Šta je novo?

Bobic pokrenuo svoj sajt

Treba GA da utiče na 'izgleda grada', ali kakve su njegove mogućnosti za to.
Ne može to da radi po nekim sastancima i komisijama, davanjem izjava i intervju-a.
Tu funkciju u gradu prvo treba 'naoružati' ( dati joj više vlasti) da može da odlučuje
šta, gde i kako će se graditi. ... pa tek onda možemo nešto više očekivati od nje.

A, ovi opštinski arhitekti đzaba primaju platu - doduše nisu oni krivi, već Oni koji
su otvorili takva radna mesta ( verovatno po uzoru na Svet), a koji samo kao nešto
predlažu GA, koji opet predlaže dalje, tj. pokreću 'Inicijative' za DUP-ove.

Njima treba proširiti nadležnosti da mora da se dobije od OA isto 'Saglasnost'
za objekte manje od 800kvm., kao što bi trebalo da daje GA za objekte veće od 800kvm.
Dok se te nadležnosti neprošire i GA i OA mogu da pričaju šta hoće, ali to nije
za nikog i obavezujuće,tj. ako hoće prihvate - ako neće, baš ih briga šta oni govore.
 
Али тако бисмо створили још један секретаријат, овај пут канцеларију г. архитекте, несрећа би била само већа.

Опет не стоји да одлуке које се данас доносе нису у складу са жељом, ликом и делом г. архитекте. Они црпе моћ и власт из истог извора, те општине нису на Марсу него у Београду. Описивање тих функција као у феудалном систему ("великаши проклете вам душе" - из народне песме) је само обмана...
 
Ja samo prenosim kako to izgleda u realnosti na terenu, a ko hoće može da proveri.

Grad.arh. je i član nekih komisija, a opš.arh.-te niko ne pita ni kolko ima sati.
 
Slusaj Dragane, ovo prestaje da bude podnosljivo. Ti si ono sto nasi stari kazu "nedokazan".
Bobic, odnosno gradski arhitekta ima ogromna ovlascanje, gotovo despotska u sveri urbanizma. Vec smo ovde citirali sta on sve moze ako hoce i zakljucili da su bas prema propisima njegove ingerencije jako velike. Naravno, one su prozete idejom "diskrecione ocene", nisu neka nuznost, vec samo mogucnost. Upravo zato sto Bobic nije konkretizovao i relaizovao ovlascenja gradskog arhitekte na valjan nacin, drzim da je los za tu funkciju... A da nepricamo o nizu neformalnih ovlascenja koja svako ima na toj poziciji - cisto sumnjam da postoji jedna osoba u Zavodu za urbanizam koja bi uradila nesto suprotno od njegove zelje.

Bobic je tvoj friend i to je ok. Prijatno sam iznenadjen njime kao licnoscu na osnovu onoga sto sam video na njegovom blogu. Ali za funkciju koju obavlja je nesposoban jer su mu vizije neizdifinisane, ideje prevazidjene i promasene, licni projekti losi a sujete velika...
 
Lucifer":2qs3c8pl je napisao(la):
Bobic, odnosno gradski arhitekta ima ogromna ovlascanje, gotovo despotska u sveri urbanizma. ...
Lucifer, bolje prvo porčitaj koji su to poslovi GGA, ako hoćeš da nešto naučiš,a ne samo da
zaslepljen neznanjem, ti kao daješ neke ocene o radu Đ.B. i meni kao nešto dokazuješ.

Главни архитекта врши послове који се односе на:

- покретање иницијатива за израду урбанистичких планских аката, као и за њихове измене и допуне;

- давање упутстава при изради архитектонских пројеката у циљу заштите архитектонских вредности
и очувања амбијенталних вредности појединих градских делова и објеката;

- сарадњу са установама заштите непокретних културних добара и
заштите природних добара посебних вредности;

- давање мишљења на архитектонске пројекте од великог значаја за Град

- врши и друге послове по налогу Градоначелника.
http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=522005

Ja se upravo zalažem da se GGA da neki vid većeg uticaja na gradnju u Bgd., a to može
samo ako i On bude davao obavezujući dokumenat,nap. 'Saglasnost' na 'Idejni projekat'.

Iz tvog posta se vidi da nemaš kontakt sa realnim stanjem kod planiranja i gradnje,već
si samo pun kritizerstva bez agrumenata, jer nepoznaješ činjenice, a slabo učiš.
 
Ne bih bio toliko grub prema ĐB, jeste da se malo kurči i prdeka, ali ko je on uopste u ovom gradu da se pita za bilo šta?

Čovek koji mlati glavom dok priča neke metafizičke sanjarije i ne sme da posleda u kameru, crta k'o dete i projektuje ružne zgrade, protiv likova koji hoće svoje milione "zarađene" veselih 90-tih da operu kroz izgradnju stanova i poslovmog prostora? Ma hajte...
 
Sva ta ovlascenja sto je Dragan nabrojao se mogu vrlo siroko tumaciti i totalno odgovarati Luciferovom postu. Uopste nema kontradiktornosti izmedju ta dva posta.

Nazovitie me idealistom, ali kontam da ce se sa razvojem i otvaranjem zemlje siriti prostor za kreativne ljude i nove ideje (sto je vec delimicno primetno, ako uporedimo da nam je na pocetku tranzicije standard u gradnji poslovnih objekata bio GTC House, a da danas vec polako to postaje Campus 41)
 
Homer Jay":2chtphig je napisao(la):
Sva ta ovlascenja ....
Pa, baš je to pogrešna pretpostavka da GA ima neka 'Ovlašćenja'...

... покретање иницијатива, давање упутстава, сарадњу са установама,
давање мишљења, врши и друге послове ... nisu nikakva Ovlašćenja.

Koliko puta treba da napišem da od GA nije potreban ni JEDAN papir kad gradiš.
Kad je bio problem sa Marinom Dorćol, investitor je išao u Sekretarijat, a ne kod GA.
To radno mesto ne može ništa da uradi ni za '5.Parkić', a ne za nešto drugo.

Relja je možda malo grub, ali je u pravu - slabo se GA uopšte pita za nešto.
Još samo jednom: u ovom Gradu se pita Sekretarijat sa svojim servisom za crtanje -Zavodom
i Direkcija koja prodaje lokacije... a, svi ostali su samo dekor, kolateral, .. i ništa više.
Ako vam to i dalje nije jasno, ostanite u vašem ubeđenju - nemam ništa protiv.
 
Dragane, covece... ej... "DAVANJE UPUTSTVA"!!!

Sve sto je bilo da se kaze napisao sam u prvom postu - Bobic ne radi nista zato sto tako hoce, a ne zato sto ne moze. Masa je primera u istoriji da su ljudi i sa nula ovlascenja svasta postigli. A GG arhitekta itekako ima velika ovlascenja i kao funkcija uziva veliki ugled. Plus, po stoti put da ponavljam, svi znamo po kojim linijama su zaposljavani ljudi po razlicitim gradskim institucijama. Bobiceva zena moze da izdujstveje sta hoce, a kao ne moze sam Bobic.

Bobic: Kao covek - interesantan. Kao funkcioner - skandal.
 
"давање упутстава при изради архитектонских пројеката
у циљу заштите архитектонских вредности
и очувања амбијенталних вредности појединих градских делова и објеката"

Uputstva kome i zašto? .. i da li su ona obavezujuša? Nisu! jer nema 'Rešenja' ili sl.

ps. ... evo gledam Đ.B. na Studio B .. priča o svemu i svačemu, samo ne o svom poslu. :D
 
dragan":j4aodxl7 je napisao(la):
'barrcode', .. ja uopšte ne pratim šta radikali ponavljaju i govore. .. kao ti.
Bolje da pratiš ovu temu i ono što sam je napisao, a ne šta je reko A.Vučić.
A, tema nije da li sam ja dokon?! ... već radno mesto Gl.Grad.Arhitekta.

Ono što sam ovde 'ponavljao' je : treba dati više vlasti i ovlašćenja funkciji G.Grad.Arh.
Zašto tako mislim - već sam napisao i argumentovo i primerima, pa ako ti imaš
drugačije mišljenje napiši koji to dokumenat mora da se dobije od GGA sa njegovim
pečatom i potpisom, a bez kojeg ne možeš da gradiš objekat kakav ti hoćeš.

Pošto ti je taj post prvi na ovoj temi : da nisi ustvari ti 'dokon'? .. jer ne pišeš o GGA.
nisi me razumeo, ali uopšte.
Ako sam kojim slučajem ostao neshvaćen, a očito jesam - kada sam rekao da si dokon mislio sam na raspravljanje sa frustriranim ljudima koji Bobića optužuju i kada im kasni autobus- i džaba ti i svi ti dokazi kada ljudi ovde vrlo dobro znaju da je Bobić npr.oterao one belgijance da grade u 26tom bloku zgradu od 100 spratova.

Rispekt
 
Sada ste vec preterali i otisli u krajnost. I znam da ce dragan sada zeleti da ti otkuca odgovor i da ces onda ti njemu jos jedan. Ali licni sukobi zaista nisu tema foruma generalno a ni ove pokrenute diskusije. Da bi se stvari malo stisale obrisacu par postova iznad koji potpuno kvare smisao teme i ocekujem da se diskusija nastavi normalnim tokom.
 
@ Igore, mozes ti da brises sta hoces, ali to ne menja stvar da je ovo tema O BOBICU i da je svaki i moj i Draganov post bio o tome i + da covek pise totalne besmislice predstavljajuci se kao ekspert (za "sredjivanje dozvola"), a ne zna cak ni kada se donosi resenje. Ne postoji interni akt (organ-organ) koji se naziva resenjem. Uglavnom organi medjusubno komuniciraju uputstvima, a nadleznost za njohovo donosenje znaci: 1. organizacionu nadrejenost; pod 2. obaveznost.
 
Ja se upravo zalažem da se GGA da neki vid većeg uticaja na gradnju u Bgd., a to može
samo ako i On bude davao obavezujući dokumenat,nap. 'Saglasnost' na 'Idejni projekat'.

... od GGA nije potreban ni JEDAN papir kad gradiš.

Uputstva kome i zašto? .. i da li su ona obavezujuća? Nisu! jer nema 'Rešenja' ili sl.
Iz ovih rečenica, povađenih i preostalih postova, vidi se da se one odnose na relaciju
G.Grad.Arhitekta i Investitor, a ne ne 'interni akt (organ-organ)' - kao što se podmeće.

Na celoj ovoj temi se zalažem ( kao u prvoj rečenici citata) da funkcija GGA dobije više
vlasti,ovlašćenja,uticaja, u postupku izdavanja građ.dozvole -Odobrenja za izgradnju.

Kako će se zvati taj neophodan dokumenat koji će izdavati GGA sa potpisom i pečatom na
svom Memorandumu, nije ni važno, a predlagao sam neke nazive - najčešće 'Saglasnost'.

Na linkovima koje sam dao, velikim slovima su napisana dokumenta koje izdaje
Sekretarijat nap.(‘AKT O USLOVIMA’), a malim slovima reč ‘uputstva’ koje daje GGA

Ako GGA izdaje dokumenat ‘Uputstvo’ ili sl. nekom drugom Organu vlasti
( nap.Sekretarijatu ili Zavodu), koje je onda taj Organ mora da sprovodi po principu
‘nadređenosti i obaveznosti’, treba navesti čl.Zakona ili drugog akta koji ga ovlašćuje
za izdavanje takvog dokumenta.

Ja sam pisao o relaciji prema Investitoru, pa u tom smislu spomenuo i
rešenje ili sl., a voleo bih da vidim neki primer po principu :
‘nadređenosti i obaveznosti’ koji izdaje GGA nekom drugom Organu – ako ga ima.

A, ko ovde piše ‘totalne besmislice’ i ko je 'expert', to će oceniti članovi foruma.
 
Vrh