Šta je novo?

Beograd koga nikada nije ni bilo pa ga zato i nema ;)

JohnnyLee

Professional
Učlanjen(a)
14.05.2009.
Poruke
12.475
Pohvaljen
9.875
Lokacija
Јерковић
Olimpisjki stadion:
1936. se pojavila ideja da se Beograd kandiduje za Olimpijadu 1948, pa je jedan Švaba, po imenu Verner Marh, izabran za autora Olimpijskog kompleksa u Beogradu, u Donjem gradu. evo detaljnijeg teksta, a ja ću da okačim neke slike.
f-5393.jpg

f-5395.jpg

f-5394.jpg

25hh20h.jpg


btw, ne znam koje ovaj unkool, ali je spomenuo BB forum na početku post-a
 
Aha, nacista i drugar Alberta Speera. Mene fascinira nacistički miks neo-klasicizma i futurizma, ali da su ludi, brate, to je nadam se svima očigledno...
 
Jeste,a i imati stadion pored kalemegdanske tvrdjave je sasavo.Ako je za utehu,ne bi onda bilo zoo vrta tu :lol:
 
Meni je drago što jedan ovakav projekat nije zaživeo na tom mestu. Žao mi je, međutim, što BG nije imao Olimpijadu :)
 
jovanovm":8kvckmx8 je napisao(la):
Mene fascinira nacistički miks neo-klasicizma i futurizma..
мени лично је превише загробна та архитектура. Хладна и застрашујућа.
 
jovanovm":26c2y6gl je napisao(la):
Aha, nacista i drugar Alberta Speera. Mene fascinira nacistički miks neo-klasicizma i futurizma, ali da su ludi, brate, to je nadam se svima očigledno...
"lud" na srpskom moze da ima i pozitivnu konotaciju, pre bih rekao mentalno bolesni.. al cisto reda radi, kaze se u tekstu bloga da covek nije bio nacista.
 
nije on bio nacista, ali se taj arhitektonski stil može nazvati nacističkim, ili ako više volite naci-klasicizam, jer je Hitler bio opsednut Rimskim carstvom
 
Ne znam da li jeste ili nije bio nacista, ali znam da je dobio jedan od najvecih poslova u nacistickoj Nemackoj, da je dizajnirao stadium sa ogromnim podijumom za Hitlerove govore, te da su u njega ukljuceni elementi nacisticke mistikografije (kukasti krstovi, orlovi, itd itd).

Meni je svaki covek koji se ne protivi nacizmu (na svoj nacin), nacista. Zao mi je, ali mislim da su u takvom rezimu samo mrtvi nevini.
 
Bolesno je reci ali zahvaljujuci ww 2 nije "urbanizovan" donji grad i tasmajdan...Da li mozete zamilsiti da zvezda ili partizan imaju stadion u donjem gradu ?
 
vucko":2x9lapzz je napisao(la):
Jeste,a i imati stadion pored kalemegdanske tvrdjave je sasavo.Ako je za utehu,ne bi onda bilo zoo vrta tu :lol:
Ovi sto bi da sire zooloski vrt po donjem gradu su zapravo karikatura ovog Vernera Marha.
 
rekao sam na kraju prvog posta da ne znam ko je autor. ipak je tema iz vremena pre nego što sam počeo da posećujem svaki ćošak foruma
 
Vrh