Šta je novo?

BIGZ (БИГЗ)

Ovo razmimoilaženje mišljenja o zgradi BIGZ je potvrda onog što sam pričao ranije koliko je besmisleno pokušavati da se takve stvari ukalupe, da se priče vezane za estetiku dele na ispravno i neispravno. Kao što je to bio slučaj u raspravi o Tri lista duvana, Rajićevoj, novoizgrađenim zgradama u starinskom stilu na Vračaru i Dorćolu... Svako misli da on jedini ispravno zna šta je kič a šta lepota, ili šta je ružno a šta lepo, a u stvari ni on sam ne ume da tačno definiše šta je to što voli ili ne voli.

Elem, meni se lično zgrada sviđa. Ali istovremeno razumem ljude kojima se ne dopada. Jer razumem i zašto. Kad počnem da je gledam iz drugačijeg ugla, shvatim da neke ona asocira na industrijske objekte, a uz to sa svojom ravnom fasadom, i kockastim delovima, izgleda im kao velika siva fabrička hala.

Ja takav doživljaj nemam, jer u njoj prvo vidim Art Deko elemente, pa tek onda sve ovo ostalo. Ali dakle savršeno razumem one koji misle drugačije. Kao što postoje automobili koji se meni po ukusu ne dopadaju, ali mogu da razumem one koji cene njihovu estetiku i stil/fazon. Ili kao što su neke poznate ličnosti koje su drugima primer lepote, meni bezveze. I obrnuto. Primera ima kolko hoćeš. Slike, filmovi, skulpture, muzika...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=589974#p589974:35ox4v5f je napisao(la):
CASTELBIANCO » Čet Dec 20, 2018 8:48 pm[/url]":35ox4v5f]Photo by: @ZORAN Mesarović
26ca69765b1d1824de6caf14a1074aba.jpg
62945c0d90796b82f92aabde8721080d.jpg


Sent from my Lenovo K53a48 using Tapatalk

Kad gledaš ove slike izgleda kao da je sastavljena iz dve i više zgrada a opet kao neki komunistički zatvor.
 
Prvo zgrada nema veze sa komunistima
Podignuta je kao drzavna stamparija
Prozori su trebali biti metalni ali kralj nije dao da se uvezu od njemaca do juce zaracene strane .
Prozori su prilicno veliki da bi se smatrali puskarnicama
Zgrad je velika i mocna plijeni svojom masivnoscu
Druga stvar sto je ne odrzavana totalno ...
Kao nslagane knjige ...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=590373#p590373:41lsot9m je napisao(la):
Bender Rodriguez » 22 Дец 2018 06:17 pm[/url]":41lsot9m]Ovo razmimoilaženje mišljenja o zgradi BIGZ je potvrda onog što sam pričao ranije koliko je besmisleno pokušavati da se takve stvari ukalupe, da se priče vezane za estetiku dele na ispravno i neispravno. Kao što je to bio slučaj u raspravi o Tri lista duvana, Rajićevoj, novoizgrađenim zgradama u starinskom stilu na Vračaru i Dorćolu... Svako misli da on jedini ispravno zna šta je kič a šta lepota, ili šta je ružno a šta lepo, a u stvari ni on sam ne ume da tačno definiše šta je to što voli ili ne voli.
За почетак, сваки појединац на форуму треба да расчлани лични афинитет са универзалним вредностима. И да то не поистовећује.

Естетика се учи. Једнако као и математика.
 
Problem je upravo što mnogi ovde svoje lične afinitete predstavljaju kao univerzalne vrednosti. Da stvar bude gora, to najčešče vole da rade ljudi koji (treba da) važe za neke stručnjake. Zato malo malo pa izbijaju međusobne svađe arhitekata oko gluposti, a neretko čak i građevinaca oko tehničkih rešenja. Ili se dešava da se neka primitivna zgrada proglašava arhitektonskim biserom zato što ima 26 ukrasa, a druga zgrada koja ima 34 se proglašava kičerajem i ''cecesijom'' jer ima 34 (jer ko veli 34>26 => kičeraj). Ili npr kad se moderni spartanski metalno-plastični ambari od kuća veličaju kao bog zna šta a svaki pokušaj ukrašavanja ili pravljenja nečega po uzoru na staro se smatra proseravanjem i rasipanjem.

Da stvar bude smešnija, kad neko ko nije iz struke, komentarišući na nekoj temi samo ponovi reči stručnjka Pere, odma se javlja stručnjak Mika koji ne podnosi Peru. Al umesto da se pošteno obračuna s Perom, on drnda ove koji samo ponavljaju njegove reči. I tako svako vodi svoj mali proxy rat i misli da je on jedini u pravu, a sve se prelomi preko običnih komentatora. I posle se čude što ljudi sve manje slušaju i cene struku. Odnosno stručnjake na ovom forumu.
 
Za sve koji imaju negativne asocijacije kada je zgrada Državne štamparije/BIGZa u pitanju, sledi citiranje Zuminog posta iz decembra 2013.
(da, ja citiram Zumu :) )
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=258157#p258157:2hq9cab7 je napisao(la):
Zuma » 13 Dec 2013 08:29 pm[/url]":2hq9cab7]Ova poruka je, sa nekoliko izmena u par poslednjih komentara, prebačena iz teme "Stari mlin":

--------

Pošto većina verovatno nije imala puno prilika da se muva unaokolo i detaljno zagleda zgradu BIGZa, napravio sam zbirku fotografija. Nadam se da će ovako postati očiglednije koliko je ova zgrada vredna i dobro zamišljena, a onda i kolika je šteta napravljena time što se zaklanja bilo koji njen deo.

Orjentisana je tako da se neposredno pre zalaska Sunca sva presijava. Ovo se bez problema vidi, a i vrlo upečatljivo izgleda, čak i sa druge strane Save ...

IMG_3336_resize.jpg


Na sledećim fotografijma pogledajte ovu fantastičnu igru pravouganih masa sa ponekim kružnim akcentom.

IMG_3341_resize.jpg

IMG_3342_resize.jpg


Što se više približavamo isti geometrijski motivi koji su definisali oblik velikih masa se sada ponovo pojavljuju, u nizu manjih struktura, ponekad za nijansu drugačiji ili različito orjentisani.

IMG_3346_resize.jpg

IMG_3347_resize.jpg


Pogledajte sada gde se sve pojavljuju polukrugovi, i kako su fenomenalno nastavljeni od krova naniže, upravo tamo gde bi se najmanje očekivali, na ivici zgrade. Ivica tako uopšte nije ivica, nego četvrtina kruga, sve zajedno sa prozorima koji se ne prekidaju nego jednostavno savijaju oko nepostojeće "ivice" zgrade. Desno gore, ovo sa "prorezima", je valjda predstava i same štamparske mašine.

IMG_3350_resize.jpg


Pogled u desno, i ponovo igra sa, opet različitim, kvadratnim oblicima velikih masa. Ali ovde je zanimljiva i vertikalna traka svetlarnika.

IMG_3353_resize.jpg


Ispunjen je malim kvadratima, unutar kojih je 16 potpuno istih, manjih kvadrata (isti je odnos debljine okvira i veličine kvadratne površine i za veće i za manje kvadrate). Ovo bi trebalo da sugeriše olovna slova u štamparskom slogu, složena za štampanje. Kvadrati olovnih slova se tako uvek vide, bez obzira da li ste blizu ili daleko. Jedino što ih vidite više ili manje :) Ovaj motiv se ponavlja po celoj zgradi.

IMG_3352_resize.jpg


Pogled sa druge strane koja je takođe veoma zanimljiva, a sada i delom zaklonjena (pokušao sam da nađem uglove gde se to manje primećuje). Nešto što izgleda kao milion malih pravouganika ili vertikalnih traka se mračno presijava naspram osvetljenog zapadnog neba posle zalaska Sunca. Inače, refleksije su, u zavisnosti od položaja Sunca ili boje oblaka, uvek drugačije (Zato što ima i krivih površina i ogromno mnoštvo pojedinačnih, ali različitih oblika napravljenih od stakla). Zamislite kako bi izgledalo da se sve ovo sredi i renovira. Klik za nešto veću rezoliciju.

IMG_3224c_resize.jpg


I kad se gleda sa druge strane, ponovo imamo vrlo zanimljivu, i potpuno različitu, igru velikih kvadratnih masa pri vrhu.

IMG_3468_resize.jpg

IMG_3480_resize.jpg


To je izgledalo ovako. Da se sredi, ofarba, zamene stakla, i da nema ovog čuda koje će se pojaviti ispred, ovo bi fenomenlano izgledalo iz pravca centra grada i auto puta. A vidi se čak i sa reke.

IMG_7123_resize.jpg


Ali je sa pozicija kojima se kreću pešaci nažalost ostalo vidljivo samo ovo jadno parče. Još kad se hotelu doda velika i neprekidna površina obojenog stakla ... Nista od dinamike, masa, prostornosti i utiska koje je Srpska "mašina za štampanje znanja" trebala da prenese.

IMG_3460_resize.jpg


A pogledajte kako upravo taj ugao ustvari dobro izgleda kad se posmatra odozdo.

IMG_3399_resize.jpg


Na krovu postoji velika terasa i čak čitavo šetalište sa "uličnim" osvetljenjem ...

IMG_3471_resize.jpg

IMG_3476_resize.jpg


E sad, kad se uđe u zgradu, utisak je na mene najpre ostavilo fascinantno stepenište. Potpuno u staklu. Nešto što liči na milione komada pravogaonih staklića se bez ikakvog prekida pruža od dna do vrha. Ponovo štamparski slog, ako ste ga slučajno zaboravili posle razgovora sa portirom. Pod ne ide do stakla nego se završava pre njega, ostavljajući zanimljivu i VRLO duboku rupu, dok rukohvat ostaje neprekidan i elegantno zaobilazi stubove. Obilje svetlosti. Ujutro, kad se rađa Sunce, mora da je spektakularno. Svaka čast.

IMG_3503_resize.jpg

IMG_3505_resize.jpg

IMG_3506_resize.jpg


Pogled kroz razbijeni prozor, na stepenište sa druge strane. Levo su kvadrati, desno su pravougaonici.

IMG_3395_resize.jpg


Pogled sa krova. Spoljašnja strana stepeništa sa koga su slike.

IMG_3535_resize.jpg


Unutrašnjost je vrlo zanimljivo ukrašena. Puno alternativaca :D

IMG_3616_resize.jpg

IMG_3619_resize.jpg

IMG_3618_resize.jpg


Ulaz u kafić na krovu.

IMG_3507_resize.jpg


Najbolja terasa u gradu.

IMG_3545_resize.jpg


A ovo je, koliko sam uspeo da shvatim, zadnji, polukružni deo korica knjige. izgleda spektakularno.

IMG_3546_resize.jpg

IMG_3582_resize.jpg


Kafić sa najboljim pogledom u gradu.

IMG_3587_resize.jpg

IMG_3611_resize.jpg


Desno horizontalni pravougaonici, levo kvadrati unutar drugih kvadrata, na valjku :)

IMG_3597_resize.jpg

IMG_3585_resize.jpg


A ovo je stvarno nešto posebno. Betonska lajsna koja drži staklo ima ISTI polukružni finiš kao i spoljačnji oblik ove polovine valjka, tj "zadnje strane knjige", u kome se nalazi!

IMG_3599_resize.jpg


Kad čovek silazi niz poslednje stepenice i napušta zgradu ponovo mu postaje očigledno u kolikoj je meri ovde vođeno računa o svakom sitnom detalju. Stakla na izlaznim vratima svojim oblikom predstavlaju u visoko stilizovanom i krajnje redukovanom obliku maltene čitavu zgradu BIGZa. Za to je sasvim dovoljno ponoviti osnovne motive: Tri vertikalno podeljena kruga iznad, i pravougaona grupa kvadrata unutar kvadrata. Za asocijaciju i formiranje mentalne slike ništa više nije ni potrebno. Savršeno!

IMG_3621_resize.jpg


Spoljašnji deo: stubovi, prozori, stare lampe i način na koji se nadstrešnica ulaza probija kroz stubove.

IMG_3498_resize.jpg


A ovako se ljudi uvode u zgradu. Da odmah znaju gde ulaze.

IMG_3357_resize.jpg

IMG_3359_resize.jpg

IMG_3398_resize.jpg


Šta se još može reći o "važnom Hotelu", njegovoj poziciji, i onima koji su to odobrili? Ništa. Ovo imamo, ili smo mogli imati, pa vi uporedite.
 
Kraj citata, hvala po ko zna koji put Zumi na ovoj reportaži.

Zgrada je delo genija, ali je na žalost veoma zapuštena.
 
Kaмо среће да је изграђено више зграда у овом стилу, посебно на Дунавском приобаљу Дорћола и Палилуле.
 
Troje ljudi koje je meni dalo pluseve, treba da ih daju Zumi, post je njegov.
 
Kakva zgradetina u najboljem smislu, delo umetnika! A dočekala oronula da gleda kako joj komšiluk na reci u 21. veku popunjava smeće bez ikakve vizije, ukusa, smisla...
 
BIGZ mi je uvek bio u fazonu Gotham City-ija.
 
Od znam za forum o zgradi BIGZa su u ciklusima pisali da je 1. komunisticka 2. ruzna 3. za rusenje, i svaki put je sa usehom dokazivano suprotno. :)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=590684#p590684:2dq2jdim je napisao(la):
Runner » 24 Dec 2018 08:05 am[/url]":2dq2jdim]BIGZ mi je uvek bio u fazonu Gotham City-ija.
Totalno. Ovakvu scenografiju u filmu danas mozemo videti samo kao CGI. Eto, mogao bi "dc universe" da je renovira za novog betmena :D
 
Fotografisao sam jednom unutra, zgrada i iznutra izgleda monumentalno! i stvarno je velika šteta što se ne obnovi, makar i ostala u trenutnom fazonu korišćenja (rentiranje prostora malim preduzećima ili pojedincima)
 
Austrijanci vec duze vreme planiraju da je srede, kad su vec spucali u hotel pored steta da i ovo ne srede.
 
Kol'ko moćno deluje zgrada (mislim na oblik). A onda posle te moći prvo što se uoči je oronulost, nemar i rasulo u i oko nje.
Slika i prilika našeg društva. Ostaci nekih slavnijih vremena koji danas služe kao skladišta, klubovi, pajdo štekovi, divlji buvljaci...
 
Ma J***s bre ovo skloniste za drakulu, trebaju nam gondole
 
Хвала Зумо за репортажу и што те није мрзело да урадиш овај, што би рекли Руси, ликбез (ликвидација безграмотности тј неписмености).

Лично мени је БИГЗ био увек индустријска зграда и као такву нисам имао никакво мишљење о њој - типа, таква и треба да буде. Не свиђа ми се што еј запуштена, тј ружи крај.

Међутим, сад после репортаже сам убећен да треба да добије статус споменика културе од нацоиналног значаја.
 
Jao BIGZ . Bio bi red da svi oni koji iznajmljuju kancelarije za 150€ mesečno sa sve računarima za struju u Bigzu , a nisu vezani za kopanje bitciona srede te tolate po sektorima :) . To bi bio napredak i po ! Da mi krenemo od toga .
 
Vrh