Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Ti komentarišeš uopšteno, ali glavni problem su - pogrešni ljudi.
Neko ko "hoće", pa i "može".

A evo ti primer Muzeja vazduhoplovstva - pa niko ga nije hteo, ni Ministartsvo Kulture, ni nauke i tehnike, na kraju završio u Ministarstvu odbrane. To je gotova stvar.
Ne pričam o nekim izmišljenim događajima, ovo se upravo dogodilo pre samo par meseci.

Moraju da dođu neki drugi ljudi, tek onda će se stvari promeniti.
Neko mora da ih postavi.
Ti koji treba da ih postave ih biraju po svojim potrebama i prave negativnu selekciju. Što gore - to bolje.
Dok se stvari ne promene na vrhu, biće ovako kako je. A kakav nam je Kalemegdan, takav nam je i ceo grad, ulice, takve su nam bolnice, škole...
 
Обнова степеништа је при крају, поставили су четвртасте вазе на ограду:













 
Jutros rano, oko 8h sati sam bio kod ulaza u Kalemegdanski park i sve su tezge bile uklonjene sa glavne štrafte i pomerene u prvo bočno odvajanje, koje ide paralelno sa Pariskom... Četiri tezge sam video u onom krugu kod Ribara.. Tezge su počeli da otvaraju na tim lokacijama što bi moglo da znači da su nas konačno poslušali i bar delimično pomerili taj vašar.. Bio sam u žurbi i bez telefona ali bih zamolio da se ovo potvrdi ako neko danas bude tuda prolazio.. usput, konačno su pokosili travu i oko one žardinjere na ulazu u park :)
 
Hvala za lepe vesti.
Samo, šteta što su ih stavili kod fontane, nadam se da je to samo privremeno.
 
Da, to je vrlo loše rešenje ali ipak je korak napred.. Mislim da bi bilo najbolje pomeriti tezge na produžetak Uzun Mirkove, na servisni prilaz tvrđavi, iza rampe.. Tamo ima dovoljno mesta za puno tezgi, dovoljno širine da servisna i hitna vozila mogu da prođu a i prilaz je i dalje dosta frekventan...

I moram da dodam koliko je glavna aleja parka lepo izgledala bez onog haosa, prvi put posle mnogo godina!
 
Па ту је све привремено. Штета је што је такав један бисер од водоскока и класичне вртне матрице већ годинама накићен сувишним стварима, од столова за шах и шљунка уместо траве и цвећа до каблова и сад и тезги. Недостаје само неки ихтиосаурус да извири из басена !
 
Tamo je veliki hlad i trava ne bi bila dobro rešenje.. Mislim da je šljaka skroz ok samo i to trebe održavati i dosipati redovno,,, Pariski parkovi su puni šljake, kod nas je to retkost a ima smisla na mnogim mestima.
 
Значи да се свуда где има хлада уместо траве стави шљунак. Таман помислим ево неког ко паметно пише на форуму и ускор0 туш. Не знам заиста више у чему је ствар , али то је као по правилу...

И кад су у питању та поређења са Европом, колико год да примедби имамо на наше, имамо вртове и природу који су много вреднији него што већина неупућених мисли, ал баш зато не треба да их кваримо јефтиним средствима.
 
Nemoj da skačeš odmah, na ovom mestu, gde je frekvencija ljudi velika i gde trava ne može da se održii, šljaka u redu kao rešenje - nije neka velika površina niti je ima bilo gde drugo u parku.. Bolje to nego utabana zemlja koja se na kiši pretvori u blato..
 
Никада нисам видео да ту пролази неко, има довољно стаза... уопште не разумем зашто неко ко са једне стране показује поштовање ка традицији и вредностима има неки разлог да оправдава нешто што не би прошло у било ком европском врту тог значаја !
 
Kao na primer Jardin de Luxembourg ili Jardin des Tuilleries gde šljake ima koliko hoćeš... Ovo na Kalemegdanu je upravo odjek tih uticaja... Mogu da razumem da ti se ne dopada takvo rešenje ali ipak nije toliko loše.
 
Примедба ти је пун погодак. Врт Тиљери код Лувра је најчешће први и једини врт који наши туристи виде у Паризу, али што је најгоре и они који се код нас баве у струци, вртовима, не стигну да виде много више. За оне који не знају, Тиљери је дворски врт, али значајно измењен у неколико наврата од како је постао јавни. Врло се разликује од сличних вртова, прилично празним изгледом, са мало дрвећа и скоро нимало ниског растиња и пуно широких стаза. На мене је оставио разочаравајући утисак приликом прве посете, али сам Париз има низ савим другачијих, старих, али садржајнијих и растињем испуњенијих вртова, али ретко ко код нас зна за њих, сем још за Версај, који и није у Паризу.

Ипак ко је имао прилику да види паркове у ширем центру и на периферији и у другим градовима, много више би ценио наше, какви год да су.
Европски градови , сем престоница, углавном имају један врт који је пристојно уређен и који има најчешће порекло дворског врта, већи градови имају неколико , али то су вртови који не могу да се мере нити по величини нити по историјским садржајима и слојевима које наш Калемегдан има.

Расути сиви шљунак уместо зелене траве и свих боја цветова, никако није и не може да буде добро решење било где, а посебно не на таквом месту у срцу једног врта из 19. века са матрицом најлепших класичних вртова.
 
Јесу уклонили тезге са сувенирима у страну, али, вероватно само привремено јер је у току изложба МУП-а за коју су поставили беле шаторе на њихово место, и на још неколико места на Великом Калемегдану:

















Пуштали су туристе да се сликају на квадовима:





Ја сам се задесио тамо када су почели да у доласку промичу колима, џиповима и моторима кроз парк, а пошто нисам знао зашто, то је изгледало озбиљно и злослутно. У шаторима су после изложили разна наставна и друга средства и почели да показују како се користе. Стекао сам утисак да иза свега стоји прилично слаба опрема и мало новца; на пример, један од два квада које су камионом довезли једва је упалио, а један број џипова, камиона и других возила је изгледао, иако одржавано, безнадежно застарело и истрошено. Гранична полиција има најновије аутомобиле.
Не видим ни један добар разлог да се оваква изложба са смотром одржава баш на овом месту.
 
Велико степениште данас; изгледа као да би за који дан могло да се отвори, али, ко то зна?:









Зидови Тврђаве су на више места озбиљно оштећени:





Како то да никога месецима нема да очисти ђубре по пролазима попут овог? Постоји ли икаква контрола, надлежност, ко је задужен за оваква места?



Коначно су почупали коров лево и десно од улаза у Калемегдански парк, али, на такав начин да сада једва да изгледа нешто боље - корову су само откинули горњи део тако да је корење остало, а с њим су почупали и лепе пузавице у цвату ...:







Што не дозволе групама грађана, добровољцима, да одржавају места попут овог? Верујем да би се лако нашли.
 
Ovog jutros nije bilo, bilo jer sve prazno... ovo je baš razočarenje, posle će očito sve vratiti nazad.. a jednostavno rešenje je samo 200 m dalje, kod rampe.
 
Продавци сувенира су измештени због прославе дана полиције, а на њихова места су постављени промотивни шатори МУПа.
 
Zasto mora i mup gore da vasati sto to nije moglo u donjem gradu nije mi jasno pola tih vasara sa kalisa bi trebalo skloniti izmjestiti
1.tezga sklepana prekoputa topa
2.tezga koja se sve vise siri kod prirodnjackog muzeja
3.tezgu naklepanu kod ribara
4.na samom ulazu na kalis sa sladoledom
5.dinosaurusi bi mogli vec da otputuju sa kalisa vrijeme je vise.....
 
Био је дефиле коњаника полицијске бригаде и оркестра наше и полиције Словачке кроз Кнез Михајлову који су завршени на Калемегдану где су били промо штандови и техничко тактични збор. У парку су биле демонстрације борилачких вештина жандармерије и кадета полицијске академије и пентрање за децу у организацији САЈа, као и изложени стари ватрогасни камион Шевролет из 1936. и најновији МАЗ који је правио пену за децу. На Савском шеталишту (тамо где планирају гондолу) су била постројена возила МУПа, и међу њима мени најсимпатичнији Фића и Застава 101 који су иначе паркирани код полицијске станице у Деспота Стефана.
Морам рећи да су шатори које је МУП поставио много пристојније изгледали, а да су полицијски оркестри и коњаници привукли много пажње што туриста што наших људи, а посебно деце. Ја сам имао много мањи осећај вашарске атмосфере него кад обично долазим на Калемегдан пролазећи поред штандова са сувенирима.
 
Fotkoa nista nisi reklo bi se kad nisi podjelio fotku neku
Inace imaju sredjenu ficu i tristaca da su pametni da ostave i koju floridu punta pezoa pa da imaju cjelu lepezu vozila ...
 
Имам доста фотки али није ми компјутер исправан па не могу да пребацим са апарата :( Фића који су изложили има доста фалинки, нема фабричке металне ознаке напред округлу Застава и на гепеку Застава 750, а и ротационо светло није Руди Чајавец. Има у Војводини, нисам сигуран у ком месту један колекционар перфектног Фићу контраша и Тристаћа, једном их је позајмио за изложбу о историји полиције која је била у казаматима војног музеја. Музеј аутомобила има у дворишту Тристаћа који је кориштен у филму Београдски фантом. Флорида биће добро ако има и једна сачувана. А било би лепо да направе музејску колекцију возила и да их изложе нпр. на травњаку испред испред станице у Деспота Стефана, стали би Фића, Тристаћ, Кец, Флорида и Пежо.
 
Beli šatori su sigurno lepši nego tezge. Čini mi se da su bili samo sa jedne strane šetališta što bi bilo sasvim OK i za tezge, jer ne žele svi da se guraju tuda.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=630593#p630593:1exw4nt3 je napisao(la):
Дошљак » 16 Jun 2019 11:57 am[/url]":1exw4nt3]Продавци сувенира су измештени због прославе дана полиције, а на њихова места су постављени промотивни шатори МУПа.

Izgleda da smo se prerano ponadali.
Prostor za tezge se iznamljuje na tenderu, pozicije su tačno definisane.
 
Vrh