Šta je novo?

Cene nekretnina

Danas ide novo podizanje eurobira(verovatno za pola procenta) i sledi polugodisnje uskladjivanje, ovo će biti najozbiljniji udarac na ratu kredita od kad je počela frka …
Ovo je tacno ako ni tada nekretnine ne padnu za ocekivanih 50% onda ne znam cemu se vise nadati. Pad od 10% ne igra neku ulogu iskreno. Mislim da ce pre inflacija da ode na nulu nego sto ce da padnu cene kod nas :)
 
Vradovic: "Najbolje se zivi u Srbiji" - ne zivi u Srbiji. Isto kao gastozi kad dodju na odmor u Srbiju pa krenu da pricaju kako je lepo i da ne znamo koliko nam je lepa Srbija.

Ma koliko želeo da cene odu dole, mislim da će Vukove cenenekretnina da iznenade.

Verujem da su cene još otišle gore ali da je promet opao. Trenutno je u ponudi apsolutno ludilo, gledam isključivo NBG <200k i >70kvm i izlaze mi isključivo 60-i blokovi i okolina.

Mislim da ću da utonem u zimski san nadajući se boljem proleću. A ako i ne bude bolje, radije ću da potrošim svoje pare na druge materijalne stvari, kojima cene padaju. S oproštenjem, ljudi koji traže 200k za raspalu komunjarsku rupčagu mogu da me uhvate za onu stvar.

Upravo tako, i ja sam odustao jer za 200K ne moze nista normalno trenutno da se kupi. Uglavnom su stanovi ruinirani, nisu renovirani od izgradnje sto je uglavnom oko 50tak godina... a traze preko 2k po kvadratu.
 
Boze, opusteno se uhvatio za institucije kao primer neceg dobrog u Srbiji, davsi primer skolstva zdravstva i sudstva. Veze ti nemas nista o Srbiji, ali bukvalno blagog pojma. Jedina veza sa istom ti je ROI.
Pa predugo je u inostranstvu i izgubio je osecaj kakva je stvarnost u Srbiji. I tacno je da je odlicno u Srbiji ako imas novca ali to vazi u svakoj zemlji. Privatno zdravstveno, privatno skolstvo..., ako nesto mora da se zavrsi u drzavnoj ustanovi das malo kesa da ti srede ili ubrzaju postupak...
 
Pravosudje - lol no comment
Zdravstvo - van npr imaju po klinici po 8-10 magneta samo. Kod nas se na to ceka mesecima- no comment
Skolstvo - bore se koliko toliko ali sve gore
Univerziteti - neprilagodjeno realnom svetu
Ne mogu da pisem, samo se iznerviram.
A kad pricate o rastu gdp-a.....samo covek da place
Zapamtite sad vrlo dobro sta cu vam reci i sta nas ocekuje narednih godina.
Ono sto je realnost je da narednih 4-5 godina kao zemlja moramo da se zaduzimo oko 2 milijarde po godini za energente samo posto smo upropastili nas energetski sistem. Da ne bismo proglasili bankrot jer mi te pare nemamo, celu zapadnu Srbiju i deo centralne ima da izbusimo rudnicima za litijum i ostale stvari. Novac koji cemo od toga ostvariti, placacemo struju zapadnjacima po cijem nalogu su odredjene persone upropastile nas energetski sistem. Pa sad kad krenu da prodaju pricu o fabrici baterija, elektricnih automobila i kako smo ekonomski tigar.... u realnosti, sav novac cemo dati za struju.
 
Kad smo god GDP per capita:

Talog Evrope. Svako ko koristiti dijagram o rastu u relativnim vrednostima lepo je usvojio metode gospodara kad se obraca svom stadu od IQ najnizeg u Evropi.
Nas dijagram bi morao biti vertikalan na 90 stepeni jedno 10 godina da se pomerimo iz taloga. Mnogo dobro nam ide.

Plate medju najnizima u Evropi. Odnos plate i cena nekretnina, medju najvisima u Evropi. Kreditni uslovi medju najgorima u Evropi sto je indirektan pokazatelj koliko smo stabilni i prosperitetni. Jesmo narod niskog IQ, pa na to treba igrati da ga se prevari jos malo.
Malo sam skeptičan u vezi podatka za Tursku. Imaju hiperinflaciju, Turci se masovno iseljavaju, a oni kao dosta bolji od nas. Pri tom znam za Turke koji su pobegli ovde i siromašne i iz srednje klase. Što baca senku na sve podatke.
 
Teško da će se iz meseca u mesec nešto bitnije menjati, ne očekujem još uvek pad, ni poštenu stagnaciju još nemamo. Ali svakako ovima sto prodaju Rudo, blok 61 i slične gradjevine za 2k+ po m2 je sada poslednji voz.
Ako govorimo o povezanim prodajama trenutno je tržište u deadlock situaciji. Oni koji hoće da prodaju pa kupe moraju da drže visoku cenu, da bi mogli da kupe nešto pristojno. Ali oni koji prodaju te manje stanove verovartno ne pomišljaju da spuštaju cenu jer im tržište govori da nema potrebe da to rade. Ako bih ja sada pristojno spustio cenu svog stana i uspeo da ga prodam, a hoću da kupim nešto manje, onda bih isto tako ulazio u rizik da moram da (pristojno) da spuštam cenu stana kojeg hoću da kupim, u istom procentu kao što sam spustio za svoj stan, što je veliki rizik jer zavisim od odluke i raspoloženja prodavaca. A u međuvremenu prolazi vreme, a ja treba da se iselim iz stana koji sam prodao.
 
Pravosudje - lol no comment
Zdravstvo - van npr imaju po klinici po 8-10 magneta samo. Kod nas se na to ceka mesecima- no comment
Skolstvo - bore se koliko toliko ali sve gore
Univerziteti - neprilagodjeno realnom svetu
Ne mogu da pisem, samo se iznerviram.
A kad pricate o rastu gdp-a.....samo covek da place
Zapamtite sad vrlo dobro sta cu vam reci i sta nas ocekuje narednih godina.
Ono sto je realnost je da narednih 4-5 godina kao zemlja moramo da se zaduzimo oko 2 milijarde po godini za energente samo posto smo upropastili nas energetski sistem. Da ne bismo proglasili bankrot jer mi te pare nemamo, celu zapadnu Srbiju i deo centralne ima da izbusimo rudnicima za litijum i ostale stvari. Novac koji cemo od toga ostvariti, placacemo struju zapadnjacima po cijem nalogu su odredjene persone upropastile nas energetski sistem. Pa sad kad krenu da prodaju pricu o fabrici baterija, elektricnih automobila i kako smo ekonomski tigar.... u realnosti, sav novac cemo dati za struju.
A da, zaboravio sam. Posto je to prljava industrija gde malo ko hoce da radi, drzava je na vreme obezbedila medjumarodne ugovore za uvoz radne snage iz zemljalja treceg sveta. Koga zanima neka procacka vise
 
Nije to samo ovde slučaj, pogotovo u ovakvim godinama kad je potencijalna kapitalna dobit mnogostruko veća od svih troškova. Ima i ona logika da neko ne želi da mu rasturaju nov stan za rentu koja posle 10 godina može da pokrije samo dobro renoviranje, pa bolje da se koristi povremeno i bude čuvar vrednosti. Zreli smo za zakon o progresivnom oporezivanju nekretnina i to ne kao sada da je duplirano za sve posle prve u kojoj ne živiš, nego progresivno za svaku sledeću, ali vrlo pažljivo, da ne bi uništili industriju, a i samu ponudu (u suprotnom bi opet rasle cene).
Ja bih uveo progresivni porez na nekretnine, ali bih dao olakšice na stanove koji su izdati, jer bi to pomoglo podstanarima i firmama/pojedincima koji su u biznisu sa izdavanjem. Ko ima pet stanova koji zvrje prazni nek plati jak porez na tri, jer je to objektivno porez na luksuz.
 

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
Svako ograničavanje/regulisanje cena dovodi do nestašica i drugih poremećaja. Zato je socijalistički blok bedno živeo i na kraju propao i zato imamo monetarne krize jer centralne banke, a ne tržište, određuje cenu novca. To što FED može da određuje cene novca i da ga štampa je ekonomska varijanta izreke "Kadija te tuži, kadija ti sudi".
 
Što kaže Radović, to bi stimulisalo samo investicionu kupovinu (+ efekat kapitalne dobiti). Poenta je omogućiti ljudima da se skuće i reprodukuju (što stvarno mislim da je nacionalni prioritet broj 1), a opet voditi računa da ne presečeš industriju, izgubiš radna mesta i sl, naći neki balans prosto (Kaldorove zakonitosti). Da ne favorizuješ kapital u odnosu na rad (što generalno jeste slučaj trenutno), ali i obrnuto, da ne uništiš vrednost, destimulišeš preduzetništvo! Isto tako da smanjiš volatilnost pariteta unutar samog kapitala (kao što smo sad imali keš/nekretnine recimo). Jednostavno smanjiš te oscilacije biranja pobednika, omogućiš ljudima krov nad glavom, a preduzetnicima daš nagradu. Jako pipav zadatak.

Npr ti sutra kažeš na svaku sledeću nekretninu plaćaš 300% više poreza i šta si uradio? Pa ništa, totalno si zaustavio gradnju i sve vezano za tu industriju i pokrenuo strahovitu deflacionu spiralu panične prodaje. Sad možda će nekom zvučati smešno, verujem da bi se mogao napraviti ekonometrijski model šta bi se desilo u slučaju uvođenja tako ekstremnih poreza sa prodajom sira na pijaci npr (ne zezam se).

Sa druge strane to bi zaista stimulisalo stanodavce da prijavljuju podstanare npr, što bi značilo i plaćanje poreza na to, što je samo po sebi neka vrsta dodatnog poreza, ali linearnog, ne progresivnog.
 
Poslednja izmena:
Zar nije Sakura rasprodata, ja kad sam zvao sve je bilo prodato u obe lamele?

 
Izgleda da je prodaja malo usporila čim novogradnja mora da se reklamira na glavnoj strani Blica.
Screenshot_2022-12-15-11-19-07-478_com.android.chrome.jpg
 
Zar nije Sakura rasprodata, ja kad sam zvao sve je bilo prodato u obe lamele?

Pa otkazali ljudi, nisu hteli vise da cekaju za te pare toliko dugo.
 
Dajte neke vesti sa terena, kao sto je radio jedan clan redovno (zaboravih mu ime, ima nekog kojota ili sta vec na avataru), a ne ove price hec fondovi, berza, kripto, indexi...dajte da vidimo sta se desava na terenu, neki primeri u drustvu, da li ljudi kupuju, da li cekaju bolje dane. Svi imamo neke prijatelje pa cujemo razne price.
Evo, ja sam video da su spustili cenu u Kennedy Residence nekog stana od 37 m2 sa 4.400 na 4.200 evra po kvadratu, i sad ga nema. Drugi što je bio isto po 4.400 ne viđam ga više. Možda su prodati, a možda ih vrte. Sad su dva penthausa. Jedan je namešten a oba su za 4.600+. Zanimljivi su mi ti oglasi jer živim u kraju i često prolazim, i najbolja je zgrada u okolini.

Inače, u susednoj zgradi sam u apoteci sreo porodicu Rusa sa dvoje male dece, tako da ih ima još uvek, nisu masovno otišli., a srećem sve više i druge strance. Letos sam sretao dosta klinaca IT-ejevaca u gradu, a po njihovoj priči firme su ih vrtele, malo budu ovde, pa opet u Rusiju. Moj drugar taksista je vozio neke na aerodrom, koji su odlučili da idu u Argentinu da žive, tako da ima ih kojima smo usputna stanica. Prijateljica mog drugara, Ruskinja, se doselila sa dve drugarice, ona je otišla dalje, a ove dve su odlučile da ostanu u Srbiji za sada. Tako, da što se Rusa tiče, neki će ostati, bar na srednji period. Imaju biznise preko neta, mogu da ih vode odavde, a imaju direktni let za Moskvu. Imaju i u Turskoj, ali tamo je nesigurna situacija generalno i ekonomski i politički. Dubai je popularan, ali kod bogatijih, a nije u Evropi. što je mana.
 
Kad citam vradovica kako pise da politicari ne zasluziju hejt i da je jedino sto je lose u Srbiji narod, odmah mi pade ona scena na pamet: “Ne treba nama ovakav narod. Napravićemo mi sebi, novi, lepši, bolji narod. Narod koji zna da poštuje, onog ko ga je stvorio, narod koji zna voli svoju vlast.” 😄

Inace sto se tice institucija, naravno da su na dnu u Evropi po efikasnosti. Nazalost, mnogi ljudi ovde nisu svesni kakvo je recimo zdravstvo van Beograda. U gradovima srednje velicine za nase uslove nema ko da vas leci a da zna sta radi, ili je to vrlo retko. Pravosudje je lose svuda, od Beograda na dalje.

Inace i da prokomentarisem i predlog da se ogranice cene kirije: protiv sam mesanja drzave na takav nacin i zakidanje profita nekome. Neka naprave novi studentski dom, neka povecaju poreze za posedovanje vise nekretnina, pa onda da vidimo sta dalje.
 
ti bi znaci stimulisao investicione kupovine?
Zašto da ne? Šta fali da neka firma napravi naselje stanova za izdavanje? Na veliko niži troškovi i izgradnje i održavanja. Imaju domare da sređuju sitnice, advokate da razreše nesporazume itd. Mogu da utiču na smanjenje cena izdavanja a da dobro zarade. Samo da su zakoni razumni i za rentijere i za podstanare.
 
Kod Sakure je situacija ako odustanes, kajaces se, ako ne odustanes, kajaces se.
Ljudi su uplatili novac i sada je cena stanova mnogo visa, pa im se sa jedne strane ne isplati da dobiju novac nazad, jer za tu sumu ne mogu ni priblizno nesto da kupe, a sa druge strane placaju kiriju, cekaju da se investitor smiluje i zavrsi ono sto je obecao a gde je svaki razuman rok odavno probijen.
 
Što kaže Radović, to bi stimulisalo samo investicionu kupovinu (+ efekat kapitalne dobiti). Poenta je omogućiti ljudima da se skuće i reprodukuju (što stvarno mislim da je nacionalni prioritet broj 1)
Jeste, i ja se slažem, da je reprodukcija glavni prioritet, ali veliki gradovi po prirodi stvari smanjuju reprodukciju, tako da ne mislim da je loše da ljudi ne mogu da ostanu u Beogradu posle studija ili da se dosele da žive u velikom gradu. Pošto nije realno da održimo veliki broj sela, bolje je da populacionu politiku skoncentrišemo na manje gradove. Manji gradovi i manje zgrade- više beba.
 
Vrh