Šta je novo?

Cene nekretnina

U vezi otvaranja Spanije za digitalne nomade od januara.

Uslovi za dobijanje vize (iz ostalih tekstova na netu o temi):
-Min. 80% prihoda od kompanija lociranih van Spanije.
-Godisnji prihod manji od 600k eur.
-Ne zna se jos, ali spekulisu da mesecni prihod min. izmedju 2 i 2,5k eur.

Ostali detalji:
Obnavljaju vizu do max. 5 godina, nakon cega se prijavljuju za stalan boravak.
Porez spusten sa 25% na 15% cetiri godine.
Slobodan pristup svim zemljama Sengena (zanimljivo Rusima).
 
Jeste, a kad ga pripreme u tim misijama, nauče jezicima i manirima, da bajno sriče o demokratiji, pa ga u lepo odelo obuku i namirišu, daju kožnu akten tašnu, lakovane cipele i bele rukavice, pa ga još pošalju privatnim avionom da nam isto tako lepim jezikom, krasnorečivo, ispostavi ultimatum da ako želimo i mi da budemo tako lepi, pametni i savršeni, deo porodice naprednih (pazi slična reč kao kod nas!) evropskih naroda i bla, bla, truć...moramo dobrovoljno i nasmejani potpišemo da se saglašavamo sa OTIMAČINOM najskuplje srpske nekretnine - KOSOVOM
Jel bar taj nešto uradio da se 95% polomljenih srpskih nadgrobnih spomenika širom Kosova popravi, kako bar rodbina i udovice ne bi morale na svake zadušnice da tumaraju po groblju tražeći i opipavajući koji je njihov, ili da se bar uhvate počinioci!? Zamisli, moderna i savršena evropa nije uhvatila ni jednog jedinog skrnavitelja srpskih crkava i grobova od 1999 a ima najjaču vojnu misiju (bazu) upravo na toj teritoriji...pa gde su ti normalni briselski političari, komesari i njihova želja da čestito rade svoj posao i napreduju u karijeri, i bar popišu sve ovo!?!
Ili si naivan ili zlonameran...a opet ni jedno ni drugo nam ne treba

To da je Brisel na oko lepši od Beograda verovatno stoji, nisam bio, i polemisaćemo dobre volje ovde na forumu o svim lepim stvarima koje ima i prihvatiću lično sve ono dobro...ali i taj beogradski smog i gužve koje ovde često prozivam su mi draže od nalickanih EU licemera! Nama koji smo stručni u svojim oblastima je ovde svaki dan borba, to je apsolutno tačno, i stvarno je teška nekad, ali smo tu gde smo i muški se borimo, ne odstupamo! A vi koji ste preko bolje bi pomogli kad bi uložili ovde u nešto pametno u šta se razumete, pa se malo i vi zajedno sa nama uključili u tu borbu, a ne samo da nam solite pamet!

Na kraju nije ni zapadna evropa do takvog "blagostanja" došla samo radom već i vekovnim kolonijalnim kriminalom, pohlepom i neretko pljačkom!! Znaju i vrapci na grani šta se krije iza tih lepih manira!
Covece, nije Kosovo i nasa muka centar sveta, pa da to bude apsolutni kriterijum kojim procenjujemo svetske politicare.
Covek se specijalizira u domenu ekologije, a radio je dosta i u Africi i ucestvovao u dosta korisnih projekata tamo.

Da li je Evropa licemerna? Naravno da jeste, ali ti i ja na to ne mozemo da uticemo.
Ali mozemo da pitamo zasto nisu popisane sve zrtve NATO bombadovanja, zasto i Hrvatska pa cak i Bosna imaju bolji odnos prema svojim ratnim veteranima. Na to mozemo da uticemo.
spoljnu licemernu politiku EU svakako ne mozemo da menjamo, nase unutrasnje uredjenje mozemo.

Imam svo pravo na teritoriji Republike Srbije kao i ti koji zivis u Srbiji.
To sto konstruktivnu kritiku poistovecujes sa soljenjem pameti je tvoj problem. Ne sporim da ti je drazi Beograd od Brisela, niti trazim da bude drugacije, samo govorim da moze da ti bude bolje.
Znas li koliko para Srbija godisnje dobija od doznaka nasih ljudi oz inostranstva? Eto to je nasa “borba”.
Po meni je primitivno zastupati tezu “eto mi smo ostali da se borimo, a vi ste pobegli”. Dok sam bio tu itekako sam se borio sto sam vec i napisao. U mom trosobnom stanu u Beogradu zive rodjaci i to besplatno.
Za sta si se ti borio, osim da kupis jos jedan premijum na Zlatiboru?
 
Већ сад се изнајмљују такво смештаји за сезонске раднике грађевинце посебно из иностранства. Али да ли мислите да ће нпр. нека медицинска сестра да живи у таквим условима или возач у јавном превозу? Или ће да запале за Њемачку пошто им плата овде буде недовољна за кирију која је са нпр. 300 скочила на 600 евра.
Ili će ostati u svom rodnom mestu, radije nego da dođe u Beograd. Ili će otići u Novi Sad. Ili u Kragujevac.

Nedokučivi su putevi...
 
На крају ће Бг бити у проблему без тих кадрова. Мислите да би неко путовао бусом до Бг сат и по-два, па још 20-40 ГСПом до посла да би радио у болници или возио аутобус у ГСП, багер у водоводу или радио у Максију на каси?
 
Pre cca mesec dana ova tema je imala 400 strana komentara. Za kratak period provrtelo se isto, korupcija, kriminal, Rusi, IT, zagadjenje, .... Cak je i admin prestao da " cisti" temu. Mozemo je preimenovati i u Kafana jer dodje kao gimnastika mozga i trosenje vremena.
Evo i mog mlacenja prazne slame:
Osnovni zakon u fizici je zakon entropije i on jednako vazi za sve sisteme pa i ljudsko drustvo. Kratko receno je da sve tezi haosu i da bi se nesto dovelo u red treba uloziti rad, energiju sto opet stvara haos ali na drugom mestu. Kolicina haosa je nemerljiva kad je sistem nedefinisanih granica tako da nikada necemo realno sagledati cene u odnosu na granice Srbije. Ono sto je ocigledno je da ce cene rasti jer ih merimo pogresnim metrom tj. novcem. A da ih merimo ulozenim radom? Cene i treba da rastu u parama jer koliko kostaju tj. vrede onome ko je do para dosao mitom, kriminalom,neradom....? Pre par godina mito za nelegalnu novogradnju u Mirjevu je bio 2000 evra po stanu a sada je 5000 evra. Znaci tim kupcima je pojeftinila cena kvadrata. Posten radnik i ne treba da ima lako dostupan stan jer je sam kriv sto je dozvolio i cutao na unisten urbanizam, zdravstvo, sudstvo, policiju, zivotnu sredinu, infrastrukturu i ono najbitnije obrazovanje. U prirodi kada jedno staniste postane prenaseljeno ili nema resurse za zivot zivotinje ga napustaju i traze bolje ili umru. To sto su cene visoke ili ce biti jos vise je mozda i dobro jer ce naterati one sposobnije da odu u Valensiju, Bec, Sofiju ili Zanzibar. I dogod mi preostali ovde ne ulozimo rad uz znanje i ne popravimo, uredimo sistem ovde, situacija i cene ce biti sve gore. Hteli mi priznati ili ne svima nam fali obrazovanje i jacanje svesti da je odgovornost na nama. Svima koji su napustili ili ce napustiti ovo " staniste" cestitam jer ce tako pomoci da mi preostali uradimo nesto i popravimo raspalo drustvo ( obrazovanje, zivotnu sredinu, sudstvo, urbanizam,saobracaj, zdravstvo, bolje reci SVE). Ili cemo i dalje kukati i mlatiti praznu slamu?
 
Sve je izvesnije da ćemo kukati, samo će rodjeni rasni Beogradjani dobiti novu v2 izreku "došli divlji i oterali pitome".
 
Ja pisem o temama nevezanim za cene nekretnina. Izvinjavam se zbog toga, trudicu se da ubuduce pisem u skladu sa temom.

Evo za promenu, kakvo je vase misljenje o ovom projektu: https://skyhome.rs/

@beli labud da li mislis da je isplativije ulaganje u Zlatibor nego u Kopaonik i zasto?
 
Čestitam svim doktorima koji su napustili ili će napustiti Srbiju i nastaviti da odlaze u Nemačku, Norvešku, Švedsku jer će tako pomoći da Srbija popravi raspalo društvo, a pre svega zdravstvo.
 
Ja pisem o temama nevezanim za cene nekretnina. Izvinjavam se zbog toga, trudicu se da ubuduce pisem u skladu sa temom.

Evo za promenu, kakvo je vase misljenje o ovom projektu: https://skyhome.rs/

@beli labud da li mislis da je isplativije ulaganje u Zlatibor nego u Kopaonik i zasto?
Taj projekat ima samo velike stsnove oko milion evra. Samim tim nedostupni su skoro svima.
Za taj novac arhitektura je morala biti malo ozbiljnija, unikatnija i luksuznija u materijalima od tih imitacija drveta.
 
Kad smo kod doktora, oni koji su zaposleni se retko odlučuju na odlazak, pogotovo oni na izvoru likvidnosti, poput porodilišta ili u ortopediji, hirurgiji ili oni u privatnoj praksi koji koriste javne resurse kako za usluge, tako i za kontakt sa klijentima. Što bi išao, na zapadu bi morao ozbiljno da se osigura za sve brljotine koje napravi, a ovde nema nikakvu odgovornost, zna da je apriori oslobođen na suđenju kao onaj dr koji je dečku stavio gips na otvoren prelom, pa nesrećnik preminuo od sepse. Tako će biti i sa ovim stručnjakom kolonoskopije. Tamo preko bi mogao da napraviš takvu grešku, ali bi krivično odgovarao, a posle ne bi mogao da platiš premiju osiguranja, ako bi uopšte hteo neko da te osigura! Naš lekar sad ne mora da ide par godina u nemačku selendru, može odmah da bira grad.

Ordinacije dr opšte prakse podsećaju na marketinške terenske promocije pojedinih kompanija. Kad neko da više, malo se rebrendira i nastavi dalje.
 
Kad smo kod doktora, oni koji su zaposleni se retko odlučuju na odlazak, pogotovo oni na izvoru likvidnosti, poput porodilišta ili u ortopediji, hirurgiji ili oni u privatnoj praksi koji koriste javne resurse kako za usluge, tako i za kontakt sa klijentima. Što bi išao, na zapadu bi morao ozbiljno da se osigura za sve brljotine koje napravi, a ovde nema nikakvu odgovornost, zna da je apriori oslobođen na suđenju kao onaj dr koji je dečku stavio gips na otvoren prelom, pa nesrećnik preminuo od sepse. Tako će biti i sa ovim stručnjakom kolonoskopije. Tamo preko bi mogao da napraviš takvu grešku, ali bi krivično odgovarao, a posle ne bi mogao da platiš premiju osiguranja, ako bi uopšte hteo neko da te osigura! Naš lekar sad ne mora da ide par godina u nemačku selendru, može odmah da bira grad.

Ordinacije dr opšte prakse podsećaju na marketinške terenske promocije pojedinih kompanija. Kad neko da više, malo se rebrendira i nastavi dalje.
Tako je Ljubo, retko se odlučuju oni neodgovorni i neprofesionalni, oni pak orgovorni i stručni se odlučuju i te kako.
 
Tako je Ljubo, retko se odlučuju oni neodgovorni i neprofesionalni, oni pak orgovorni i stručni se odlučuju i te kako.

Generalno se slažem, uz te neodgovorne ima odgovornih i profesionalnih kojima je jednostavno dobro, što bi išli? Zaista ima svega, od poslednjih Mohikanaca koji se trude da održe neki nivo sistema, do totalnih tantusa. Moja lična očekivanja su da ne očekujem ništa (ako ne možeš da me popraviš, nemoj bar da me unakaziš), a iskustva su išla od potpune oduševljenosti mladom ekipom i vraćanje vere u bolje društvo, do toga da je malo falilo da izađem u novinama kao bakica u priči sa investitorom, toliko malo je falilo, časna reč. Poučen iskustvom i savetima, nisam se odlučio na sudski postupak, čak ni na pravljenje halabuke, ali iskreno život je dug, a svet veoma mali, ne bih voleo da dođem u neko afektivno stanje, tako što bih dotičnog mesara sreo na istoj strani ulice npr...

Baš, baš ima svega. Znam devojku sa kojom sam se družio, fantastičan student, odgovorna, pristojna, sve kolege se njoj obraćale za pitanja. inostranstvo joj nije bila opcija. Nije mogla da se zaposli u početku. Učlanila se u stranku. Zaposlila se. Eto ja sam lično siguran da će biti odličan lekar, potkovan i odgovoran, ali ja od tog saznanja ne mogu da se družim sa njom...pomešana osećanja...
 
Generalno se slažem, uz te neodgovorne ima odgovornih i profesionalnih kojima je jednostavno dobro, što bi išli? Zaista ima svega, od poslednjih Mohikanaca koji se trude da održe neki nivo sistema, do totalnih tantusa. Moja lična očekivanja su da ne očekujem ništa (ako ne možeš da me popraviš, nemoj bar da me unakaziš), a iskustva su išla od potpune oduševljenosti mladom ekipom i vraćanje vere u bolje društvo, do toga da je malo falilo da izađem u novinama kao bakica u priči sa investitorom, toliko malo je falilo, časna reč. Poučen iskustvom i savetima, nisam se odlučio na sudski postupak, čak ni na pravljenje halabuke, ali iskreno život je dug, a svet veoma mali, ne bih voleo da dođem u neko afektivno stanje, tako što bih dotičnog mesara sreo na istoj strani ulice npr...

Baš, baš ima svega. Znam devojku sa kojom sam se družio, fantastičan student, odgovorna, pristojna, sve kolege se njoj obraćale za pitanja. inostranstvo joj nije bila opcija. Nije mogla da se zaposli u početku. Učlanila se u stranku. Zaposlila se. Eto ja sam lično siguran da će biti odličan lekar, potkovan i odgovoran, ali ja od tog saznanja ne mogu da se družim sa njom...pomešana osećanja...
Kapiram. Ima raznih, videćemo baš kako će to sve izgledati za nekih 10god. Bojim se da će sve češće ljudi završavati na operacionom stolu pred doktorom koji je poguran raznim vezama. A tada neće biti bitan ROI. Nadam se da neću biti u pravu.
 
Covece, nije Kosovo i nasa muka centar sveta, pa da to bude apsolutni kriterijum kojim procenjujemo svetske politicare.
Covek se specijalizira u domenu ekologije, a radio je dosta i u Africi i ucestvovao u dosta korisnih projekata tamo.

Da li je Evropa licemerna? Naravno da jeste, ali ti i ja na to ne mozemo da uticemo.
Ali mozemo da pitamo zasto nisu popisane sve zrtve NATO bombadovanja, zasto i Hrvatska pa cak i Bosna imaju bolji odnos prema svojim ratnim veteranima. Na to mozemo da uticemo.
spoljnu licemernu politiku EU svakako ne mozemo da menjamo, nase unutrasnje uredjenje mozemo.

Imam svo pravo na teritoriji Republike Srbije kao i ti koji zivis u Srbiji.
To sto konstruktivnu kritiku poistovecujes sa soljenjem pameti je tvoj problem. Ne sporim da ti je drazi Beograd od Brisela, niti trazim da bude drugacije, samo govorim da moze da ti bude bolje.
Znas li koliko para Srbija godisnje dobija od doznaka nasih ljudi oz inostranstva? Eto to je nasa “borba”.
Po meni je primitivno zastupati tezu “eto mi smo ostali da se borimo, a vi ste pobegli”. Dok sam bio tu itekako sam se borio sto sam vec i napisao. U mom trosobnom stanu u Beogradu zive rodjaci i to besplatno.
Za sta si se ti borio, osim da kupis jos jedan premijum na Zlatiboru?

Nego šta nego je centar sveta! Na Kosovu, znači upravo u našem dvorištu i na našoj nekretnini, se danas brani Međunarodno pravo koje siledžije (one u lakovanim cipelama i belim rukavicama gore pomenute) sa zapada žele potpuno da pogaze! Nismo mi došli njima, nego oni nama! Nek se vrate lepo u svoje dvorište

Da ne pričamo dalje o tim briselskim fićfirastim i napirlitanim činovničićima koji su ustvari samo obični poslušnici krupnog kapitala. Ako krupnom kapitalu odgovara zelena agenda radi energetskog sektora i prodaje njihove tehnologije, ovi će je zdušno podržati u parlamentu. Ako krupnom kapitalu iz US i UK odgovara da evropa nema jeftin gas i konkurentnost jake privrede naložiće svojim vašingtonskim i londonskim činovčićima da zajedno pritisnu briselske fićfiraste činovničiće i uvedu sankcije Rusiji, makar i na štetu sopstvenih građana i industrije. Na kraju zbog svoje gluposti, štampanja para i dalje redom izazivaju potres i u oblasti nekretnina

Ne znam zašto si se pronašao u toj glupoj tvrdnji da ste "pobegli", ja svakako to nisam rekao. Ali nije suština ni samo slati pare u vidu doznaka jer to sve ide u potrošnju, cilj je da vi koji imate pare i znanje uložite u neki biznis. Evo ja predlažem da krenete od turizma a ne od upucavanja para u velike gradove...stanove ili ti beton.
Dao nam Bog prelepu zemlju, puno čistih i pitkih izvora, zadivljujuće kanjone, reke, banje, pitome planine i čist vazduh...i pre svega gostoprimljiv narod.

Kada bi ste se i vi iz dijaspore više uključili ubeđen sam da bi Srbija procvetala u tom smislu za kratko vreme! Kažem Bog nam je sve dao, samo nam treba lepih i kvalitetnih objekata koji će se uklopiti i u neku ruku brendirati to što imamo. Ranije sam podelio tekst o Đokoviću koji isto radi u inostranstvu a ulaže u srpske planine, priča se da će mu sledeća investicija biti i Zlatibor jer je već dolazio, pomagao lokalnu zajednicu itd
 
Dobro sad, sa necim se slzem, sa necim ne, ali sam rekao da vise necu da sirim diskusiju van teme foruma.
Nego, nisi mi odgovorio za investiranje Zlatibor vs Kopaonik, sta mislis da je bolje i zasto?
 
Elem nisam video na forumu da li je neko postovao gubitak opendoor-a od +900M USD na house flipping biznisu u zadnjem kvartalu. :D Izgleda da ce bataliti kupovinu kuca u narednom periodu :D
 
Evo za promenu, kakvo je vase misljenje o ovom projektu: https://skyhome.rs/

@beli labud da li mislis da je isplativije ulaganje u Zlatibor nego u Kopaonik i zasto?

Pošto sam oba u neku ruku apsolvirao, čak mi je još jedna planina i dalje u vidu, ipak moram reći da na Zlatiboru sezona traje punih 12 meseci. Kada nema turista u među sezoni kreću kongresi, simpozijumi i drugi poslovni skupovi, tako da je vodeći u tom smislu i sa najvećim kapacitetom. Zbog pitome klime, koja na Kopaoniku zna da bude veoma surova zbog veće visine pa čak i da sneg blokira pristupne puteve, na Zlatibor se svake godine doseli određeni broj ljudi koji rade online. Oni tu već žive, i to cele porodice, jer ima i škole, lekara. U planu je i srednja škola itd
Ali ono što ga može pre svih približiti svetskim mondenskim mestima je aerodrom za privatne džetove koji se već nasipa iza brda, nekih 2km od centra, onda golf teren koji će se graditi kod živopisnog Ribničkog jezera kao i 20-ak novih sportskih terena koji se uveliko grade za pripremu sportista kojih je sve više svake godine. Ne bih rekao da oni zbog betonskog trga i palačinki dolaze na Zlatibor. To svi na Zlatiboru već znaju ali i čekaju da autoput bude gotov sledeće godine i zato cene rastu kao i broj novosagrađenih apartmana (preko 100 mesečno)
Medicinski i sportski turizam bi naravno mogao da se upari sa boljim kvalitetom apartmana koji su hotelskog tipa, sa bazenom, saunama, restoranima i drugim sadržajima
Velika je potražnja za smeštajem visokog nivoa koga ima vrlo malo i za domaće a kamoli za svetske pojmove!

Recimo da živim u dijaspori nikad ne bih kupio stan u velikom gradu. Kad dođem u zemlju odem pravo do apartmana. Kad idem da obiđem porodicu, u goste ili na slavu u veliki grad sednem u kola dođem i vratim se isti dan autoputem. Kad nisam u zemlji apartman se izdaje i donosi profit, ako hoću.
Ako ti je samo skijanje strast onda Kopaonik, ali je nezgodno za ove jednodnevne obilaske gradova jer ti treba 4h u jednom pravcu. Sa Zlatibora će se stizati autoputem 1.5h do Bgd i Niša, a kada bude gotov krak ka CG do mora za 2.5h. Tek tada kreće bum!
 
Obrenovac nije ništa zagađeniji od Beograda, a + je što je grejanje 24/7 baš zbog te elektrane. Takođe, živim tu, možda je 90ih bila drugačija situacija, sada zaista nije tako, daleko od toga da je grad pun narkomana...
Dakle da bezimo iz zagadjenog Beograda u isto tako zagadjeni Obrenovac? Koliko znam, toplana radi cele godine, a filtera nema.
 

Padaju kamatne stope rekordnom brzinom.
Sava i Diplomirani ekonomista na aparatima..
"The rate on the average 30-year fixed mortgage fell to 6.61% from 7.08% the week prior, according to Freddie Mac, which this week changed its methodology calculating rates."

Nece im trebati aparati, mogu da odahnu.
Promenili metodologiju racunanja pa izracunali "rekordni pad" 😂😂😂
Realnost u USA je da je fiksna skocila sa 3% na 7% i tesko da je tu kraj rastu. Trziste je u teskoj buli...
Naravno, poneki pad prosecne kamate koje se nude u bankama usput je normalan. I euribor malo odmori, skupi snage, pa nastavi jos jace.
 
Vrh