Šta je novo?

Cene nekretnina

Znači ni ova mera ne valja? Ne mogu da razumem neke ljude zaista. Nije valjda motiv to što su se nadali da će biti stanova na doboš od neisplaćenih kredita pa im se sad izjalovilo?

Evo u Hrvatskoj ima zakonskih ograničenja na visinu kamatne stope, opširnije u ovom članku: https://zadarskilist.novilist.hr/no...di-jer-bi-udar-na-95-000-gradana-bio-strasan/

Tako eto i jedna EU zemlja nije dopustila da banke slobodno deru gradjane koliko im se ćefne već je uvela neka pravila igre. Lično, pozdravljam ovaj potez naše banke. Pretpostavljam da Hrvatska nije jedina EU zemlja koja ima ovakve mere koje štite gradjane.
Ne valja. To je cena robe koja se zove kapital.

Zašto nisu ograničili cene stanova? Idemo. Nek ograniče cene vina i automobila.
 
Sta tacno predstavlja "prvi stambeni kredit"?
Da li je to kredit za kupovinu prvog stana ili vazi cak i ako vec imas nekretninu na svoje ime (koju si npr. nasledio), a posle si kupio jos jednu nekretninu na kredit?
 
Dobra je mera, pomaze zapravo ljudima koji se kuće a ne investicionim kupcima.
Banke su svakako bezobrazno uvecale i marze vise nego sto je euribor narastao.

Ovde se kuka kako su nam kamate vece nego u Švedskoj, Hrvatskoj itd., a kad se uvedu mere koje ih spustaju na njihov nivo, to je sad sveta cena kapitala.
 
Ovo je još jedna potvrda da se ne isplati štedeti odnosno iz štednje praviti kapital. Sistem gura privređivanje iz duga.
Bukvalno. Ljudi pricaju ovde kao da su banke zadnjih 6 meseci imale na stotine novih stambenih, a realnost je takva da u neku ruku i bankama bolje ide da imaju promet, iako ne super zaradu.

Isto je drzava 'stitila' gradjane kovid moratorijumima, pa onim odredbama o osnovnim paketima, pa opet znam dosta ljudi koji su sve to koristili a opet u problemu.

Ova mera samo vraca u igru one sto se premisljaju oko kredita. Ne sve, ne veci deo, ali neke, i mogu da kukaju ljudi koliko hoce ovde, ali to je realnost (a i sustina tj poenta) ovih mera.
 
Dobra je mera, pomaze zapravo ljudima koji se kuće a ne investicionim kupcima.
Banke su svakako bezobrazno uvecale i marze vise nego sto je euribor narastao.
E vidis, meni nije postena ova mera. Neko je uzeo kredit pre 2-5 godina kad je euribor bio negativan i jedno vreme uzivao u toj izuzetno povoljnoj stopi, pri tom dobio marze od ispod 3% (meni nudili tada 2.9 + euribor na kupovinu koja se zbog katastarskih problema izjalovila). I oni su sad nagrađeni ovom odlukom. A kupili su i stanove po nizim cenama...

Sad sam na vrhuncu cena pre 2 meseca uzeo kredit sa stopom 3.5 + euribor, tako da sam dodatno pored povecanja EURIBORA kaznjen i vecom marzom banke (imali su milion opravdanja). i sad mene ova mera ne pogadja (samo me stiti od eventualno daljnjeg rasta). Tako da sam ja platio stan po vecoj ceni, uzeo znatno nepovoljniji kredit (jer nisam imao izbora) sa znatno vecom marzom i ko me j***, nastavicu da placam punu ratu.

A novi kupci su tek naje*******ali, jer su ogranicili marzu bankama na 1.1%, pa pretpostavljam da ce banke prosto prestati izdavati kredite jer im se ne isplati.... Mogu misliti kako ce da polude oni koji su rezervisali i samo cekaju 80% da podignu kredit a banke im sad nece dati...

Ovo je cista populisticka mera pred izbore, samo da ogranice nezadovoljstvo onih kojima su rate dosta skocile (iako su znali da uzimaju promjenljivi kredit i da je to rizik)...
 
Dobra je mera, pomaze zapravo ljudima koji se kuće a ne investicionim kupcima.
Banke su svakako bezobrazno uvecale i marze vise nego sto je euribor narastao.

Ovde se kuka kako su nam kamate vece nego u Švedskoj, Hrvatskoj itd., a kad se uvedu mere koje ih spustaju na njihov nivo, to je sad sveta cena kapitala.
Mere koje spuštaju cenu kapitala su mere koje smanjuju rizike. Ovo je populizam, koji se uvek obije građanima o glavu. Ovo je put prema Venecueli.
 
E vidis, meni nije postena ova mera. Neko je uzeo kredit pre 2-5 godina kad je euribor bio negativan i jedno vreme uzivao u toj izuzetno povoljnoj stopi, pri tom dobio marze od ispod 3% (meni nudili tada 2.9 + euribor na kupovinu koja se zbog katastarskih problema izjalovila). I oni su sad nagrađeni ovom odlukom. A kupili su i stanove po nizim cenama...

Sad sam na vrhuncu cena pre 2 meseca uzeo kredit sa stopom 3.5 + euribor, tako da sam dodatno pored povecanja EURIBORA kaznjen i vecom marzom banke (imali su milion opravdanja). i sad mene ova mera ne pogadja (samo me stiti od eventualno daljnjeg rasta). Tako da sam ja platio stan po vecoj ceni, uzeo znatno nepovoljniji kredit (jer nisam imao izbora) sa znatno vecom marzom i ko me j***, nastavicu da placam punu ratu.

A novi kupci su tek naje*******ali, jer su ogranicili marzu bankama na 1.1%, pa pretpostavljam da ce banke prosto prestati izdavati kredite jer im se ne isplati.... Mogu misliti kako ce da polude oni koji su rezervisali i samo cekaju 80% da podignu kredit a banke im sad nece dati...

Ovo je cista populisticka mera pred izbore, samo da ogranice nezadovoljstvo onih kojima su rate dosta skocile (iako su znali da uzimaju promjenljivi kredit i da je to rizik)...
Kako te ne stiti mera kada ogranicava kamatu na 4,08% umesto 7%+ koje bi sad morao da placas?
 


A novi kupci su tek naje*******ali, jer su ogranicili marzu bankama na 1.1%, pa pretpostavljam da ce banke prosto prestati izdavati kredite jer im se ne isplati.... Mogu misliti kako ce da polude oni koji su rezervisali i samo cekaju 80% da podignu kredit a banke im sad nece dati...
Verujem da ce republika iz budžeta da plati razliku u ceni kredita, npr razliku od 4 do 7%.

Kao i svi, i ja mislim da je politička odluka, vlast želi da održi promet nekretnina na nivou. Novac iz primera je 15*160e=2400e, sto realno i nije neki novac koji bi mnogo promenio ceo aranžman, ali je marketinški uspešan čin. Nemam dovoljno informacija da bih sudio o razlozima ove mere i željenim rezultatima.
 
Evo šta se desilo u Hrvatskoj. Pogađate, proizvod koji se zove stambeni kredit je poskupeo.

"No, ono što je dalje zanimljivo tiče se same ponude banaka. Naime, s obzirom da je euribor već otišao iznad maksimalne dopuštene stope, banke polako iz svojih ponuda izbacuju “stare” oblike stambenih kredita s kombiniranim stopama, gdje je prvih par godina bila fiksna stopa, u pravilu nešto povoljnija, i onda npr., nakon 5 ili 10 godina, promjenjiva.

Počele su umjesto toga nuditi samo stambene kredite uz fiksnu kamatnu stopu za cijeli period otplate, pa čak i do 30 godina, ali je ta fiksna stopa naravno viša od ranijih tržišnih, ali može biti i viša od ovog zakonskog limita jer se on na fiksne stope ne odnosi. Moguće da je i u tome razlog zašto banke izbacuju komponentu varijabilnosti iz ugovora.


Erste banka tako konkretno upravo od ovog mjeseca u ponudi ima samo stambene (i do 30 godina), uz fiksnu stopu od upravo 3,73 posto."
 
Evo šta se desilo u Hrvatskoj. Pogađate, proizvod koji se zove stambeni kredit je poskupeo.

"No, ono što je dalje zanimljivo tiče se same ponude banaka. Naime, s obzirom da je euribor već otišao iznad maksimalne dopuštene stope, banke polako iz svojih ponuda izbacuju “stare” oblike stambenih kredita s kombiniranim stopama, gdje je prvih par godina bila fiksna stopa, u pravilu nešto povoljnija, i onda npr., nakon 5 ili 10 godina, promjenjiva.

Počele su umjesto toga nuditi samo stambene kredite uz fiksnu kamatnu stopu za cijeli period otplate, pa čak i do 30 godina, ali je ta fiksna stopa naravno viša od ranijih tržišnih, ali može biti i viša od ovog zakonskog limita jer se on na fiksne stope ne odnosi. Moguće da je i u tome razlog zašto banke izbacuju komponentu varijabilnosti iz ugovora.


Erste banka tako konkretno upravo od ovog mjeseca u ponudi ima samo stambene (i do 30 godina), uz fiksnu stopu od upravo 3,73 posto."

Mera kod nas ograničava i fiksne stope, tako da banke ne mogu da urade ništa osim da prestanu da odobravaju kredite, što veoma sumnjam da će se desiti.
 
Ne, to je samo kredite do kraja jula 2022. Za sve posle ogranicava na cene iz prvobitnog ugovora o kreditu bez ogranicenja na marzu...
Код стамбених кредита који су одобрени од 31. јула 2022. године до ступања на снагу Одлуке, а чија је иницијална каматна стопа већа од 4,08%, корисници ће закључно са децембром 2024. године плаћати умањену рату кредита са каматом из првобитног плана отплате. Наведено значи да су и ови дужници заштићени од даљег раста рате кредита, иако су околности у којима су се ови грађани задужили већ јасно указивале на могући даљи раст еурибора.

cek, ovo ne utice na tebe?


tj samo kamata ne moze da raste? Lol koja glupost
 
Sta ova odluka zapravo znaci:
1) Imacemo izbore u narednih 12 meseci.
2) Gubitak banaka ce pokriti drzava, a banke nece praviti problem.
3) Nakon izbora neko ce sve to morati da nadoknadi/plati - platice gradjani ove zemlje kroz ovaj ili onaj vid poreza.
4) Sta sve ovo znaci kada se svede na najprostije cinioce: povecanje troskova (usled povecanja euribora) ce se preliti sa korisnika stambenih kredita na sve gradjane ove zemlje. Umesto da manji procenat stanovnistva (korisnici kredita) placaju mnogo, svi gradjani ce placati po "malo". Mera koja bi bila slicna ovoj je da gradski prevoz u Beogradu postane "besplatan" (naravno, placali bi ga svi gradjani ove zemlje kroz poreze, a ne samo oni koji prevoz koriste, jer nista nije stvarno besplatno).

p.s. svrha ovog posta nisu ni podrska ni kritika ove odluke NBS. Svrha posta je samo da obrazlozi ideju koja stoji iza ove odluke.
 
Sta ova odluka zapravo znaci:
1) Imacemo izbore u narednih 12 meseci.
2) Gubitak banaka ce pokriti drzava, a banke nece praviti problem.
3) Nakon izbora neko ce sve to morati da nadoknadi/plati - platice gradjani ove zemlje kroz ovaj ili onaj vid poreza.
4) Sta sve ovo znaci kada se svede na najprostije cinioce: povecanje troskova (usled povecanja euribora) ce se preliti sa korisnika stambenih kredita na sve gradjane ove zemlje. Umesto da manji procenat stanovnistva (korisnici kredita) placaju mnogo, svi gradjani ce placati po "malo". Mera koja bi bila slicna ovoj je da gradski prevoz u Beogradu postane "besplatan" (naravno, placali bi ga svi gradjani ove zemlje kroz poreze, a ne samo oni koji prevoz koriste, jer nista nije stvarno besplatno).

p.s. svrha ovog posta nisu ni podrska ni kritika ove odluke NBS. Svrha posta je samo da obrazlozi ideju koja stoji iza ove odluke.

Ne slažem se. Barem nisam video da će država plaćati nešto bankama zbog ove mere i "izgubljene dobiti". Možda sam prevideo nešto, ako imaš neki izvor pošalji da se informisemo.

Kako su neki kukali na ovoj temi što su kod nas kamate visoke dok u EU su kamate oko i ispod 4%, sad kad je slično i kod nas (i to privremena mera) ispade kuku lele vraćaj duplo veće kamatne stope to je mnogo bolje... E svašta... Mada šta se sve ovde piše i kakvih stavova ima uopšte me ne čudi.

Kako banke mogu lepo da posluju u EU sa nižim kamatnim stopama, tako će nastaviti da posluju i kod nas, i nastaviće da plasiraju stambene kredite bez obzira na ovu meru, to je moje mišljenje. Već sada banke više nude kredite sa fiksnom stopom klijentima (znam nekoliko primera) što je meni znak da i banke znaju da su kamate sada u ili blizu pika koji će postići. Uostalom banke su se u poslednjih godinu dana već lepo omastile od 5% i više kamatnih stopa.

Delimično se slažem sa time da su ovom merom na neki način nagrađeni oni koji su uzeli kredite pre skoka eurobora. To je i NBS uzela kao logiku i rekla: pa ok ovi ljudi koji su uzeli kredite u sred skakanja eurobora gde su sve prognoze govorile da eurobor nastavlja rast, bile su više svesne rizika od ovih koji su uzeli kredit u vreme istorijskog euribor minimuma. Ne kažem da se slažem sa tom logikom i kriterijumom ali razumem način na koji razmišljaju.

Činjenica je koji god da su kriterijum uzeli makar i sa iskrenom željom da pomognu nekom delu stanovništva (naravno da ne verujem u takve iskrene namere državnih institucija), neko drugi bi bio na neki način oštećen a ovde na forumu svakako bi bilo kuknjave i antiprotivnika.

Uglavnom, pošto je tema cena nekretnina, mislim da će ova mera donekle uticati na kretanje cena na taj način što će sprečiti na neki kraći rok (recimo godinu dana od danas) bitni pad cena. A šta će se sve desiti u narednih godinu dana videćemo, to je naravno potpuno nepredvidivo.
 
Чекајте, ви стварно мислите да су трговачки ланци прихватили да снизе цену паризера, а банке цену кредита, онако алтруистички, солидарно и понизно? Без да ми то платимо на овај или онај начин, пре или касније?
 
Ne slažem se. Barem nisam video da će država plaćati nešto bankama zbog ove mere i "izgubljene dobiti". Možda sam prevideo nešto, ako imaš neki izvor pošalji da se informisemo.

Nemam izvor. Sve sto sam napisao je na osnovu prostog uocavanja cinjenica koje se desavaju u poslednje vreme a koje ocigledno ukazuju na izbore koje nas uskoro ocekuju. Velika vecina stanovnistva ne voli banke (sto je poprilicno besmisleno, ali je tako). Gde ces bolji marketinski potez nego taj gde se drzava brine o svojim gradjanima tako sto je stala na put "zlim" bankama? Mora se priznati da je plan prilicno jednostavan i ucinkovit.
Takodje, ocekivati da je drzava (NBS) ovakvu odluku donela bez dogovora sa bankama je poprilicno naivna pretpostavka. Ako bi banke bile nezadovoljne imaju sasvim dovoljno poluga da upropaste ovakve mere - na primer da drasticno smanje plasiranje kredita u narednih godinu dana.
Razmislite malo: ovo je odluka koja trenutno prakticno nikog ne pogadja - nezadovoljnim ljudima kojima je rata skocila skoro duplo je ovo veliko olaksanje. Onima koji planiraju da uzmu kredit takodje odgovara ovakva odluka. Ostatak stanovnistva ne pogadja (za sada), tako da su oni u najmanju ruku neutralni po ovom pitanju, a cak ce vecina biti i zadovoljna (jer je neko konacno i "zlim" bankarima stao na put). Kada cena za ovu odluku dodje na naplatu (TANSTAALF), izbori ce vec proci, a tada svakako vise nista nije vazno sa stanovista onih koji su meru doneli.
Ovo je slicno kao kada uzmes novac iz budzeta i podelis odredjenoj ciljnoj grupi pred izbore. Samo sto se u tom slucaju javi i gomila nezadovoljnih koji ne zele da se tako rasipa zajednicki novac. U ovom slucaju su taj deo gde se rasipa nas novac sasvim lepo prikrili, a ostvarili su isti cilj. Plus taj anti-bankarski marketing je samo dodatni plus. Poprilicno dobro osmisljen plan, mora se priznati.
 
Nezavisna država radi ono što je njoj u interesu. Šta ili ko je država, to je drugo pitanje. Treba obratiti pažnju i na kurs dinara, iako praktično fiksan godinama, poslednjih nedelja dinar stidljivo ali stabilno jača. To baš i nije "sezonsko" jačanje. Posle 10k za decu, 20k za penzionere, besplatnih knjiga, imam utisak da ćemo tek iskusiti helikopterski novac... i čak mislim da to nema nikakve veze sa eventualnim izborima.
 
Vrh