinije od drugog ne znaci da vredi i da se isplati.

Pa to je sad stvar mišljenja zar ne, ako neki tamo narod kupuje po tim cenama znači da njima vredi...

Ja se isto šokiram kad vidim za koje pare idu neke lokacije, ali to je nova normalnost, očigledno ima dosta ljudi kojima su cene ok. Mi na ovoj temi se skupljamo kojima cene uglavnom nisu ok :) Ja sam uhvatio sebe da kako meseci prolaze i ne menja se ništa na bolje oko tih cena, sve više obaram kriterijum... I sve više mi inicijalno kretenske cene deluju normalno... To je sve pitanje kad ćemo da se naviknemo samo.
 
Misliš da li ima gotove novogradnje? Ja znam nekoliko kompleksa koji su na 80-90% i koji i dalje imaju dosta stanova u ponudi.

Lastavice, Residence 7+, Lux 51, Vrtovi Ceraka od većih novogradnji su sve relativno blizu kraju gradnje (ili faze) i imaju slobodnih stanova.
Pitam za novogradnju koji bi čovek mogao da preporuči drugom. Evo, recimo, ja tražim stan u krugu Zemun, Nbg, Bežanija, budžet mi je do 230 hiljada...
 
Mislim da lagano možeš da nađeš novogradnju u tom budžetu da je prihvatljiva. Pogledaj prve tri zgrade koje sam naveo, deluju kao kvalitetna gradnja. Na pripadajućim temama ima dosta informacija o zgradama takođe.
 
Hv
Mislim da lagano možeš da nađeš novogradnju u tom budžetu da je prihvatljiva. Pogledaj prve tri zgrade koje sam naveo, deluju kao kvalitetna gradnja. Na pripadajućim temama ima dosta informacija o zgradama takođe.
Hvala, pogledaću. Nisam uopšte razmatrao novogradnju do sada, pa se nisam ni informisao. Ali sada mi ta opcija deluje sve primamljivija.
 
Da bi nasi ljudi prodavali po nizoj ceni, mora da se desi ili neka panika ili da par godina bude ovako stanje sa kamatama jer opet, nasi ljudi ne zure nigde sa prodajom i uvek ce ici na onu pricu "ako je mogao moj komsija, mogu i ja" jer se ne razumeju. Moraju da osete da su preterali sa cenama.
Ko do sada nije osetio da je preterao sa cenama, ne znam šta tačno mora da se dogodi da bi osetio. Verovatno promet mora još više da padne, iako je na najnižem nivou u odnosu na prethodne godine.

Bilo bi dobro kada bi se kamate zadržale na ovom nivou. Ako ih obore pored inflacije koja ne jenjava, onda nas čeka parizer od 2000 din.
 
Ko do sada nije osetio da je preterao sa cenama, ne znam šta tačno mora da se dogodi da bi osetio. Verovatno promet mora još više da padne, iako je na najnižem nivou u odnosu na prethodne godine.

Bilo bi dobro kada bi se kamate zadržale na ovom nivou. Ako ih obore pored inflacije koja ne jenjava, onda nas čeka parizer od 2000 din.
Sve više počinjem da mislim da cene neće ni padati, nego samo rasti, a mi što radimo za platu ćemo da nastavimo da kukamo o skupoći. Dugo smo i imali jeftin period, ko je bio pametan i ko je mogao uzeo je tad. Nama ostaje ovo što je...
 
To je suština teze o finansijskoj represiji. Jedna - jedna i po decenija stope inflacije iznad kamatnih stopa kako bi se smanjio odnos duga prema BDPu. Kažnjavanje poverioca i nagrađivanje dužnika.

Za sada im polazi za rukom bez većih problema.
 
Ko do sada nije osetio da je preterao sa cenama, ne znam šta tačno mora da se dogodi da bi osetio. Verovatno promet mora još više da padne, iako je na najnižem nivou u odnosu na prethodne godine.

Ako si bacao pogled skoro na cene kirija, videćeš da se stvar niveliše, ali na štetu kupaca/zakupaca. Kirije su podosta skočile u BG, i verovatno će za koju godinu ići još gore. Ljudi u širem centru/NBG/Zemunu sad oglašavaju vrlo prosečne 1.5 i 2.0 stanove za 700-800 evra mesečno, dok malo slabije lokacije (ranga Karaburma, Vidikovac, Mirijevo, Ledine) se oglašavaju po 500 evra.
 
1000003949.jpg
 
Vrh