Šta je novo?

Botanička bašta Jevremovac

Ali opet mislim da je besmisleno ovu zgradu rusiti, neka promene namenu zgrade u muzej ako vec kazes da je vise za galeriju.
 
Ma neko hoce da uzme pare mada sigurno joj nije bas mjesto u basti
A na koju foru bi uopste usli u zgradu urbanistickog zavoda i nije bas neko rijesenje za fakultet osim sto je blizu baste
 
Најпре, несуђена зграда није једини објекат Биолошког факултета у Ботаничкој башти, већ је то и пар кућица уз ограду према Далматинској улици. Тамо су неке лабораторије. А овај објекат је уз Таковску улицу и имао би јако леп кружни амфитеатар. Улаз је тамо где и технички, па се ограда не би дирала.

Не видим по чему је објекат неприкладан. Научна база на лицу места, није превелика, конструкција већ подигнута и само да се обаве фини радови и набави опрема. Замислите само какво би задовољство било студирати и радити на том месту.

Чуј, габарити би угрозили живи свет, а бетонски зидови постоје већ двадесет година и ниједној биљци није фалило ништа. Не, него не могу Срби да побегну од синдрома "Историја почиње од мене, а све раније започето је глупо и треба му затрти трагове. А за цену ме баш брига. Па не плаћам ја."

Боже, какви простаци и скоројевићи умемо да будемо. И ту нам не помажу ни академске титуле.
 
@Sizif Vidi, odluku da se ruši donose manje više isti koji su zgradu i pravili :) tako da o "istoriji koja počinje od mene" je bespredmetno pričati.

Nadam se da praviš razliku između jednospratnog objekta od 100 do 200 kvadrata i zgrade na 3-4 sprata i recimo 1k kvadrata (slobodna procena) u osnovi. Inače ima i dve kuće odmah do ove nesretne zgrade u kojima se nalaze katedre za "alge, gljive & lišajeve" i ekologiju biljaka. svi ovi objekti su relativno male kvadrature i u jednom su nivou tako da je tendenciozno porediti to sa građenom višespratnicom.

Ova zgrada kako je zamišljena bi jedva mogla da ugosti Institut za Botaniku a u istu ni pola Instituta za Zoologiju ne bi moglo da stane. O ostalim katedrama da ne pričam tako da to što se meni i tebi ta zgrada na oko sviđaju ne znači ama baš ništa gledano sa strane onih koji u nju treba da se usele. S druge strane to što ti misliš da zgrada ničemu ne smeta je tvoje pravo ali ljudi koji se malo više razumeju u potrebe biljaka (i od tebe i od mene) a čiju stručnost veoma cenim su na stanovištu da ta zgrada na tom mestu nikako ne treba da stoji.

Nadam se da shvataš da kada je neki objekat nepotreban a preko svega toga i štetan na lokaciji na kojoj se nalazi isti treba ukloniti bez obzira na to da li je u njega uloženo wxyz hiljada €. Bašta je već dovoljno ugrožena zagađenjem i prevelikom urbanizacijom njenog oboda da još jedan nikome potreban objekat stvarno nema svrhu.

Ova zgrada je politički projekat i kao 99% istih nema nikakvo utemeljenje u zdravoj logici i nije bila protežirana od strane ljudi koji stvarno nešto rade na Biološkom faksu (isključujem političare).

@stomatolog milsim da ova zgrada ne bi ni izbliza zadovoljavala potrebe prirodnjačkog muzeja koji trenutno ni nema izložbeni prostor ako zanemarim onih 50-60 kvadrata na kališu. Iako država uspešno ignoriše ovaj problem 120+ godina ja se nadam da će isti biti rešen zdanjem koje će biti napravljeno u tu svrhu i koje će biti dovoljno veliko da ugosti jednom za svagda jedan od najstarijih muzeja u nas. Mislim da se svi na ovom forumu slažemo da polu rešenja su no-no jer u Srbiji imaju tendeciju da ostanu trajna.

@direktor kao i za sve što se kod nas radi, potrebno ili ne, neko će da stavi masnu proviziju u džep :/
 
gundeljbananko
+ 1 :) za argumetovano obrazloženje

Niko ne spominje i opciju da se za te iste pare
iseli zgrada zavod za urbanizam , koja deli ogradu Botaničke bašte
kako se ne bi narušavala postojeca prirrodna ravnoteža

Izgradnja bilo kog višljeg i veceg objekta , prirodno donosi zasenčenje okolnog prostora
a količina svetolsti je osnovna stavka održivosti same bašte

Stoga projekat izgradnje nove zgrade u Botaničkoj bašti je samouništavajuči destruktivan
 
A gdje ce sa urbanistickim zavodom to je zgrada namjenski pravljena za njih projektovao brana jovin
 
Pa za te pare (rušenje + izgradnja) a i zaslužili su bolju i vecu savremeniju i isto tako namensku
a siroti ,,baštovani,, snaćice se vec u postojecoj i to ekstra uz samu ogradu Botaničke bašte
a mesta ima od NBgda pa do III Bgda
Njih možemo da selimo - a Botanička bašta-Jevremovac nije baš preseljiva - zar ne :)
 
Nasa botanicka basta je jedna od najstarijih u Evropi, ali nazalost jedna od najskromnijih.

Sve pohvale za rekonstrukciju glavnog paviljona, ali kada bi uporedjivali sa botanickim vrtovima u Evropi to bi bilo porazno. Tacno se vidi da se izuzetno malo finansijskih sredstava ulaze...a ne mora tako da bude, mi smo ipak nacija koja voli biljke i zelenilo.

Ne mozemo da se poredimo sa Francuzima, ali jedna od najlepsih koje sam obisao do sada u Lyonu :

Jardin botanique de Lyon + Parc de la Tete :kk:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Deb2R36dsgI[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=zmsqQQGg5nU[/youtube]
 
@direktor iskreno pojma nemam, samo prebosim info koji sam dobio sa Biološkog faksa.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
@мајскакокицабананко и @бокица

Драги младићи, из претенциозне лакоће с којом се залажете за рушење наменског здања у које је већ улупано много новца и то с образложењем типа "рекли ми пријатељи с Билошког", "треба га уклонити без обзира колико је у њега уложено", "треба уклонити и Завод за урбанизам"... човек схвати да вероватно до сада у животу ни динара нисте зарадили.

Не кажем да се у вашим постовима не крије и по неки добар аргумент, али некако ми преовлађује утисак да их пласирају економски презаштићени дечкићи, несвесни тежине сваког олако баченог динара. И то у земљи која није ни Норвешка, ни Швајцарска.

Извињавам се ако грешим.
 
Fala za ,,dečkici,, :D
sizif wrote: .... Не видим по чему је објекат неприкладан. Научна база на лицу места, није превелика, конструкција већ подигнута и само да се обаве фини радови и набави опрема. Замислите само какво би задовољство било студирати и радити на том месту.
Upravo sam i branio tvoj stav :kk:
boca-ica wrote...Izgradnja bilo kog višljeg i veceg objekta , prirodno donosi zasenčenje okolnog prostora a količina svetolsti je osnovna stavka održivosti same bašte
da tu zgradu ne treba rušiti , kako bi podigli vecu
s obrazloženjem ako jeste potrebna veca, da je bolje iskoristi postojecu van ograde bašte
al dobro .... nismo svi na istoj talasnoj dužini, važno je da idemo u istom pravcu
:sesir:
 
@бокица

Први плус за твој последњи пост је мој.

Поново сам прочитао твоје претходне постове и схватио да их, вероватно због умора, синоћ нисам схватио на прави начин и дубоко се извињавам због површности :oops: .

Вероватно ме на погрешан пут навела твоја подршка у првој реченици ономе што је писао @гундељбананко, па сам био убеђен да се залажеш, не само за рушење подигнуте конструкције несуђеног Биолошког факултета, него и Завода за урбанизам. Па сам помислио "Аман, дал' је могуће..." Очигледно сам одлетео у потпуно погрешну страну и још једном извини.
 
Imam primedbe na aktivnosti Jevremovca,
nekako ON ne dopire do moje kuce i mojih... zašto... :roll:
Moguce da se radi o individulanoj ,,glovosti,, pomanjakanju vremena , zagušenosti itd.
ali to znači da Jevremovac mora da se potrudi više i bolje -na glasnosti, zanimljivosti i sve drugog...

Prvo i osnovno je da ima vrlo gromoglasne razne školice izložbe i dr. rad s gradjanima

Uzasno je glupo da cvecar na pijačnoj tezgi ne ume da napravi pošten buket :lol:
a eto u Jevremovcu moze da se organizuju školice (,,licence,,) za primenljivu edukaciju
ne samo za enterijer nego i eksterierne teme ....sve do same kuhinje

O mobilnim Jevremovackim ekipama koje bi promovisle Jevremovac i nj. aktivnosti širom BGda
verovatno nikom i ne padaju na pamet. Što govori o zastarelom menadjmetu
Jevremovac moze i da prihoduje na razne načine, pa bi njegov kvalitet išo još više na bolje
Jasno ... najlakše je sisati javno-državno ,,vime,, a radio da svira....

:sesir:
 
@sizif
Nisam siguran šta da ti odgovorim više... Potrudio sam se da dobavim argumente za i protiv ove građevine tako da ukoliko ti to nije dovoljno da prihvatiš razloge zbog kojih će se ova zgrada uklanjati ja nemam više šta da dodam. Moji "drugari" nisu arhitekte ali su vrlo stručni da procene da li je neki arhitekta osmislio/izgradio nešto što pravi problem živom svetu u BB.

Retko kada komentarišem na forumu jer niti sam kompetentan za veliku većinu tema niti imam relevantne izvore inforamcija da prenesem neku interesantnu informaciju. U ovom slučaju sam primetio da postoji očigledan nedostatak informisanosti i gledao sam da ga upotpunim jer imam odakle. Ako forumu to nije potrebno, u redu, nastaviću da pratim bez komentarisanja.

P.S. Predugo izdržavam sebe i svoju porodicu da se ne nađem, ajd da kažemo uvređen, tvojom ocenom mog finansijskog/društvenog statusa kao i mog mentalnog/fizičkog uzrasta. I da, ja takođe niti jednom rečju nisam ni insinuirao da će se zgrada zavoda rušiti.

Hvala i :vops:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=425004#p425004:o3t3k1co je napisao(la):
gundeljbananko » 26 Dec 2016 11:21[/url]":o3t3k1co]@sizif
....U ovom slučaju sam primetio da postoji očigledan nedostatak informisanosti i gledao sam da ga upotpunim jer imam odakle. Ako forumu to nije potrebno, u redu, nastaviću da pratim bez komentarisanja....
:vops:

Potrebna je što veca informisanost i više pogleda ,i zato piši
jer svaka medalja ima dve strane.... a imamo samo jednu Botaničku baštu
:sesir:
 
Ne znam ko je rekao da se treba rusiti zgrada zavoda za urbanizam
Koliko sam razumio pricalo se o rusenju postojeceg objekta u botanickoj basti koji nije zavrsen
Da sam na mjestu drzave otkupio bi zgradu sa privatnim stanovima koja se naslanja na istu
Srusio /ili renovirao prilagodio za potrebe faksa a ostale objekte u basti uklonio
 
Upravo tako. Na BF su dobili informaciju da će se svi instituti i katedre smestiti u postojeću zgradu UZ odmah do BB. Ako su slagali njih i ja lažem vas.

Niko nije pominjao nikakvo rušenje osim u vezi sa poluizgrađenom nesuđenom zgradom BF-a koja se nalazi u samoj BB.
 
Kako odma nadju rešenje cim se pomene mogucnost preselenje urban. zavoda :lol:
Ako, samo da to ,,legne,, kako treba a nadam se da ce i aktivnosti same bašče biti intezivnije :kk:
 
@мајскакокицабананко

Нема потребе да напусташ форум, а понајмање због мене. Баш као што ни га ни ја нећу напустити због тога што се ти и твоји познаници са Биолошког залажете за рушење нечега у шта су пре двадесетак година спуцане озбиљне паре. Ваљда је нормално да људи имају различита мишљења о различитим темама.

У вести коју су објавиле Новости се каже да 2.500 квадрата (у, претпостављамо, згради Урбанистичког завода) неће користити само биолози, већ и други факултети којима је то потребно. Зар, онда, није боље довршити започету зграду за амфитеатре, учионице и лабораторије, а ако постоји потреба за још кабинета, пре свега оних који су везани за зоологију, њих сместити у Урбанистички завод.

Мени се идеја о научној кући спојеној са једном од најлепших природних оаза у граду свиђа, јер омогућава студентима, професорима и онима који раде у лабораторијама да имају непосредан контакт са предметом свог изучавања. Уз то, конструкција зграде је завршена, а за две деценије није штетила ниједној биљци у околини, баш као што им нису штетиле ни остале зграде унутар баште.

Глупости о томе да започета зграда нарушава амбијент и да "пропада" нећу посебно ни да коментаришем. Зграда је по ободу баште, али ипак утопљена у зеленило, имала би прелеп кружни амфитетар, а ова бетонска конструкција не да није оронула, већ би могла да издржи пар наредних векова. О томе најбоље говоре слике:
 
И, заборавих. Говорити о томе да ова зграда у основи има само 100 до 200 квадрата је неозбиљно. Без амфитеатра она је, отприлике површине 40 са 25 метара, па пута три нивоа. Значи, око 3.000 квадрата, слично површини коју нуди Урбанистички завод.
 
Ni u jednom trenutku mi nije palo na pamet da napustim forum jer sam tu zbog razmene mišljenja i informacija među ljudima a na osnovu čega sam naučio mnogo toga o gradu u kom živim i na osnovu različitih argumentacija izgradio sopstveni stav na razne teme koje prevazilaze moju struku i opšte obrazovanje.

Obećavam da se više neću baviti ovom temom dok ne budem pročitao neki realan argument. "Što da se ukloni nešto za šta su ulupane pare" to nikako nije.

Pare su ulupane. I to je to. Kamo sreće da su jedine ali nisu. Političari su napravili nešto što ne može da služi svrsi za koju je građeno niti može da se prevede u nešto drugo. Dakle postavlja se pitanje čemu onda zgrada. BF je faks razapet na četiri neuslovne lokacije te rešenje kojem bi bili raspodeljeni opet na fizički razdvojene lokacije nema nikakve logike i značilo bi samo novo ulupavanje para jer polurešenje već postoji.

Po pitanju da li nešto smeta biljnom svetu ili ne, mislim da nisi stručan da proceniš isto kao što nisam ni ja pa ne bi bilo loše da poslušaš ljude koji su stručni na tom polju.

Takođe bih te zamolio da pre no što komentarišeš lepo pročitaš šta sam napisao da ne ispadne kao sa momentom "rušenja urbanističkog zavoda":

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=423611#p423611:1mn5l98o je napisao(la):
gundeljbananko » 18 Dec 2016 09:10 am[/url]":1mn5l98o]
Nadam se da praviš razliku između jednospratnog objekta od 100 do 200 kvadrata i zgrade na 3-4 sprata i recimo 1k kvadrata (slobodna procena)

Na početku studija sam takođe maštao kako bi bilo lepo da se ova zgrada završi da ne moram da trčim od filološkog do PMF-a pa na fizički preko bašte pa opet na filološki. Tako je bilo dok mi upućeniji u problematiku nisu dali pokazu vežbu na temu mogućnosti za iskorišćenje odnosno zašto zgrada u tom gabaritu ne treba da postoji na tom mestu. Nakon toga sam shvatio da završetak iste ne bi rešio ama baš ni jedan problem koji faks i studenti imaju a potrošilo bi se barem još toliko novca za dovršetak i privođenje "nameni".

:vops:
 
Добро. Ти знаш, а ја не знам. Твоји другари са Биолошког знају, а они који су пројектовали и направили костур зграде не знају. Вероватно су, без знања људи с факултета, то на дивље урадили неки дунђери из Црне Траве, а финансирао Дарко Шарић. Теби су колеге дале показну вежбу, само нећеш да нам кажеш какву, зграда у башти не решава ниједан проблем студената (?), а Урбанистички завод решава.

Што се тиче трошења новца. У Новостима пише да ће у објекту у који ће се уселити БФ, претпостављамо у Урбанистичком заводу, на располагању бити 2.500 квадрата (и још најављују да би се могли уселити и неки кабинети с других факултета). Зграда у Башти, без амфитеатра, има око 3.000, са амфитеатром још око 1.000. По чему је Урбанистички завод, који уопште није грађен у ту сврху и у чију ће адаптацију такође морати да се уложе озбиљне паре, условнији? Какве то капацитете и услове он има, а да га "костур из Баште" нема? Како би то несуђена зграда "jedva mogla da ugosti Institut za Botaniku a u istu ni pola Instituta za Zoologiju ne bi moglo da stane", а да то за трећину мањи Урбанистички завод није проблем, него ће се тамо, како кажеш, сместити "svi instituti i katedre"? Извини, али за мене одговор типа "то знају моје колеге" није задовољавајућ. Можда су они људи у праву, али док не чујем аргументе, ја им на реч не верујем.

Да не схватиш погрешно, мене лично баш брига да ли ће се Биолошки факултет уселити у започету зграду или у неку другу. Мене само занима да се оно што је изграђено и у шта су већ уложене наше паре доврши и приведе намени, која ће уз то употпунити садржаје Ботаничке баште и учини је престижнијом. Стоматолог је изнео занимљив предлог да се ту смести Природњачки музеј, али видим да ти ни то баш не паше. Па макар чекали још 120 година на изложбени простор. Ти би волео само булдожер, па шта кошта да кошта. Као да не схваташ да смо сиромашни и да се морамо простирати према губеру. Еј, ми од Војне штампарије правимо Музеј Београда, на темељима Музеја Револуције градимо Филхармонију, а ти заузимаш став "или ће та зграда сто одсто решити проблем факултета или багер, или апсолутно нова зграда за Природњачки музеј или ништа".

Мада, можда је време да полемику приведемо крају, како не бисмо заличили на неке пацијенте са других тема који, кад забиџе, не знају да стану.

Жив био. :kk:
 
Da pojasnim, ja lično znam da ne znam ali znam ko zna pa na osnovu toga gradim stav :)

Inače zgrada jeste građena potpuno na divlje (bez iikakvih dozvola) i s obzirom na doba kada je pravljena uopšte me ne bi čudilo da projektant uopšte nije imao nikakve konsultacije sa bilo kime na temu uticaja na okolinu. Kao što sam i prvi put napomenuo sa faksa je u gradnji učestvovao samo partijski kadar.
Zamerke na sam objekat se odnose na količinu korisnog prostora (prostor koji isu holovi i hodnici) u izgrađenom objektu i praktičnu nemogućnost prenamene nekorisnog (preskupo je i maltene podrazumeva rušenje iste).
Zamerke na položaj objekta su da u kombinaciji sa zgradama u Vojvode Dobrnjca, koje su takođe građene bez razmišljanja da se nalaze na istočnoj strani bašte a da su preblizu za svoju spratnost, zaklanja značajnu količinu svetlosti u severoistočnom delu bašte.
Na žalost nisam vičan crtanju da delimično dočaram ono što su meni pokazali ali mislim da uz google mape može biti jasno o čemu pričam: http://my.rs/mav.

Iskreno rečeno, meni je kako god da okreneš "iz džepa" (kao građanina koji plaća porez) šta god da odluče da rade. Jedino što se nadam je da kad se nešto radi da se uradi do kraja i da služi svrsi jer, ponavljam se, polurešenje već postoji i nije potrebno da se dodatno plaća neko drugo polu rešenje jer na kraju ispadne skuplja dara nego mera.
Isti stav imam po pitanju preseljenja u zgradu UZ.
Da li UZ zadovoljava svojom koncepcijom i kvadraturom potrebe faksa ili ne ja nisam ni spominjao niti se bilo ko sa faksa sa kime sam razgovarao izjašnjavao po tom pitanju jer ni oni nemaju jasnu informaciju šta im se u stvar nudi. Kada/ako bude jasnije preneću i njihov stav o tome.

Što se tiče Prirodnjačkog muzeja, oni su se polomili da dobiju temelj muzeja Revolucije i bili su blizu ostvarivanja te ideje ali kako je prethodni ministar kulture nekako prirodno upućen na filharmoniju ista je progurana kao budući korisnik. E sad kod nas to praktično ne znači mnogo tako da moguće je da se priča ponovo okrene u njihovu korist.

Baš zato što znam koliko smo siromašna zemlja mislim da ne smemo da se bavimo polurešenjima jer tako uvek prođemo kao bosi po trnju za ogromne novce.

Eto toliko od mene, a ako dobijem neku novu informaciju preneću je. :kk:
 
Слажем се да се не слажемо. Поштујем.

Теби и осталим БеоБилдовцима желим срећну Нову годину.
 
Dve duge iznad Jevremovca. Drugu nisam ni primetio dok nisam prebacio sliku na PC.

Slikano pre neki dan.

 
Vrh