Šta je novo?

Cene nekretnina

Наплата посредничке провизије од продавца и купца непокретности – законске одредбе

Објављено 26. августа 2016.

Министарство трговине, туризма и телекомуникација скреће пажњу посредницима да своје пословање, када је реч о наплати посредничке провизије, ускладе са законским прописима. Наиме, Закон о посредовању у промету и закупу непокретности („Службени гласник РС”, бр. 95/13) не забрањује посредовање за обе стране, уколико су закључени уговори о посредовању, односно ако постоји налог за посредовање од купца и продавца непокретности, односно закуподавца и закупца.Чланом 2. Закона прописана је сходна примена Закона о облигационим односима на питања која нису регулисана овим законом. Чланом 825. Закона о облигационим односима прописано је да, уколико другачије није уговорено, посредник који је добио налог за посредовање од обе стране може захтевати од сваке стране само половину посредничке накнаде.

http://mtt.gov.rs/vesti/naplata-posredn ... vizije-od/
 
Pozdrav svima!

Pitao sam, ali na pogresnoj temi doduse :) , sta ljudi na forumu misle o najboljoj lokaciji za stan za rentiranje? Budzet je 50 000 eura, kraj nije najbitniji, vec odnos ulozen novac za stan, naspram cene mesecne rente.

Jedini uslov je da je stan useljiv odmah ili najkasnije za mesec dana.

Ja sam obisao par lokacija.. Alpha city je 1700e/m2, poluprazno je. Graditelj je zidao neki projekat na Karaburmi, lokacija je katastrofalna, cena 1150e/m2. Inace zdrada je sasvim ok sto se tice kvaliteta. Vrlo cesto nisam u gradu, a moram sto pre da kupim ( da ne objasnjavam zasto, bilo bi preopsirno)

Video sam na temi 'Razni projekti' dosta zgrada po Zvezdari i Krstu, pa i Vozdovcu koje su zavrsene.. Da li neko ima iskustvo sa tim zgradama, kakve su cene, strukture i ima li nesto u ovom mom budzetu a da nisu podrumi, hodnici :) ? Mozda Dimitrijala, ili donji Dorcol ako mogu da dobacim sa parama..

Hvala unapred!
 
Kažu da je poslednjih godina taj odnos cena stana / renta postao vrlo nepovoljan, ali ja i dalje mislim da je to najpametniji način da se uloži novac u Srbiji, tako da i mene to zanima.
 
Za te pare na NBG mozes da kupis 1-soban stan. U zavisnosti od stanja renta bi bila oko 200 evra.
Ako ne racunas poreze, odrzavanje i sve ostalo, ROI je 21 godina. Realno oko 25.
Po meni los nacin da se ulozi novac, osim ako ti nije trenutno potreban. Rizik je svakako mali, ali je i dobit mala.
 
U Stepi mislim da ima jos stanova slobodnih. Kirija nije ispod 200 evra za 40 kvadrata, a u okolini dosta fakulteta.
 
Avanti":16spjuva je napisao(la):
Pozdrav svima!

Pitao sam, ali na pogresnoj temi doduse :) , sta ljudi na forumu misle o najboljoj lokaciji za stan za rentiranje? Budzet je 50 000 eura, kraj nije najbitniji, vec odnos ulozen novac za stan, naspram cene mesecne rente.

Jedini uslov je da je stan useljiv odmah ili najkasnije za mesec dana.

Ja sam obisao par lokacija.. Alpha city je 1700e/m2, poluprazno je. Graditelj je zidao neki projekat na Karaburmi, lokacija je katastrofalna, cena 1150e/m2. Inace zdrada je sasvim ok sto se tice kvaliteta. Vrlo cesto nisam u gradu, a moram sto pre da kupim ( da ne objasnjavam zasto, bilo bi preopsirno)

Video sam na temi 'Razni projekti' dosta zgrada po Zvezdari i Krstu, pa i Vozdovcu koje su zavrsene.. Da li neko ima iskustvo sa tim zgradama, kakve su cene, strukture i ima li nesto u ovom mom budzetu a da nisu podrumi, hodnici :) ? Mozda Dimitrijala, ili donji Dorcol ako mogu da dobacim sa parama..

Hvala unapred!
Kao neko ko silom prilika izdaje stan, savetujem ti da novac ulozis u bilo sta drugo.

Stan u Beogradu je sve teze izdati odgovornim ljudima, a cene rente su zahvaljujuci losoj ekonomskoj situaciji realno male.
Pri tom, u Srbiji svi prikljuci u stanu se vode na vlasnika, a ne na podstanara, te u slucaju dugovanja naje_e vlasnik...
Jalova posla, ma kako se cinilo isplativo...

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Kad se usvoji novi zakon o stanovanju koji je u skupstini kazu do nove godine komunalije ce se uz ugovor o zakupu prepisivati na zakupca na ugovoreni period kao vid zastite vlasnia i kao bi se privolili da placaju porez na ostvareni prihod
 
@laki72 sada imas mogucnost online da pratis sve racune, kad zakasni neko 2 meseca uzmes depozit i napolje. Ja u poslednjih par godina nisam vlasnike vidjao mozda 3 puta za sve vreme koliko sam u stanu, platimo po 6 meseci, racune oni prate da li su placeni.

Da, za Stepu su skinuli cenu, ispadne oko 800 i nesto posle vracanja PDVa.
 
direktor":361ioe6c je napisao(la):
Kad se usvoji novi zakon o stanovanju koji je u skupstini kazu do nove godine komunalije ce se uz ugovor o zakupu prepisivati na zakupca na ugovoreni period kao vid zastite vlasnia i kao bi se privolili da placaju porez na ostvareni prihod
Konačno dobre vesti.


I slažem se sa lakijem.


Ali smateam da ako čovek ima 50k evra koje ne želi da potroši a nema drugu ideju ili vremena za neki posao da mu se posveti kupovina stana je jedna od sigurnijih opcija.

50k evra neće biti isto danas i za 20 godina. A cena nekretnine u nekoj teoriji bio trebalo da prati inflaciju.

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
ja i dalje mislim da ce cjene nastaviti da padaju.
 
@loyola
Sve ja to znam, samo zasto bih ja uopste mislio o tome?
Za stan u becu koji je privatno vlasnistvo, firma brine o naplati stanarine i odrzavanja zgrade. obilazi i Intervenise ako se u stanu radi nesto sto nije dozvoljeno.
Svi racuni dolaze na onoga ko je korisnik stana, i eventualno utuzenje ide na njegovo ime, a vlasnik nema nista sa time...

Ja sam zaista imao fine ljude u zadnjih nekoliko godina i nadam se da ce mi i sledeci biti korektni isto koliko se i ja trudim da budem korektan, ali to nije pravilo.
Kako ima skotova od "gazda" tako ima i skotova od podstanara koji su u stanju da vam za par meseci razje*******u stan i namestaj u njemu i odu, ostavljajuci dugove za mesec, dva, tri...

Pri tom, drzava ocekuje da joj se plati porez u iznosu od 20%
Dal je to realno???
20% pa to je PDV pobogu.
Onda bi po istom osnovu drzava morala da oslobodi vlasnike koji izdaju stanove PDV-a prilikom kupovine stana, prilikom renoviranja, odrzavanja, kupovine namestaja...
Jednako kako je oslobodjeno drugo pravno lice kada kupuje osnovno sredstvo...



Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Naravno, kod nas to nije uredjeno. Ali opet u Austriji su bolesnici, traze ti da nadjes coveka koji ce sledeci da zivi posle tebe tu, ili da udjes u opstinski stan depozit ko 1/4 stana.
 
Izdavanje u Srbiji je potpuna propast. Sa 2-4 e/m2 ne pokriva se ni amortizacija, a kamo li cena kapitala, zarada, administracija, rizici...
Ovo ne vazi za prajm stanovanje za strance, lokale u molovima i delu centra grada, short let. Opet short let je biznis a ne izdavanje.

I na to jos hoce da udare porez 20%. Pametna vlast prvo krene sa 5% i nesto da za to. Recimo pravnu sigurnost za vlasnike u celom procesu.
Fleksibilnost za koriscenje servisa, odjavljivanje/ukljucenje na grejanje, struju...
Kada bi vlast napravila sistem bez rupa koji smanjio rizike za vlasika onda bi neki normalan porez bio prihvatljiv.
U suprotnom to je harac kao i svi ostali haraci na koje se navikavamo.

Inace ako odrzavanje nekretnine bude nesnosno za ljude koji su vlasnici, gomila nekretnina ce se naci na trzistu ili ce pasti u "disrepair". Stanovnistvo Bg ce opasti, to je neminovno. Cene i rente ce pasti ispod nivoa repordukcije, sto je verovatno vec slucaj.

Ljudi bez odgovarajuceg stana misle da je to dobor, ali nije. Kupicete jeftino stan ali ce vas kraj da postane slam.

Moze se desiti situacija kao u drugim gradovima u Evropi gde citavi kvartovi ostaju pusti i raspadnuti i gde ce se useljavati neki homeless-i, Sirijci, Romi.. ili ce se jednostavno raspadati. Kada se ta spirala dogodi vise nema kraja. Mi to u Bg. jos nismo osetili jer zivimo vec 70 godina u nestasici stanova, ali ce se to vrlo brzo promeniti.

Takodje sam protivnik poreza na imovinu. Umesto toga treba da postoji restriktivan porez na profit od transakcija imovinom. Medjutim to ne odgovara eliti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=409202#p409202:1miqtbfh je napisao(la):
dosen » Sre Okt 05, 2016 4:27 pm[/url]":1miqtbfh]
Inace ako odrzavanje nekretnine bude nesnosno za ljude koji su vlasnici, gomila nekretnina ce se naci na trzistu ili ce pasti u "disrepair". Stanovnistvo Bg ce opasti, to je neminovno. Cene i rente ce pasti ispod nivoa repordukcije, sto je verovatno vec slucaj.

bas suprotno - niza cena rente moze samo doprineti jos vecem prilivu stanovnika/radnika u Bg. Mogucnost zaposlenja + jeftino rentanje je prevelik mamac u zemlji gladnih.
 
Beograd + Novi Sad -> 74% svih investicija od 2000 zavrsilo u ova 2 grada

Beograd + Novi Sad -> dobijaju 45% drzavnih subvencija za podsticaj investicija namenjenih slabo razvijenim lokalnim samoupravama.Devastirane opstine dobijaju 3.6%. Ustav? Regionalni razvoj?

Prosecna zarada iznad republickog proseka.
...

Sto jest,jest - Beograd srpski Detroit... Sta kazes za Vranje,Leskovac,Cacak,Apatin,Priboj...?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=409244#p409244:2nvolidx je napisao(la):
Doka_1 » 05 Oct 2016 10:23 pm[/url]":2nvolidx]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=409202#p409202:2nvolidx je napisao(la):
dosen » Sre Okt 05, 2016 4:27 pm[/url]":2nvolidx]
Inace ako odrzavanje nekretnine bude nesnosno za ljude koji su vlasnici, gomila nekretnina ce se naci na trzistu ili ce pasti u "disrepair". Stanovnistvo Bg ce opasti, to je neminovno. Cene i rente ce pasti ispod nivoa repordukcije, sto je verovatno vec slucaj.

bas suprotno - niza cena rente moze samo doprineti jos vecem prilivu stanovnika/radnika u Bg. Mogucnost zaposlenja + jeftino rentanje je prevelik mamac u zemlji gladnih.

Vas problem je sto mislite da ako je nesto jeftino da je to automatski dobro.

Depresiran kraj moze da privuce nove stanovnike i to se dogadja jedno krace vreme, onda cela zona upada u spiralu stvaranja slama. Sistem nije odrziv jer nema dovoljno dobro placenih radnih mesta u zajednici. Ti sto se nasele nemaju prihod da odrzavaju svoje mesto za zivot, ni kroz rentu ni kroz licno ulaganje. Ako odrzavanje necega kosta 500 (realni trosak odrzavanja stana u Bg.bez racuna ) a vi za rentu dobijete 250, ta zgrada ili deo grada se raspada i u isti se useljavaju oni koji imaju jos manje para i imaju nameru da ulazu jos manje.
To je prica zapadnih gradova iz druge polovine 20-og veka.

I proces stvaranja slama i proces regeneracije traju sporo, sa tim sto regeneracija retko kada dolazi prirodnim putem i traje duze.

Ako imate kiriju od 250 e. to znaci da ce vasa zgrada da se raspadne za 5 godina, da ce u nju da se usele narkomani, imigranti, ljudi sa ruba ekonomeje, a otici ce obrazovani, srednja klasa ,oni koji zele normalno mesto stanovanja. Vasa deca ce da se druze sa decom iz kraja i velika je verovatnoca da ce postati deca iz slama bez obzira kakvo vaspitanje imaju. Vasa skola i bolnica ce biti losiji itd.

To mi nismo imali u socijalizmu zbog specificnih osobina jugoslovenskog sistema.
Mi jos uvek nemamo iskustva sa masivnom segregacijom i to je JEDINA nasa prednost u odnosu na Zapad. Ali segregacija dolazi i kod nas.

Stvaranje "jeftinih" stambenih jedinica stvara se na drugi nacin, a ne srozavanjem cene rente ispod granice odrzivosti.
 
Kako se prave jeftine stambene jedinice. A da pritom imaju optimalne stambene povrsine, povrsine za rekreaciju, parging, kretanje, socijalizaciju, obrazovanje

0. Los nacin - Oduzeti im sve sto nije stan koji se prodaje, i smanjiti povrsine soba i zajednicke prostorije ispod standarda, upotrebiti manje trejne materijale, prikazati povrsine menjim u planiranju onda dodati 20% na divlje. Friziranje parametara kod planiranja i izgradnje, gradnja na zelenim i rezervisanim povrsinama gde resurs otima drugome....to je put kojim ide Srbija.

1. Urediti pravni sistem odrzavanja zgrada, da vlasnik pod ugovorm MORA da izdvaja pare za odrzavanje zgrade, i drzava mora da ispunjava obaveze. Troskovi realnog odrzavanja zgrade i energije moraju biti poznati kupcu i apdejtovani. Troskovi i obaveze drzave moraju biti poznati.
Ovim se onemogucava stihijsko odrzavanje koje je skuplje.

2. izbegavati megastrukture, iako imaju veliki broj jedinica, one zahtevaju veliko ulaganje odjednom koje se cesto izbegava ili odlaze ili je prosto nemoguce i zgrada ili zona se pretvara u slam.

3. Izabrati odrziv tip zgrade, bloka sa svim pripadajucim resenjima. Kuca u nizu je bolja od individualne kuce. Zgrada p+3 je bolja od p+7. Gustine i troskovi ovih modela su superiorniji. Cak i tower block (soliter) moze da bude odrziv ako postoji sitem odrzavanja.

4. U danasnje vreme trosak energije se skoro izjednacuje sa troskovima same zgrade, tako da zgrade stare i nove treba da se prilagode i da se ostavi mogucnost za buduce prilagodjavanje. Za to drzava mora da obezbedi pare ako ne preko banaka onda iz primarne emisije, sa vrlo niskim kamatama.

5. Umesto malog broja zajednickih vlasnika - bolje je imati veliki broj vlasnika manjih jedinica i zainteresovanih lica. Oni ce lakse odrzavati objekte i verovatnoca da svi odluce da pod-investiraju je manja.

6. Zabraniti upotrebu materijala koji imaju slabu trajnost. Recimo-losi beli betonski ivicnjaci se razvaljuju za 5 godina uniste i asfalt i poplocanje i slivnik, dok granitni traju po 200 godina, i njihova cena zivotnog ciklusa je mnogo puta manja.

7. "Shared surfaces" umesto "dedicated surfaces", time se smanjuju troskovi i povecava fleksibilnost itd....

8. Politicka angazovanost vlasnika i stanara- mesna zajednica, skupstina zgrade. Sto su vlasnici jaci to mogu vise problema da rese. Jer ako se problem ne resavaju postaju jako skupi. Ko ne glasa na kucnom savetu mora da plati veliku kaznu.

9. Umesto poreza na imovinu - lokalni porez. Sto je jedinica vlasti koja naplacuje i trosi porez bliza obvezniku to je manja sansa da ce pare da "ispare" ili da se preliju u neku drugu zonu. Idealna zona lokalnog poreza je oko 5-10 000 ljudi.

10. Jasna imovinska situacija i jasna prava vlasnika i stanara. Na Zapadu veliki procenat u zivotnom ciklusu cine troskovi advokata koji ratuju za razne interese. To ce doci i kod nas. Sto je pravna situacija cistija a pravila jasnija manje uzurpiranja i pokusaja uzurpiranja.

Itd..

Sve ovo ne znaci da ce odravanje zgrade, bloka, zajednice biti jeftino. Vec da troskovi mogu da se priblize optimumu.
 
Пре неки дан снимих код мене у крају, залепњено на једном киоску код зелене пијаце Бежанијска коса:

 
Secam se kad je kvadrat na kosi bio i prodavao se za 2000e.
 
Тачно @11030, било је и за више од 2000 еврића, али као што знаш времена се мењају.

Иначе овај стан од 700 еврића/м² је овај стан са настрешницом, металном оградом и са жардињером цвећа и који је нешто испод нивоа тротоара. Зато и кошта толико, а мислим да може и мање.
https://www.google.rs/maps/@44.8090512, ... 6656?hl=sr
 
700 evra je najrealnija cena cena, ako uzmemo u obzir da u normalnom svetu važi pravilo da je cena kvadrata jednaka prosečnoj neto plati puta dva.

Kod nas cene naduvavaju ogromna državna zahvatanja i zatvoreno tržište gde je u nekoj srednjoj klasi stanova ponuda daleko manja od tražnje.
 
Vrh