Šta je novo?

Bezbednost u javnom prevozu

Bobb":1ii929a4 je napisao(la):
stf":1ii929a4 je napisao(la):
због 2% популације треба да постанемо недгледано друштво?
Што је још најгоре, то ће сам народ почети да предлаже, ево, наш члан 2012 је велики заговорник тога.
Ako će to da spasi živote i spreči ovakve događaje, apsolutno. Ako je 2% stanovništva potencijalna opasnost, to je ogromna cifra. Od 100 ljudi u autobusu, dvojca su u stanju da unakaze čoveka britvom bez ikakvog razloga. Izvini, ja bi pre da me slikaju po čitav dan nego da razmišljam o toj dvojci.
A са тим видео надзором, та двојица би те сачекала да изађеш из буса и шта онда? На ово питање је одговор јасан и самим тим баца потпуни бесмисао на идеју о "заштити" путника.
Bobb":1ii929a4 je napisao(la):
U razvijenom svetu je video nadzor na svakom koraku odavno realnost i ljudi se ne bune, znajući da im to često spašava glavu. Ako se ponašaš normalno, zašto bi ti to smetalo?
Зато што је то основно кршење слободе. Људи се не буне јер су убеђени да је то за њихово добро, а није. Криминал се у тим "развијеним" земљама није смањио. Која је онда сврха надзора? Па праћење становништва.
Bobb":1ii929a4 je napisao(la):
Oni koji pričaju o zloupotrebi video nadzora i teorijama zavere verovatno nikad nisu doživeli nešto ovako. Na sreću, nisam ni ja i ne želim. I zato, što se mene tiče, slikajte me čim kročim na ulicu....
Хммм, да...вероватно.....а они који су имали директно искуство са таквима (ја лично), знају да такве, видео надзор неће спречити.
 
Помогли јој прскањем воде. И онда се питају зашто треба курс прве помоћи код полагања возачког. Нико нема благе везе како помоћи повређеном до доласка хитне помоћи.
Када видим како извлаче повређене из аута и не пада им на памет да имобилишу врат и сл.
 
Решење за тих 2% су драконске репресивне мере. Као што написах у теми "Трамваји" - сваку такву вуцибатину не треба у затвор, да живи на нашој грбачи, већ лепо чекић у руке, кугла на ногу и правац Грделица - разбијај стене, трасирај аутопут, готов Коридор 10 за годину дана! Радна снага се замењује по "испадању" из система, одржавање - на нивоу ГСП-ових аутобуса. :D
 
Prvo - na javnom mestu svako ima pravo da snima šta mu se prohte (jedino nije dozvoljeno snimanje zvuka)! Ono što je po definiciji javno je javno. Dokle god se neko ne useli u moju kuću sa kamerom, ja smatram da mi privatnost nije narušena. Pošto nemam apsolutno ništa da krijem i u javnosti se ponašam pristojno i korektno mogu da me snimaju koliko hoće, savršeno me je briga dokle god mi ne zakorače u stan ili mi ne pretresaju džepove!

Drugo, Ako neko zaista želi da me prati naći će mnogo lakši i efikasniji način od snimanja šta ja radim u tramvaju! Naći će način da sazna šta radim u svojoj rođenoj spavaćoj sobi i šta nosim u tim džepovima i šta sam jeo za ručak! Ali ako ja lično budem želeo nešto da sakrijem opet postoji efikasan način da to uradim i da maksimalno otežam bilo kom da sazna to što imam da sakrijem! XXI vek ljudi, tehnike praćenja su napredovale isto kao i tehnike skrivanja! Tako da o čemu pričamo? Ja ne bih stvarno preterivao sa paranojom! Ljudi su i dan danas ubeđeni da ih neko prati jer su uzeli ličnu kartu sa čipom, što je teoretski i praktično nemoguće!

Podaci sa BusPlus kartica su druga priča, obrada tih podataka je drugačija od snimaka sa kamera, to se ne može porediti!

Iako je verovatno neprijatno da te "Veliki brat" gleda sa svih strana, tako je kako je! Treba samo naći način da se snimljeno zaista iskoristi za kažnjavanje prestupnika! Video nadzor ne služi toliko prevenciji koliko lakšem dokazivanju kada se zakon prekrši!

I bolje da počnemo da više vodimo diskusiju kako da se ovakvo vandalsko ponašanje sankcioniše i da grad zaista postane bezbedniji!
 
То што се ти осећаш тако тренутно не значи да је законом дозвољено. А не знам како би се осећао да изађе неки снимак начињен баш кад аси се најмање надао, а око тебе није било никога, а много је ситуација и на улици које се догоде и срећан си када нико не види.
 
Ја сам ипак за видео надзор, а да снимак буде доказни материјал:
1-окренуто испред трамваја, да сваки мајмун на шинама буде прописно кажњен.
2-у другом делу дупле Катице и приколици Швајцарца.
3-у сваком одељку градског воза.
То су простори непрегледни и неприступачни посади возила. Забачени делови возила дају вандалима осећај веће слободе. На овај начин лакше могу бити уочени.
 
Ја поново питам, која је корист од тога?

Ево вам најсвежији пример, од јуче. Вандали су изломили валидатор кезећи се у камеру!!!!

Ало, о чему ми причамо?!?!? Какв видео надзор? Која корист од њега? Има ли је?

У америчким метроима постоји видео надзор на све стране, па се број напада оружјем, пљачки, и уништавања возила није нимало смањио.

Ајде будите реални.
 
Kamera pruža podatke.

Ako niko te podatke ne koristi, kamera je beskorisna.

Ako je za hapšenje vandala potrebno da video postane internet hit poput Kosovo za patike, džaba sve..
 
Karlo del Ponte":3qlalk0z je napisao(la):
Ја сам ипак за видео надзор, а да снимак буде доказни материјал:
1-окренуто испред трамваја, да сваки мајмун на шинама буде прописно кажњен.
2-у другом делу дупле Катице и приколици Швајцарца.
3-у сваком одељку градског воза.

То су простори непрегледни и неприступачни посади возила. Забачени делови возила дају вандалима осећај веће слободе. На овај начин лакше могу бити уочени.
Слажем се за подвучено, али они ако знају за то, чим уђу прежвркаће камере или их испрскати спрејом, можда чак и поломити. Јуче ме је душа болела када сам ушао у другу катицу. Нема места где није ижвркана! :rant:
 
stf":rjndads7 je napisao(la):
A са тим видео надзором, та двојица би те сачекала да изађеш из буса и шта онда? На ово питање је одговор јасан и самим тим баца потпуни бесмисао на идеју о "заштити" путника.
Naravno da ne možeš da se zaštitiš od nekog ko se baš nameračio da te 'odradi', on će te na kraju sačekati u tvom stanu, ako baš toliko želi, ali i za te slučajeve kamere dobro dođu za naknadnu identifikaciju. Ako ništa, kamere su snimile incident koji je kasnije doveo do zločina.

stf":rjndads7 je napisao(la):
Зато што је то основно кршење слободе. Људи се не буне јер су убеђени да је то за њихово добро, а није. Криминал се у тим "развијеним" земљама није смањио. Која је онда сврха надзора? Па праћење становништва.
To je tvoje mišljenje, ja sumnjam da video nadzor baš ništa dobro nije doneo po tom pitanju. Zašto banke i sve trgovine skupocene robe troše novac za to? Da bi nadzirali kupce i klijente? Pitaj vlasnike samoposluga koje su uvele nadzor koliko im se smanjio broj krađa.
Na žalost postoji jedan broj sociopata kojima ni kamere ništa ne smetaju, to su uglavnom poluludi narkomani koji ionako nisu sasvim svesni svojih postupaka i raspuštena deca moćnih roditelja, ali to nije problem nadzora već trulog sistema.
Nisam nikad ni tvrdio da je video nadzor rešenje za sve probleme sa kriminalom, ali jedan od odgovora jeste. Sa druge strane, sve se može zloupotrebiti u jednom represivnom sistemu, ali ako tako gledaš, jedini ti je izlaz u tibetanskom manastiru, a možda ni tamo...
 
Bobb":3179vn4k je napisao(la):
To je tvoje mišljenje, ja sumnjam da video nadzor baš ništa dobro nije doneo po tom pitanju.
То није моје мишљење, то је статистика. У "сређеним" земљама стопа криминала није опала.
 
Statistika je samo jedan od načina za manipulaciju podatcima tako da može da posluži kao dokaz za bilo šta. Meni je mnogo jači dokaz to što je video nadzor postao standard za svaki ozbiljniji objekat i ne možeš da me ubediš da je to sam deo jedne globalne zavere protiv privatnosti pojedinca. To mi tako liči na klasične priče o teorijama zavere da ne mogu ozbiljno da prihvatim.
 
Можда стопа криминала није толико опала, али број оних који су идентификовани помоћу тога је огроман. Колико је то уштедило сати рада на откривању и преусмерило их на друге случајеве да реше.
 
video nadzor je precenjen,retko kad on moze da pomogne.on moze da posluzi za decu kad nesto zvrljaju ili kad uzmu validator,a za ozbiljnije stvari ne.ili sluzi da se prave smesni snimci padova i prolazak kroz staklena vrata.policija kaze da su neki slucaj resili primenom video nadzora da bi prikrili dousnika ili neki drugi metod za resenje slucaja.samo zato
 
Šta sam do sad naučio u praksi jeste da što je firma bogatija, to više vodi računa da nema nepotrebne troškove. Baš sumnjam da bi sve banke i dinar izdvajale u sisteme koji se u praksi pokazali kao potpuno nekorisni. Čini mi se da ovde sad iznosite neke svoje lične stavove, poturajući ih kao opšte poznate činjenice.
 
A kome se isplati da pokreće bilo kakav postupak protiv dece koja žvrljaju. To je, kao što sam ranije govorio, pre društveni problem i pitanje socijalizacije. Nikad se ne bismo iskobeljali ako bismo na svakog ponaosob upirali prst i kažnjavali ga
 
@Bobb
video nadzor nije nekoristan,bas naprotiv.al on se koristi da se prati rad svojih radnika,da l se ljubakaju,kradu kancelarijski materijal,kradu pare iz blagajne,kad dolaze na posao,sta rade u filijalama,koiko ja guzva u banci itd.koristi se da bi im se suzbile slobode na poslu,a ne zbog maskiranih razbojnika.
 
Bobb":3gvdoq5g je napisao(la):
Na žalost postoji jedan broj sociopata kojima ni kamere ništa ne smetaju, to su uglavnom poluludi narkomani koji ionako nisu sasvim svesni svojih postupaka i raspuštena deca moćnih roditelja, ali to nije problem nadzora već trulog sistema.
Само ово је довољно да обесмисли целу идеју видео-надзора. Ако ти ниси заиста заштићен, зашто би се излагао константном надгледању?

Омиљена реченица оних који подржавају видео-надзор је:" Ако ништа ниси скривио немаш чега да се бојиш".
Али, ти не знаш шта ћеш у будућности да скривиш? Власт може увести неке апсолутно бесмислено-репресивне мере и да ти уз помоћ видео-надзора стално виси за вратом. Ево, узмимо само ову БГ прохибицију. Забрањена продаја алкохола после 22. Колика је то глупост свима је јасно. Сва срећа па се на неким трафикама још увек то може купити. Али, да су све трафике под видео-надзором, то не би била опција.

Још једна ситница. Сви се ми много лепо и слатко насмејемо разним клиповима по нету, а највећи број њих је настао уз помоћ видео-надзора. Те ситуације некоме могу трајно уништити каријеру, па и живот. Неки ПР менаџер може да попије отказ јер је ето, негде чачкао нос и тиме осрамотио фирму.
Један безазлен осмех и поглед снимљен, може да изазове бракоразводне парнице. Монтажа видео-надзор клипова је мачији кашаљ. Значи, материјала за уцене на претек.

А, да, заборавио сам онај случај младог пара код Арене, који је снимљен од стране полиције како води љубав!!!!

Видео-надзор јако мало помаже, а велика је опасност за основне грађанске слободе.

Видео-надзор у превозу је бесмислен.
1.Жвркотине и лепљење налепница је тако мали прекршај да се не исплати никога гонити, значи, возила нису заштићена
2. Жене нису заштићене, јер ниједна камера у гужви неће ухватити ништа испод рамена, па самим тим ни прсте манијака.
3. Качкет и наочаре за сунце су довољне да потпуно замаскирају потенционалну будалу.
4. Ван превоза потенцијална жртва није заштићена, а знајући да се у бусу снима, потенционални преступник ће се и понашати нормално и тиме спречити идентификацију проблема.
 
Матеја Бељан":27ilm1lu je napisao(la):
То што се ти осећаш тако тренутно не значи да је законом дозвољено. А не знам како би се осећао да изађе неки снимак начињен баш кад аси се најмање надао, а око тебе није било никога, а много је ситуација и на улици које се догоде и срећан си када нико не види.

Savest mi je čista! Nek me snime i kako prelazim van pešačkog prelaza, platiću kaznu, izviniću se ako me budete stavili na stub srama! Ali sugurno se nikada neću naći u situaciji da me snimaju kako se ponašam kao divljak, lomim, uništavam, prljam, a da ne govorim ugrožavam nekog - jer se tako nikada neću ponašati!

Da ne govorim da je zakonom poputno dozvoljeno snimanje na javnom mestu, što sam već i rekao! I tu nema nikakvih zakonskih ograničenja, bilo ko može da snima šta mu se prohte! Dok mi ne pređu kućni prag mogu da me snimaju i kad čačkam nos i kad češem du*e, ukoliko to radim u javnosti!

Da li bi se ovaj divljak ikada predao policiji da se necenzurisani snimak nije pojavio na Internetu, gde mu se jasno vidi lice? Da li se sećate prvog snimka sa one dve balavice koje su šarale tramvaj, a čiji je cenzurisani snimak objavljen! Jesu li se one predale? Jesu li njihovi roditelji našli za shodno da plate čišćenje? A šta mislite kako bi bilo da snimak nije cenzurisan! Prst na čelo!

Матеја Бељан":27ilm1lu je napisao(la):
A kome se isplati da pokreće bilo kakav postupak protiv dece koja žvrljaju. To je, kao što sam ranije govorio, pre društveni problem i pitanje socijalizacije. Nikad se ne bismo iskobeljali ako bismo na svakog ponaosob upirali prst i kažnjavali ga

Pojedinačno šteta nije velika, ali zbirno! Sa reći se mora preći na dela! Divljaka će uvek biti ali društvena osuda mora da bude oštra i moraju se staviti na stub srama, a pošto je ovo XXI vek gde je bolje mesto od YouTube-a za tako nešto? Ma koliko šteta na prvi pogled bila mala, kada umesto 10 divljaština budemo imali 1 izračunajte sami koliko je ušteđeno para!
 
Ma da važi! ;) Vidi se na snimku da je prvo čupao neko vreme, pa se svi ismevaju kameri, pa tek onda kad su se vrata otvorila ga je isčupao do kraja!

A čak i da je gurnut, pristojan čovek bi lepo došao do vozača i rekao mu šta je uradio! Moja žena je bukvalno razbila validator kada je pri naglom kočenju zveknula u njega ramenom, otišla je vozaču i rekla, čovek je korektno zapisao i svi srećni i zadovoljni!
 
Да не падне!? Поред снимка им се да тако лагати то ми никада неће бити јасно.
 
U svakom slučaju ima prava na odbranu a može se nagoditi i sa vlasnikom validatora...u suštini neće ići na letovanje...ode šteka.. ;)
 
deka75":1kat0ilz je napisao(la):
@Bobb
video nadzor nije nekoristan,bas naprotiv.al on se koristi da se prati rad svojih radnika,da l se ljubakaju,kradu kancelarijski materijal,kradu pare iz blagajne,kad dolaze na posao,sta rade u filijalama,koiko ja guzva u banci itd.koristi se da bi im se suzbile slobode na poslu,a ne zbog maskiranih razbojnika.
Деко, а шта мислиш како је "пао" пре неки дан "Пинк Пантер" у Риму ? Па управо због видео надзора.
Због видео надзора су пала и она два провалника златаре у Кнез Михаиловој улици од пре пар месеци.
Због видео "надзора" у хотелским собама су пали и многи политичари, бизМисмени :D, .....
Многи власници су у своје аутомобиле уградили камере и прате своју вожњу и вожњу других учесника у саобраћају. То доста помаже кад се деси нека саобраћајна несрећа.
Па и овај "одважни" момак што је у ГСП возилу откинуо овај уређај за оверавање и што се "сам" пријавио, је исто пао због видео надзора. Али шта ћеш, алкохол кад удари у главу, а њему је изгледа била довољна и флаша пива, код неких људи изазива "велику храброст и одважност" !

Што више видео камера то боље, ионако смо сви већ одавно праЋЋЋени !
 
Vrh