Šta je novo?

Autobuske stanice u unutrašnjosti Srbije

Užice

Advanced
Učlanjen(a)
14.01.2021.
Poruke
2.926
Pohvaljen
4.105
Osećam se pozvanim da otvorim i ovu temu, pošto pored železničkih na svom kompjuteru posedujem i obimnu zbirku fotografija autobuskih stanica skoro svakog gradića i varošice širom Srbije sa kojih sam putovao zadnjih desetak godina, kako velikih i uređenih tako i onih manje reprezentativnih koje iziskuju proširenje i/li renoviranje. Postujte i vi vaše fotografije lokalne autobuske infrastrukture.

Evo nekoliko malih lokalnih staničnih objekata u provinciji za koje verujem da ih je retko ko sa ovog foruma i posetio:
1) Crna Trava
2) Bojnik
3) Tutin

P8010032.JPG
P6290098.JPG
PA150058.JPG
 
Kostolac, pored Novog Pazara i zloglasne bivše stanice u Rumi ubedljivo najgori top 3 raspad od autobuske koji sam imao prilike da ovekovečim tokom svojih putešestvija po ovoj zemlji. Išao sam tamo na jesen 2016. i još tada je ovo ruglo bilo van upotrebe, tj. busevi su stajali samo na uličnim stajalištima po Kostolcu, mogu misliti u kakvom tek stanju je danas. Izgleda kao da je autobuska stanica u Pripjatu ili Černobilju:

005.jpg
004.jpg
 
Evo i par skrinšotova čuvene stanice u Ćupriji. Nisam tamo bio mnogo odavno, ali koliko znam tu staju samo neki međugradski i svi međunarodni autobusi. Lokalni, linija Jagodina-Paraćin i Paraćin-Beograd jok...

8D27DA48-9CDD-4AFE-AFDB-7677978DE1FC.jpeg

BFDC1E7D-3473-4727-A6F0-6A0540DBE816.jpeg

 
Evo i par skrinšotova čuvene stanice u Ćupriji. Nisam tamo bio mnogo odavno, ali koliko znam tu staju samo neki međugradski i svi međunarodni autobusi. Lokalni, linija Jagodina-Paraćin i Paraćin-Beograd jok...

8D27DA48-9CDD-4AFE-AFDB-7677978DE1FC.jpeg

BFDC1E7D-3473-4727-A6F0-6A0540DBE816.jpeg

Mislim da tu staje Niš Ekspres, ali ne i Eurolin Paraćin.
 
Pa verovatno na as Ćuprija staju svi prevoznici osim Evrolin-a.
Upravna zgrada pored, na 4 sprata, je totalno devastirana, toliko da su i prozori pokradeni.

Ćuprijski Velmortrans je pre ove sagradio daleko ekonomičniju i funkcionalniju stanicu u Paraćinu, za koju nisam našao fotografije posle renoviranja, kada su bivši restoran pretvorili u Gomex market. Tada je i zatvoren jedan ulaz/izlaz kako bi lakše kontrolisali protok autobusa i putnika. A pošto je glupo da stoji prazno, tu je sada mali hotel.

Ipak, po mom mišljenju, najbolja i najlepša autobuska u Srbiji je ona u Nišu, kojoj se izgleda broje zadnji dani.
Pošto je na odličnoj poziciji u centru sledi joj selidba.
Odlično saobraćajno rešenje (osim prigradske strane, ali ona nije mogla bolje.
Arhitektonski projekat je delo studija iz Prokuplja.
 
Poslednja izmena:
Mionica kod Valjeva, autobusi sa ove stanice ne polaze već dosta dugo i njen parking koriste samo kamioni, iako zgrada nije nešto mnogo ispropadala. Svakako nije bila oronula pre 6 godina kada sam je posetio:


APDC2153.JPG
APDC2155.JPG
 
Evo i par skrinšotova čuvene stanice u Ćupriji. Nisam tamo bio mnogo odavno, ali koliko znam tu staju samo neki međugradski i svi međunarodni autobusi. Lokalni, linija Jagodina-Paraćin i Paraćin-Beograd jok...

8D27DA48-9CDD-4AFE-AFDB-7677978DE1FC.jpeg

BFDC1E7D-3473-4727-A6F0-6A0540DBE816.jpeg

Htedoh ja da okacim, al si bio brzi
Suzu da pustis kad je vidis uzivo
 
Trenutno nemam sliku, ali bez konkurencije najgora stanica koju sam ikad video je ona u Arilju. „Stanična zgrada“ je u stvari običan mali limeni kiosk, „peron“ sačinjavaju dve žute linije iscrtane na relativno malom asfaltiranom platou, kad se tu istovremeno nađu dva autobusa nastaje problem jer onaj iza po pravilu ne može da izađe sa stanice dok se onaj prvi ne pomeri, ulazak busa na stanicu često je problematičan zbog haotično parkiranih automobila, ne postoji ni jedna klupa na koju bi moglo da se sedne dok se čeka bus a kad pada kiša jedini spas je nadstrešnica ispred obližnje prodavnice. Ukratko bruka i sramota.
 
Kostolac, pored Novog Pazara i zloglasne bivše stanice u Rumi ubedljivo najgori top 3 raspad od autobuske koji sam imao prilike da ovekovečim tokom svojih putešestvija po ovoj zemlji. Išao sam tamo na jesen 2016. i još tada je ovo ruglo bilo van upotrebe, tj. busevi su stajali samo na uličnim stajalištima po Kostolcu, mogu misliti u kakvom tek stanju je danas. Izgleda kao da je autobuska stanica u Pripjatu ili Černobilju:

Pogledajte prilog 215371Pogledajte prilog 215373
Локална фирма „Аутотранспорт” из Костолца је купила тај објекат и реновирала га пре 2 или 3 године (барем са спољне стране).
 
Kad pričamo o starom blagopočivšem Velmortransu, zanimljivo je pomenutu da su imali i jednu AS u selu Popovac kod Paraćina od koga idu linije ka drugim selima u okolini. Sada to mesto izgleda prilično bedno, ostali su samo peroni, a nema ni toliko tih linija koje ne idu iz Paraćina. Ovo je možda jednina AS u nekom selu u Srbiji.

Druga zanimljivost je AS Prokuplje, gradić koji ima dve AS jednu pored druge, Lastinu i Niš ekspres
 
Bivša AS Veliko Gradište slikana krajem 2015. Ovaj poprilično impozantni objekat za jednu varošicu je nešto kasnije do temelja srušen i zamenjen običnim stajalištem :rolleyes:



643.jpg
645.jpg
646.jpg
626.jpg
 
Druga zanimljivost je AS Prokuplje, gradić koji ima dve AS jednu pored druge, Lastinu i Niš ekspres
I Negotin ima dve autobuske stanice, Denzor i Nikolić Prevoz, nalaze se tačno jedna prekoputa druga. Denzor je odmah uz železničku stanicu, a Nikolić Prevoz sa druge strane ulice.

Ova prva stanica Nikolić Prevoz je 2015. kada su nastale ove fotografije bila dosta prljava i zapuštena, pre par godina su je glanc renovirali, a manja Denzorova stanica je oduvek bila sređena. Sećam se još pre skoro dvadesetak godina kada sam kao klinac bio nešto u Negotinu sa ćaletom da je na njoj bila istaknuta nekakva tabla sa ilustrovanim priručnikom za slučaj nuklearne, hemijske, vazdušne i požarne opasnosti kao i tumač za javno uzbunjivanje putem sirene, to je valjda ostalo tamo još iz vremena bivše TO i JNA. Bio sam zadnji put u Negotinu pre manje od 2 godine, tabla još uvek stoji na istom mestu.

30911.jpg
30926.jpg
30927.jpg
 
Nikolić je obnovio stanicu, ali je praktično cela stanična zgrada sada veliki restoran gde Vlaški gastebajteri prave proslave. Ne moram da opisujem osećaj kako je u 3 ujutru dok se čeka bus za Beograd primoran si da slušaš Vlašku muziku, jadan komšiluk.
Nikolićeva stanica je nekada pripadala AS Negotinu koji je propao početkom 2000tih, ista priča kao i sa Timasom, napustili Lastu i nisu mogli sami.
Što se tiče Denzora, on se prevashodno bavi agencijskom poslom, on je stanicu osnovao kada se raspao AS Negotin, fazon 2014 (zab sam godinu) je sa Top Turistom iz Kladova obnovio stanicu koja je i pre toga korektno izgledala i spremao da je uda Top Touristu, no ovi su pukli i ostalo je sve na njemu pa je stanicu predao Aniti iz Moto Boema, odnosno ona je nevenčana supruga od Drakčeta koji drži MB.

Mani te bus lopine i daj slike železničke koja je iza, e to je mesto koje ima posebno mesto u mom životu, istinski sam vezan za tu stanicu i moja prva železnička putovanja u Srbiji su tu počela. Polovni švedski vozovi su 2009 još dobro izgledali, stanice bile uredne, brzina dobra, nije se mnogo razlikovalo od moje voljene Holandije..
 
Poslednja izmena:
Stara i nova autobuska stanica u Boru.
Zanimljivo da je pre 8-9 godina jedino Niš Ekspres dolazio i polazio sa stare stanice u centru blizu RTB kompleksa, dok su beogradski i drugi busevi već tada bili prebačeni na ovu novu stanicu koju je Bortravel sagradio na jugu grada. Ne znam kako je sada, pošto sam u Bor iz Niša zadnji put putovao 2016.

32268.jpg
105.jpg
 
Surdulica, još jedan divlji parking i ex stanična zgrada.

011.jpg
 
Vrh