Šta je novo?

Cene nekretnina

Malo o trzistu u Budimpesti
sredinom 2022 je pravio analizu o trzistu u Beogradu. Ima i bg na vodi ima sve.

tldr za bg
giphy.gif
 
Zanimljivo deluje prodaja u A bloku:
jun 2023, stan iz druge faze od 30m2 prodat za 130k tj 4333e po m2, a sada u januaru 2024, stan iz trece faze od 50m2 za 150k tj 3000m2...
Necu da gresim dusu sta bi mogao da bude razlog tj. da li je planski ili je neko morao da proda ali za taj kraj deluje kao fin pad...
Jun 2023
IMG_20240229_223222.jpg

Januar 2024
IMG_20240229_223254.jpg
 
S obzirom da se trećina meseca nije radila tačnije do 9.januara NIKO, a i posle još par dana (srpska NG + Sveti Sava) mogu da konstatujem da je januar vrlo jak mesec i čak je nadmašio i decembar ili u skladu s decembrom

Ovo nema veze ko piše već čista matematika. Decembar 2023 godine je 1200 stanova. Znači januar 2024 ako mnozis sa 70% jer se trećinu meseca nije radilo znači 840 stanova ili u realnosti 870. Znači po meni januar je u nivou decembra.

Све је то нормално.
 
Zanimljivo deluje prodaja u A bloku:
jun 2023, stan iz druge faze od 30m2 prodat za 130k tj 4333e po m2, a sada u januaru 2024, stan iz trece faze od 50m2 za 150k tj 3000m2...
Necu da gresim dusu sta bi mogao da bude razlog tj. da li je planski ili je neko morao da proda ali za taj kraj deluje kao fin pad...
Jun 2023
Pogledajte prilog 191046
Januar 2024
Pogledajte prilog 191048
Moguce je da je deo isao van racuna ili slicno.
Iz prve ruke informacija, stan prodat za 270k, ali je u ugovoru stajalo 220k (bio je stan na firmu, i kupcu i prodavcu je odgovaralo da deo da bude u kesu).
 
Za razliku od većine opština, Nbg makar ima gde da se proširi što se tiče parkinga. Slažem se da na Brdu nema rešenja za parking...
Ja nisam bas siguran u ovo za parking, vidim stare blokove koje opkoljavaju novim zgradama koje nemaju parkinge osim da se kupi podzemna garaza, ali to je malo.
 
Moguce je da je deo isao van racuna ili slicno.
Iz prve ruke informacija, stan prodat za 270k, ali je u ugovoru stajalo 220k (bio je stan na firmu, i kupcu i prodavcu je odgovaralo da deo da bude u kesu).
Nisam bas najbolje razumeo na koju informaciju iz prve ruke mislis posto spominjes cene od 270k i 220k (stan koji sam spomenuo je 150k)

Za ovaj stan iz trece faze, svakako nije neki veliki iznos u pitanju pa da je deo morao deo da bude u cash-u...kupac je svakako mogao neku eventualnu razliku lagano da ubaci preko racuna banke (npr. nije u pitanju stan od 1mio eur pa da hoce 400k u cashu) i ne bi imao nisku ulaznu cenu za porez na kapitalni dobit ukoliko ga otudji u roku od 10god.

Motiv prodavca isto ne vidim posto je ta faza zavrsena 2-3 god pre drastocog rasta cena tako da mu porez na dobit svakako nije drastican (kupovna cena preko Deke mu je verovatno bila nekih 500e nize tj. nije bila na nivou onih iz prve i druge faze pa da mora da se razmislja), a i pitanje da li ce poreska prihvatiti tu cenu kao relevantnu.

Mozda postoji neki drugi razlog, ko zna.
 
Ti i dalje guras svoju pricu druze, da mi je znati iz kog razloga... napisi nekad nesto negativno, stalno neko branjenje investitora i opravdavanje ovih suludih i naduvanih cena u pozitivnom smislu. Ako imas vremena, proveri 8-9 uzastopnih januara od 2016. godine pa naovamo. Dobar si racundzija, kad je poslednji put prodato 850 do 900 stanova u januaru?
Ja sam pisao i o negativnim stvarima kod investitora i prodavaca - pročitaj moje pređašnje postove i to sve iz sopstvenog iskustva. I to da su bukvalno svi u fazonu "uzmi ili ostavi" da bi radije prekinuli i rezervacioni ugovor nego da naprave neki ustupak. Da nema pregovora oko uslova u Predugovoru/Ugovoru, itd... Ja sam i pozitivna i negativna iskustva napisao iz mog ugla tokom traženja i kupovine stana u BGu. Nikoga ja ne teram da kupi stan sada ili sutra ili za 3 godine. Svako ima svoju računicu. Ja samo znam da sam nekih 7-8 meseci posvetio traženju stana (što remote što fizički kad sam bio u otadžbini), i da sam odustao onda bi to vreme i "novac" bilo protraćeno i ko zna kad bi se opet odlučio na kupovinu.
Što sam naučio na Zapadu je da se prilike ne propuštaju (naravno ako možeš da je uzmeš). Jer da li će i KADA doći sledeća prilika je veliko pitanje. Pisao sam i o tome i da cena padne za godinu dana 10% na primer, jeste na gubitku sam privremeno. Ali opet taj stan ne kupujem da ga prodam za godinu ili dve već da ga imam min 30 godina. A u tom vremenskom intervalu gotovo sigurno će cena biti veća. I to sa 100% sigurnosti mogu da tvrdim da će neke tamo 2050-te godine biti cena mnogo višlja nego danas. Samo što ću ja tada biti u penziji i onda će mi bukvalno svaki dinar trebati.
Konkretno za taj januar ja mogu da potvrdim da fale još 2 stana što smo moj drugar i ja kupili. Tako da znam da barem još dva nisu upisana i biće tek za možda 3-4 meseca kad dođu ugovori na red.
 
Imamo kuriozitet u Nišu za starogradnju. Porast prometa YoY i pad cena YoY. Dvocifreni procenti.

https://cenestanova.com/niš/2024/1/20209?typeId=3,6,14&smart=false

Pogledajte prilog 191030
Moze biti da je bezanje na periferiju, ovako napamet da kazem :) u Nisu se vrlo jasno vidi prelaz iz centra na periferiju, prelaz iz zgrade u trospratnicu kaludjerickog tipa - kosi krov. Slicna nejasna situacija kao u NS, vec par godina novogradnja jeftinija od starogradnje.
 
Ja sam pisao i o negativnim stvarima kod investitora i prodavaca - pročitaj moje pređašnje postove i to sve iz sopstvenog iskustva. I to da su bukvalno svi u fazonu "uzmi ili ostavi" da bi radije prekinuli i rezervacioni ugovor nego da naprave neki ustupak. Da nema pregovora oko uslova u Predugovoru/Ugovoru, itd... Ja sam i pozitivna i negativna iskustva napisao iz mog ugla tokom traženja i kupovine stana u BGu. Nikoga ja ne teram da kupi stan sada ili sutra ili za 3 godine. Svako ima svoju računicu. Ja samo znam da sam nekih 7-8 meseci posvetio traženju stana (što remote što fizički kad sam bio u otadžbini), i da sam odustao onda bi to vreme i "novac" bilo protraćeno i ko zna kad bi se opet odlučio na kupovinu.
Što sam naučio na Zapadu je da se prilike ne propuštaju (naravno ako možeš da je uzmeš). Jer da li će i KADA doći sledeća prilika je veliko pitanje. Pisao sam i o tome i da cena padne za godinu dana 10% na primer, jeste na gubitku sam privremeno. Ali opet taj stan ne kupujem da ga prodam za godinu ili dve već da ga imam min 30 godina. A u tom vremenskom intervalu gotovo sigurno će cena biti veća. I to sa 100% sigurnosti mogu da tvrdim da će neke tamo 2050-te godine biti cena mnogo višlja nego danas. Samo što ću ja tada biti u penziji i onda će mi bukvalno svaki dinar trebati.
Konkretno za taj januar ja mogu da potvrdim da fale još 2 stana što smo moj drugar i ja kupili. Tako da znam da barem još dva nisu upisana i biće tek za možda 3-4 meseca kad dođu ugovori na red.

Mislim da je vrlo verovatno da nisi napravio grešku. Pratim ovih nedelja cene kirija, jako su otišle u nebo. Čini mi se, umesto da se renta i rata nivelišu kroz pad cena nekretnina, sad rastu kirije u BG, uprkos intuiciji da to nema logike u kontekstu standarda stanovništva.

Beograd zaista postaje grad potpuno odvojen od ostatka ove države što se tiče neke njegove mikroekonomije.
 
Mislim da je vrlo verovatno da nisi napravio grešku. Pratim ovih nedelja cene kirija, jako su otišle u nebo. Čini mi se, umesto da se renta i rata nivelišu kroz pad cena nekretnina, sad rastu kirije u BG, uprkos intuiciji da to nema logike u kontekstu standarda stanovništva.

Beograd zaista postaje grad potpuno odvojen od ostatka ove države što se tiče neke njegove mikroekonomije.
Raste kirija zato što je vecina otišla u podstanare i ne pada im na pamet da za ove pare kupuju to što se nudi ili uleću u kredite... Takodje nema slobodnih stanova jer je ranije neko i kupovao i prestajao da bude podstanar pa se oslobodi nešto. Sad je mnogo slabija ponuda i zato cene i rastu.
To je bar neko moje razmišljanje kao podstanara. Meni npr. od najezde Rusa nije dizana kirija.
Neko je ovde vodio statistiku koliko je oglasa bilo za izdavanje, koliko za prodaju krajem prošlog leta. Ne bi bilo loše da uporedimo...
 
Raste kirija zato što je vecina otišla u podstanare i ne pada im na pamet da za ove pare kupuju to što se nudi ili uleću u kredite... Takodje nema slobodnih stanova jer je ranije neko i kupovao i prestajao da bude podstanar pa se oslobodi nešto. Sad je mnogo slabija ponuda i zato cene i rastu.
To je bar neko moje razmišljanje kao podstanara. Meni npr. od najezde Rusa nije dizana kirija.
Neko je ovde vodio statistiku koliko je oglasa bilo za izdavanje, koliko za prodaju krajem prošlog leta. Ne bi bilo loše da uporedimo...

Razumem da je sve to povezano :) Ponuda jeste katastrofa za najam trenutno, ali to je i zbog toga što zimski meseci nisu baš sjajno vreme za traženje zakupa. Najbolje je u periodu kada nema studenata u gradu, od juna pa do oktobra.

Slažem se i da je verovatno dosta potencijalnih kupaca prinuđeno da nastavi da iznajmljuje, što takođe smanjuje ponudu.

Opet, dolazimo do toga da, ako se cene rente stabilizuju oko onoga što vidim sad, onda je kupovina ipak samo marginalno lošija varijanta. Što će opet zadržati cene stanova gore.

Trenutno sad, stan na periferiji, u dobrom stanju, sa jednom spavaćom sobom, na oglasima ne ide bez 500-600 EUR. Ne znam da li zakupci uspevaju da ispregovaraju bolje cene od oglašenih (čisto sumnjam).
 
Nije samo zbog kupaca rast kirija već i jer prodavci neće da prodaju po aktuelnim cenama nego čekaju Bull da izvuku koliko su zamislili. Bila emisija na RTL Hr baš o tome.
Pritom nabili cifre da ispod 550-600e mesečno nema nista u Zg/Split, a da je pristojno. Kao izdavaće dok još ne skoči cena nekretnina, ne isplati im se da prodaju (?!)
Edit: našao sam prilog
 
Poslednja izmena:
Nije samo zbog kupaca rast kirija već i jer prodavci neće da prodaju po aktuelnim cenama nego čekaju Bull da izvuku koliko su zamislili. Bila emisija na RTL Hr baš o tome.
Pritom nabili cifre da ispod 550-600e mesečno nema nista u Zg/Split, a da je pristojno. Kao izdavaće dok još ne skoči cena nekretnina, ne isplati im se da prodaju (?!)
Edit: našao sam prilog

To je očekivano da se ljudi tako ponašaju, niko neće da proda kad su cene niske.

Uvek se sve vraća na izvorni problem, a to je da ponuda mora da se poveća da bi se stvorio tržišni pritisak na cene. Dokle god je ponuda loša, ne vidim ozbiljan pad bez obzira na promet. Isto i sa najmom, ima stanova na oglasima ali nema mnogo dobrih.
 
To su dve dobre vesti za ljude koji imaju nekretnine. Sve e je poskupelo pa što ne bi i kirije? Nešto ne vidim da se iko buni.
 
Poslednja izmena:
:ROFLMAO:
Pa ti makedonci i albanci koje pominje kurir su najsiromasniji pecalbari, nema pas zasta da ih ujede. Ko bi jos dosao u Srbiju, kad recimo jedna Nemacka maksimalno relaksira uslove za rad stranaca?
Ti koji dodju ovde ce spavati u najjeftinijim kucama/stanovima, po vise njih u sobi, samo da prodju jeftinije. Kupovina stana - misaona imenica.
A iskreno, i treba nam malo uvoza radnika, koji ce da rade fizicke/majstorske poslove, a ne kao sad da npr. priuceni (citaj los) keramicar zaradjuje 3000 evra i vise, i da jos pun sebe bira musterije.
 
https://biznis.kurir.rs/info-biz/43...m-trzistu-rada-olaksava-zaposljavanje-komsija Obaranje cena rada, samo može da obori cene zakupa i stanova, jedino ako su mazohisti pa hoće da gladuju ceo mesec. Sa druge strane dolazak albanaca može u određenoj meri da održi cenu stanova, jer ako krenu da kupuju Srbiju biće veselja. Možda su na to investitori i računali.

Pre će doći do iseljavanja na dalju periferiju zbog cena. Makar je to način na koji su se gradovi na zapadu razvijali. Centralne opštine postaju sve veća ekskluziva, a radni narod na periferiju.

Ono što je nekad bila periferija danas je poželjna lokacija u BG, a neka druga naselja preuzimaju ulogu periferije itd.

Ovi bolje da krenu sa metroom što pre, jer trebaće im sigurno 10-15 god za dve linije, a dotad će BG usisati još 20% unutrašnjosti.
 
Pre će doći do iseljavanja na dalju periferiju zbog cena. Makar je to način na koji su se gradovi na zapadu razvijali. Centralne opštine postaju sve veća ekskluziva, a radni narod na periferiju.

Ono što je nekad bila periferija danas je poželjna lokacija u BG, a neka druga naselja preuzimaju ulogu periferije itd.

Ovi bolje da krenu sa metroom što pre, jer trebaće im sigurno 10-15 god za dve linije, a dotad će BG usisati još 20% unutrašnjosti.
Ti si mene onomad ismejavao, kad sam govorio da će Beograd dobiti jednu lepu piknik planinsku destinaciju na 1,5 čas kad bude gotov autoput do Zlatibora, a sada misliš da će radni narod da ide u predgrađa gde će mu trebati do 1 čas, a u špicu verovatno i više kako bi došao do stana...pa si se još ki neka prija iščuđavao tipa "Čega se sve ovde neću naslušati" kad sam napisao da će to biti u rangu jednog beogradskog predgrađa! A eto i sam vidiš da sat-dva u Bgd špicu već neko vreme nije ništa posebno
 
Ti si mene onomad ismejavao, kad sam govorio da će Beograd dobiti jednu lepu piknik planinsku destinaciju na 1,5 čas kad bude gotov autoput do Zlatibora, a sada misliš da će radni narod da ide u predgrađa gde će mu trebati do 1 čas, a u špicu verovatno i više kako bi došao do stana...pa si se još ki neka prija iščuđavao tipa "Čega se sve ovde neću naslušati" kad sam napisao da će to biti u rangu jednog beogradskog predgrađa! A eto i sam vidiš da sat-dva u Bgd transportu već neko vreme nije ništa posebno

Ko mora zaradi za hleb, on ne bira već je prinuđen. Velika razlika u odnosu na to gde će viša srednja klasa na piknik vikendom
 
Vrh