Šta je novo?

Cene nekretnina

Ja sam uvideo da sam najveća bu**** na svetu što sam odlučio da zarađujem za život radom. Ispade najneefikasniji metod. Bolje da sam nešto krao, švercovao, ušao u stranku i nameštao tendere, sedeo po nekim odborima, pravio talove sa državnim službenicima, bukvalno bilo šta drugo da sam radio osim rada, bolje bih prošao.

U Srbiji je kletva biti deo radnog naroda, sve tebi po leđima ide obrni-okreni.
Ja sam to davno video kada se sef na prvom poslu natezao za povisicu od 150 EUR a godisnja dobit firme 40,000 EURa, sve javno na APR-u bilo naravno.
 
Ako ćemo realno to je smešna dobit. Podigne desetorici platu za 150 evra i sledeće godine mu je dobit 10 hiljada.
 
^

Ruku na srce isto se može reći da je bot samo opozicioni onaj ko želi da nas prikaže u što gorem svetlu jer ništa ne valja. I ti pričaš o prekovremenim satima u pelenama i stolicama kao da je to pravilo, a nije. Kao i za radna mesta na osnovu stranke (ovo vučemo nažalost odvajkada). Porezi i doprinosi na tipa 1500e nisu isti kao npr na 600e. Još jedna naša crna strana medje, već pomenuta plata medicionara ali država to pegla sa privatnom praksom što je takodje loše.
Mislim da niko ne pokusava da prikaze da je lose, nego da nije dobro kao sto pojedini pricaju. Mi jesmo bolji za zivot od 70% zemalja na svetu, ali smo u Evropi medju zadnjima po kvalitetu zivota i stice se utisak da sve vise nazadujemo, ali se to medijski pegla Beogradom na Vodi, Expo-om, metroom, GDP-jem, nominalnim rastom plata sa kojim mozes da kupis skoro isto kao i kad si imao duplo manju platu. Valjda se treba uporedjvati sa evropskim zemljama, a ne sa africkim.
 
stice se utisak da sve vise nazadujemo
Pa taj sticani utisak je subjektivan i nije neka dokazana cinjenica.
Ako govorimo o ekonomskim pokazateljima, to jednostavno nije tacno. Tu se jos i priblizavamo Evropi sve brze.
Ako govorimo o medijskim slobodama, politickoj kulturi itd. tu nazadujemo ali to je druga tema.
 
Ako ćemo realno to je smešna dobit. Podigne desetorici platu za 150 evra i sledeće godine mu je dobit 10 hiljada.
Mala firma, nas 4oro + on (tj sebi je isplacivao platu isto naravno), pre 8 godina. Sledecih 2 godine je dobit otisla na preko 100k ne brini se ti nista, plate naravno to nisu ispratile u tolikom skoku.
Ja kad sam otisao bila je frka pa je svima digao plate po 300-400 EUR jer su culi za koliko sam vise para otisao da radim.
 
Pa taj sticani utisak je subjektivan i nije neka dokazana cinjenica.
Ako govorimo o ekonomskim pokazateljima, to jednostavno nije tacno. Tu se jos i priblizavamo Evropi sve brze.
Ako govorimo o medijskim slobodama, politickoj kulturi itd. tu nazadujemo ali to je druga tema.
Ekonomski pokazatelji po kojima "napredujemo" su privremenog karaktera. Sami ekonomski parametri nemaju smisla ako prosecan stanovnik zivi losije. GDP se ne maze na hleba, bitno je imas mogucnost da zaradis i bitno je sta mozes da kupis od toga sto zaradis. Plata lako moze da ode nadole sa padom kursa dinara. A nasa privreda je jako niskom nivou razvoja, forsira se dovlacenje fabrika za motanje kablova kojima se daju subvencije a nema nikakvog transfera znanja koje bismo mogli da iskoristimo da pokrenemo nesto nase. Mi smo preziveli 90-te, pre svega mislim na sankcije, jer smo imali kakvu-takvu privredu. Da li bismo sada mogli da prezivimo sankcije?
 
Mislim da niko ne pokusava da prikaze da je lose, nego da nije dobro kao sto pojedini pricaju. Mi jesmo bolji za zivot od 70% zemalja na svetu, ali smo u Evropi medju zadnjima po kvalitetu zivota i stice se utisak da sve vise nazadujemo, ali se to medijski pegla Beogradom na Vodi, Expo-om, metroom, GDP-jem, nominalnim rastom plata sa kojim mozes da kupis skoro isto kao i kad si imao duplo manju platu. Valjda se treba uporedjvati sa evropskim zemljama, a ne sa africkim.
U tome ti je suština, nije dobro kao što pojedini pričaju ali isto tako nije ni loše kao što pojedini pričaju. Svet ne treba gledati kroz crne ili bele naočare. Da bismo uvideli šta je loše moramo da uvidimo i šta je dobro i obrnuto. Nažalost sa trenutnom političkom situacijom kod svih primećujem taj "loše, "dobro" stav. Tako i ovde na temi kod nekih, kataklizma = dobro, pozitiva = loše i obrnuto.

Ekonomski pokazatelji po kojima "napredujemo" su privremenog karaktera. Sami ekonomski parametri nemaju smisla ako prosecan stanovnik zivi losije. GDP se ne maze na hleba, bitno je imas mogucnost da zaradis i bitno je sta mozes da kupis od toga sto zaradis. Plata lako moze da ode nadole sa padom kursa dinara. A nasa privreda je jako niskom nivou razvoja, forsira se dovlacenje fabrika za motanje kablova kojima se daju subvencije a nema nikakvog transfera znanja koje bismo mogli da iskoristimo da pokrenemo nesto nase. Mi smo preziveli 90-te, pre svega mislim na sankcije, jer smo imali kakvu-takvu privredu. Da li bismo sada mogli da prezivimo sankcije?
Koju privredu 90ih? Navedi neke primere pošto je 99.9% tih firmi propalo, a i ne može se reći da se 90ih bolje živelo nego sad za prosečnog čoveka. Isto tako danas imaš više mogućnosti da zaradiš.
 
Ekonomski pokazatelji po kojima "napredujemo" su privremenog karaktera. Sami ekonomski parametri nemaju smisla ako prosecan stanovnik zivi losije. GDP se ne maze na hleba, bitno je imas mogucnost da zaradis i bitno je sta mozes da kupis od toga sto zaradis. Plata lako moze da ode nadole sa padom kursa dinara. A nasa privreda je jako niskom nivou razvoja, forsira se dovlacenje fabrika za motanje kablova kojima se daju subvencije a nema nikakvog transfera znanja koje bismo mogli da iskoristimo da pokrenemo nesto nase. Mi smo preziveli 90-te, pre svega mislim na sankcije, jer smo imali kakvu-takvu privredu. Da li bismo sada mogli da prezivimo sankcije?
Ako gledamo od 90ih imamo brdo stranih kompanija koje su dosle da otvaraju ekspoziture ovde i svoje branse do danas, ne bih se slozio da nam dolaze samo fabrike za motanje kablova.
Slazem se doduse da se ne daje fokus domacoj privredi i proizvodnji, pa i IT nam prednjaci najvise outsourceovanju a ne pravljenju proizvoda i inovacijom.

Moje misljenje sada je da ima previse inostranih para i interesa u drzavi u odnosu na period 90ih da bi se brinulo o prezivljavanju sankcija.
 
Ekonomski pokazatelji po kojima "napredujemo" su privremenog karaktera. Sami ekonomski parametri nemaju smisla ako prosecan stanovnik zivi losije. GDP se ne maze na hleba, bitno je imas mogucnost da zaradis i bitno je sta mozes da kupis od toga sto zaradis. Plata lako moze da ode nadole sa padom kursa dinara. A nasa privreda je jako niskom nivou razvoja, forsira se dovlacenje fabrika za motanje kablova kojima se daju subvencije a nema nikakvog transfera znanja koje bismo mogli da iskoristimo da pokrenemo nesto nase. Mi smo preziveli 90-te, pre svega mislim na sankcije, jer smo imali kakvu-takvu privredu. Da li bismo sada mogli da prezivimo sankcije?
Da, mogli bi. I ovo pre pitanja je mahom netacno. Pises neke pausalne ocene i floskule kao cinjenice.
 
Ekonomski pokazatelji po kojima "napredujemo" su privremenog karaktera. Sami ekonomski parametri nemaju smisla ako prosecan stanovnik zivi losije. GDP se ne maze na hleba, bitno je imas mogucnost da zaradis i bitno je sta mozes da kupis od toga sto zaradis. Plata lako moze da ode nadole sa padom kursa dinara. A nasa privreda je jako niskom nivou razvoja, forsira se dovlacenje fabrika za motanje kablova kojima se daju subvencije a nema nikakvog transfera znanja koje bismo mogli da iskoristimo da pokrenemo nesto nase. Mi smo preziveli 90-te, pre svega mislim na sankcije, jer smo imali kakvu-takvu privredu. Da li bismo sada mogli da prezivimo sankcije?
Sankcije danas..... iskreno teško. Za to su bili zaduženi poljoprivreda i stočarstvo kao i prehrambena industrija. To je neki scenario koji ne treba da uzimamo u obzir. Valjda neće ponovo 😂.
Mi teško da bi preživeli i povlačenje stranih firmi danas, bez ikakvih sankcija. Podatke o neto društvenom proizvodu nisam uspeo da nadjem. Što se tiče realnog rasta BDP to mozete videti ovde:
Zanimljivo je uporediti zemlje u okruženju. Albaniju npr.
Prosek za nas 2013-2023 je 2.6% godišnje. Ako analiziramo podatke od 2000-te, videćemo da smo imali odličan rast dok nismo koknuli onog čoveka 2003 pa se to sve usporilo posle toga. Drugi put samo 1 godinu i to za vreme korone kada su svi stali. To nam vuče prosek poslednjih 10 godina na 2.6%. To je realni napredak. Ostalo je rasprodaja zemlje, emigracija, dug i naravno inflacija.
To je kumulativno ako gledamo period 2013-2023 a kao baznu godinu 2013 (100) oko 29% realnog porasta. Samo tu postoji kvaka, nisu ostali zamrznuti u vremenu. I oni su rasli isto tako da smo slični kao ceo naš region 🙂.
U odnosu na razvijene zemlje naravno da smo imali veći rast....ali to jedino mogu slikovito.
Imamo mršavka od 50kg. Za 10 godina se ugojio 30% tako da sad ima 65kg. Imamo debeljka od 800kg koji se ugojio 10% i sad ima 880kg. Da li je rast mršavka prevazišao debeljka? 10% više teži nego 30%. I to je suština. Ovo je samo hipotetički. U realnosti je gore 🙂. Pošto volimo da se uporedjujemo sa Nemačkom......e pa njihov BDP je 4.6 triliona tj oko 52,27 puta veći. Debeljko bi trebao onda da ima 2613 kg 🙂. Porast od 10% tog debeljka je 261kg tj kao 4 mršavka od 65kg. Ili ako računamo samo porast od 15kg to je 17.4 puta 😂. Plastičnije od ovoga ne mogu a da bude lakše razumljivo.
 
Opet smo došli do zaključka da je SFRJ Njemačka bogatija zemlja. I o ovome je razglabano bar 20x do sada.
Zapravo ne. Nemačka sme samo da se uzme u obzir kada plastično kažemo da imamo veći rast BDP-A od nje i da se razlika smanjuje. Kada pokažemo šta zaista znači naš porast i njihov porast onda ne valja.
 
Niko ne prica da smo sustigli Nemacku ili da smo bolji od nje.
Imamo veci rast ali to je i za ocekivati kada nismo dovoljno razvijeni kao Nemacka, to znaju i vrapci na grani do sada.

Problem je sto nas rast bi trebao da bude jos veci, ali i ovo nije za baciti trenutno, moze bolje ali nismo u buli kako se predstavlja da jesmo.
Iste te zemlje imaju mnogo vece dugove od nas isto tako, debeljko duguje mnogo vise para od mrsavka.
 
Dal ce iole OK stan da nestane za dan, nedelju ili mesec.
Nestaju stanovi i prodaju se. Eto sada ovaj kratak izlet mi je pomogao da sagledam neke stvari.
Kada se i neke lokacije otkriju, veoma brzo odlazi - pisah vec da brat pazari stan na Vidikovcu. Da si me pitao pre 2-3god da Vidikovac postane pozeljo mesto za zivor, glasno bih se smejao. I to samo zato, sto iako sam XX godina vezan za taj neki kraj, ja nisam 2-3x u zivotu prosao kroz taj deo grada Cerak/Vidikovac (bukvano tek kada su otvorili obilaznicu i to na Zarkovo da izadjem na magistralu za Cacak ) :) a sad cepaju sa prodajom i to sa cenama koje su vec dostigle nivo od 3k eur :oops:
 
Zapravo, kada bi isli trenutnim tempom dosli bi na prosek EU za 30ak godina.
Dosli bi na taj prosek, medjutim ovaj rast se treba odrzati i ubrzati - a to vec malo teze ide kasnije. Isto je i kada vozis auto, od nula do 100 ubrzavas najbolje, posle ide sve teze i teze kako se razvijas

Upravo to sta kazes, Ceska jos uvek nije dostigla taj nivo kao zapadne ekonomije, a ni Poljska - a to su zemlje gde je ulozeno neverovatno mnogo para i veoma su ozbiljne igrace privukli
 
Nestaju stanovi i prodaju se. Eto sada ovaj kratak izlet mi je pomogao da sagledam neke stvari.
Kada se i neke lokacije otkriju, veoma brzo odlazi - pisah vec da brat pazari stan na Vidikovcu. Da si me pitao pre 2-3god da Vidikovac postane pozeljo mesto za zivor, glasno bih se smejao. I to samo zato, sto iako sam XX godina vezan za taj neki kraj, ja nisam 2-3x u zivotu prosao kroz taj deo grada Cerak/Vidikovac (bukvano tek kada su otvorili obilaznicu i to na Zarkovo da izadjem na magistralu za Cacak ) :) a sad cepaju sa prodajom i to sa cenama koje su vec dostigle nivo od 3k eur :oops:

Vidikovac je uvek imao reputaciju lepog mesta za život, ali nikad nije bilo zamislivo da će ići po ovim suludim cenama.
 
Ja nisam bio svestan te reputacije, ali sada kada sam bio gore nekoliko puta da provedem vreme sa bratom - mogu da potvrdim. Jasno je i s obzirom da su ozbiljni igraci uleteli na tom delu kod Lidl-a, kada im se dozvolilo sa gradnjom (jer oni mahom ciljaju na atraktivne lokacije i na one koje procene da ce biti okej).
 
Sankcije danas..... iskreno teško. Za to su bili zaduženi poljoprivreda i stočarstvo kao i prehrambena industrija. To je neki scenario koji ne treba da uzimamo u obzir. Valjda neće ponovo 😂.
Opet neistine. Stocarska proizvodnja je manje vise ista ili nesto veca nego 90ih, na milion manje stanovnika.



BIljna proizvodnja, i do nekoliko puta veca u nekim slucajevima


Ako analiziramo podatke od 2000-te, videćemo da smo imali odličan rast dok nismo koknuli onog čoveka 2003 pa se to sve usporilo posle toga. Drugi put samo 1 godinu i to za vreme korone kada su svi stali. To nam vuče prosek poslednjih 10 godina na 2.6%. To je realni napredak.
Bukvalno se ubrzalo posle 2003. do 2008. ne razumem cemu ovakve price kao da ne moze svako da pogleda direkt na linku.

Zasto stalno kitis nekim svojim tumacenjima koja su u suprotnosti sa onim sto je na papiru?
Ostalo je rasprodaja zemlje, emigracija, dug i naravno inflacija.
Ne znam kako to emigracija dize BDP, inflacija je vec uracunata u realni rast, dug kao procenat BDP-a opada, a neku krupnu prodaju drzavne firme odavno nismo imali.
 
Ja sam gledao jedno vreme te projekte, ali odbilo me je to što su odlučili da nabudže zgradu do zgrade na jako malom prostoru, a i ne nazire se da će saobraćajni problem ikad biti rešen. Uzevši u obzir te minuse, da je cena bila 2k po kvadratu, verovatno bih uzeo svejedno. Međutim za 2800 ipak bih gledao nešto mnogo bliže centru od Vidikovca.
 
Dosli bi na taj prosek, medjutim ovaj rast se treba odrzati i ubrzati - a to vec malo teze ide kasnije. Isto je i kada vozis auto, od nula do 100 ubrzavas najbolje, posle ide sve teze i teze kako se razvijas

Upravo to sta kazes, Ceska jos uvek nije dostigla taj nivo kao zapadne ekonomije, a ni Poljska - a to su zemlje gde je ulozeno neverovatno mnogo para i veoma su ozbiljne igrace privukli
Pa, cenim da cemo imati neku logaritamsku krivu, za sad su se ok sklopile neke kockice gde mozemo biti connector ekonomija u ovom nezvanicnom novom hladnom ratu, plus smo sad u tom nekom stadijumu gde su i oni ispred nas imali ubrzanje.
Kapiram da ce to priblizavanje postati asimptotsko gde smo uvek malo ispod proseka ali je razlika dovoljno mala da nije toliko ni bitna. Vidimo na primerima Poljske i Rumunije kako i emigracija naglo opadne i cak pocne da se obrce vec kad se dodje do nekih ~70% EU proseka.
 
Zapravo ne. Nemačka sme samo da se uzme u obzir kada plastično kažemo da imamo veći rast BDP-A od nje i da se razlika smanjuje. Kada pokažemo šta zaista znači naš porast i njihov porast onda ne valja.
Bukvalno smo o tome pričali nekoliko puta. I da se "dižemo iz nule te je normalno da je naš rast 'veći' " i "da naš rast nije u konačnom smilu isti kao njihov"... Samo treba čitati i pamtiti. Da pokušam da ti lakše objasnim, da li se lakše diže plata sa 400 na 600e ili sa 2000 na 3000e?
 
@sutraw mozes da gledas sta god - cinjenica je da prodaju i to im lepo ide. A bio sam prisutan kada su radili prezentaciju coveku koji je prodao stan u centru i kupuje stan tamo (pretpostavljam da ce mu dosta ostati u dzepu za nesto drugo)
Dosta ljudi, koji imaju stare stanove u centru - prodaju iste i beze negde dalje (a mnogi i beze zbog betona i guzvi non-stop).
Na zalost, izbor mesta koji su lokacijski ok i povezani sa centrom grada (Zvezdara, pa i bolji delovi Vozdovca) vec neko vreme izlaze preko 3k eur za stanove od 70+kvm
 
@sutraw mozes da gledas sta god - cinjenica je da prodaju i to im lepo ide. A bio sam prisutan kada su radili prezentaciju coveku koji je prodao stan u centru i kupuje stan tamo (pretpostavljam da ce mu dosta ostati u dzepu za nesto drugo)
Dosta ljudi, koji imaju stare stanove u centru - prodaju iste i beze negde dalje (a mnogi i beze zbog betona i guzvi non-stop).
Na zalost, izbor mesta koji su lokacijski ok i povezani sa centrom grada (Zvezdara, pa i bolji delovi Vozdovca) vec neko vreme izlaze preko 3k eur za stanove od 70+kvm

Pa taj koji beži zbog gužve će se mnogo usrećiti sa Vidikovcem :) Kad bude krenuo uz Kneza Višeslava ujutro, proklinjaće dan kad je kupio stan tamo.
 
Vrh