Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

To da tvrdjavu i okolinu treba arheoloski ispitati, pre bilo kakave vece intervencije, govorim na ovom formumu vec godinama (sto bi rekli, "onda kada to nije bilo popularno"). Bilo je raznih faza razmisljanja o Kalemegdanu, drago mi je da se sada arheologiji daje prednost. Ko se seca, pisali smo o metodama ispitivanja tla, radarima itd.
Gde god da se malo dublje zagrebe, velika je verovatnoca da ce pronaci nekakavi arheoloski ostaci. Kada su menjali sine u pariskoj ulici pre 10ak godina, pronasli su ostatke rimskih gradjevina, cak i jedan skoro netaknut mozaik. Mogu da zamislim da bi tako bilo i ispod povrsine kalemegdanskog parka i u gornjem gradu.

Dakle, sve ja to znam, samo mi ovaj studenstki rad nije nesto najgore sto sam video, mislim da nije toliko bezobziran na ono sto je ispod zemlje i na to sta Kalemegdan uopste predstavlja. Nesto od te vizije moze da se upotrebi.

Ne bih da ispadne da sam stao u odbranu ovog rendom rada, postoje mnogo bolje ideje za Beogradsku Tvrdjavu na koje bih radije da potrosim vreme u pisanju.
 
Danas bilo u nekom elektronskom mediju!
Vide se delovi Kalemegdana pa rekoh možda je interesantno da ubacim ovde, ako već nije bilo!
 
^из немачког војног часописа "Adler" из времена 2. светског рата. Могли су боље да споје странице (знам, могуће је).
 
841_001.jpg
 
Ovako nesto bi voleo da mozemo da vidimo svaki dan od 6.aprila do 12.oktobra, tri puta po 2 sata dnevno. Zaposliti 10 statista/glumaca, potpisati ugovor sa nekim od pozorista, sa akademijom, sa TOB i TOS... Turisticka tacka za 10. A i ne kosta toliko...
 
Имамо витешка друштва попут СВИБОРа, Белих орлова и других, верујем да би с њима могло нешто да се организује, када би за то било слуха. Није неопходно сваког дана, викендима би било довољно.
 
Bilo bi malo fejk, jer se Beograd ipak najvise razvijao u vreme osmanlijske vladavine.
 
У неку меру да, у неку не. Ров од Зиндан дуж источних зидина је без икаквих садржаја, буквално неискоришћен. Као презентацију отоманског периода имамо турбе и чесму на главној туристичкој траси тврђаве.
 
Ево како то изгледа у чувеном утврђеном дворцу Ворик у Енглеској; пре тридесетак година, када сам био тамо, прикази борби су били једноставнији и краћи, сада су, видим, направили целу представу. У дворцу има приказ живота како у намештеним дворским одајама (воштане фигуре историјских личности), тако и у приземном делу где су коњушнице, оставе, храна, воштане фигуре слугу и занатлија (чак и коња, колико се сећам), као и посебне просторије са справама за мучење; све што треба урадити јесте послати некога на таква места да види и пренесе идеје и решења:


[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=HqPYLX2JQVo[/youtube]
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=725676#p725676:2qad2i7q je napisao(la):
Drakche » Čet Apr 09, 2020 12:46 am[/url]":2qad2i7q]Bilo bi malo fejk, jer se Beograd ipak najvise razvijao u vreme osmanlijske vladavine.
Ovo je diskutabilno, ali da ne ulazimo u to na ovoj temi.
 
Kakve to veze ima mi bi samo izabrali koji vremenski period prezentujemo da kažem oživljavamo
Rimski
Au
Os
Srb
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=725676#p725676:2poirkvz je napisao(la):
Drakche » Чет Апр 09, 2020 6:46 am[/url]":2poirkvz]Bilo bi malo fejk, jer se Beograd ipak najvise razvijao u vreme osmanlijske vladavine.
Na ovom mestu bi bilo još ponajmanje fejk jer je upravo taj deo najviše sačuvao srednjovekovni izgled i atmosferu, sa eskarpom, barbakanom, kapijama, mostom i kulom..

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=725997#p725997:2poirkvz je napisao(la):
Cika Pera » Чет Апр 09, 2020 9:20 pm[/url]":2poirkvz]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=725676#p725676:2poirkvz je napisao(la):
Drakche » Čet Apr 09, 2020 12:46 am[/url]":2poirkvz]... jer se Beograd ipak najvise razvijao u vreme osmanlijske vladavine.
Ovo je diskutabilno, ali da ne ulazimo u to na ovoj temi.
Slažem se da je diskutabilno...

@Voždova slika
 

Prilozi

  • 841_001.jpg
    841_001.jpg
    173,8 KB · Pregleda: 1.942
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=726022#p726022:23hea2nv je napisao(la):
dex libris » 10 Апр 2020 05:20[/url]":23hea2nv]
Na ovom mestu bi bilo još ponajmanje fejk jer je upravo taj deo najviše sačuvao srednjovekovni izgled i atmosferu, sa eskarpom, barbakanom, kapijama, mostom i kulom..
А све и да није тако, Београдска тврђаву нису изградиле Османлије. Она је имала свој савршено легитиман средњи век, баш као што смо и ми - за разлику од многих народа Европа, укључујући и Финце, Летонце и Естонце (а и црнопутог господина са снимка), који такође организују овакве манифестације, имали своје витезове.

Мени не смета што они то чине - очигледно не смета ни њима - па не знам што би било коме од нас сметало да се нешто ове врсте организује и у нашој твржави.

Таман и када би се ово, из чисто практичних разлога, организовало тик уз неки део зидина који су изградили Асутријанци, у томе не би било ничега "фејк".

У сваком случају, Тврђава је недовољно искоришћена, недовољно истражена, недовољно сређена..
 
Зна ли неко нешто више о Витез фесту који је најављен за 6. април? Да ли ће га одгодити за после ванредног стања?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=725676#p725676:2myq9elr je napisao(la):
Drakche » Čet Apr 09, 2020 7:46 am[/url]":2myq9elr]Bilo bi malo fejk, jer se Beograd ipak najvise razvijao u vreme osmanlijske vladavine.

U Srbiji fejk naravno, kad smo mi imali vitezove, kod nas samo poljoprivrednici oduvek. Zato ti verovatno ne bi bilo fejk da gledas hrvatske vitezove, oni su imali slavnu proslost.
 
Ne vrednujem po slavnim i neslavnim proslostima, vec kazem da bi svaki dan ili vikend ove priredbe bilo malo preterano favoritizovanje samo jedne epohe Beograda. Ako moze srednji vek, zasto ne i tursko doba, ili rimsko? I to je deo istorije Beograda. No, izgleda da u gradu ne postoji udruzenje turskih vitezova, tako da nista. :laugh:

Inace su mi gotivne ovakve tematske stvari, i rado bih ih opet posetio.
 
ja sam kao klinac mnogo vremena proveo na kalemegdanu, ziveli smo u neposrednoj blizini pa je meni i bratu to bilo skoro kao dvoriste. secam se naseg odusevljenja kada smo ugledali kulise za neko snimanje, bas u ovom rovu sa fotografije gore. ne secam se ove centralne tribine za kralja i svitu u samom rovu vec drvenih "kucica za raju" naslonjenih uz bedeme.. sledecih par nedelja smo vitlali okolo "jureci turke" sa isukanim macevima koji su zamenili plasticne puskomitraljeze kojima smo do tad "progonili svabe".

sad sam mator i bez snova ali ne bih imao nista protiv da danasnji klinci imaju priliku da dozive nesto slicno, naprotiv
 
A како би изгледала манифестација која би покривала отомански период? За витешке имамо све што је потребно, витешка друштва, старе занате, музичаре, верујем да би могло то све да се подигне на виши ниво од садашњег витез феста. Пре свега да се промени локација, да буде дуж источног бедема, од Диздареве куле, дуж бедема до његовог ћошка, са обе стране бедема, да се украсе зидине и куле заставама, да се у рову направи аутентични ринг за витешке борбе, а около дуж бедема са обе да буду исто аутентични шатори. Било би ту доста занимљивих садржаја, од витезова са оружијем и оклопима, њихових борби, преко старих заната и продаваца рукотворина, гађања мете из лука, јахања коња... Што се тиче самих турака, мени не би сметало да се позову и њихова витешка друштва ако их имају, али мислим да се нашем народу то не би баш свидело с обзиром на традицију.

Чини ми се да је баш ров код источног бедема коришћен за снимање филма Доротеј.
 

Prilozi

  • dorotej1.jpg
    dorotej1.jpg
    81,3 KB · Pregleda: 1.632
  • dorotej2.jpg
    dorotej2.jpg
    175 KB · Pregleda: 1.628
  • dorotej6.jpg
    dorotej6.jpg
    165,1 KB · Pregleda: 1.626
  • dorotej4.jpg
    dorotej4.jpg
    156,2 KB · Pregleda: 1.623
  • dorotej3.jpg
    dorotej3.jpg
    126,1 KB · Pregleda: 1.611

Prilozi

  • MV5BMzU2OTM1MWEtNjgzNC00ZmJiLWExZjctMzlmYzI1ZTYzMDJiXkEyXkFqcGdeQXVyNzI3NzE5MDk@._V1_SY1000_CR...jpg
    MV5BMzU2OTM1MWEtNjgzNC00ZmJiLWExZjctMzlmYzI1ZTYzMDJiXkEyXkFqcGdeQXVyNzI3NzE5MDk@._V1_SY1000_CR...jpg
    93 KB · Pregleda: 1.599
  • MV5BZWQ2MmNiOTQtZTgyZS00OThjLTg0NmYtOGJjZDY4MDhiMWQ2XkEyXkFqcGdeQXVyNzI3NzE5MDk@._V1_SY1000_CR...jpg
    MV5BZWQ2MmNiOTQtZTgyZS00OThjLTg0NmYtOGJjZDY4MDhiMWQ2XkEyXkFqcGdeQXVyNzI3NzE5MDk@._V1_SY1000_CR...jpg
    159,9 KB · Pregleda: 1.609
  • MV5BMjU2NTFjYzMtZWQ0MS00MjQ3LTgwOGQtMWMwN2I1OTNiN2RkXkEyXkFqcGdeQXVyNzI3NzE5MDk@._V1_SX737_CR0...jpg
    MV5BMjU2NTFjYzMtZWQ0MS00MjQ3LTgwOGQtMWMwN2I1OTNiN2RkXkEyXkFqcGdeQXVyNzI3NzE5MDk@._V1_SX737_CR0...jpg
    123,5 KB · Pregleda: 1.602
Можда ће једног дана бити могуће организовати и какав театар у тврђави, пошто слични већ постоје..
 
Pitanje je bio je plan objekta u gornjem gradu sa visenamjenskim prostorom bilo u nekom nasledju prezentovano ...
 
Vrh