Šta je novo?

Animal POLICE

Prisutne od tada da ali tek sada u ovom veku u punoj snazi deluju...od skoro i oni tek imaju zakone i dealove sa njihovim sudom gde mogu da sprovedu svoje akcije u totalno delo tj.da kaznjavaju zatvorom i novcano one koji su osudjeni...kao i to da im sasvim oduzmu zivotinju.
Kod nas bas puno bi imalo posla sto se tice edukacije kako prema zivotinjama da se ophodi, a moglo bi da se pocne od vrtica i skola sa nekim programom.
 
Krivični Zakonik Srbije

Ubijanje i mučenje životinja
Član 269.
(1) Ko kršeći propise ubije, povredi ili muči životinju,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do šest meseci.
(2) Ako je usled dela iz stava 1. ovog člana došlo do ubijanja, mučenja ili povređivanja većeg broja životinja, ili je delo učinjeno u odnosu na životinju koja pripada posebno zaštićenim životinjskim vrstama,
učinilac će se kazniti novčanom kaznom ili zatvorom do tri godine.
 
Ok, divno je što smo dočekali jedan zakon koji će (ili bi trebalo) da štiti životinje. Ali, kada će njihove gazde početi da sankcionišu zbog izmeta na sve strane??? Valja prošetati malo Vračarom ali otvoriti oči dobro, ne znam da li postoji ''usranija'' opština.
 
Meni se čini da su najvise overili Vračar i Stari Grad...mislim da ih privlace one rozikaste behaton ploče :lol: Ko će znati, možda ima tu neke stimulacije...
 
Патроле јуре напуштене псе
При Комуналној полицији формира се специјално одељење за контролу луталица
Захваљујући усвојеном Закону о добробити животиња, за који његови иницијатори кажу да није диктат Европске уније, већ последица нашег цивилизацијског напретка према љубимцима, престоница би ускоро требало да добије полицију за животиње. Ово специјално одељење, попут оног у популарној америчкој ТВ емисији „Анимал патрол”, где полицајци јуре улицама и покушавају да избаве животињу у невољи и ухапсе прекршиоце, функционисаће у оквиру Комуналне полиције и покушаће да спречи појаву нових напуштених паса на градским улицама.

Корак напред је и то што ће пријаве против неодговорних власника моћи да подносе и сви ветеринари са лиценцом, каже Владимир Терзин, помоћник секретара за комунално-стамбене послове.

– Ветеринарски инспектор за добробит животиња надзираће спровођење закона и прописа тако што ће насумице бирати места контроле. Он има права да проверава начин поступања према животињама, услове држања и узгоја, просторије у којима бораве. Контролисаће промет, клање или обуку животиња, начин њиховог јавног приказивања, односно да ли неко крши било коју одредбу закона – рекао је Терзин.

Закон ће напокон увести систем одговорног власништва, а за прекршиоце су предвиђене казне од 100.000 до милион динара.

Намера града није да на овај начин напуни буџет, већ да, тврди Терзин, наплатом неколико казни опамети прекршиоце.

– Око 80 одсто паса луталица су напуштене животиње. Једноставно не стижемо да их стерилишемо и кастрирамо, колико их хитро власници напуштају. Проблем остављених паса биће решен једино стриктном применом новог закона и ригорозним казнама – тврди наш саговорник.

Љ. П.

[објављено: 19/06/2009]
Izvor: Politika
Link: http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Patrole-jure-napushtene-pse.sr.html
 
Goldstein":31abtn0r je napisao(la):
Ok, divno je što smo dočekali jedan zakon koji će (ili bi trebalo) da štiti životinje. Ali, kada će njihove gazde početi da sankcionišu zbog izmeta na sve strane??? Valja prošetati malo Vračarom ali otvoriti oči dobro, ne znam da li postoji ''usranija'' opština.
A na Dorcolu? tamo sranja koliko ti je volja, mozemo da izvozimo..bar za nesto da je upotrebljivo...reciklaza i za djubrenje hihi
Mene nervira kad vidim gazdu da pusti psa na sred ulice da kenja, ni da ga povuce sa strane..ja sam setala psa, znam da mozes psa da povuces sa strane da se iskenja-da budem prosta...a on na ociju svih nas koji tu prolaze i moraju da zaobilaze dzukelu dok kenja kao da je predsednik drzave...nabila bi im govna u usta pa nek setaju njihove kucne ljubimce aaaa grr
 
Do kraja godine biće izgrađeno groblje kućnih ljubimaca u bloku 51, iza hotela ''Nacional'', površine 1,8ha.
 
To je lepo. :) Doduše prilog u Beogradskoj hronici je bio kriminalan. Takođe sam čuo da će krenuti humaniji lov pasa - sa duvaljkama za uspavljivanje, kao i da je npr. Rakovica poklonila nekoliko kola za šintere.
 
Beograd -- Keruša Mila, kojoj je nepoznata osoba prošle godine u beogradskom naselju Medaković odsekla sve četiri šape, danas je prešla u dom porodice Čarnić iz Jajinaca.

Predstavnici grada Beograda najavili su da će za par meseci biti formirana policijska jedinica i hitna pomoć za životinje.Vlasti grada Beograda obećali su da će se učiniti sve kako bi se sankcionisali oni koji čine zverstva prema životinjama. Tim povodom u Beogradu će biti formirana hitna pomoć za životinje i specijalna policijska jedinica koja će štiti prava životinja .

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2011&mm=01&dd=06&nav_category=12&nav_id=484107

Kada je Mila došla kod nas shvatili smo da će biti potrebno mnogo ljubavi i vremena da se ona oporavi. Ljubav je u tome odigrala najveću ulogu i Mila sada može da stoji na svojim nogama. Nadamo se da će ljudi koji su izveli ovo zverstvo biti pronađeni, a grad će ove godine podržati građane i institucije u tome da se ljudi koji čine zverstva prema životinjama sankcioništu tako da to više ne rade – rekao je pomoćnik gradskog sekretara za komunalne i stambene poslove Vladimir Terzin.

On je zahvalio svim građanima i organizacijama koji su pomogli oko Milinog oporavka, a posebno stručnjacima Instituta „Rudo”, i najavio da ove godine predstoji osnivanje posebne policijske službe „Animal Police” i hitne pomoći za životinje. Ona će raspolagati specijalnim vozilom za napuštene životinje kojima se dogodi neka nesreća, a prema potrebi će se koristiti i komercijalno.

http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1429723
 
Animal police je lepa stvar ali ovde problem pasa lutalica nikad neće biti rešen dok se god psi posle veterinarske obrade budu vraćali nazad na ulicu. Naravno da treba kažnjavati i nesavesne vlasnike ali time se problem samo smanjuje a ne i rešava jer je nemoguće 100% blokirati ostavljanje novih pasa na ulici. Uostalom ne treba izmišljati toplu vodu ima mnogo gradova u svetu koji su pojavu pasa lutalica iskorenili i to najhumanijom metodom tj. odvodjenjem pasa u azile pa udomljavanje a ne vraćanjem nazad na ulicu.
 
Најједноставније решење је чиповање, које не кошта много, и вишеструко се исплати ;)
 
Već je pokrenuta i inicijativa za osnivanje Policije za životinje. Trenutno se radi na definisanju i usaglašavanju nadležnosti među različitim službama gradske uprave i nadležnih ministarstava.


Ideju je pokrenuo grad, ali služba će biti deo Policijske uprave Beograd. Sarađivaće sa gradskom veterinarskom inspekcijom i "Veterinom Beograd". Njihova nadležnost će biti sprovođenje Zakona o dobrobiti životinja i pokretanja krivičnih prijava protiv ljudi koji ugrožavaju njihov život. Policajci za četvoronošce intervenisaće na osnovu prijava inspektora, veterinara i građana.

http://www.novosti.rs/vesti/zivot_+.75.html:313879-Hitna-pomoc-za-ljubimce
 
Београд добија полицију за животиње

БЕОГРАД – Град Београд ће у 2011. години добити полицију за животиње која ће пружити већу помоћ, не само напуштеним, већ и власничким животињама, рекао је агенцији Бета помоћник секретара за комуналне и стамбене послове Владимир Терзин.

„Програми су узети из Америке, написан је и део програма како ће та служба радити и тиме ће бити укључени у саму добробит о животињама”, изјавио је Терзин.

Како је рекао, полицајци ће бити обучавани у Америци, јер је већ остварена сарадња са америчким Министарством пољопривреде и додао да је већ одржано неколико обука људи из Србије које се тичу тренинга за добробит животиња.

„Ти ће се људи обучити у Америци, а њихову обука ће финансирати Град Београд”, навео је Терзин.

Како је најавио, „за сада би требало да буде од седам до осам полицајаца и сматрамо да ће то бити сасвим довољно, јер имамо и комуналну полицију”.

„Полиција за животиње ће се бавити само кривичним делима према животињама, њихов радни дан ће изгледати тако што ће примати пријаве преко полицијских телефона и сос линија који ће бити основан у оквиру града Београда”, објаснио је Терзин.

Полиција ће бити наоружана, припадаће редовној полицији, а таква ће им бити и овлашћења.

„Унутар полиције постоји наредба и да се са животњским лешом на улици поступа као да се нашао леш човека, односно да се спроведе комплетна истрага”, казао је Терзин.

Како је најавио, спроводиће се истраге, радиће се анализе и обдукције како би се прекршиоци закона санкционисали и заштитиле животиње.
Izvor: Politika
Link: http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Beograd-dobija-policiju-za-zivotinje.sr.html
 
To je skroz ok, ali da ta policija stiti i ljude, da uklone sve opasne pse!
 
Да се људи не понашају ка својим животињама као ка стоци. Кад већ неко купи кера, нека га лепо храни а не да је на други дан тај исти кер на улици у чопорима. Треба људе едуковати. Град нека чипује, кастрира и тд. Ја мислим, да би чиповање сваког пса који ће бити регистрован итекако помогло, а није скупо. 5 еврића по чипу. Требао би град мало размислити већ после тих дугих година шта ће са тим, ситуација ће бити с године на годину несноснија ако се нешто под хитно не предузме.
 
Problem je sto cipovani psi okote necipovane stence. Broj lutalicu u Beogradu koliki god da je, ukoliko bi se primenjivala sterilizacija (kao sto se sada i cini, ne znam tacno u kolikom broju) i primeni vracanje na ulicu nenasilnih pasa, za nekoliko godina bi se smanjila populaciju lutalica. Zivotni vek ulicnih pasa je mnogo kraci nego kucnih. Retko koji od njih dozivi 4-5 godina. Bolesti,vremenski uslovi,borba oko hrane, saobracaj uticu na to da toliko kratko zive. Problem ce ostati neodgovorni vlasnici koji putsaju svoje pse (muzjake) da se spare sa lutalicom, ili da stence puste na ulicu.
Ko ce u Srbiji da vidi kada neko pusti stence negde u neki grm ? Kako onda da ga kazni ?
Nisam pametan kako bi se to moglo skroz spreciti, sem konstantnim kaznjavanjem svih za koje se utvrdi da su uradili nesto van zakona
o psima,(koji bi trebalo da uvede neke norme) ali i edukaciju o tome sta sve podrazumeva nabavljanje psa.(obavezni godisnji pregledi, vakcinacije,cipovanje,placanje poreza na psa) Svejedno da li je pas na Terazijama ili Baricu., kazne bi morale da budu velike za prekrsaje.
Naravno netrebaju porezi od vlasnika pasa da rese sve probleme u ovoj drzavi, odnosno ne treba destimulisti drzanje pasa, ali upoznjavanje sa obavezama i eventualnim kaznama svakog novog vlasnika psa je obavezno pri kupovini.
U vecini slucajeva psi koji su kod odgovornih vlasnika doprinose boljem i kvalitetnijem zivotu kompletne porodice, milionima ljudi pas je
poboljsao a nekima i kompletno promenio zivot na bolje. Svi oni ostali slucajevi kada su psi uradili i rade nesto lose su u vecini , ako ne i u svim slucajevima krivica pojrdinca i drustva, a ne psa. Losa socijaliacija psa, neadekvatno ponasanje vlasnika prema psu - prebijanja, huskanja i treninzi pasa na podizanju agresivnosti, ali i neadekvatno kaznjavanje takvih od strane drustva su osnovni problem, zastoo danas imamo problem lutalica.
Uvek postoji i jeftini primitivni metod, ubijes svakog psa, ne prikazes to u medijima(sto znaci da se to nije ni desilo), i tako resis na neko vreme problem, pa onda opet ispocetka.
Ja sam protiv te po meni nasilne metode, ali sam svestan da u Beogradu, Srbiji ima puno ljudi koji su iskljucivo za tu nehumaniju varijantu.
 
Све што си навео стоји. Аргументовано ;) Ја ипак мислим, да је од свих солуција најбоља имплементација неког микса од свих могућих (хуманих) варијанти, т.ј. почев од чиповања, стерилизације, вакницације до годишњих прегледа. Једноставно, поступати конструктивно, са учинком и дугорочно. Зар се у Србији не плаћа порез на пса?! Код нас је то стандард.
 
SVE češći napadi vlasničkih i pasa lutalica na Begrađane, ali i napuštanje i zlostavljanje životinja, intenzivirali su planove Grada i Sekretarijata za komunalne i stambene poslove da oforme novu gradsku službu - policiju za životinje. Prema najavama, stanovnici i ljubimci prestonice trebalo bi da do kraja godine dobiju službu po ugledu na američku, o kojoj Beograđani već mnogo toga znaju gledajući emisije na televiziji „Animal planet“.

http://www.novosti.rs/vesti/zivot_+.308.html:356328-Policija-za-napustene-ljubimce
 
Ja sam ovo već spominjao i predložiću ponovo. Imamo veterinarski fakultet. Oni se mogu mobilisati da sakupljaju kerove, vakcinišu ih protiv opasnih bolesti kao što je besnilo, sterilišu, registruju i puštaju nazad na ulice. To bi za studente bila dobra vežba, a i pre svega vrlo humana stvar.
 
ivana-bg":85wjbr02 je napisao(la):
A na Dorcolu? tamo sranja koliko ti je volja, mozemo da izvozimo..bar za nesto da je upotrebljivo...reciklaza i za djubrenje hihi
Mene nervira kad vidim gazdu da pusti psa na sred ulice da kenja, ni da ga povuce sa strane..ja sam setala psa, znam da mozes psa da povuces sa strane da se iskenja-da budem prosta...a on na ociju svih nas koji tu prolaze i moraju da zaobilaze dzukelu dok kenja kao da je predsednik drzave...nabila bi im govna u usta pa nek setaju njihove kucne ljubimce aaaa grr

Very poetic... :D
 
Policija za zivotinje? Zasto bi tako nesto uopste postojalo?

Zivotinje ne mogu biti odgovorne za krsenje zakona iz objektivnih razloga.

Ako zivotinja ucini prekrsaj policija ima posla sa vlasnikom ili u suprotnom angazuje dosadasnju sluzbu za ove poslove - kafileriju.

Ovo izmisljanje novih zanimanja i radnih mesta prevazilazi sve granice.
 
полиција за животиње има функцију да штити животиње од злостављања тиме што гања људе који су одговорни. За остало је надлежна комунална полиција.
 
Pre neki dan zvao sam Veterinu Beograd da priajvim mrtvog kera na kolovozu ispod Železničke stanice Novi Beograd. Prijavio sam u 13:45. Rečeno mi je da će reagovati u toku dana. Za kera koji je na sred kolovoza!

Zove me čovek posle 4 sata i pita da mu objasnim gde se ker tačno nalazi. Ja ne znam da li je "Na kolovozu ispod Železničke stanice Novi Beograd " moglo biti jasnije, ali dolazimo do zaključka da je on otišao na Glavnu. Zove posle 20-ak minuta sa istim pitanjem, ja mu objašnjavam da je ker na kolovozu ispod železničke stanice (tim rečima) on me pita "A na prugama?" ............................... Dođemo nekako do toga da je ker na putu ispod "nadvožnjaka" (opet njegovim rečima), "sa strane ulice gde je parkin", ali on ga ne vidi na ulici. Objasnim mu da je to bilo pre nekoliko sati i da ga je do sad neko verovatno sklonio. On kaže da će pogledati da nije negde okolo. I tu se završilo.

Kasnije uveče, vraćam se BG:vozom kući, ker premešten u ćošak uz ogradu odmah pored stepeništa za penjanje na stanicu.

Kako sarađivati sa ovakvim ljudima???
 
Od policije za životinje nema ništa

Iako je njeno osnivanje najavljeno još za jesen 2011. godine, policijska Jedinica koja bi se bavila isključivo slučajevima nasilja nad životinjama do danas nije formirana. U međuvremenu, slučajevi nasilja nad životinjama se nižu.

276614_hitna-pomocblicemil-conkicbeograddi003420076_f.jpg


Takva jedinica je trebalo da vodi brigu o životinjama na ulici, ali i o onim životinjama o kojima se njihovi vlasnici ne brinu adekvatno.


Kako je gradska uprava najavila u martu 2011, grad je bio pokretač ove inicijative. Jedinica je trebala da funkcioniše u okviru Policijske uprave Beograd MUP-a, a postupala bi po prijavama koje bi dobijala od reubličke inspekcije, Veterine Beograd, i građana.


- Grad je ponudio da obezbedi vozilo i tehniku, kao i iskustva u brizi i zaštiti životinja, i tehničku pomoć u obuci ljudstva- rekao je za “Vreme” pre godinu dana Predrag Petrović, sekretar Sekretarijata za komunalna i stambena pitanja.


Prepreku za osnivanje Jedinice predstavlja i trenutna sistematizacija MUP-a, u kojoj nije predviđeno formiranje takve jedinice. Uprkos tome, čini se da bi osnivanje ovakve Jedinice bilo u skladu sa Zakonom o dobrobiti životinja.


U stavu 1 člana 269 Krivičnog zakonika Republike Srbije se jasno navodi da “ko kršeći propise ubije, povredi ili muči životinju, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do šest meseci”. U stavu 2 zakona je napisano da, ukoliko je delo iz stave 1 učinjeno nad većim brojem životinja ili nad nekom životinjom koja je pripadnik ugrožene vrste, kazna može biti i do tri godine zatvora.


U međuvremenu, iz “Veterine” poručuju da je veoma bitno da maca koja je pronađena sa odsečenim šapam bude dovedena na pregled, kako bi se ustanovile povrede i odredio dalji tretman.


“Veterina” je spremna da pruži punu stručnu pomoć, ali, u ovom trenutku iz ovog centra nisu u mogućnosti da kažu više o slučaju.

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/345120 ... nema-nista

Mila je odlično

Dušan Čarnić, kojeg je grad Beograd odredio za gazdu keruše Mile, kaže da je ona dobro. - Mila se snalazi odlično, često je napolju, aktivna je i nema problema sa protezama kaže Dušan i dodaje da pored Mile ima još tri psa, koja je takođe usvojio nakon što su ostavljeni na ulici. -Sa psima nemam nikakvih problema. Problem predstavljaju ljudi, koji su mi već dva psa otrovali - navodi Čarnić.
 
Vrh