Šta je novo?

Beograd PKB

Људи, да ли је могуће да смо толико застранили да смо заборавили стварне узроке пропасти, како ПКБ-а тако и целог привредно-индустријског система.

Ништа од тога није уништено "партократијом" и сличним глупостима, које се обавезно истичу у први план, намерно или ненамерно у то нећу да улазим. Наша привреда је уништена плански и стратешки, јер, како народу објаснити зашто би пеодали приватнику успешно предузеће....па лепо, уништавај га годинама да народ то сам пожели.
....и на крају долазимо до екстрема, до продаје основних животних ресурса града јер пази разлога, ми смо неспособни да га водимо....мош мислит....Данас је ПКБ, сутра ЕПС, па водовод.....

Као неко коме су најближи годинама радили у државним а изузетно међународно успешним и профитабилним фирмама, мени не можете причати те празне приче о "партократији", "слободном тржишту" , "конкуренцији", и сличним површним разлозима наше пропасти. Та фирма, у којој су моји укућани радили је данас маргинална и упропаштена, изнајмљује магацин да произведе неку цркавицу сумњивог квалитета, а њено тржиште је празно, нема ко да га замени....како је фирма пропала ако има сигурно и богато тржиште? Па упропаштена је по директивама.

Сад се поставља питање да ли због тренутно корумпираних политичара треба заувек да продамо стратешки животни ресурс града?
 
EPS i vodovod su prirodni monopoli i infrastruktura tako da je to druga prica. Nemojmo mesati babe i zabe, Ekonomija 101. Muza krava, pravljenje cipela, kuvanje rucka u restoranu, i gomila toga drugoga NISU ni prirodni monopoli ni infrastruktura tako da tu ni grad ni drzava nema sta da trazi. Samo neka obezbede slobodnu utakmicu i da nema monopola (ali NE, njima se monopol svidja jer se tako mogu isisavati pare iz naroda, preko raznih Miskovica). I ne treba meni gradska administracija da kao fol "nadzire" neki tamo PKB, sto se ne pozabave infrastrukturom (gde im je je*******ena autobuska stanica tolike godine?), urbanistickim haosom, i cistocom?

I dalje mi nije jasno kako se hrane London, Bratislava, ili Prag, ne daj boze da pustis slobodnu utakmicu. A sto se tice partokratija, pa one su unistile SVE, od zeleznice do JAT-a, isisavajuci pare po receptu JULa a onda uspesno pretabano od URS, DS, i svih drugih. Nece ovde biti bolje dok god se ne opametimo i od njih trazimo iskljucivo infrastrukturu (autoput, zeleznica, zastita od poplava) i funkcionisuce javne sisteme (skolstvo, zdravstvo, pravni poredak) sa sto manje poreza i raznih taksi i reketa. A muzu krava neka ostave seljacima na Zlatiboru, koliko nas spasavaju i brinu o nama i nasim "strateskim izvorima hrane" (ma da, sio mi ga Djura, bitno da Djiki moze da postavi direktora i da onda razne face iz DS dobijaju podizvodjacke ugovore) dobro je da nismo pocrkali od gladi.
 
boca-ica":12eewu5u je napisao(la):
Gde su ti silni uceni nasi arhitekti da isprojektuju svinjac, stalu, pilicarnik. . .
ispod casti im je .....ali zato se ponose inbecilnim ravnim kubusima
Studenti dobijaju zadatak da projektuju stanove, kvartove.... a projekati obicnog domcinstva u cijem sastavu je i svinjac i stala ne. :dil:
Nije ni cudo sto nam svinjci u Srbiji izgledajukao iz 15 veka, kada je nasim vrhunskim umovima ispod casti da se bave i tim delom

На ово морам да реагујем. Прво мало размисли па онда суди. Могу да причам у своје име: Као архитекту мене ни најмање не занима било каква врста индустрије и складишта, фармација, фабрика, хала, пољопривредни објекти итд. Нема то везе са сујетом. Једноставно ме то не занима. Постоји део студената односно архитеката који су "технолошкије" оријентисани, па треба њих некако разврстати у део пројеката који се тиме баве.

Иначе Редовни професор Арх факултета г. Рибар је једини на факултету који се бави пољопривредним објектима.Међутим, као што рекох то је мањи део проблема.

Ако мислиш на свињце малих домаћинстава (лупам до 5 свиња) то је није индустријски објекат већ штала коју сељани сами успешно зидају. За било какву технологију (која би захтевала пројектовање) немају пара свакако.
 
@moderatori

Ne želim da budem partibrejker, diskusija o PKB-u je veoma interesantna, ali u podsekciji "Gradski život i vesti" otvorene su već dve teme o eventualnoj privatizaciji PKB-a:

- Beograd - "Akcija!" - koju je 2. novembra otvorio Nikola011

- Đilas ne da PKB, šeicima nudi gazdinstvo "7. juli" - koju je otvorio Trialin 20. novembra

Direktor je već apelovao da se te dve teme spoje, pa bih i ja sada zamolio Igora i Vučka da se to uradi, kao i da se ova zanimljiva diskusija o PKB-u prebaci u tu novu zajedničku temu kako se postovi ne bi rasipali na sve strane i kako rasprava ne bi izgubila fokus.

Priznajem da sam i sam delimično kriv zbog ovoga jer sam vest iz Istanbula okačio u ovu temu, ali budući da se tamo pričalo o svemu i svačemu (PKB, metro, obilaznica, Bulevar, autobuska stanica...) najlakše mi je bilo da to postavim ovde.
 
Drum 1
A.Rajs bi na ovo samo nemo odmahivao glavom . . .
hajde živeli :vops:
 
Cek, cek, da li je moguce da ovde jos neko veruje u "slobodnu utakmicu" i "liberalno trziste"?! Da li je moguce da posle svega sto se Srbiji desilo i desava mi i dalje pricamo o liberalnom konceptu kapitalizma kao o necemu sto je cool?
 
Feanor":2yrc41q5 je napisao(la):
Cek, cek, da li je moguce da ovde jos neko veruje u "slobodnu utakmicu" i "liberalno trziste"?! Da li je moguce da posle svega sto se Srbiji desilo i desava mi i dalje pricamo o liberalnom konceptu kapitalizma kao o necemu sto je cool?

Pa JT i Kini je svanulo kad je dozvolila privatnu svojinu i trzisnu utakmicu. Cak i ovde mnogima ljubljena Kina je odavno kapitalisticka zemlja sa jednopartijskim sistemom. I to kapitalizam puno suroviji nego ovaj u Americi a kamoli Evropi, sa JAKO MALO bilo kakve socijalne zastite. I gle cuda, ubrzano se razvijaju! A sad ti nama lepo daj primer zemlje koja je prosperitetna ili se ubrzano razvija zahvaljujuci od drzave dirigovanoj ekonomiji.
 
MilisaV":12d86ld2 je napisao(la):
severna koreja?

Ili to, ili cu da cujem nesto tipa "skandinavski" ili "nemacki" model koji kao nije "neoliberalan". ALO bre, mi ovde pricamo o poljoprivrednom kombinatu u vlasnistvu grada. Kad mi neko da sajt PKM-a (Poljoprivredische Kombinaat nach Munchen u vlasnistvu datog grada :D ) tek onda mozemo da pricamo.

Mi u sustini nikada nismo iskusili nikakav kapitalizam, a kamoli liberalni ili "neoliberalni". Iskusili smo izbornu despotiju feudalnog tipa, jedina razlika je da kao biramo feudalnu garnituru svake 4 godine, a onda oni rade sta hoce. I cik da te vidim da pokrenes uspesan biznis i recimo krenes da konkurises gazda Misku, odma krece otvorena otimacina od strane raznih "inspekcija" i klika na vlasti.

Ili da te vidim da konkurises PKB-u, odma bi se Djiki i njegovi pobrinuli da njihovo preduzece nastavi da "uspesno posluje". Nije to videlo ni K od kapitalizma, a nasi tajkuni nisu kapitalisti nego reketasi koji su se obogatili i ostaju bogati iskljucivo u sprezi sa drzavnim/represivnim aparatom a ne zahvaljujuci tome sto su pokrenuli neku proizvodnju ili dobri menadzeri.
 
slažem se sa tobom. borili smo se za to da ukinemo državno vlasništvo, a sada nam na mala vrata ponovo uvode komunizam preko pkb, železare, azotare, agr živa, i slično. i još nam pričaju kako je to super. pa što sam je te 96 blejao ispred skupštine grada i gledao sečenje petokrake?

a ovaj "kapitalizam" kod nas nije zapravo kapitalizam. samo ga tako zovu. ovde se ne poštuju osnove kapitalizma. zato nama hrvati prodaju linoladu sa 3% lešnika umesto 13% i još nam kažu kako mi to tako volimo. a cenu nisu srazmerno smanjili,
 
Просто обожавам ликове који би да замене лош систем једнако лошим и то желе да представе као цивилизацијски помак.... :D

Нема везе што је демократија одавно умрла у демократским државама, што капитализам незадрживо трули, што либерално тржиште постоји само на папиру ....... ма то је то што нама треба! Проверено добра ствар....
 
MilisaV":2e2wx4ii je napisao(la):
... pa što sam je te 96 blejao ispred skupštine grada i gledao sečenje petokrake?...

To je bilo 97, posle kordona :)
A razlog je - zbog principa poštovanja zakona, izborne volje građana i smenjivosti vlasti.
To što je sve stalo 97 i što su događaji krenuli drugim tokom ne znači da mi nismo bili u pravu.
Pod "mi" mislim na nas iz kolone, ne na šljam iz glavnih, inicijativnih i dr. odbora...


Ja nemam problem sa tim da je država vlasnik kompanija u prozvodnji, ukoliko te kompanije nisu monopolisti i ako ne guše male, domaće, proizvođače.
Uostalom, hrana je resurs i strateški proizvod. Ako država upravlja fabrikama oružja i municije, zašto ne bi upravljala i koncernom (ko smisli naziv "kombinat" :) ? ) ukoliko će on da obezbedi obradu zemljišta, uzgoj životinja, preradu hrane, radna mesta, nove tehnologije,jeftinije priozvode i odeđeni stepen samostalnosti? Naše mleko na stolu?
U ime nekih "principa", "slobodnog tržišta" postali smo uvoznici žitarica, mesa... to strašno.

Samo se nadam da je ova Đilasova priča sa PKB-om - iskrena ...
 
Мало је глупо причати о тржишној утакмици кад је пољопривреда у питању. И најзаслепљенији неолибералном догмом требало би да знају да, кад је пољопривреда у питању, да је ту кључна реч "квота" а не "тржиште".
 
Porediti Kinu i Srbiju je u najmanju ruku smesno...
Kao sto je smesno pricati o liberalnom kapitalizmu kada je jasno kao dan da "liberalni" sistemi svojim subvencionisanim privredama, raznim pritiscima i ucenama i prvobitnom akumulacijom kapitala jednostavno gaze "novo oslobodjene liberalne" zemlje... U tim uslovima, strateski je interes da se oznovni resursi stave pod strogu kontrolu drzave/grada...

A to poredjenje sa severnom korejom je stvarno jeftino... Nije sve sto je u sukobu sa vasim misljenjem odmah za ismevanje... Nisam vam ja kriv sto ste se ugasili u startu i sto vam nesto nema alternativu a u ovom slucaju je to kapitalizam...
 
Kako bilo mimo suve politike , jel iko zna kakav je plan, program, te Arapske kompanije
koje inovacije uvodi i sl. . .
 
Мени лично је потпуна небулоза да било који арапски народ који нема никакву историју било какве пољопривреде дође и газдује пољопривредним кобинатом у земљи са вековном пољопривредном традицијом.

Зар абнормалност саме идеје није довољно болесна?
 
Kakve veze ima to što dolaze iz zemlje bez poljoprivredne tradicije, pa neće Šeik lično da zavrne rukave i sadi krompir. Oni imaju kapital a mi know how, u tržisnoj ekonomiji to je sve što je potrebno.

Послато са LG-E400 користећи Тапаток 2
 
Ehm, ehm...

Pročitao sam celu temu, i moram da se javim povodom jedne, jako bitne, ali ovde i drugde, zanemarene činjenice -

Gro zemljista čiji je trenutno korisnik PKB korporacija i njeni kombinati, podleže restituciji.

Prema tome, drug Đilas može da proda svoju dedovinu u Očigriji, a braća Arapi će morati da izvine.

Toliko.
 
Dragan djilas je iz tiskovca u BiH tako da mu je djedovina tamo
 
Da ne offtopicimo mnogo o poreklu - Dragan Djilas je iz Beograda, a otac mu je rodjen u Ocigriji, BiH.

Poenta je svakako ista.
 
Bezaninac
+1 za poentu

,,. . . Gro zemljista čiji je trenutno korisnik PKB korporacija i njeni kombinati, podleže restituciji.. . . ,,

poigrale se delije na sred. . . :laugh: :lool: :laugh:
 
Bezaninac":1svwk758 je napisao(la):
Ehm, ehm...

Prema tome, drug Đilas može da proda svoju dedovinu u Očigriji, a braća Arapi će morati da izvine.

Toliko.


Ниси добро схватио: Динкић и Вучић желе да продају ПКБ Арапима, а Ђилас је против.
 
Inace se oglasio i kole secer kaze da je morao da promjeni ugovor i da po vecoj cjeni otkupi secer od Pkb a da je onda PKB secer prodao u HR mimo ugovora sa njim i da zato imamo skuplji secer uskoro ce biti na b92 sajtu
 
Коле је могао од ПКБ-а да откупи само шећерну репу, а не шећер. ПКБ нема ниједну шећерану.
 
Vrh