Da, svakodnevno patim što u ovoj državi nema više normalnog sveta. :kafa:
Pokušaću da fabulu radnje formulišem u jedno pitanje:
Zašto bi bilo ko ulagao novac na Beogradskoj berzi?
Ja ču ti dati par razloga zašto to ne bi trebalo raditi:
- prvi i osnovni - nelikvidnost. Kada sam pominjao promet koji se bije sa divljim agencijama za promet nekretnina, imao sam u vidu podatak da je nekoliko dana ranije promet bio blizu 100.000 evra. To je smešno nisko.
- niska likvidnost dovodi do drugog fenomena, činjenice da cena akcije neke kompanije može da skoči +/- 20% dnevno (i to samo zato što postoji ograničenje, inače bi oscilacije bile još više) pri obimu trgovanja o jedne akcije
- hajde sada da pređemo na uslove trgovanja. Način trgovanja se ne razlikuje od načina trgovanja na Njujorškoj berzi, ali onoj od pre sto
godina. Zašto bih morao da plaćam za live data feed? Da li se koristi još neki izum sem telefona (fiksnog)?
- gornja primedba je usko vezana sa ovom, brokerima. U Srbiji je bilo 87 brokerskih kuća, što je mnogo, sa ovim obimom posla. Mnoge imaju višak brokera. Ne da nisu likvidni nego su nesolventni. Nijedan se nije setio da ponudi softversku platformu za trgovanje akcijama preko interneta. Ako mogu, na najjednostavniji način (ne i najefikasniji) preko microsoftovog sajta da trgujem akcijama sa NASDAQ-a i ostalih berza, zašto bih se gnjavio sa domaćom berzom?
- troškovi: naplaćuje se ulazak u transakciju, izlazak iz transakcije, a na kraju godine se plaća i porez na prihode.
- informacije: dok se napolju za inside trading (trgovanje korišćenjem povlašćenih informacija) može dobiti debela robija, to je ovde misaona imenica. Usled niske ponude, svaka neproverena informacija dovodi do nenormalne oscilacije cena
- tačnost: odluka o investiranju bi trebalo da se donosi i analizom prospekta preduzeća. U ovoj državi se neguje veoma kreativan pristup
vođenju knjiga. Par razgovora sa revizorima (i ovlašćenim revizorima) bi svakoj normalnoj osobi zgadila domaće tržište kapitala na rok od bar jedne decenije. I na osnovu takvih izveštaja se pravi prospekt preduzeča na osnovu koga bi neko trebao da investira. Da ne pominjemo firme koje godišnje urade stotine izveštaja više nego što su u stanju da fizički postignu (tačno se zna količina vremena potrebna za jedan kvalitetan revizorski izveštaj, u zavisnosti od veličine kompanije). Ranije je postojalo pet velikih revizorskih kuća. Arthur Andersen, firma stara osamdesetak godina, i sa preko 80.000 zaposlenih je uništena posle svinjarija koje je pravila sa Enronom. Sada ih ima četiri. U kompanijama su uvedena zanimanja poput CCO-a (Chief compliance officer). Takva vrsta odgovornosti je ovde nepoznat pojam.
- iskustvo: Recimo da u investicionim fondovima rade analitičari koji su među najboljima u ovoj zemlji. Ako ti fondovi neprestano gube novac, klijente, i gase se, zašto bilo ko sa manje novca i resursa da se upušta u nešto gde ne može da očekuje da u kontinuitetu bude profitabilan?
Koliko kompanija se povuklo sa berze usled jednog ili više gorenavedenih razloga?
Las Vegas je nastao na odnosu 51:49 u korist kuće. Ovde je odnos mnogo nepovoljniji. Zašto bi bilo ko svesno gubio novac na ovakav način? Ako baš želi da se kladi, kladionice su mnogo jeftinije i jednostavnije rešenje.
Ovo što ti radiš je klasičan sales pitch i ne razlikuje se od agitovanja za npr. neku političku partiju. Na cnbc-u svaki dan kukaju i zovu eksperte koji uveravaju pučanstvo da su sada akcije stvarno pale najniže i da je sada pravo vreme za kupovinu. Za razliku od trgovanja valutama, gde je sasvim normalno da se zarađuje i kada kurs raste i kada pada, ljudima koji trguju akcijama je uglavnom stran, pa čak i neetički princip zarade na akcijama koje padaju. U americi je takav čin čak nazvan neameričkim, a jedno vreme je bila i zabrana shortsellinga (nisam pratio da li je ukinuta ili i dalje sprovode američke vrednosti).
Naravno da brokerske kuće žele da što više ljudi trguje jer od toga njima direktno zavisi egzistencija. Međutim, kupovina akcija koje stalno padaju (u nadi da će porasti) je jako loša strategija (
http://en.wikipedia.org/wiki/Martingale_(probability_theory)) koja ne donosi rezultate. Ti sada možeš da se svađaš sa matematikom (štaviše viđam ljude koji to rade svakodnevno),ali to nije bitka koju možeš da dobiješ.
PRESSEK
Bankari na sigurnom
16. mart 2009. | 08:51
Izvor: Politika
Grad: Beograd
Svetska kriza nije uzdrmala radna mesta oko 44.500 zaposlenih u bankama i osiguravajućim kućama u Srbiji
Od početka svetske finansijske krize, banke i osiguravajuće kompanije širom sveta otpustile su oko 200.000 zaposlenih i pretrpele gubitke veće od 970 milijardi dolara. Centrale pojedinih banaka koje imaju ispostave u Srbiji već su sačinile spisak mera za kresanje troškova u zemljama gde posao više ne cveta kao ranije, a one uključuju i otpuštanje zaposlenih.
U finansijskom sektoru Srbije zaposleno je oko 44.500 ljudi, a iz domaćih banaka i osiguravajućih kuća im poručuju da nema razloga za paniku.
– Posledice svetske krize, koja nije više samo finansijska, već se osećaju i u bankarsko-finansijskom sektoru Srbije koji je, inače, najrazvijeniji deo nacionalne privrede – kaže dr Branko Živanović, vanredni profesor Beogradske bankarske akademije. – U 35 domaćih banaka, sa više od 2.600 poslovnih jedinica, zaposleno je više od 32.000 radnika. Zbog pada privredne aktivnosti i povećanja nelikvidnosti, kreditna moć stanovništva i kreditna aktivnost banaka biće bitno smanjena. Ipak, ne treba očekivati velika otpuštanja, jer nacionalni bankarski sistem je stabilan i ne pati od rizičnih plasmana, a pod strogom je kontrolom Narodne banke Srbije.
Doduše, samo bankarski sektor Velike Britanije je najavio da je radno mesto 350.000 bankarskih službenika pod znakom pitanja, podseća naš sagovornik. Ako svetska kriza ne počne da jenjava, radna mesta u finansijskom sektoru u Srbiji mogu biti dovedena u pitanje, ali sigurno ne u prvoj polovini poslovne godine i ne u velikom obimu – tvrdi Živanović.
Svođenje broja zaposlenih na neophodan broj je uobičajeno u svakoj kompaniji, što važi i za banke. Manje je kreditno sposobnih klijenata i u našoj zemlji, a i banke se sve više okreću modernoj elektronskoj ponudi usluga. Uskoro će mnogo toga moći da se obavi posredstvom kompjutera i bankomata, pa bi prvi na udaru mogli da se nađu šalterski službenici.
Iz najvećih srpskih banaka saopštavaju da ne planiraju otpuštanja, a neke čak računaju i sa novim zapošljavanjem.
Tako u Hipo Alpe-Adrija banci kažu da će i tokom 2009. nastaviti širenje mreže i uvećati broj zaposlenih. Dosadašnji efekti krize na tržištu Srbije, kažu, ne nameću planiranje smanjenja broja zaposlenih.
UUnikredit banci ne nameravaju da u toku ove godine znatno povećaju broj zaposlenih, osim u delu prodaje. Rajfajzen banka će zadržati sadašnji broj filijala i 2.211 zaposlenih, koliko ih je bilo i na kraju 2008. Erste banka takođe, kako tvrde iz njene službe za odnose sa javnošću, ne namerava da sužava mrežu, niti da otpušta zaposlene. Od početka januara broj zaposlenih se povećao za osam ljudi, a uskoro počinju sa radom filijale u Požarevcu, Kruševcu, Jagodini i Novom Pazaru.
I u osiguravajućim kućama prate dešavanja na tržištu osiguranja, pa će, kažu, u zavisnosti od rezultata poslovanja preduzimati mere za očuvanje radnih mesta.
Najveća kompanija „Dunav”, sa oko 2.500 zaposlenih, za sada ne planira otpuštanja. Kako je istakla Mila Jezdimirović, v. d. generalnog direktora, biće potrebno mnogo znanja kako bi se u što manjoj meri osetile sve nadolazeće opasnosti na tržištu, pa se već preduzimaju mere racionalizacije.
Sudeći po tvrdnji iz Hipo lizinga i Hipo renta, gde do sada nije bilo otpuštanja niti to planiraju, za sada i na tržištu lizing usluga poslovanje dobro ide..
Brokerima se loše piše
Kada je reč o tržištu kapitala, do poslednjeg dana februara zatvoreni su „PS broker”, „Atlas broker” i „Jubmes broker”. Ostale su 84 brokerske kuće koje formalno rade, a prema nekim procenama, do kraja godine taj broj bi mogao da se prepolovi. U Komisiji za hartije od vrednosti ne mogu da daju prognoze dok ne dobiju izveštaj o poslovanju. Ali, dodaju, sigurno je da će neke prestati da rade.
Izvor: Ekonomist
http://www.emportal.rs/vesti/srbija/82305.html
Indeksi Beogradske berze u martu pali na istorijski minimum
06. april 2009. | 14:32
Izvor: Tanjug
Grad: Beograd
Indeksi Beogradske berze su tokom marta pali na najniže vrednosti u svojoj istoriji - BELEX15 se na svoj istorijski minimum od 347,46 indeksnih poena spustio 11. marta, dok je najniža vrednosti indeksa BELEXline zabeležena poslednjeg trgovačkog dana u mesecu - 31. marta, na nivou od 844,36 poena.
Prema mesečnom izveštaju Berze, indeks BELEX15 je u toku marta izgubio 9,5 odsto ili 39,9 indeksnih poena, a indeks BELEXline je na kraju meseca bio niži za 106,27 poena, odnosno 11,2 odsto.
Obveznice Republike Srbije u martu su zabeležile pad vrednosti prometa u odnosu na prethodni mesec, ali su povećale učešće u ukupnom mesečnom trgovanju na Berzi. Ostvareni promet od 509,3 miliona dinara, ili 5,4 miliona evra, čini približno 30 odsto ukupnog martovskog prometa, ukazano je u izveštaju Berze.
izvor: Ekonomist
http://www.emportal.rs/vesti/srbija/84531.html
Trgovati akcijama na Beogradskoj berzi, pod ovim uslovima, i u ovoj situaciji je čist sadomazohizam. But hey, whatever rocks your boat.
Samo nemoj ljude ovde ubeđivati da je to najbolja stvar posle tople vode.