Šta je novo?

Cene nekretnina

Jel neko zaista napisao da veruje da je drzava odlucila da iz nekih iskrenih pobuda dobrobiti za svoje gradjane uvede ovu meru? Evo ovo mi je dobro sto chiki kaze, kompenzacija je sto ce povecati cene usluga odrzavanja, da strpnu od svakog po malo.

Ja recimo zameram NBS sto nisu uveli uvu meru znatno ranije, recimo pocetkom ove godine... To bi onda bio mnogo iskreniji potez.

U EU je cena Mac bookova značajno niža. Država da uradi nešto.
Hm, evo opet u Hrvatskoj MacBook Air M2 13" 256GB kosta 1429 eur https://istore.com.hr/macbook-air/1...56gb_apple_m2_chip_sa_8_core_cpu_i_8_core_gpu

Kod nas isti 1363 eur: https://istyle.rs/macbook-air?=13-incni-m2

Cak smo i jeftiniji :) (ovo je prvi model koji mi je pao pod ruku za poredjenje, moze biti da sam imao srece a mozda i nije tacno da je u EU cena MacBookova znacajno niza, nisam proucavao do sad)
 
Nezavisna država radi ono što je njoj u interesu. Šta ili ko je država, to je drugo pitanje. Treba obratiti pažnju i na kurs dinara, iako praktično fiksan godinama, poslednjih nedelja dinar stidljivo ali stabilno jača. To baš i nije "sezonsko" jačanje. Posle 10k za decu, 20k za penzionere, besplatnih knjiga, imam utisak da ćemo tek iskusiti helikopterski novac... i čak mislim da to nema nikakve veze sa eventualnim izborima.
Ja kad sam pricao da je Evro obezvredjen i da ne vredi vise od 80 dinara vecina je mislila da trolujem.
 
Mislim da je ovo u dogovoru sa bankama, sada kada niko vise nece da uzme kredit, gde cete bolju reklamu za kredit nego ovo. Vise im se isplati da malo smanje kamate, i dalje ce imati dobit, a pospesice uzimanje novih kredita i likvidnost trzista. Slucajni dobitnici ovaj put su oni koji imaju kredit.
 
Mislim da je ovo u dogovoru sa bankama, sada kada niko vise nece da uzme kredit, gde cete bolju reklamu za kredit nego ovo. Vise im se isplati da malo smanje kamate, i dalje ce imati dobit, a pospesice uzimanje novih kredita i likvidnost trzista. Slucajni dobitnici ovaj put su oni koji imaju kredit.
Ma.kakvi, ja kad sam pregovarao pre koji mesec bilo je hoćeš nećeš ne moraš, ako imaš druge povoljnije ponude idi tamo, mi bolje ne možemo, a njihova je bila 3.5% + euribor. Dok 2019 sa istom skužbenicom uz mnogo povoljniji ponudu 2.9% + (tada) negativni euribor je tada pregovaranje bilo puno opuštenije i sa njihove strane je bilo mnogo više spremnosti za dogovor i spuštanje i pariranje konkurenciji.

Bankama se ne isplati davanje kredita po ovom uslovima. Srbija je još uvek rizičnije tržište od Holandije da bi nam stope bile iste. Ako zaista nastave plasirati kredite onda zaista dobijaju neku lovu ispod žita kako neki ovde špekulišu.

Vi ne kontakte da banke nemaju love na kamare i da ih ne košta ništa nego se i one često zadužuju i Euribor je cena njihovog zaduživanja (upravo je to definicija euribora - po kojoj se ceni banke medjusobno zadužuju i da se njima ne isplati da za dodatak od 1% profita isplate i operativne troškove i uračunaju i rizik za naše trzište i tako to.... Možda će povećati trošak odobravanja kredita ili tako nešto.

U svakom slučaju mera se obija o glavu svima osim ovima koji su digli kredite po najboljim stopama ikada.
 
Populističke mere se uvek donose za najveće ciljne grupe. Baš briga državu ko je koliko rizikovao i sl. Ako vas ima mnogo eto države, ako ne žalim slučaj.
 
Ovo sa ogranicavanjem kamatnih stopa je populisticka mera. Nije cilj da se olaksa postojecim duznicima, nego da se stvore novi duznici time sto ce im se prividno na pocetku omoguciti povoljniji uslovi za kredite. Takodje, pitanje je ko ce platiti ovu populisticku meru, ili ce banke jos vise da deru na ostalim uslugama, ili ce im drzava pomagati na neki nacin (sto bi znacilo da placamo svi mi),... Ukratko, kao sto rekoh, ovo nije zbog postojecih duznika (mada i jeste pomalo zbog populizma), ali je uglavnom zbog novih duznika koji se ovim merama zele privuci.

Ko zna koji dalji pad prometa se nadalje ocekuje, ovako ce ovim malo pogurati traznju i odloziti delovanje krize dovoljno da mogu jos X meseci da pricaju kako cene i traznja i dalje ne padaju u znacajnijoj meri.
 
Poslednja izmena:
Kako nije cilj da se olaksa postojecim duznicima kada njih najvise ima i za njih je najvece smanjenje?

Za nove duznike su ogranicili marze ali sa euriborom to je i dalje kamata od oko 5%, duplo vise nego u ‘zlatna vremena’. I opet samo za prvi kredit, za stan do 200k.

To sto dodatno kvari sanse za apokalipticne scenarije kakvima su se neki nadali, jbg. Nece biti rasprodaje na dobosu, buhuhu. Sad se svi satro sablaznjavaju populizmom a do juce se isto tako satro sablaznjavali visokim kamatama.

Taman kad prodje tih 15 meseci euribor ce vec po svemu sudeci ici na dole pa nece ni biti velikog soka kada mere prestanu.
 
ali je uglavnom zbog novih duznika koji se ovim merama zele privuci.
Kako nije cilj da se olaksa postojecim duznicima kada njih najvise ima i za njih je najvece smanjenje?
Istina je ovo sto Defke kaže, i ja tako mislim.

Iako lici da se mera odnosi na nove kreditne kupce, novih kreditnih kupaca i onako nema puno, sa ovim merama koje se svode na 1-2-3k eur ukupno za godinu i po, sigurno ne mogu kreditni da poguraju tržište. Nije samo pitanje kamate odlučujući faktor kod novih kreditnih kupaca.
 
@Defke populizam je i da će kamate ići dole za 15 meseci. Kao što je populizam bio i "tranzitorna inflacija" i "kriza je naša šansa".

Niko to sa sigurnošću ne može da tvrdi ...
Pa fora je sto ti koji su pricali o ‘tranzitornoj inflaciji’ sad kazu da ce kamate stajati jos dugo. Mislim da je sada populizam ta prica ‘ne popustamo nikako’.
 
Kako nije cilj da se olaksa postojecim duznicima kada njih najvise ima i za njih je najvece smanjenje?

Za nove duznike su ogranicili marze ali sa euriborom to je i dalje kamata od oko 5%, duplo vise nego u ‘zlatna vremena’. I opet samo za prvi kredit, za stan do 200k.

To sto dodatno kvari sanse za apokalipticne scenarije kakvima su se neki nadali, jbg. Nece biti rasprodaje na dobosu, buhuhu. Sad se svi satro sablaznjavaju populizmom a do juce se isto tako satro sablaznjavali visokim kamatama.

Taman kad prodje tih 15 meseci euribor ce vec po svemu sudeci ici na dole pa nece ni biti velikog soka kada mere prestanu.
Nisam rekao da im ova mera nece olaksati placanje kredita, nego da to nije cilj iz neke najbolje namere. Cilj je da se zastiti trziste nekretnina, a malo i populizam pred ocekivane izbore. U ekonomiji postoji jedna izreka "Ako mi dugujes 1 USD, to je tvoj problem, a ako mi dugujes 1.000.000 USD onda je to moj problem". Bankama se ne isplati da duznici ne mogu da placaju dugove, da stanovi zavrse na dobosu i da im se obori cena (mada se zna i ko kupuje nekretnina na dobosu, i to su uigrane kombinacije), nego da se "duznicko ropstvo" sto duze produzi, da duznici budu sto vise zaduzeni, ali ne toliko da ne bi mogli da vracaju kredite. I onda potencijalni kreditni kupci pomisle "gle kako drzava misli na nas, cak i kad kamatna stopa ode gore" i ako uz ovaj pad kamatne stope postaju kreditno sposobni (a do sad nisu bili), neki ce i uci u kredit. Naravno da ce kamatne stope nekad pasti, a da li ce i kad ce, to je pitanje, ali ocigledno je cilj ovim merama da se nekako "prebrodi" period ili deo tog perioda do tog pada, kad kamatne stope nece pasti u odnosu na ove umanjene jer ce se onda marze vratiti na prethodni nivo.
Istina je ovo sto Defke kaže, i ja tako mislim.

Iako lici da se mera odnosi na nove kreditne kupce, novih kreditnih kupaca i onako nema puno, sa ovim merama koje se svode na 1-2-3k eur ukupno za godinu i po, sigurno ne mogu kreditni da poguraju tržište. Nije samo pitanje kamate odlučujući faktor kod novih kreditnih kupaca.
Napisao sam da ima i jednog i drugog faktora. Uglavnom, procenili su da im se trenutno isplati da poguraju ovu meru, ne rade oni to zato sto zele da olaksaju narodu, ali malo populizma za postojece duznike, malo efekta na povecanje traznje kako bi se sprecio/ublazio dalji pad prodaje,...
Ove mere ne kostaju mnogo, kao sto i sam kazes, jer usteda za postojece duznike je relativno mala (u odnosu na ceo dug), a novih kreditnih duznika je malo, ali ako su procenili da ovim mogu da sprece/ublaze dalji pad na trzistu nekretnina, makar privremeno za X meseci, onda im se ova mera isplati.
Ukratko, ove mere sluze da se pomogne trzistu nekretnina, a ne duznicima, to sto ce ova mera imati populisticki efekat i sto ce duznici imati neki manji benefit je samo "sreca". Kao sto su imali srece kad su ranije uzimali kredite po niskim stopama dok su stanovi bili jeftiniji, pa su dobro prosli zbog inflacije koja im je nominalno povecala vrednost nekretnina. Ocigledno je da je cilj da se ljudi zaduzuju, da budu finansijski robovi (ali srecni finansijski robovi koji su "zeznuli sistem" i uzeli kredite po nizim stopama od inflacije), a ako ne budu mogli da placaju kredite, nema problema, drzava ce im pomoci. Kao sto je neko vec rekao:
I'm from the Government, and I'm here to help.
 
Poslednja izmena:
Pevali su i mislili da je inflacija tranzitorna, pa tamo u jesen 2021.god kao ajd da dizemo
Ali onda Putin ušao u Ukrajinu i eto ga magare u blatu. Ne ratuje se bez novca, dal odštampanog dal pozajmljenog.
Vazi i za USA i za EU.

Dok se to ne reši ne vidim kako će da spreče negativne okolnosti.
Ili štampaš i ide inflacija gore.
Ili prestaneš i onda ode dug gore 🤣🤣

Preko 1000 Milijardi (trilion) za par meseci





Screenshot_20230912_001034.jpg
 
Mislim da se ovo uvode bas zato sto se kockaju na stagnacija i pad kamatnih stopa. Zvuci dobro na papiru, ali mislim da su isti efekti i na nove kupci i one koji su uzeli nakon juna 2022, i da je to jos jedan dokaz koji ide u prilog tome da kamate ne bi divljale dalje. Nema sanse da je drzavi u interesu da u nekoj prevelikoj meri ogranici poslovanje banaka.
Sticajem okolnosti na dobitku jesmo mi koji imamo stambeni od pre 2022, ali nisam sigurna da je to bio primarni cilj.
Svakako ocekujem da ce ovo ipak pogurati malo traznju.
 
Prvo Tine ne znam čemu vređanje!
Ja NISAM neko ko sedi u Pinosavi i gleda Happy već sam neko ko ŽIVI i radi u EU i imam 2 nekretnine. 1 stan izdajem već 7 godina (tako da pričam sve iz iskustva) u drugoj kući živim. I ovde izdajem stan po principu all inclusive znači sve režije su uključene u rent da ne bi bilo nije platio. Na njega je njegov mobilni i Netflix.
Ovo nisu što sam ja napisao kafanske priče već realan život. Zato ja poučen iskutvima iz Srbije a iz EU, izdajem stan SAMO expatima i to onima VAN EU! Znači onima koji nemaju EU pasoš. Zašto? Zato što ako izgubi posao pa prestane da plaća rent, onda za max 3 meseca leti iz države i doći će policija da ga izbaci iz stana i iz države. I to ne da nađe neki posao (tipa Mek) već mora naći posao od min 60k da bi mogao da ostane!
Ti ako živiš u EU, lepo kreni pa se raspitaj samo kod tih čuvenih agenata... Pa ih pitaj ta pitanja, pa ćeš videti odgovore. Prvo ne znaju, pa su zbunjeni, ali ako izdaješ lokalcu (pod tim mislim bilo kome ko je EU državljan) a prestane da plaća rent, JAKOO je teško da ga zakonski izbaciš. Isto kao u Srbiji. Samo je ovde još gore jer ne možeš da mu isključiš struju, jer on može struju da uključi na svoje ime. Dok u Srbiji odeš u EPS nalog za isključenje i neka živi na +35 bez struje a zimi isto...
Ugovori su ugovori dok je čovek normalan. A kad nije onda ili Velja Nevolja ili nešto slično.

Počitaj malo (kad živiš na Zapadu) oko naplate stanarina što izdaju njihove korporacije... I tu ima preko 10% kašnjenja u plaćanju renta, a radi se o hiljadama ljudi, jer te korporacije izdaju hiljade stanova. A oni imaju i timove advokata i psihologa i rade screeninge i sve pre ulaska, pa opet imaju probleme...

Ja sam sve pričao iz iskustva i trudim se da zaštitim što je više moguće imovinu i sebe od nepotrebnih stresova...

A što se tiče trotoara - ako su ti mali u BGu, idi u Apatin, imaš trotoare koji nisu zakrčeni, i svaka obična ulica je kao bulevar u BGu. Možeš da vozaš bebe kud god hoćeš. Placevi kuća su 600kvm + obično su 1000kvm... I pošto će sigurno biti pitanje infrastrukture, imaš SVE (struja, voda, kanalizacija, gas, kablovsku SBB i optiku MTS, 4G mrežu, osnovnu i srednju školu, sve sve).
Za penzionere raj, i Banju Junaković na 3km, i besplatan parking i još biciklistička staza do Banje FIZIČKI odvojena od ceste a ne da voziš pored šlepera!
Penzioneri koji sede u BG - ti baš žele da se muče. Penzija mu dolazi bilo gde. A ima mnogo kvalitetniji život u manjem mestu.

Niko te ne vredja.
Projektujes probleme Srbije na uredjen sistem, stvarajuci sliku koja se uklapa u strahove nekoga ko zivi u Srbiji i ne zna za bolje.

Ko gde zivi i sta ima, mozemo svasta pisati - ipak je ovo web, jel tako?

Nekima izgleda grad bez trotoara norma.
Na zapadu nije, ali loži neprosvecen narod da ne postoji bolje od balkanske prcije.
 
Jel neko zaista napisao da veruje da je drzava odlucila da iz nekih iskrenih pobuda dobrobiti za svoje gradjane uvede ovu meru? Evo ovo mi je dobro sto chiki kaze, kompenzacija je sto ce povecati cene usluga odrzavanja, da strpnu od svakog po malo.

Ja recimo zameram NBS sto nisu uveli uvu meru znatno ranije, recimo pocetkom ove godine... To bi onda bio mnogo iskreniji potez.


Hm, evo opet u Hrvatskoj MacBook Air M2 13" 256GB kosta 1429 eur https://istore.com.hr/macbook-air/1...56gb_apple_m2_chip_sa_8_core_cpu_i_8_core_gpu

Kod nas isti 1363 eur: https://istyle.rs/macbook-air?=13-incni-m2

Cak smo i jeftiniji :) (ovo je prvi model koji mi je pao pod ruku za poredjenje, moze biti da sam imao srece a mozda i nije tacno da je u EU cena MacBookova znacajno niza, nisam proucavao do sad)
Ti svi jabuka uredjaji su zapravo refubrished. Neki ih vratio zbog necega i onda su ih malo prepakovali i poslali na trziste istocne Evrope.
Sto je zapravo kaznjivo ali takvu praksu imaju.
 
Ti svi jabuka uredjaji su zapravo refubrished. Neki ih vratio zbog necega i onda su ih malo prepakovali i poslali na trziste istocne Evrope.
Sto je zapravo kaznjivo ali takvu praksu imaju.
Prvi put čujem za to da su svi MacBookovi koji se mogu kod nas kupiti refurbished. Pri tom mnogo velikih ozbiljnih firmi kod nas kupuje macbookove, pa i one koji su tek izašli modeli (nije ni bilo vremena da budu pre-owned). Odakle ti ova informacija?
 

I pored priče o stabilizaciji kvadrati u Srbiji sve skuplji! U avgustovskom izveštaju pad cena zabeležen samo na ove 3 lokacije​


Avgustovski izveštaj sa portala nekretnine.rs pokazuje da su cene u prestonici u proseku veće nego što je to bio slučaj u julu. Rast cene kvadrata zabeležen je u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, dok je niža cena zabeležena samo u Pančevu.


Prosečne cene kvadrata u avgustu u Srbiji


 
Niko te ne vredja.
Projektujes probleme Srbije na uredjen sistem, stvarajuci sliku koja se uklapa u strahove nekoga ko zivi u Srbiji i ne zna za bolje.

Ko gde zivi i sta ima, mozemo svasta pisati - ipak je ovo web, jel tako?

Nekima izgleda grad bez trotoara norma.
Na zapadu nije, ali loži neprosvecen narod da ne postoji bolje od balkanske prcije.
Ne ložim ja narod da ne postoji bolje. Ja samo kažem da sam pisao svoja iskustva i znam o čemu pričam. Ti koliko vidim nemaš nekretninu u EU i ne baviš se iznajmljivanjem pa onda misliš ugovor je svetinja. Jeste ali...
Tako da treba znati i kako sprečiti da ne dođe do ALI...
Kad odradiš kao što sam ja, dve nekretnine u full-u isplaćene. Onda možeš da komentarišeš sistem u EU. Ja u Srbiji nemam ništa i sada gledam šta i gde da kupim. Zato i jesam na forumu da se edukujem, a na kraju uzmem advokata da mi ipak to sve pregleda sa pravne strane. Ali želim i ja da znam nešto da me ne vozaju kao malog majmuna.
 
Vrh